PAYLAŞ
Yerebatan Sarnıcı

1500 yıl öncesinde Bizans İmparatorluğu’nun şehrin su ihtiyacını karşılamak amacı ile su deposu olarak kullandığı sarnıç, ihtişamı yüzünden bir dönem saray olarak da kullanılmıştır. 300’den fazla sütunun bulunduğu sarnıçta en çok dikkat çeken parçalardan birisi; kendisine bakanları taşa çevirdiğine inanılan Medusa taşlarıdır. Kimseyi taşa çevirmese de yine de bu taşlar kimseye zarar vermemesi için ters çevrilmiştir.

Yerebatan Sarnıcı Nerede ?

Zamanında da şehrin en merkezi yerlerinden birisi olan Sultanahmet bölgesinde yer alan sarnıca ulaşmak bu yüzden oldukça kolaydır.

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir ?

Yerebatan Sarnıcı’na gitmek için kullanabileceğiniz en mantıklı yol tramvay hattını kullanmak olacaktır. Kabataş-Zeytinburnu arasında çalışan tramvay hattı ile Sultanahmet durağına kadar geldiğinizde sarnıca yürüyerek gitmeniz mümkündür.

Otobüsle gelecek olanlarsa Sultanahmet’e giden herhangi bir otobüsle sarnıca kadar gelebilirler. Ya da Kapalı Çarşı’ya kadar otobüsle gelip oradan 10-15 dakika yürüyerek sarnıca ulaşabilirler.

Şahsi aracı ile gelecek olanlar için sarnıcın bulunduğu nokta daha çok yayalara ve tramvaya ayrılan bir alanda olduğu için İstanbul’a yabancı olanlar için biraz sıkıntılı bir yolculuğa neden olabilir. Eminönü’ne kadar geldikten sonra Ayasofya yazılı tabelaları takip ederseniz sarnıca ulaşmanız da mümkündür.

Anadolu yakasından şahsi aracı ile gelecek olanlarsa Arabalı vapuru kullanarak direk Eminönü’ne ulaşıp oradan da kolayca sarnıca ulaşabilirler.

İstanbul’da görülmesi gereken yerler için : İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti

Bilet Türü Ücret
Yetişkin : 10 TL
Öğrenci : 5 TL
Yabancı : 20 TL

Yerebatan Sarnıcı giriş ücretleri 2017 yılı ücretleridir.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Saatleri

Mevsim Açılış Kapanış
Kışın 09:00 17:30
Yazın 09:00 18:30

Sarnıç haftanın yedi günü de ziyarete açıktır. Her gün 09:00 ile 17:30 arasında ziyarete açık olan sarnıç, dini bayramların ilk günlerinde ise öğle saatlerinde (12:00-13:00) ziyarete açılabilmektedir.Yazın ise her gün 09:00 ile 18:30 arasında ziyarete açıktır.

Yakın çevresinde yer alan Sultanahmet Meydanı yazımıza göz atın.

Yerebatan Sarnıcı’nda Müze Kart Geçerli mi ?

Sarnıç Kültür Bakanlığı’nın bünyesinde hizmete açık olmadığı için Müze Kart geçerli değildir.

İstanbul’un simgesi haline gelen : Ayasofya Müzesi

Yerebatan Sarnıcı Resimleri

Yerebatan Sarnıcı resimleri arasında sarnıcın içi ve dışı ile sarnıç içerisinde yer alan Medusa heykeli resimleride yer almaktadır.

Yerebatan Sarnıcı Haritası

Yerebatan Sarnıcı Adres ve İletişim Bilgileri

Adres : Alemdar Mh., Yerebatan Cd 1/3 Fatih / İstanbul
Telefon : (0212) 522 12 59

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here