Yoros Kalesi

Yoros Kalesi, İstanbul’un Anadolu yakasında yer almaktadır.İstanbul Boğazının karadeniz kısmında bulunan kale, İmros Kalesi ile birlikte boğazların girişinin kontrol edilmesi amacıyla yapılmıştır.

Yoros Kalesi Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Boğazın Karadeniz tarafında yer alan kale, boğaza girişlerin kontrol edilmesi maksadıyla yapılmıştır.Kalenin ismi Anadolukavağı Kalesi veya Ceneviz Kalesi olarakta bilinmektedir.Kalenin isminin “Kutsal Yer” anlamına gelen Hieron kelimesinden geldiği söylenmektedir.İsminin anlamı ile ilgili olarak bir diğer iddia ise Oros yani “Dağ” kelimesinden geldiğide söyleniyor.

Kale, Anadolu Kavağı sırtlarında yer almaktadır.Kalenin tarihine bakıldığında her ne kadar Cenevizlilerden kaldığı düşünülsede kulelerden birinde yer alan yazıda Bizanslılar tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Yoros Kalesi Üstten Görünüşü

14. yüzyılın sonlarına kadar Cenevizliler, karadeniz ticaret yollarına hakimdiler.Kalenin 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmesi ve Anadolu yakasının Osmanlı hakimiyetinin yer alması ile birlikte Cenevizlilerin ticaret yolları üzerindeki hakimiyeti sona ermiştir.

Yoros Kalesi Kahvaltı

Yeşil ile mavinin buluştuğu ve şehrin en güzel manzaralarından birine sahip Yoros Kalesi, kahvaltı için harika bir yer.İstanbul boğazı manzarası eşliğinde kahvaltı yapmak isteyenler için Anadolu yakasında bulunan en iyi manzaraya sahip mekanlardan birisi.

Yoros Kalesi Cafe

Yoros Kalesi Kahvaltı Cafe
Yoros Kalesi Cafe Manzarası

Cafe’de kahvaltı olarak geniş içeriğe sahip serpme kahvaltı alabilirsiniz.Serpme kahvaltı fiyatlarına ise cafenin şu sayfadaki menüsünden bakabilirsiniz.Yoros Cafe’de kahvaltı dışında öğlen ve akşam yemekleri içinde bolca seçenek bulunuyor.Cafe’nin fiyatlarını incelediğimizde sunduğu manzara ile makul olduğunu söyleyebiliriz.Yukarıda verdiğimiz sayfadan kahvaltı dışında ayrıca yemek menüsüne de ulaşabilirsiniz.Çay bahçesi yemek veya kahvaltı dışında manzaranın keyfini bir içicek ile çıkarmak isteyenleri de ağırlıyor.

Boğazın harika manzarası eşliğinde yemeğinizi yerken bir yandan boğazdan geçen gemileri seyredebilir ve şehrin stresinden biraz olsun uzaklaşıp yeşil ve mavi renklerin hakim olduğu bu ortamda rahatlayabilirsiniz.

Yoros Kalesi Video Tanıtımı

Yoros Kalesi Nerede?

Kale, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde ve Anadolukavağı mahallesinde yer almaktadır.Beykoz merkezine 13 km uzaklıkta bulunan kale aynı zamanda avrupa yakasından gelecekler içinde örnek olarak Şişli’ye 30 km uzaklıktadır.

Haritası ve Konumu

Kaleye ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Bölgeye gelenlerin kalenin yakınında gezebilecekleri alternatifler arasında Hz. Yuşa Tepesi, Anadolu Kavağı ve Beykoz Korusu yazılarımıza göz atabilirler.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz