Abant Gölü Tabiat Parkı

Türkiye’nin gezilmeye değer yerlerinden biri olan Abant Gölü tam anlamıyla bir tabiat harikasıdır. Göl, yine Bolu’da yer alan Gölcük Gölü ile çok karıştırılıyor. Hatta Google’da yapacağınız aramalarda karşınıza çıkan resimler Abant gölüne ait değiller. Yazımızda sizlere göl ve tabiat parkı hakkında bilgiler ile giriş ücreti, nerede ve ulaşım bilgilerini detaylarıyla sunuyoruz.

Bolu’da görülmesi gereken yerler listesi için Bolu gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Bolu gezi önerisi olarak bölgeye yakın doğa ile iç içe bir gün geçirebileceğiniz Yedigöller Milli Parkı yazımıza göz atabilirsiniz.

Çam ve köknar ağaçların çevrelediği 1350 metre yükseklikte bulan ve bir heyelan set gölüdür. Bir kaç kaynak suyu ile devamlı olan akarsuyu özel kılan ise devamlı kar ve yağmur suları ile beslenmesidir.

Gölün çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahip olması nedeni ile de turizm açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Gölün kenarı ve su içi çeşitli nilüferler ile bütünlük oluşturmaktadır. Ayrıca alabalık üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan Abant Gölü sularını kuzeydoğu ucundan boşalttığı için Filyos Çayı’nın kollarından biri olan Bolu suyunu oluşturmaktadır.

Abant’ta Ne Yapılır ?

Abant Gölü Tabiat Parkı

Abant gezilerinizde ilk olarak meşhur serpme kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz.Sonrasında gölün etrafında bir yürüyüş yapılabilir ve ardından her mevsim harika bir manzaraya sahip olan gölü izleyebilirsiniz. Gün içerisinde gölün girişinde bulunan ve ahşap bir mimariye sahip olan Abant Doğal Yaşam Müzesini gezebilirsiniz. Yine gün içerisinde bölgeye yakın olarak yamaç paraşütü yapabilirsiniz. At binebilir, bisiklet sürebilir veya gölün etrafında fayton ile romantik bir gezi yapabilirsiniz.

Kışın Abant Gölü

Abant Gölü Otelleri

Abant Gölünde konaklamak için otel seçenekleri olarak Büyük Abant Oteli ve Fenerbahce Topuk Yaylası otelleri tercihleriniz arasında yer alabilir.

Otel Tavsiyeleri

 • Büyük Abant Oteli
 • Abant Aden
 • Abant Palace Hotel
 • Abant Yeşil Vadi Koç Pansiyon
 • Fenerbahce Topuk Yaylası
Bolu Abant Gölü

Abant Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Abant Gölü giriş ücreti araç için 24 TL‘dir. Bisiklet veya yaya girişi 8 TL, indirimli 4 TL ve motosiklet için ise 16 TL’dir. Çadır kurmak isterseniz 45 TL, karan alanını kullancaksanız 50 TL ücret alınmaktadır.

Abant Gölü Nerede?

Abant, Bolu şehrimizin sınırları içerisinde yer almaktadır.Bolu şehrimize yaklaşık 30 km uzaklıktadır. İstanbul ve Ankara arasındaki yolun orta mesafesinde olması nedeni ile her iki büyük şehirden de çok sayıda ziyaretçi kabul etmektedir.

Nasıl Gidilir?

Abant gölüne ulaşmanın en kısa yolu Kaynaşlı ayrımında otoyoldan çıkıp Bolu Dağına tırmanmaktır. Dağın bitiminde 22km yol sonunda Milli Parkına kavuşmuş oluyorsunuz. Aslında bu tabiat olayını faytonla tamamlamayı tercih edebilir ya da yürüyüş ile temiz havayı soluklamış olursunuz. Faytonu tercih ederseniz gölün çevresini yaklaşık yarım saatte gezmiş olursunuz.

Ulaşım Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. ABANT GÖLÜ çevresinde bulunan konaklama tesisleri:
  1. ABANT PALACE OTEL ***** Tel: 0374.224 50 12
  2. BÜYÜK ABANT OTEL ***** Tel: 0374.224 50 33
  3. ABANT EVLERİ ***** Tel: 0374.224 51 78

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz