Adana Gezilecek Yerler

Birbirinden farklı onlarca farklı etnik kültürün bir arada yaşadığı Adana, aslında ülkemizin küçük bir minyatürü gibidir. Adana’nın bu kadar geniş bir yelpazede sahip olduklarının en önemli sebeplerinden birisi ise belki de sahip olduğu binlerce yıllık medeniyet geçmişi. Bu yüzden eğer Adana’ya gidecek olursanız binlerce yıl öncesinden başlayan bir tura çıkacağınızdan emin olabilirisiniz.Peki Adana’da nerelere mi gidilmeli ? Adana gezilecek yerler nereler ? İşte Adana merkezde ve çevresinde gezilecek yerler listemiz.

Adana’da Gezilecek Yerler Listesi

Adana gezileriniz için hazırladığımız Adana’da gezilecek yerler listemiz;

Adana Taşköprü

Adana Taşköprü Adana gezilecek yerler

Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlayan köprünün bu kadar önemli olmasının nedeni, geçmişinin Roma İmparatorluğu’na kadar dayanıyor oluşudur. Bir diğer önemli özelliği ise araç trafiğine açık olan en eski tarihi köprü olmasıdır. Gittiğinizde sürekli akan trafiğin aksine, biraz soluklanıp nehri izlemeye dalarsanız asıl güzelliğinin farkına o zaman varabilirsiniz.

Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii Adana Gezilecek Yerler

Ramazanoğulları döneminden kalma bir eser olması nedeniyle diğer bir adı da Ramazanoğulları Camisi’dir. Selçuk mimarisinin izlerini taşıyan ve çok iyi korunmuş olan en önemli eserler arasındadır.

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi Adana Gezilecek Yerler

Bereket timsali Çukurova’nın binlerce yıllık geçmişinin izlerini taşıyan eserlerin sergilendiği müzeye gidecek olursanız, Adana’ya artık daha farklı bakacağınızdan emin olabilirsiniz.

Büyük Saat

Adana Büyük Saat Adana Gezilecek Yerler

32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. Çarşı kısmında bulunduğu için saat görüldükten sonra Adana sokaklarında uzun uzun gezilebilir.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana Tarihi Kazancılar Çarşısı Adana Gezilecek Yerler

Büyük Saat’e kadar gelmişken Kazancılar Çarşısı görülmeden gidilmez. Adana’dan eli boş dönmek istemiyorsanız alışverişinizi de buradan yapabilirsiniz.

Adana Merkez Sabancı Camii

Adana Merkez Sabancı Camii Adana Gezilecek Yerler

Son dönem eserlerinden birisi olsa da camiyi özel kılan şey Ortadoğu’nun en büyük camisi olmasıdır. 6 minaresi vardır ve minareleri yaklaşık 99 metredir. Rahmetli iş adamı Sakıp Sabancı’nın hayratıdır.

Adana Merkez Park

Adana Merkez Park Adana Gezilecek Yerler

Adana gezilecek yerler listemizde Adana’nın merkez parkı bulunuyor.Sabancı Camisi’nden çıktıktan sonra hemen yan tarafında bulunan bu parka gelebilirsiniz. Oldukça büyük bir alanda oldukça farklı bir şekilde tasarlanmış olan park, Avrupai yapısı ile ülkemizdeki bir çok parktan ayrılır.

Dilberler Sekisi

Adana Dilberler Sekisi Adana Gezilecek Yerler


Yeni hizmete sunulmuş ve oldukça başarılı sonuçlar doğurmuş bir alandır. Seyhan Nehri kıyısındaki alanda hem bisiklet, hem de yürüyüş yolları bulunur ve biraz nefes alıp yürüyüş yapmak için Adana’daki en güzel tercihlerden birisidir

Hasan Ağa Camii

Adana Hasan Ağa Camii Adana Gezilecek Yerler


Osmanlı dönemi eserlerinden birisi olan cami, tek bir çivi bile kullanılmadan yapılmış olması ile ünlüdür

Adana Etnografya Müzesi

Adana Etnografya Müzesi Adana Gezilecek Yerler

Müze Çukurova ve Toroslar yöresinde çıkarılan eserlere ev sahipliği yapar. Eserler kadar müze yapılan eski kilise de ilgi çekicidir.

Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Adana Anavarza Kalesi ve Antik Kenti

Merkezden biraz uzaklaşma imkanınız varsa Ceyhan’daki Anavarza Kalesi ve Antik Kenti’ne bir yolculuk yapabilirsiniz. Şu an antik kentten geriye çok sağlam eserler kalmamış olsa da kale hala ilk günkü gibi sapasağlam durmaktadır.

Şar Antik Kenti

Adana Şar Antik Kenti

Kayseri sınırına yakın bir yerde bulunan antik kentte de Hitit tarihine kadar uzanan eserlerden bazıları hala dimdik ayaktadır.

Feke Kalesi

Adana Feke Kalesi

12. yüzyıldan günümüze kadar gelebilmiş olan kale, yapısı kadar sahip olduğu manzara ile de muazzam bir güzelliğe sahiptir. İçerisinde yer alan havuz ve hamamlarla birlikte düşünüldüğünde bu kadar bir lükse düşkünlüğün olduğu başka bir kale bulmak çok zordur.

Adana’da gezilecek yerler yazımız için sizlerde eklemek istediğiniz, Adana’da görülmesi ve gidilmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Eski adana’ ya, yani tarihi sur içindeki eski yerleşim yerlerine gidin. sokaktan seyyar şırdan ve işkembe dolması yiyin. yine seyyar salgam ve turşucular var. ama en fazla çeşidi, seyhan nehri üzerindeki sabancı cami önünde bulabilirsiniz, oradan yiyin. kebap için salaş yerleri tercih edin. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ kampüsünde kalan baraj gölüne gidin.ULU CAMİyi veTAŞ köprüyü mutLaka görün. yüreğir’ deki roma ve selçuklu dönem eserlerini de görebilirsiniz.
    Aile oteli arıyorsanız SAYDAM OTEL den rezervasyon yapın pişman olmuyacaksınız cana yakın bir işletme

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz