Antalya Hayvanat Bahçesi

1989 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde temelleri atılan Antalya Hayvanat Bahçesi, bugün ülkemizde en geniş alana yayılan hayvanat bahçesi olmasa da, hayvanlar için sağlanan doğal ortam şartları göze alındığında en başarılılar arasında belki de liste başı. Bunun haricinde parkın doğal yapısıyla park içerisinde yer alan yapay-doğal su kaynakları ve ufak şelaleler, bir müzede geziyor hissinden daha çok size hayvanların doğal ortamına yaptığınız bir gezinin içerisindeymiş hissini vermekte oldukça başarılı.

Antalya’da görülmesi gereken en güzel yerlerin bulunduğu Antalya’da Gezilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Hayvanat Bahçesi, Kepezaltı Piknik Sahası içerisinde yer alıyor ancak kurumun sorumluluk alanı içerisinde 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında, oluşabilecek yangın riskine karşı ateşli piknik yapmak (Mangal yakmak) yasaklanmıştır.

Antalya Hayvanat Bahçesi Ayı

Bölümleri ve Hayvan Türleri

Hayvanat bahçesi içerisinde farklı hayvan türleri için ayrı bölümler oluşturulmuş. Bu bölümlerde mevsimlere ve hayvan türlerine göre tasarlanmışlar.

Sürüngen Evi

350 m2 Boyutunda kışlık ve 300 m2 alana sahip yazlık bölümü bulunuyor. Sürüngen evinden değişik türlerde hayvanlar yer almakta. Bu bölümde yılanlar ve timsahlar için kışın alttan ısıtmalı bölümler yer alıyor.

Çift Tırnaklılar

Bu bölümde yine yazlık ve kışlık olarak tasarlanmış. Bölümde yer alan hayvanlar ise; Kızıl geyik, beyaz ve benekli alageyik, karaca, ceylan, axsis geyik, yaban koyunu, deve, dağ keçileri yer almakta.

Tek Tırnaklılar

Antalya Hayvanat Bahçesi Atlar

Bu bölümde hayvanlar doğal yaşam şartlarına uygun biçimde tasarlanan kışlık ve yazlık alanlarda yaşıyorlar. İçerisinde eşek, midilli atı, haflinger atı ve zebra ile diğer türler bulunuyor.

Yırtıcılar

Antalya Hayvanat Bahçesi Kaplan

Yine bu bölümde de doğal yaşam alanları yazlık ve kışlık olarak sağlanmış. İçerisinde kaplan, puma, aslan ve ayı gibi hayvan türleri bulunuyor.

Yırtıcı Kuşlar

En üst kısımda yer alan bu bölüm kayalık ve kavuk ile oyuklarda yapılmış. İçerisinde 4 türde 12 hayvan yer alıyor.

Antalya Hayvanat Bahçesi Kuşlar

Sülünler

Bu bölümde de yine doğal yaşam koşullarına uygun 12 tane sülün çeşidi yer alıyor.

Tavuklar

Bu bölümde 20m2’lik barınaklarda 9 adet tavuk türü yer alıyor.

Tavşanlar

Her biri 12m2 olan bölümlerde 4 adet tavşan türü bulunuyor.

Antalya Hayvanat Bahçesi Maymun

Antalya Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti

Giriş ücretleri araç ile gelenlerden araç içi 4 kişiye kadar araçla birlikte 20 TL alınıyor. Toplu taşıma ile gelenler için ve ücretler şu şekilde;

  • Araç (4 kişye kadar) : 20 TL
  • Tam Bilet: 7 TL
  • Öğrenci: 2 TL
  • 12 Yaş Altı: Ücretsiz
Antalya Hayvanat Bahçesi Ziyaret

Antalya Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri ve Günleri 

Hayvanat bahçesi yılın her günü açık olması ile hiçbir zaman misafirlerini kapıdan geri çevirmiyor. Ancak yaz ve kış için ziyaret saatleri farklı olduğu için dikkat etmek gerek. Ziyaret saatleri ise şu şekilde;

  • 15 Kasım-15 Mayıs : 09:00-17:30 arası
  • 15 Mayıs-15 Kasım : 09:00-19:00 arası
Antalya Hayvanat Bahçesi Resimleri

Antalya Hayvanat Bahçesi Nerede? 

Hayvanat Bahçesi, Antalya ili, Döşemealtı ilçesinde Kepezaltı Piknik Sahası içerisinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Şahsi aracınız ile : Burdur-Kepezaltı Yolu üzerinde bulunan Ferro Krom Fabrikası önündeki kavşaktan sola dönüp, anayolla aynı istikamette olacak şekilde tali yoldan 2 kilometre kadar geldiğinizde hayvanat bahçesinin giriş kapısı karşınıza gelecektir.

Otobüs ile : Antalya Merkez’den 5-6 ve 11 nolu Cezaevi-Fatma Parıltı otobüslerine binip, tramvay son durağında inecek olursanız, buradan sonrasında kısa bir yürüyüşle hayvanat bahçesine ulaşabilirsiniz.

Dolmuş/Minibüs ile : Yine Antalya Merkez’den 7-46 ve 52 nolu minibüs hatlarına binerek tramvay son durağa kadar gelebilirsiniz.

Antalya Hayvanat Bahçesi Resimleri

Haritası ve Konumu

Hayvanat bahçesi için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Kepezaltı Piknik Sahası içerisi Kepez / Antalya
Telefon : (0242) 332 32 32

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

8 YORUMLAR

  1. Arac icinde kac kisi olursa olsun 10 lira 🙂 yani arabada 5 kisi olursa kisi basi 2 lira 🙂 arabamiz yoksa fakirsek 5 kisi icin 25 lira 🙂 cok mantikli 1 uygulama

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz