Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya denince ilk akla gelenler deniz ve güneş olsa da, Antalya bunlardan onlarca kez daha fazlası. Eşsiz doğası plajları, şelaleleri ile kendine hayran bırakan bu şehir antik kentleri ve tarihi ilede oldukça zengin. Şehrin görülmesi gereken en güzel yerlerini Antalya’da gezilecek yerler listesi ile bir araya getirdik.

Antalya gezileriniz için nerede yemek yenir ve hangi yemekleri yemeli konusunda Antalya’da Ne Yenir yazımızı inceleyebilirsiniz.Şehrin antik yapılarının yerl aldığı Antalya Antik Kentleri yazımıza ve şehrin en güzel plajlarının yer aldığı Antalya plajları yazımıza mutlaka göz atın.

Antalya’da Gezilecek Yerler Listesi

Masmavi denizi ve uzun kumsallarıyla Türkiye’nin cennet köşelerinden olan Antalya, yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görüyor. Yaz aylarında tatil amaçlı gelen insanlar Antalya’nın tarihi dokusu ve doğal güzellikleri karşısında da büyüleniyor. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan Antalya’da deniz sezonu nisan ve mayıs aylarında açılmaya başlanıyor.Tarihi yerleri, antik kentleri, şelaleleri, plajları ve doğal güzellikleri ile Antalya’da ve çevresinde gezilip görülmesi gereken en güzel yerler listesi;

Kaleiçi

Antalya'da gezilecek yerler Kaleiçi

Antalya merkezinde yer alan Kaleiçi, tarihi dokusu ve çok eskilere dayanan hikayesi ile misafirlerden ilgi topluyor. Helenistik dönemlere kadar uzanan Kaleiçi tarihi, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarından kalan dokuları mimarisinde taşıyor. Kaleiçi’nde aynı zamanda kültürel mekanlar, kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. 

Hadrian Kapısı

Antalya Hadrian Kapısı

Antalya Hadrian Kapısı diğer bir adıyla Üç Kapılar, Antalya’nın tarihi dokusu ve mimari yapısı korunmuş en eski yapıtlarından birisidir. Kaleiçi’ne girişte bulunan bu kapı, milattan sonra 130 yılında inşa edilmiş. Yuvarlak kemerli 3 kapı açıklığı yapısında bulunan kapı zamanla şehir surları dış kısmını kapadığı için yıllarca korunarak günümüze gelmiştir. Dönemin orada yaşayan tüm medeniyetlerin izlerini üzerinde taşıyan bu doku tarihi olarak eşsiz güzellikte yapıdadır.Detaylar Hadrian Kapısı yazımızda.

Kesik Minare (Şehzade Korkut Camii)

Antalya Kesik Minare (Şehzade Korkut Camii)

Kesik Minare antik çağdan başlayarak Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görerek günümüze kadar gelmiş bir yapıdır. Antalya Kaleiçi bölgesinde yer alan bu yapı, günümüzde ibadete açılması için restore edilmektedir. Bizanslılar tarafından Meryem Ana adına yapılan bu kilisenin o zamanki adı Panaghia imiş. Fakat yapı Selçuklular zamanında camiye çevrilmiştir.

Tazı Kanyonu

Antalya Tazı Kanyonu

Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alan Tazı Kanyonu, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler, gezginler ve kampçılar tarafından yoğun ilgi altında. Aynı zamanda bu kanyonun içerisinde benzersiz hayvan çeşitleri bulunuyor. Karaçam ağaçları ile çevrili olan bu kanyon eşsiz doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.

SANDLAND

Antalya Sandland

Antalya Lara Sahili üzerinde 10 bin metrekarelik bir alana kurulan bu kum müzesi, ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen sunuyor. Müze içerisinde heykel sanatçılarını ve eserlerini tanıtan bir video alanı, eseler hakkında detaylı açıklamalar, çocuklar için kinetik kumdan oluşan oyun alanı ve dünya harikaları ve daha birçok şaheserin kumdan yapılmış heykelleri mevcuttur. Müze girişi öğrencilere 15 TL, yetişkinlere 24 TL olarak belirlenmiş.

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Kaleiçi bölgesinde yer alan müze, Sunay Akın danışmanlığı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda 2011 yılında kapılarını açmış. İçerisinde birbirinden değerli ve eski antika oyuncağın sergilendiği bu müze, iç dekoru ve içerisindeki çizgi film karakterlerinin oyuncak heykelleri ile ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi topluyor. Müzeye giriş için öğrenciler 3 TL, yetişkinler için 5 TL ücret belirlenmiş.Detaylar Antalya Oyuncak Müzesi yazımızda.

Murat Paşa Camii

Antalya Murat Paşa Camii

Antalya’da gezilecek yerler listemize Murat Paşa Camii ile başlıyoruz.1500’lü yıllardan günümüze kadar gelebilen ve eşsiz bir işçiliğe sahip olan caminin en ilgi çeken yerlerinden birisi, nadir bir güzelliğe sahip minberidir.

Yivli Minare

Antalya Yivli Minare

Antalya’da ilk İslami eserlerden birisidir. Sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafından yapıya ek olarak yapılan minare, tüm Dünya üzerindeki eşsiz örneklerden birisidir.Detaylar Yivli Minare yazımızda.

Likya Yolu

Antalya Likya Yolu

Fethiye ve Antalya arasında uzanan yol inanılmaz güzellikte bir trekknig rotasıdır. Aynı zamanda üzerinde Türkiye’nin en iyi manzarası ödülüne sahip olan Gelidonya Feneri gibi bir çok güzellik barındırmaktadır.Detaylar Likya Yolu yazımızda.

Karain Mağarası

Antalya Karain Mağarası

Antalya’da gezilecek yerler listemize bir mağara ile devam ediyoruz.Dünya Miraslar Listesi’nde yer alması için önerilen Karain mağarası, sizi başka bir Dünya’ya götürebilecek enfes bir büyüye sahiptir. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği mağara aynı zamanda Türkiye’nin de en büyükleri arasındadır.Detaylar Karain Mağarası yazımızda.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi Antalya'da gezilecek yerler

Ülkemizin en kapsamlı ve en büyük müzelerinden birisidir. Bunda 1. Dünya Savaşı döneminde yağmalanmak istenen eserlerin korunması amacıyla kurulan ilk müze olmasının çok büyük etkisi vardır.Detaylar Antalya Müzesi yazımızda.

Xanthos Antik Kenti

Antalya Xanthos Antik Kenti

3000 yıl öncesine dayanan tarihine rağmen, ülkemizdeki en sağlam şekilde ayakta kalabilmiş antik kentlerden birisi olma özelliğini taşır. Ayrıca enfes deniz manzarası ve mozaikleri ile de diğer bir çok antik kentten farklı bir konumda yer alır.Detaylar Xanthos Antik Kenti yazımızda.

Düden Şelalesi

Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi ile Antalya’nın sıcak günlerinde biraz nefes almak ve doğanın büyüleyici manzarasına tanıklık etmek isterseniz, hemen rotanızı Düden’e çevirebilirsiniz. Şelalenin yanında bir de gizli güzellik olan mağaraya girecek olursanız, kendinizi tüm dış Dünya’dan bir anda soyutlayabilirsiniz.Detaylar Düden Şelalesi yazımızda.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi

Özellikle çocuklarla birlikte bir tatil geçirecekseniz, oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi de Antalya hayvanat bahçesi olabilir.Detaylar Antalya Hayvanat Bahçesi yazımızda.

Kurşunlu Şelalesi

Antalya Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın saklı cennetlerinden birisi daha Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı. Düden ve Manavgat’a nazaran daha sakin olduğu için burada tam anlamıyla huzuru bulabilirsiniz.Detaylar Kurşunlu Şelalesi yazımızda.

Manavgat Şelalesi

Antalya Manavgat Şelalesi

Antalya’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız Manavgat Şelalesi.Manavgat’ın, hatta Antalya’nın bile simgesi haline gelen şelalenin ne denli güzel olduğunu anlayabilmek için fotoğraflara bakmak yetmez. Şelaleyi birebir gördüğünüz zaman neden bu kadar değer biçildiğini anlamanız mümkün olacaktır. Ayrıca Manavgat Şelalesi etrafında yer alan mesire alanları da biraz nefes almak için oldukça elverişlidir.Detaylar Manavgat Şelalesi yazımızda.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Dünya’daki en iyi korunmuş antik kentlerden birisidir. Bunda şehrin zaten korunmak üzere inşa edilmiş olmasının etkisi büyüktür. O kadar canlıdır ki; sizi kısa bir tarih yolculuğuna bile çıkarabilir.Detaylar Termessos Antik Kenti yazımızda.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya denince aklınıza sadece deniz ve güneş geliyor olabilir. Ama eğer kış aylarında Antalya’ya gitmişseniz Toroslar’da kaymanın zevkine Saklıkent Kayak Merkezi ile varabilirsiniz.Detaylar Saklıkent Kayak Merkezi yazımızda.

Aspendos Antik Kenti

Antalya Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Tiyatrosu muazzam büyüklükte ve halen sapasağlam ayakta olmasıyla dikkat çeken bir tiyatrosu olsa da, su kemerleri, bazilikası, stadyumu, çeşmesi ve kemerleri ile tam anlamıyla bütün bir kenttir ve Dünya’nın sayılı eserlerinden birisidir.Detaylar Aspendos Antik Tiyatrosu yazımızda.

Oymapınar Gölü

Antalya Oymapınar Gölü

Manavgat’a kadar gelmişken, barajın arkasında saklı olan bu güzelliğe şahitlik etmeden dönmek olmaz. Gölde ister tekne turlarına katılabilir, isterseniz de dilediğinizce yüzebilirsiniz. Bir kere buraya geldikten sonra Antalya ve deniz hakkındaki görüşleriniz tümden değişebilir.

Antalya Akvaryum

Antalya Akvaryum

Antayla gezi planınız varsa Antalya Akvaryum bu plan içerisinde mutlaka olmalı.Dünyanın en büyük tünel akvaryumlarından biri olan Antalya Akvaryum sizleri bekliyor.Detaylar Antalya Akvaryum yazımızda.

Adrasan Koyu

Antalya Adrasan Koyu

Denizi, doğası ve eşsiz manzarası ile unutamayacağınız bir cennet köşesi. Eğer giderseniz o kadar çok hoşunuza gidecek ki, kimseler bilmesin isteyeceksiniz.

Köprüçay

Antalya Köprüçay

Doğa yürüyüşleri, rafting ya da kamp kurmak için Antalya’daki, belki de Türkiye’deki en doğru adrestir. Kalabalıktan uzak bir tatil geçirmek isterseniz Antalya’daki en eşsiz yerlerden birisidir.

Olimpos (Olympos)

Olympos Antalya

Olimpos eşsiz doğası, antik tarihi ve plajları ile Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Likyanın değerli şehri olan Olimpos gezilerinizde Olympos Antik Kenti ile tarihi bir geziye çıkabilirsiniz. Ayrıca görsel bir şölen yaşamak isteyenler içinde Olympos Teleferik harika bir seçenek.Detaylar Olimpos gezi rehberi yazımızda.

Çıralı Plajı

Çıralı Plajı

Antik kentin kalıntıları arasından bir yolculuk sonrasında harika bir plaja ulaşacaksınız. Çıralı Plajı, Caretta Carettaların bölgesi olarak da biliniyor. Serin sularında yüzebilir veya bir tekne turuna katılabilirsiniz.Detaylar Çıralı Plajı yazımızda.

Karaalioğlu Parkı

Antalya Karaalioğlu Parkı

Falezler üzerinde inşa edilmiş bu park eşsiz Antalya manzarası ve yemyeşil bahçesi ile oldukça geniş bir parktır. Park 2. Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş ve şimdilerde içerisinde birçok kafe, piknik alanı ve çocuklar için oyun alanı bulundurmaktadır. Park kamuya açık bir alan olduğundan girişler ücretsiz. Antalya’ya gelmişken bu parka uğrayıp nefis manzarayı seyredebilirsiniz.

Tünektepe Teleferik Konyaaltı

Tünektepe Teleferik Antalya

1.7 Km uzunluğa sahip teleferik sizlere eşsiz manzaralar eşliğinde bir yolculuk sunuyor. Tünektepe’de zirveye çıktığınızda harika bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Bölgeye yapacağınız bir gezide mutlaka bu tesisede bir gezi planlamalısınız. Ayrıca teleferik yolculuğunu seviyorsanız, yine Antalya’da bulunan Olympos Teleferik‘de muhteşem deneyimler yaşayabileceğiniz harika bir tesis. Konyaaltı’nda bulunan teleferik için detaylar Tünektepe Teleferik yazımızda yer alıyor.

Antalya Çevresinde Gezilecek Yerler

Kaş 

Antalya Kaş

Antalya merkeze yaklaşık 2 saat mesafede yer alıyor. Birbirinden güzel doğal güzellikleri içerisinde bulunduran masmavi denizi ve incecik kumlu sahiller ile Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinden birisi olan Kaş, Antalya’ya giden herkesin görmesi gereken bir yer. Kaş’a gitmişken Kaputaş Plajı’nı ziyaret edebilir ve Saklıkent Kanyonu’nu gezebilirsiniz. Denizin ve doğanın tadını çıkarmak için Kaş vazgeçemeyeceğiniz bir tatil beldesi.

Kalkan

Antalya Çevresinde Gezilecek yerler Kalkan

Kalkan, Kaş’a bağlı küçük bir tatil beldesidir. Tertemiz masmavi denizi, dar ve rengarenk sokakları, butik otelleri, her yerde yer alan begonvil çiçekleri ile mutlaka görülmesi gerek bir tatil beldesidir. 3 bin yıl önce Kalkan’da yaşamış Likya Uygarlığından da kalıntılar bulunan bu tarihi ve eşsiz belde tatil için yaz aylarında oldukça ilgi gören bir yerdir.

Demre

Antalya Demre

Demre eski adı ile Myra, tarihi çok eskilere dayanan bir liman bölgesidir. Antalya Körfezi’nin batı kıyılarında yer alan bu bölge, geniş ve durgun suyu ile her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir yerdir. Antalya merkez ile Demre arası ise yaklaşık 3 saatlik bir mesafededir.Detaylar Demre gezi rehberi yazımızda.

Konyaaltı

Antalya Konyaaltı

Antalya’nın batısında yer alan Konyaaltı bölgesi, 10 köy ve 29 mahalleden oluşuyor. Milattan önce Likya sınırları içerisinde yer alan bu bölge o dönemlere ait kalıntıları ile tarihi bir dokuya sahiptir. Aynı zamanda Antalya limanı ise burada bulunmaktadır. Konyaaltı mevkiinde, birbirinden farklı konaklama yerleri ve tatil tesisi bulabilirsiniz.

Belek

Antalya Belek

Antalya merkezi ile 42 kilometre olan Belek’e ulaşım yaklaşık 45 dakikadır. Şehirdeki büyük ve ünlü otellerin çoğunun yer aldığı bu bölge tatil severler için eşsiz bir sahil ve denize sahip. Güzel ve keyifli bir tatil için Belek adeta bir tatil cenneti.

Alanya

Antalya Alanya

Antalya’nın ilçesi olan Alanya Antalya merkeze yaklaşık 3 saat uzaklıkta yer alıyor. Konumu bakımından küçük bir yarımada şeklinde olan bu ilçenin kuzeyinden Toros Dağları bulunuyor. Yazları yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret akınına uğruyor ve tarihi dokusu aynı zamanda sahip olduğu doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.Detaylar Alanya gezilecek yerler yazımızda.

Kemer

Antalya Kemer

Antalya şehir merkezine yarım saat uzaklıkta bulunan Kemer, turizmin en önemli yerlerinden birisidir. Deniz, orman ve dağların birleştiği manzarası ile birçok tatil tesisi ve otelin bulunduğu bu bölge sahip olduğu plajları ile turistlerin favori yerlerindendir.

Antalya gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Antalya’da çok sayıda gezilecek, görülecek yer bulunmakta.Sizlerde kendi tecrübe ve bilgilerinizi, bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Çok teşekkür ederim,kendim öğrencilik yıllarımda gezmeye gelmiştim.Şimdide araya 17 sene bırakarak Ailece geleceğiz inşaallah Allah’a ısmarladık görüşmek dileğiyle Kazakistan’dan Abdurrahim.

  2. Adrasan koyunu görmeyen ben Antalyaya geldim demesin lütfen. Buraya özel aracınızla veya şehiriçi otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Özel ve kiralık araçlar ulaşmayı düşünüyorsanız Antalya merkezden Kemer İstikametine doğru yol alın. Kemer’den sonra Tekirova ve Ulupınardan hemen sonra Olympos sapağınıda geçip yolun solundaki Adrasan tabelasını takip edip içeri girin burada 8 km’lik asfalt yol ile köy merkezine ulaşacaksınız, buradan da 4 km. daha devam ettiğinizde Adrasan sahiline ulaşırsınız. Yok benim özel aracım yoktur. Ben şehir içi araçları ile ulaşım yapacağım diyorsanız da ilk yapmanız gereken bir araçla otogara gitmeniz gerekir. Terminaldaki ilçeler terminalinde Kumluca ilçesine giden otobüslere binin. Olympos-Çavuşköy sapağında inip buradan Adrasan yol sapağına 1 saat aralıklarla gelen Adrasan tur minibüsüne binip ulaşabilirsiniz. Ya da Kumluca otogarına gidip Adrasan’a giden minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz