Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya denince ilk akla gelenler deniz ve güneş olsa da, Antalya bunlardan onlarca kez daha fazlası. Eşsiz doğası plajları, şelaleleri ile kendine hayran bırakan bu şehir antik kentleri ve tarihi ilede oldukça zengin. Şehrin görülmesi gereken en güzel yerlerini Antalya’da gezilecek yerler listesi ile bir araya getirdik.

Antalya’da Gezilecek Yerler Listesi

Tarihi yerleri, antik kentleri, şelaleleri, plajları ve doğal güzellikleri ile Antalya’da ve çevresinde gezilip görülmesi gereken en güzel yerler listesi;

Murat Paşa Camii

Antalya Murat Paşa Camii

Antalya’da gezilecek yerler listemize Murat Paşa Camii ile başlıyoruz.1500’lü yıllardan günümüze kadar gelebilen ve eşsiz bir işçiliğe sahip olan caminin en ilgi çeken yerlerinden birisi, nadir bir güzelliğe sahip minberidir.

Yivli Minare

Antalya Yivli Minare

Antalya’da ilk İslami eserlerden birisidir. Sultanı I. Alaeddin Keykubat tarafından yapıya ek olarak yapılan minare, tüm Dünya üzerindeki eşsiz örneklerden birisidir.Detaylar Yivli Minare yazımızda.

Likya Yolu

Antalya Likya Yolu

Fethiye ve Antalya arasında uzanan yol inanılmaz güzellikte bir trekknig rotasıdır. Aynı zamanda üzerinde Türkiye’nin en iyi manzarası ödülüne sahip olan Gelidonya Feneri gibi bir çok güzellik barındırmaktadır.Detaylar Likya Yolu yazımızda.

Karain Mağarası

Antalya Karain Mağarası

Antalya’da gezilecek yerler listemize bir mağara ile devam ediyoruz.Dünya Miraslar Listesi’nde yer alması için önerilen Karain mağarası, sizi başka bir Dünya’ya götürebilecek enfes bir büyüye sahiptir. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği mağara aynı zamanda Türkiye’nin de en büyükleri arasındadır.Detaylar Karain Mağarası yazımızda.

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi Antalya'da gezilecek yerler

Ülkemizin en kapsamlı ve en büyük müzelerinden birisidir. Bunda 1. Dünya Savaşı döneminde yağmalanmak istenen eserlerin korunması amacıyla kurulan ilk müze olmasının çok büyük etkisi vardır.Detaylar Antalya Müzesi yazımızda.

Xanthos Antik Kenti

Antalya Xanthos Antik Kenti

3000 yıl öncesine dayanan tarihine rağmen, ülkemizdeki en sağlam şekilde ayakta kalabilmiş antik kentlerden birisi olma özelliğini taşır. Ayrıca enfes deniz manzarası ve mozaikleri ile de diğer bir çok antik kentten farklı bir konumda yer alır.

Düden Şelalesi

Antalya Düden Şelalesi

Düden Şelalesi ile Antalya’nın sıcak günlerinde biraz nefes almak ve doğanın büyüleyici manzarasına tanıklık etmek isterseniz, hemen rotanızı Düden’e çevirebilirsiniz. Şelalenin yanında bir de gizli güzellik olan mağaraya girecek olursanız, kendinizi tüm dış Dünya’dan bir anda soyutlayabilirsiniz.Detaylar Düden Şelalesi yazımızda.

Antalya Hayvanat Bahçesi

Antalya Hayvanat Bahçesi

Özellikle çocuklarla birlikte bir tatil geçirecekseniz, oldukça güzel vakit geçirebileceğiniz yerlerden birisi de Antalya hayvanat bahçesi olabilir. Detaylar Antalya Hayvanat Bahçesi yazımızda.

Kurşunlu Şelalesi

Antalya Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın saklı cennetlerinden birisi daha Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı. Düden ve Manavgat’a nazaran daha sakin olduğu için burada tam anlamıyla huzuru bulabilirsiniz.Detaylar Kurşunlu Şelalesi yazımızda.

Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti

Dünya’daki en iyi korunmuş antik kentlerden birisidir. Bunda şehrin zaten korunmak üzere inşa edilmiş olmasının etkisi büyüktür. O kadar canlıdır ki; sizi kısa bir tarih yolculuğuna bile çıkarabilir.

Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya denince aklınıza sadece deniz ve güneş geliyor olabilir. Ama eğer kış aylarında Antalya’ya gitmişseniz Toroslar’da kaymanın zevkine Saklıkent Kayak Merkezi ile varabilirsiniz.Detaylar Saklıkent Kayak Merkezi yazımızda.

Aspendos Antik Kenti

Antalya Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Tiyatrosu muazzam büyüklükte ve halen sapasağlam ayakta olmasıyla dikkat çeken bir tiyatrosu olsa da, su kemerleri, bazilikası, stadyumu, çeşmesi ve kemerleri ile tam anlamıyla bütün bir kenttir ve Dünya’nın sayılı eserlerinden birisidir. Detaylar Aspendos Antik Tiyatrosu yazımızda.

Manavgat Şelalesi

Antalya Manavgat Şelalesi

Antalya’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız Manavgat Şelalesi.Manavgat’ın, hatta Antalya’nın bile simgesi haline gelen şelalenin ne denli güzel olduğunu anlayabilmek için fotoğraflara bakmak yetmez. Şelaleyi birebir gördüğünüz zaman neden bu kadar değer biçildiğini anlamanız mümkün olacaktır. Ayrıca Manavgat Şelalesi etrafında yer alan mesire alanları da biraz nefes almak için oldukça elverişlidir. Detaylar Manavgat Şelalesi yazımızda.

Oymapınar Gölü

Antalya Oymapınar Gölü

Manavgat’a kadar gelmişken, barajın arkasında saklı olan bu güzelliğe şahitlik etmeden dönmek olmaz. Gölde ister tekne turlarına katılabilir, isterseniz de dilediğinizce yüzebilirsiniz. Bir kere buraya geldikten sonra Antalya ve deniz hakkındaki görüşleriniz tümden değişebilir.

Antalya Akvaryum

Antalya Akvaryum

Antayla gezi planınız varsa Antalya Akvaryum bu plan içerisinde mutlaka olmalı.Dünyanın en büyük tünel akvaryumlarından biri olan Antalya Akvaryum sizleri bekliyor. Detaylar Antalya Akvaryum yazımızda.

Adrasan Koyu

Antalya Adrasan Koyu

Denizi, doğası ve eşsiz manzarası ile unutamayacağınız bir cennet köşesi. Eğer giderseniz o kadar çok hoşunuza gidecek ki, kimseler bilmesin isteyeceksiniz.

Köprüçay

Antalya Köprüçay

Doğa yürüyüşleri, rafting ya da kamp kurmak için Antalya’daki, belki de Türkiye’deki en doğru adrestir. Kalabalıktan uzak bir tatil geçirmek isterseniz Antalya’daki en eşsiz yerlerden birisidir.

Olimpos (Olympos)

Olympos Antalya

Olimpos eşsiz doğası, antik tarihi ve plajları ile Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Likyanın değerli şehri olan Olimpos gezilerinizde Olympos Antik Kenti ile tarihi bir geziye çıkabilirsiniz. Ayrıca görsel bir şölen yaşamak isteyenler içinde Olympos Teleferik harika bir seçenek. Detaylar Olimpos gezi rehberi yazımızda.

Çıralı Plajı

Çıralı Plajı

Antik kentin kalıntıları arasından bir yolculuk sonrasında harika bir plaja ulaşacaksınız. Çıralı Plajı, Caretta Carettaların bölgesi olarak da biliniyor. Serin sularında yüzebilir veya bir tekne turuna katılabilirsiniz. Detaylar Çıralı Plajı yazımızda.

Antalya gezileriniz için nerede yemek yenir ve hangi yemekleri yemeli konusunda Antalya’da Ne Yenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Antalya gezilecek yerler yazımızın sonuna geldik.Antalya’da çok sayıda gezilecek, görülecek yer bulunmakta.Sizlerde kendi tecrübe ve bilgilerinizi, bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Bele bir site uchun size teshekkur edirik. Azerbaycandan Antalyaya geldiyimizde bize chok yardim oldunuz. Ellerinize saqliq. Sevgilerle Bakudan Aynur.

  2. Çok teşekkür ederim,kendim öğrencilik yıllarımda gezmeye gelmiştim.Şimdide araya 17 sene bırakarak Ailece geleceğiz inşaallah Allah’a ısmarladık görüşmek dileğiyle Kazakistan’dan Abdurrahim.

  3. Adrasan koyunu görmeyen ben Antalyaya geldim demesin lütfen. Buraya özel aracınızla veya şehiriçi otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Özel ve kiralık araçlar ulaşmayı düşünüyorsanız Antalya merkezden Kemer İstikametine doğru yol alın. Kemer’den sonra Tekirova ve Ulupınardan hemen sonra Olympos sapağınıda geçip yolun solundaki Adrasan tabelasını takip edip içeri girin burada 8 km’lik asfalt yol ile köy merkezine ulaşacaksınız, buradan da 4 km. daha devam ettiğinizde Adrasan sahiline ulaşırsınız. Yok benim özel aracım yoktur. Ben şehir içi araçları ile ulaşım yapacağım diyorsanız da ilk yapmanız gereken bir araçla otogara gitmeniz gerekir. Terminaldaki ilçeler terminalinde Kumluca ilçesine giden otobüslere binin. Olympos-Çavuşköy sapağında inip buradan Adrasan yol sapağına 1 saat aralıklarla gelen Adrasan tur minibüsüne binip ulaşabilirsiniz. Ya da Kumluca otogarına gidip Adrasan’a giden minibüslerle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.