Artemis Tapınağı

Dünyanın yedi harikasından biri olarak bilinen Artemis tapınağı İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti içerinde yer alıyor.Artemis Tapınağı, Tanrıça Artemis’e ithafen yapılan bir Yunan Tapınağı olarak biliniyor. Bu tapınağa ait son kalıntılar Efes Antik Kentinde bulunuyor.

Artemis Tapınağı Hakkında Bilgiler

Tapınak zamanla oluşan depremler karşısında tamamen ayakta duramayarak sadece temeli ve heykel parçaları ile günümüze ulaşmıştır.Artemis tapınağı hakkında bir başka öne sürülen bilgi ise tapınağın inşaasının 120 yılda tamamlanmış olmasıdır. Artemis tapınağının yapılış şekli itibari ile su basması yaşanıyordu ve her yüzyıl geçtikçe tapınak bir metre aşağıya doğru kayıyordu.

İlk yıkımı M.Ö. 356 da adını ölümsüzleştirmek isteyen Herostratus tarafından yakılmış.İlk yıkımdan sonra onarılmış ve aynı büyüklükte ancak üç metre daha yüksek inşaa edilmiş.Ancak ikinci yıkımdan sonra onarılmamış ve şu an ki halinde kalmış.İkinci yıkımı da M.Ö. 262 de Gotlar tarafından yapılmış.Diana tapınağı olarak da biliniyor.Bereket Tanrısı olan Artemis‘e atfedilmiş

Artemis Tapınağı Özellikleri

Artemis Tapınağı o zamanki Lidya’nın en zengin kralı Kroisos tarafından yaptırılmaya başlanmıştır ve yapımı 120 yıl sürmüş.Yapımı M.Ö.550 yılında bitmiş.Artemis tapınağı tamamen mermerdir.Dönemin en ünlü heykeltraşları (Pheidias, Polycleitus, Kresilas ve Phradmon) tapınak için çalışmalar yapmışlar ve bronz ve mermer heykellerle tapınağı doldurmuşlar.

Artemis Tapınağı Kalıntıları
Artemis Tapınağı Kalıntıları

Tapınağın yüksekliği 115 metre genişliği ise 54 metredir. Bu tapınak günümüze kadar inşa edilmiş en büyük yunan tapınağı olarak gösteriliyor. Tapınağın zemini depreme dayanıklı olması için paketlenmiş kömür ve koyun derileri ile kaplanmıştır. Bu tapınakta yaklaşık 127 Sütun bulunduğu düşünülmektedir. Bu sütunların her birinin uzunluğu ise 17 metre olarak öngörülmektedir.

Artemis Tapınağı Giriş Ücreti

Tapınak, Efes Ören Yeri içerisinde bulunuyor.Efes Ören yeri giriş ücreti ve ziyaret saatleri için Efes Antik Kenti yazımıza göz atabilirsiniz.

Artemis Tapınağı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tapınak günümüzde bulunan İzmir ilinin Selçuk ilçesinde ve Efes Ören Yeri içerisinde bulunuyor.

Artemis tapınağının Efes Antik Kentinde olması da ayrı bir avantajdır. Bu tapınağı görmek için giden insanlar bunun yanında Efes Antik Kentini de ziyaret etmiş oluyor. Türkiye’nin güzel illerinden birisi olan İzmir’de bulunan bu tapınak ulaşım bakımından da kolaylık sağlıyor. İzmir’e uçak ile gelen bir kişi ister tren ile ister özel araba ile kolay bir şekilde İzmir’in ilçesi olan Selçuk’a ulaşabiliyorlar. Selçuk’a ulaştıktan sonra gidilip görülmek istenen yer Efes Antik Kentine’de şehir içinden araçlar gitmektedir. İster bu araçlar vasıtası ile ister kendi aracınız ile kolay bir şekilde Artemis Tapınağına ulaşabiliyorsunuz. Buraya ulaştıktan sonra geriye kalan bu tarihi yerin keyfini çıkarmak oluyor.

Haritası ve Konumu

Tapınak için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İzmir gezilerinizde görülmesi gereken yerler listemiz olan İzmir’de  gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. çok güzel bir siteniz var ,
    artemis tapınağı resmi doğrumu?
    nerede?
    efes müzesi arkasındaki birkaç sütun, bu resim değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.