Balıklı Göl

Şanlıurfa denince akla gelen ilk adreslerden birisi Balıklı Göl.Şanlıurfa’nın turizm merkezlerinden biri olan Balıklı Göl, yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlamakta.Şanlıurfa gezilerinizde listenizde yer alması gereken başlıca yerlerden birisi.

Balıklı Göl Hikayesi ve Hakkında Bilgi

Rivayete göre Bu coğrafyada Nemrut isimli bir kral tüm halkına zulüm etmektedir. Tam da bu dönemde Nemrut’un büyücüsü Nemrut’a gelerek, “bu sene doğacak bir çocuk senin hükümdarlığına son verecek” der. Bunun üzerine Nemrut o sene doğan bütün çocukları öldürür, ancak birisi hariç; Hz. İbrahim.

Hz. İbrahim büyüdükten sonra Nemrut ve putlara karşı bir mücadeleye girişir ve sonunca cezalandırılmak üzere bir mancınığa gerilir, büyük bir ateşte yakılmak üzere fırlatılır. Bunun üzerine Kuran-ı Kerim’de, Enbiya Suresi’nde yazan şekli ile Allah-u Teala ateşe; “Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve zararsız ol” diye buyurur ve ateş suya, odunlar da balıklara dönüşür. O günden bu güne dek de göl ve balıklara zarar verilmez, göl büyük bir saygı çerçevesinde ziyaret edilir.

Balıklı Göl Resimleri

Balıklı Göl Nerede ve Nasıl Gidilir

Balıklı Göl, Şanlıurfa ilinin tam merkezinde dersek yanlış olmaz. Şehrin her yerinden buraya ulaşım mümkün. Şahsi aracınızla şehir merkezi tabelalarını takip ederseniz bir süre sonra karşınıza Balıklı Göl tabelaları da gelecektir.

Şanlıurfa Otogarı’ndan Nasıl Gidilir ?
Otogar sadece 2 kilometre. Yürümek istemezseniz buradan kalkan halk otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan Nasıl Gidilir ?
Havalimanı ile arası da sadece 8,6 kilometre. Buradan taksi ile ya da şehir merkezine giden toplu taşıma araçları ile Balıklı Göl’e ulaşabilirsiniz.

Balıklı Göl İletişim Bilgileri

Adres : Halil-ür Rahman Gölü, 63200 Göl, Şanlıurfa Eyyübiye, Şanlıurfa, Türkiye

İletişim : Bilgi için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi  ya da Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile iletişime geçilebilir.

Telefon : 0 414 318 5100 (Belediye)
Telefon : 0 414 312 53 32 (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü)

Haritası ve Konumu

Göl için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa gezileriniz için görülmesi gereken yerler listesi olan Şanlıurfa’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Balıklıgöl Urfa ‘da yasayan hak icin bile vazgecilmez bir yer. Hafta sonu ugradiginizda bile yogunlugu goreceksiniz.
    Düsünsenize kurak bir bölgede göl var balık tutulabilir ama kimse balik tutmayi birakin zarar bile vermez baliklari halk beslemektedir orda yem satıcıları vardır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz