Ballıkayalar Tabiat Parkı

İstanbul’a yakın olması sebebiyle hafta sonu kendini doğada geçirmek isteyenler için Ballıkayalar Tabiat Parkı oldukça iyi bir alternatif. Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında bulunan ve doğa tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği önemli bir doğal alan. Bu yazımızda Ballıkayalar Tabiat Parkı hakkında detaylı bilgiler, nasıl gidilir, burada neler yapılır ve konaklama imkanları gibi konulara değineceğiz.

Hafta sonu gelince çoğu insanın en çok isteği şey bir yerlere gitmek, farklı yerleri gezip görmek olmaktadır. Gezilecek olan yer hem şehre yakın olmalı hem de ruhu doyuracak güzellikte olmalıdır. Hafta sonu gezmesi denince akla Ballıkayalar tabiat parkı gelmektedir. İstanbul’a oldukça yakın olan bu doğal tabiat parkı, Kocaeli’nde bulunmaktadır. Doğanın tam ortasında bulunan bu parkta kahvaltı, tırmanış ya da piknik gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Kısa süreliğine de olsa şehir hayatında uzaklaşmak ve doğayla iç içe olmak isteyenler için en ideal yer Ballıkayalar tabiat parkı olmaktadır.

Kocaeli seyahatlerinizde gezilecek yerlere öneri olarak Maşukiye ve Sapanca Gölü seçeneklerini sunabiliriz.

1995 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1600 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor. Yarı nemli iklim koşulları ve zengin bitki örtüsü ile çeşitli hayvan türlerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Türkiye’de kaya tırmanışı sporunun başladığı yer olarak biliniyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkının ismi çevrede çok sayıda bulunan arılardan gelmektedir. Çevredeki mağaralarda çok sayıda bal kovanı bulunmaktadır. Bu da parkın isminin Ballıkayalar olmasında oldukça büyük bir etken oluşturmuştur.

Kısa süreli tatiller için ideal bir mekân olan bu tabiat parkına ulaşım oldukça kolay ve pratik olmaktadır. Ballıkayalar parkı piknik ve kamp yapılabilmesi ile ünlü bir tatil yeridir. Fakat bunların dışında en sık yapılan aktivite kaya tırmanışıdır. Daha önceden tırmanış tecrübesi olmayan kişilerin eğitmen eşliğinde tırmanması daha doğru olacaktır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kocaeli

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda Neler Yapılır?

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda birçok etkinlik gerçekleştirebilirsiniz:

  • Doğa yürüyüşü ve trekking: İşaretli parkurlar ve patikaları takip ederek doğanın tadını çıkarabilirsiniz.
  • Kaya tırmanışı: Dik kayalıklar ve zorlu rotalar, tırmanışçılara farklı seviyelerde zorluklar sunuyor.
  • Piknik ve kamp: Tabiat parkında piknik alanları ve kamp imkanları mevcuttur. Aile ve arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz.
  • Kuş gözlemciliği: 110 farklı kuş türünü gözlemleyebileceğiniz parkta, özellikle göçmen kuşların uğrak yeri olan Ballıkaya deresi ilgi çekici anılar yakalamanızı sağlayabilir.
  • Fotoğrafçılık: Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın muhteşem doğası, fotoğrafçılık tutkunları için eşsiz manzaralar sunuyor.

Ballıkayalar Piknik Alanı

Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğanın kucağında eşsiz bir piknik deneyimi yaşamak isteyenler için harika bir seçenek. Park içerisinde, büyükşehir belediyesi tarafından uygun yerlere konulan musluklar sayesinde su ihtiyacınızı kolayca karşılayabilirsiniz. Ayrıca, namaz kılan ziyaretçiler için mescit ve WC imkanları da mevcut.

Piknik yapmak isteyenler, göletin kenarındaki tahta masaları kullanarak keyifli zaman geçirebilirler. Fakat hafta sonları ve yaz aylarında yer bulmak biraz zor olabilir, bu yüzden erken gelmekte fayda var. Unutmayın ki, park içerisinde yiyecek ve piknik malzemesi satın alabileceğiniz bir yer yok; dolayısıyla tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Ballıkayalar Kahvaltı

Tabit parkı içerisinde bir tesis bulunmuyor ancak parka yakın konumda yer alan tesislerde kahvaltı yapabilirsiniz. Parkın hemen yakınında yer alan bu yerlerde kahvaltınızı yapabilir ve sonrasında tabiat parkında ki aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Yakınında yer alan mekanlar şu şekilde;

  • Kalender Restaurant konumu.
  • Ballıkayalar Hasbahçe Cafe konumu.
  • Koç Gözleme konumu.
  • Gönül’ün Yeri – Gözleme ve Çay Bahçesi konumu.

Ballıkayalar Giriş Ücreti

Ballıkayalar tabiat parkına giriş ücreti otopark için alınıyor ve 30₺‘dir. Eğer kamp yapılacak ise çadır kiralama ücreti ödenmektedir. Çadırlar 1 gece için 100₺ gibi bir fiyata kiralanabilmektedir. Eğer çadır dışarıdan getiriliyor ise bu ücreti ödemeye de gerek kalmamaktadır. Bu ücretlerin dışında herhangi bir ücret ödenmesine gerek kalmamaktadır.

Ballıkayalar Kocaeli

Ballıkayalar Kamp Yapmak

Ballıkayalar kamp yapmak için ideal bir yerdir. Kamp yapmayı düşünen herkesin ilk tercihi bu tabiat parkı olmaktadır. İstanbul’a olan yakınlığı sebebi ile ulaşım son derece kolay ve güvenlidir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir. Parkta kalmak için herhangi bir yer bulunmamaktadır. Bu sebeple hafta sonunu orada geçirmeyi isteyen kişiler mutlaka çadır kurmalı ve kamp yapmalıdır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Yapmak

Çadır kiralamak için belirli bir ücret ödenmelidir. Kamp yapılacak olan bölgede tuvalet bulabilmek mümkündür. Fakat çoğu zaman bu kamp bölgesi kalabalık olabilmektedir. Bu sebeple daha iç kısımlara da çadır kurabilmek mümkündür. Farklı bir bölgeye çadır kurulacak ise çok alçak yerlere kurulmamasında fayda vardır. Yüksek yerler her zaman daha iyi sonuç vermektedir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Resimleri

Ballıkayalar Nerede? Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul’a 50 km, İzmit’e 39km ve Gebze’ye 10 km uzaklıkta yer alıyor. D-100 karayolu ve E-80 TEM otoyolu üzerinden kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Tavşanlı sapağından ve Dilovası 2 ayrımından kuzeye yönelerek Tavşanlı mahallesinin içinden geçerek tabiat parkına ulaşabilirsiniz.

Parka ulaşmak için Gebze’ye giden otobüslere binmek yeterlidir. Tavşanlık köyü ile çok yakın olan Ballıkayalar tabiat parkına ulaşım için ilk olarak tavşanlı köyüne gelinmelidir. Minibüs ile ulaşımda mümkündür. Bunun için gene tavşanlı köyüne gelmek yeterlidir. Tavşanlı köyünde indikten sonra kısa bir yürüyüş ile Ballıkayalar tabiat parkına ulaşmak mümkündür.

Haritası ve Konumu

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın yanı sıra Kocaeli’de keşfedilecek daha pek çok güzel yer bulunuyor; “Kocaeli’de Gezilecek Yerler” yazımızda bu mekanlara göz atabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı hakkında sizlerde tecrübelerinizi ve gezilerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz