Ballıkayalar Tabiat Parkı

İstanbul’a yakın olması sebebiyle hafta sonu kendini doğada geçirmek isteyenler için Ballıkayalar Tabiat Parkı oldukça iyi bir alternatif. Yazımızda sizlere park içerisinde neler var, giriş ücreti, nerede ve nasıl gidilir gibi detaylı bilgiler sunuyoruz.

Hafta sonu gelince çoğu insanın en çok isteği şey bir yerlere gitmek, farklı yerleri gezip görmek olmaktadır. Gezilecek olan yer hem şehre yakın olmalı hem de ruhu doyuracak güzellikte olmalıdır. Hafta sonu gezmesi denince akla Ballıkayalar tabiat parkı gelmektedir. İstanbul’a oldukça yakın olan bu doğal tabiat parkı, Kocaeli’nde bulunmaktadır. Doğanın tam ortasında bulunan bu parkta kahvaltı, tırmanış ya da piknik gibi aktiviteler yapılabilmektedir. Kısa süreliğine de olsa şehir hayatında uzaklaşmak ve doğayla iç içe olmak isteyenler için en ideal yer Ballıkayalar tabiat parkı olmaktadır.

Kocaeli seyahatlerinizde gezilecek yerlere öneri olarak Maşukiye ve Sapanca Gölü seçeneklerini sunabiliriz.

Ballıkayalar Tabiat Parkının ismi çevrede çok sayıda bulunan arılardan gelmektedir. Çevredeki mağaralarda çok sayıda bal kovanı bulunmaktadır. Bu da parkın isminin Ballıkayalar olmasında oldukça büyük bir etken oluşturmuştur.

Kısa süreli tatiller için ideal bir mekân olan bu tabiat parkına ulaşım oldukça kolay ve pratik olmaktadır. Ballıkayalar parkı piknik ve kamp yapılabilmesi ile ünlü bir tatil yeridir. Fakat bunların dışında en sık yapılan aktivite kaya tırmanışıdır. Daha önceden tırmanış tecrübesi olmayan kişilerin eğitmen eşliğinde tırmanması daha doğru olacaktır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kocaeli

Ballıkayalar Kahvaltı

Ballıkayalar tabiat parkı doğal güzellikler içerisinde dolu dolu bir kahvaltı yapmak isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır. Kahvaltı klasik bir köy kahvaltısı olsa da hiçbir yerde görülemeyecek bir manzara eşliğinde yenmesi onu daha değerli kılmaktadır. Ballıkayalar tabiat parkında kahvaltı yapılan yerin karşısında harika bir göl ve ördekler bulunmaktadır. Ücretler ise her yerde geçerli olan serpme kahvaltı ücretleri ile hemen hemen aynı miktarlarda olmaktadır. Orada kahvaltı yapmak istemeyenler için piknik seçeneği de mevcuttur. Bu sayede herkes kendi kahvaltısını kendi getirebilmektedir.

Ballıkayalar Giriş Ücreti

Ballıkayalar tabiat parkına ödenecek olan giriş ücreti değişiklik göstermektedir. Araba ile girilecek ise sadece otopark ücreti ödenmesi yeterli olmaktadır. Otopark ücreti ise 10 ile 20 TL arasında değişiklik göstermektedir. Eğer kamp yapılacak ise çadır kiralama ücreti ödenmektedir. Çadırlar 1 gece için 20 ya da 30 TL gibi bir fiyata kiralanabilmektedir. Eğer çadır dışarıdan getiriliyor ise bu ücreti ödemeye de gerek kalmamaktadır. Bu ücretlerin dışında herhangi bir ücret ödenmesine gerek kalmamaktadır.

Ballıkayalar Kocaeli

Ballıkayalar Kamp Yapmak

Ballıkayalar kamp yapmak için ideal bir yerdir. Kamp yapmayı düşünen herkesin ilk tercihi bu tabiat parkı olmaktadır. İstanbul’a olan yakınlığı sebebi ile ulaşım son derece kolay ve güvenlidir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir. Parkta kalmak için herhangi bir yer bulunmamaktadır. Bu sebeple hafta sonunu orada geçirmeyi isteyen kişiler mutlaka çadır kurmalı ve kamp yapmalıdır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Yapmak

Çadır kiralamak için belirli bir ücret ödenmelidir. Kamp yapılacak olan bölgede tuvalet bulabilmek mümkündür. Fakat çoğu zaman bu kamp bölgesi kalabalık olabilmektedir. Bu sebeple daha iç kısımlara da çadır kurabilmek mümkündür. Farklı bir bölgeye çadır kurulacak ise çok alçak yerlere kurulmamasında fayda vardır. Yüksek yerler her zaman daha iyi sonuç vermektedir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Resimleri

Ballıkayalar Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar, Tavşanlı Köyü, Gebze ilçesi, Kocaeli ilinde yer almaktadır.İstanbul’a yakınlığı ile meşhur olan bu tabiat parkına kişisel araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.Böyle bir imkan yok ise otobüsler ile ulaşım sağlamakta mümkündür.

Parka ulaşmak için Gebze’ye giden otobüslere binmek yeterlidir. Tavşanlık köyü ile çok yakın olan Ballıkayalar tabiat parkına ulaşım için ilk olarak tavşanlı köyüne gelinmelidir. Minibüs ile ulaşımda mümkündür. Bunun için gene tavşanlı köyüne gelmek yeterlidir. Tavşanlı köyünde indikten sonra kısa bir yürüyüş ile Ballıkayalar tabiat parkına ulaşmak mümkündür.

Haritası ve Konumu

Ballıkayalar Tabiat Parkı hakkında sizlerde tecrübelerinizi ve gezilerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.