Bursa'da gezilecek yerler

Türkiye’nin en büyük kentlerinden birisi olan Bursa genelde kış dönemi Uludağ ile sık sık adını duyurur ancak aslında Bursa bu topraklarda atılan medeniyet tohumlarının ilk ekildiği yer olması sebebiyle derin bir tarihe de sahiptir.

Bursa ili Türkiye’de ve dünyada yaşanabilir şehirler listesinde üst sıralarda olan bir şehrimizdir.Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa, tarihi ile gezilip görülmesi gereken şehirlerimizdendir.

Bursa’da Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’de Bursa’yı görmeden Türkiye’yi gezip görmüş olmak mümkün olmayacağı için biz de yazımızda Bursa’da nerelere gidilir, neler yapılır kısaca anlatalım istedik.

Koza Han

Bursa Koza Han

Sultan 2. Beyazıd tarafından yaptırılan Han, bugün artık Bursa’da ıhlamur ağaçları altında kahvenizi içmek ya da biraz alışveriş yapmak isterseniz şehrin havasını en iyi içinize çekebileceğiniz yerlerden birisi. Detaylar Koza Han yazımızda.

Ulu Camii

Bursa Ulu Camii

Bursa’da gezilecek yerler arasında Ulu Camii’de bulunuyor.Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan muazzam eser, Evliya Çelebi’nin de dediği gibi bir nevi aslında Bursa’da bir Ayasofya’dır. Cami sadece kendisi değil, çevresi ile de çok farklı bir duyguya sahiptir ve Bursa gezisinin olmazsa olmazlarındadır.Detaylar Ulu Camii yazımızda.

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa Uludağ

Eğer kış aylarında bir Bursa ziyaretiniz söz konusu ise kayak yapmak için en iyi adreslerden birisi olan Uludağ’a da uğrayabilirsiniz. Özellikle hafta içi saha sakin olması nedeniyle günübirlik olarak bile gidip gelmeniz mümkün olabilir.Detaylar Uludağ Kayak Merkezi yazımızda.

Yeşil Türbe

Bursa Yeşil Türbe

Yeşil TürbeYeşil Türbe Bursa’da gezilecek yerler listesinde.Sadece kendisi değil, bulunduğu yer itibarı ile de Bursa’da en yoğun ve en güzel yeşilin olduğu lokasyonlardan birisi türbenin yeri. Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan türbeyi ziyaret edecek olursanız ayak üstü görmeye gelmenize gerek yok. Burada oturup ruhunuzu dinlemedikten sonra ziyaretinizin hiçbir anlamı olmayacaktır.Detaylar Yeşil Türbe yazımızda.

Gemlik

Bursa Gemlik

Vaktiniz bolsa ve Bursa’nın sınırlarını biraz zorlayabilecekseniz; zeytinleri ile ünlü Marmara’nın sahil şeridi Gemlik’e uğrayıp doğanın ve denizin tadına varabilirsiniz.

Tophane

Bursa Tophane

Bursa’da gezilecek yerler listemizde Tophane’de bulunmakta.Osman ve Orhan Gazi türbelerine ev sahipliği yapan Tophane’de hem geçmişi yad edebilir. Hem de manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Detaylar Bursa Tophane yazımızda.

Uluabat Gölü

Bursa Uluabat Gölü

RAMSAR tarafından bizzat koruma altına alınmış olan göl, bir çok göçmen kuşa ev sahipliği yapması ile ünlüdür ve oldukça farklı balık türünü de barındırmasıyla ünlüdür. Biraz balık tutmak ya da mesire yerlerinde piknik yapmak için gidebilirsiniz.Detaylar Uluabat Gölü yazımızda.

Gölyazı Köyü

Bursa Gölyazı Köyü

Bursa’da gezilecek yerler listemizin sonraki durağı ise Gölyazı Köyü.Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer almaktadır. Gölyazı Köyü yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.Tarih kokan bu köy Bursa’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.Detaylar Gölyazı Köyü yazımızda.

Irgandı Köprüsü

Bursa Irgandı Köprüsü

Dünya’da sadece birkaç örneği olan köprünün üzerinde ufak bir çarşı bulunur. Çarşıda Bursa’da sevdiklerinize almak istediğiniz hediyeleri seçebilir ve bu ilginç yapıya da canlı tanıklık etmiş olabilirsiniz. Detaylar Irgandı Köprüsü yazımızda.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Bursa ili tarihi bir ilimiz olmasının yanında tarihimizin değerli isimlerinin türbeleride bu şehirde yer alıyor.Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbesi Bursa ilinde yer almaktadır.Türbeler hakkında detaylar ise Osman Gazi Türbesi yazımız ile Orhan Gazi Türbesi yazımızda bulabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi Bursa

Bursa’nın doğal güzelliklerinden birisi olan Suuçtu Şelalesi, Bursa’da gezilecek yerler listemizde yer alıyor.Doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler ve kamp tutkunları için harika bir yer.Detaylar Suuçtu Şelalesi yazımızda.

Trilye

Trilye Bursa Gezilecek Yerler

Bursa’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız ise Trilye. Yeşil bahçeleri ve rum evlerinin yer aldığı belde görülmesi gereken yerler arasında.Bu yerde hem tarihi yaşayabilir hemde içerisinde hissedeceğiniz dingilliği ile keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.Detaylar Trilye yazımızda.

Sansarak Kanyonu

Sansarak Kanyonu Resimleri 8

Gezilecek yerler için sonraki durağımız, ormanların derinliklerinde adeta bir cennet olan Sansarak Kanyonu.Fotoğraf meraklılarının kaçırmaması gereken noktalardan biri.Detaylar Sansarak Kanyonu yazımızda.

İznik gezilerinizde görülecek en güzel yerler için İznik’te Gezilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atın.

İznik Gölü

İznik Gölü Bursa Gezilecek Yerler

Antik çağlarda Askania ismi ile anılan ve bugün ülkemizin beşinci büyük gölü olan İznik gölü görülmesi gereken yerler arasında.Gölün etrafında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.Detaylar İznik Gölü yazımızda. 

Cumalıkızık Köyü

Bursa Cumalıkızık Köyü

Bursa’nın Cumalıkızık Köyü yerli ve yabancı çok sayıda turistin ilgisini çekiyor.Tarihi evleri, çarşısı ve harika Uludağ havası ile görülmesi gereken yerler arasında.Detaylar Cumalıkızık Köyü yazımızda.

Yazımız boyunca vurguladığımız gibi Bursa gerek tarihi mekanları, gerek camileri ve türbeleri ile hem kültür turizminin hem de Uludağ sayesinde kış turizminin önemli merkezlerinden. Böylesi geniş bir coğrafyaya yayılmış pek çok turistik cazibe merkezini keşfe çıkmak istiyor ama özel aracınızla seyahat etmiyorsanız şehri rahatça gezmek adına Bursa uygun fiyatlı araç kiralama seçenekleri bir alternatif olabilir. Bilhassa da il dışından gelenler için hem ekonomik hem de konforlu bir tercih olacaktır.

Bursa gezileriniz ve seyahatlerinizde nerede ne yemeli konusunda Bursa’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bursa’da gezilecek yerler yazımız ile ilgili olarak sizlerde Bursa’da görülmesi ve gezilmesi gereken yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz