PAYLAŞ
Bursa'da gezilecek yerler

Türkiye’nin en büyük kentlerinden birisi olan Bursa genelde kış dönemi Uludağ ile sık sık adını duyurur ancak aslında Bursa bu topraklarda atılan medeniyet tohumlarının ilk ekildiği yer olması sebebiyle derin bir tarihe de sahiptir.

Bursa ili Türkiye’de ve dünyada yaşanabilir şehirler listesinde üst sıralarda olan bir şehrimizdir.Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa, tarihi ile gezilip görülmesi gereken şehirlerimizdendir.

Bursa’da Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Türkiye’de Bursa’yı görmeden Türkiye’yi gezip görmüş olmak mümkün olmayacağı için biz de yazımızda Bursa’da nerelere gidilir, neler yapılır kısaca anlatalım istedik.

Koza Han

Bursa Koza Han

Sultan 2. Beyazıd tarafından yaptırılan Han, bugün artık Bursa’da ıhlamur ağaçları altında kahvenizi içmek ya da biraz alışveriş yapmak isterseniz şehrin havasını en iyi içinize çekebileceğiniz yerlerden birisi.

Ulu Camii

Bursa Ulu Camii

Bursa’da gezilecek yerler arasında Ulu Camii’de bulunuyor.Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan muazzam eser, Evliya Çelebi’nin de dediği gibi bir nevi aslında Bursa’da bir Ayasofya’dır. Cami sadece kendisi değil, çevresi ile de çok farklı bir duyguya sahiptir ve Bursa gezisinin olmazsa olmazlarındandır.

Devamını Okuyun

Uludağ Kayak Merkezi

Bursa Uludağ

Eğer kış aylarında bir Bursa ziyaretiniz söz konusu ise kayak yapmak için en iyi adreslerden birisi olan Uludağ’a da uğrayabilirsiniz. Özellikle hafta içi saha sakin olması nedeniyle günübirlik olarak bile gidip gelmeniz mümkün olabilir.

Devamını Okuyun

Yeşil Türbe

Bursa Yeşil Türbe

Yeşil TürbeYeşil Türbe Bursa’da gezilecek yerler listesinde.Sadece kendisi değil, bulunduğu yer itibarı ile de Bursa’da en yoğun ve en güzel yeşilin olduğu lokasyonlardan birisi türbenin yeri. Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılan türbeyi ziyaret edecek olursanız ayak üstü görmeye gelmenize gerek yok. Burada oturup ruhunuzu dinlemedikten sonra ziyaretinizin hiçbir anlamı olmayacaktır.

Gemlik

Bursa Gemlik

Vaktiniz bolsa ve Bursa’nın sınırlarını biraz zorlayabilecekseniz; zeytinleri ile ünlü Marmara’nın sahil şeridi Gemlik’e uğrayıp doğanın ve denizin tadına varabilirsiniz.

Tophane

Bursa Tophane

Bursa’da gezilecek yerler listemizde Tophane’de bulunmakta.Osman ve Orhan Gazi türbelerine ev sahipliği yapan Tophane’de hem geçmişi yad edebilir. Hem de manzaraya karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Uluabat Gölü

Bursa Uluabat Gölü

RAMSAR tarafından bizzat koruma altına alınmış olan göl, bir çok göçmen kuşa ev sahipliği yapması ile ünlüdür ve oldukça farklı balık türünü de barındırmasıyla ünlüdür. Biraz balık tutmak ya da mesire yerlerinde piknik yapmak için gidebilirsiniz.

Devamını Okuyun

Gölyazı Köyü

Bursa Gölyazı Köyü

Bursa’da gezilecek yerler listemizin sonraki durağı ise Gölyazı Köyü.Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer almaktadır. Gölyazı Köyü yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.Tarih kokan bu köy Bursa’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Devamını Okuyun

Irgandı Köprüsü

Bursa Irgandı Köprüsü

Dünya’da sadece birkaç örneği olan köprünün üzerinde ufak bir çarşı bulunur. Çarşıda Bursa’da sevdiklerinize almak istediğiniz hediyeleri seçebilir ve bu ilginç yapıya da canlı tanıklık etmiş olabilirsiniz.

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri

Bursa ili tarihi bir ilimiz olmasının yanında tarihimizin değerli isimlerinin türbeleride bu şehirde yer alıyor.Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbesi Bursa ilinde yer almaktadır.

Türbeler hakkında detaylar ise Osman Gazi Türbesi yazımız ile Orhan Gazi Türbesi yazımızda bulabilirsiniz.

Bursa Haritası

Bursa ilinin haritası ile yol, il sınırları ve ilçeleri gibi detaylara ulaşabilirsiniz.

Bursa gezileriniz ve seyahatlerinizde nerede ne yemeli konusunda Bursa’da Ne Yenir, Nerede Yenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bursa’da konaklama için çok sayıda Bursa konaklama alternatifleri bulunmaktadır.Detaylı fiyat karşılaştırması ile bölgedeki otel ve pansiyonlarda konaklama yapılabilir.Kışın Uludağ’da kayak otelleri için ise yine bölgede birçok otel yer almaktadır.

Bursa’da gezilecek yerler yazımız ile ilgili olarak sizlerde Bursa’da görülmesi ve gezilmesi gereken yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here