Cumalıkızık Köyü

Özellikle İstanbul’da olanlar için oldukça yakın, oldukça ilginç bir gezi rotası olacak olan Cumalıkızık Köyü, Bursa’nın en önemli değerlerinden biridir. Tarihi, sevimli, doğal ve mis gibi Uludağ havasını yansıtan hali hafta sonu programınızı netleştirmeye yetecektir. Hafta sonu gezisi için iyi bir alternatif olabilecek olan köyde, lezzetli bir kahvaltı yapabilir, daracık sokaklarda dolaşıp, kendinizi tarihi bir yolculuk yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Üstelik bu yolculuk için uzun bir hazırlık yapmak gerekmiyor. Kolayca pek çok farklı ulaşım şekli ile Bursa’ya ulaşabilirsiniz ve Cumalıkızık Köyü gezinizi çeşitli dağ eteği köyleri ile sürdürebilirsiniz. Öncelikle belli başlı önemli bilgilere sahip olmak ise gezinizi daha güzel kılacaktır.

Cumalıkızık Köyü Hakkında Bilgiler

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızık Köyü, tarihi oldukça geçmişe uzanan bir yerleşim yeri. Uludağ’ın kuzey eteklerinde konumlanmış olan köy, 5 kızık köyünden biridir ve 1300’lü yıllarda kurulduğu bilinmektedir. Köyün ismine dair ise farklı söylemler bulunur. Bir rivayete göre, köyün kuruluş gününün Cuma’ya denk gelmesi sebebi ile Osman bey köye bu ismi vermiştir. Diğer bir rivayet ise çevre köylerdeki insanların Cuma namazı için bu bölgede toplanıyor olması sebebi ile köyün bu ismi aldığı yönündedir. Nihayetinde ise geçmişi oldukça eskiye dayanan, bugün ziyaret edebildiğimiz için de oldukça şanslı olduğumuz bir köy ortaya çıkmaktadır.

Cumalıkızık Köyü Bursa

Köyde gezip görülecek pek çok farklı nokta ortaya çıkmaktadır. Bunların bilincinde olarak gezmeniz, size daha keyifli bir gezi sağlayacaktır. Örneğin, köyde bulunan Cumalıkızık Etnografya Müzesi, köyün geçmişini yansıtan önemli eşyaları sergilediğinden görülmesi gereken noktalardan biridir. Köyün tarihi camisi, caminin hemen yanında yer alan Zekiye Hatun Çeşmesi ve tek kubbeli hamamı da unutulmamalıdır. Ayrıca bu bölgede Bizans döneminden kalma kilise kalıntılarını da görebilir, tarihsel olarak oldukça geriye gidebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Sokakları

Cumalıkızık Köyü, yılın her zamanında ziyaret edilebilir. Çünkü kış aylarında Uludağ’ın karı altında da güzeldir, baharda yeşillere büründüğünde de… Hatta yağmur sularının dar sokaklarını yıkadığı zamanlar adeta sanatsal manzaralara sebep olur. Bunların yanı sıra Haziran ayında gerçekleştirilen Ahududu Şenliği ziyaret için iyi bir sebep olabilir. Dolayısıyla Haziran ayını da ziyaret için tercih edebilirsiniz. Çeşitli diziler ile de ünlenmiş olan bu küçük yerleşim yeri, 2014 yılı itibariyle UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edilmiştir. Kısacası Bursa’nın bu güzel köyünde göreceğiniz her bir güzellik koruma altına alınmıştır durumdadır. Cumalıkızık Köyü denilince akla gelenlerden biri olan nefis köy kahvaltısını ise unutmamak gerek. Burada lezzetini unutamayacağınız bir kahvaltı yapabilir, güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Kahvaltı Yerleri

Cumalıkızık Köyü Kahvaltı

Cumalıkızık Köyü, gelenekselliğini yansıtan ama son yıllarda yoğun olarak turistlerin akınına uğrayan bir köy. Bugün köyde pek çok farklı tarihi evin kahvaltı yapılabilecek bir adres olduğu söylenebilir. Her biri size köy kahvaltısı vadeder ve bu yüzden de keyifli bir kahvaltı yapmak mümkün olmaktadır. Hele de kalabalık bir grup olarak gidildiyse, eğlenceli anılar biriktirilebilir.

Cumalıkızık’ta kahvaltı yapabileceğiniz yerlere örnek vermek gerekirse, Narlı Bahçe, Hacı Annenin Yeri, Hacı Arif’in Osmanlı Sofrası ve Azime Ablanın Yeri bazı örneklerdir. Bunların yanı sıra Bulanlar Konak Restoran, Saklı Konak, Mavi Boncuk Konuk Evi ve Taşev de birer seçenek olabilir. İyi bir köy kahvaltısı arayanlar için burada pek çok seçenek var. İyi bir köy kahvaltısı, tertemiz dağ havası ve keyifli bir köy gezisi için Cumalıkızık iyi bir alternatiftir.

Cumalıkızık Evleri

Cumalıkızık Evleri

Eski bir Osmanlı köyü olan Cumalıkızık, tarihini korumuş olması ile ünlenmiştir. Bugün önemli tarihi eşyalar köyde yer alan müzede sergilenirken, siz sokaklarında dolaştığınızda dahi bu mistik atmosferi soluyabilirsiniz. Bunun en önemli sebebi ise şüphesiz ki eski konaklarıdır.

Ünlü Cumalıkızık evleri moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılmışlardır. 2 ya da 3 katlı olarak inşa edilen evlerin üst katları kafesli ya da cumbalı pencereler ile donatılmıştır. En çok dikkat çeken detaylarından biri ana giriş kapılarında yer alan kapı kulpları ve tokmaklarıdır. Adeta bir sanat eseri olan kulp ve tokmaklar, dövme demirden yapılmıştır. Çoğunlukla evlerin dış renginin sarı, beyaz, mavi ve mor olduğu gözlenir. Bu anlamda da uyumu yakalayan evler göz kamaştırmaktadır. Öyle ki, kendinizi sürekli fotoğraf çekerken yakalayabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Video Tanıtımı

Cumalıkızık Köyü hakkında TRT 4K tarafından hazırlanan video tanıtımı.Görüntü kalitesi 4K olarak izleyebilirsiniz.Ayrıca yine TRT tarafından hazırlanan ve 4K timelapse kullanılan videoyu şu adresten izleyebilirsiniz.

Cumalıkızık Nerede ve Nasıl Gidilir

Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı olarak ve Uludağ’ın eteklerinde, kuzey yamacında yer alan köy, çevre illerden rahatlıkla ulaşılabilecek bir rota. Özellikle İstanbul üzerinden rahatlıkla bu bölgeye gelinebilir. Şehirlerarası otobüsler, özel aracınız, feribot ve benzeri ulaşım şekilleri tercih edilebilir. Bursa içerisinde de toplu taşıma araçlarını kullanarak Cumalıkızık köyüne ulaşabilir, burada keyifli zaman geçirebilirsiniz. Herhangi bir çevre şehirden otobüs ile gelerek Bursa terminaline ulaştığınızda ise buradan otobüsler aracılığıyla rahatlıkla köye varış yapabilirsiniz. Ortalama 40 – 45 dakikalık bir yolculuk ile köye ulaşabileceksiniz.

Cumalıkızık Köyü Haritası

Bursa gezileriniz için sitemizde yer alan ve Bursa’da görülmesi gereken yerler arasında olan Trilye ve diğer bir gezilecek yer önerisi olan Gölyazı köyü yazılarımıza göz atabilirsiniz.Görülecek diğer yerleri de Bursa’da gezilecek yerler listesi yazımıza göz atarak keşfedebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorumda bulunarak paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz