Ilıca Plajı

İzmir Çeşme yolu üzerinde ve Çeşme’ye 5 km uzaklıkta denizin kıyısında bulunan Ilıca plajı ve ılıcası dünyada en ilginç ve en zor bulunan ılıcalar dan bir tanesidir. Suların sıcaklığı 58 derece civarındadır. Romatizmaların kronik olarak her şekli, kadın ve deri hastalığı gibi bir çok derde deva oluyor.

Çeşme gezilerinizde görülmesi gereken en güzel yerlere Çeşme gezilecek yerler yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bölgede yer alan en güzel plajlara ise Çeşme Plajları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İzmir gezilerini için İzmir’de gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz ve gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Ilıca Plajı Giriş Ücreti 2024

Ilıca halk plajı girişi ücretsizdir. Şemsiye isterseniz eğer 150 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz. Ancak depozito ücreti var. 450 TL Ücret ile şemsiye kiralıyorsunuz ve iade edince 300 TL geri alıyorsunuz. Yani size maliyeti 60 TL oluyor. Otopark ücreti de 100 TL alınıyor.

Ilıca plajı şezlong fiyatları 400₺ gibi bir fiyat ile özel plajlarda bulabilirsiniz. Halk plajında şezlong bulunmuyor. Halk plajında sadece şemsiye kiralanıyor.

Belediye tarafından sunuylan hizmetler arasında duş, wc ve soyunma alanları bulunuyor. Ayrıca plajda içecek ve aperatif yiyecek satın alabilceğiniz alanlarda mevcut.

Ilıca Plajı Hakkında Bilgiler

Ilıca Plajı Çeşme

Ilıca’ya gittiğinizde meşhur ılıca tavasını yemeden geri dönmekte olmaz. Her gün kurulu olan pazar yerinde hormonsuz olan sebzelerden alabilirsiniz. Eğer dilerseniz kendin pişir kendin ye tarzında mesire yerlerinde, arkadaşlarınız ile keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Ilıcaya gelmişken Zeytinli’de bulunan kanlı köprü ve kalesini, üç oluklu tarihi soğuk pınarını Kavaklı bahçelerini gezebilirsiniz. Kışla obasında bulunan şehitliği de ziyaret edebilirsiniz.

Ilıcanın termal suları sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür içermektedir. Bu bileşenler ise romatizma, metabolizma hastalığı, raşitizm, gut, kadın hastalıkları, idrar yolları, karaciğer, ve cilt hastalıları tedavilerinde yararlıdır. Bunun için bir çok kişi ılıca sularına şifa aramak amacı ile gelmektedir. Bu güzeller güzeli plaja gitmek için yaz aylarını beklemenize gerek yok. Çünkü ısısı nedeniyle sezonu erken açan bir yerdir. Kumsalın güzelliği, denizin dalgaları ile birleştiği zaman seyrine doyum olmayan bir manzara çıkıyor insanın karşısına.

Ilıca Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

Ilıca Plajı Kumu ve Denizi

Çeşme’de iki türlü deniz sıcaklığı bulunmaktadır. Kuzey kıyıları sıcakken güney kıyıları daha soğuktur. Bunu nedeni ise deniz tabanında ortaya çıkan sıcak su kaynakları olan Ilıcalardır. Yani bildiğiniz kaplıcalar. Denizin ortasında yüzlerce sıcak su kaynakları tespit edilmiştir.

Çeşmenin km’lerce uzayan en güzel kum plajları bu bölgededir. Kıyıya en yakın olan bir ılıcaya ise dalga kıran yapılarak deniz ortasında kaplıca keyfinin yaşanması sağlanmıştır. Bölgenin en yaşlıları denizin sakin olduğu zamanlarda buraya gelerek suya girerler. Kaya balıkları ise aldırış etmeden ayaklarınızın altında yüzmeye devam ediyorlar.

Ilıca Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Plaj, İzmir ilinde yer almaktadır.Ilıca’ya İzmir’den Çeşme otobanına girdikten sonra Alaçatı sapağından otobandan çıkarak, Çeşme istikametinde devam ederek ilk sapak olan Ilıca sapağından sağ güzergaha doğru devam ettiğinizde Ilıca’ya ulaşmış olacaksınız.

İzmir Ilıca arası yaklaşık olarak 85 km mesafededir. Aracınız ile yaklaşık 1 saat sürer. Çeşme Ilıca arası ise yaklaşık olarak 4 km mesafededir. Aracınız ile yaklaşık olarak 5 dakika kadar sürmektedir.

Haritası ve Konumu

Plaj için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Ilıca Plajı bence Çeşme’yi Çeşme yapan plaj’ların başında yer alıyor.Tüm Ülke’yi adım adım dolaşıyorken 12 ay geziyoruz demektir.Çeşme-Ilıca plajı ile yollarımız Mayıs ayında keşişti.Öncelikle ilk izlenim oldukça iyiydi.Oldukça sessiz ve boştu.O vakit Haziran-Temmuz-Ağustos ayları yani ünlü 105 gün kuralı geçerliydi.Mayıs ayında harika bir deniz,ince sarı kumsal-harika bir hava,Türkiye’nin en iyi plajlarından birisi.Mayıs ayı hava ve deniz bu kadar harika iken kimsenin olmaması,105 günde ise aşırı sıkışıklık bizi üzdü.Özellikle okullarla alakası olmıyan emeklileri gözümüz aradı.Çeşme yarımadasında çok sayıda koy ve plaj var.En müthiş olanı Çeşme-Ilıca plajı.Özellikle ılıcalı bu plaj biraz sıcak olduğu için bence her mevsim denize girmek mümkün.Otellerde gereksiz boşluk vardı.Lütfen her mevsim gidilebilir.Dalyan bölgesi-Urla civarı fena değil.Alaçatı hayal kırıklığı.Kısacası Ilıca plajı ilk tercih ve muhteşem.Kötü yanı ise Hiç kimse yokken dahi araç park yeri bulamadık.Sahili belediye otoparka kapatmış.Sokaklarsa o kadar darki araç park edilemiyor.Aşırı önemli sorun bu.Diğer sorun ise şu.Önceki mevsimden gelen Plaj kirliliği,çöp yığını iyi temizlenmemişti ve hiç yakışmıyordu.Bir Prenses her daim temiz olmalı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz