İstanbul'da Gezilecek Yerler

Başta ülkemizin olmak üzere, dünyanın göz bebeği, tarihi ve kutsal bir şehir olan İstanbul.Bu şehir bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, başkent olmuş, çağ açıp, çağ kapatmış bir şehir.Ülkemizin en kalabalık nüfusuna sahip olması ve dünya genelinde de en kalabalık şehirlerden biri olması sebebiyle ilgi çekmektedir.Tarihi ve doğal güzellikleri ile burada yaşamanın ve burada gezmenin ayrı bir güzelliği bulunuyor.İstanbul’da gezilecek yerler listesi ile 2023 yılında şehrin gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda önemli yeri hakkında bilgiler yer alıyor.

Yazı Başlıkları

İstanbul’da gezilecek eğlenceli yerler arayanlarda İstanbul’da Lunaparklar ve Tema Parklar yazımıza göz atabilirler.

İstanbul Gezilecek Yerler Video

İstanbul’da gezilecek yerler için hazırladığımız video görüntüler ve seslendirme ile en güzel ve popüler yerlerin bir kısmını bu videodan izleyebilirsiniz. Detaylı liste için ise yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi 2023

İstanbul gezisi planlayan İstanbullular veya İstanbul’a dışarıdan gelecek olanlar için İstanbul’da nereye gidilir sorusuna yanıt olabilecek bu liste ile İstanbul’da görülmesi gereken yerler ile alakalı tarihi yerler, saraylarcamiler, müzeler, parklar ve turistlik yerler olmak üzere İstanbul’da gidilecek en güzel noktalar bulunuyor. Listede yer alan mekanlar ve semtler ile ilgili olarak detay sayfalarına tıklayabilir ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Ana başlıklar içi kısa yolar;

Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde yer alan Sultanahmet meydanı içerisinde pek çok tarihi yapıyı bulunduruyor.Şehrin turizm açısından en yoğun yerlerin başında gelen bu meydanda Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yılanlı Sütun, Dikilitaş gibi pek çok gezilecek tarihi yer bulunuyor.Detaylar Sultanahmet Meydanı yazımızda.

Eminönü

Eminönü İstanbulda gezilecek yerler

Eminönü, İstanbul’un en tarihi semtlerinden biridir.İçerisinde İstanbul’un bir çok tarihi eserini barındırmaktadır.Eminönü meydanı ve Eminönü hakkında daha detaylı bilgiler ile gezilecek yerleri, neler yapılır gibi konular hakkında detaylı bilgi Eminönü yazımızda.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek noktalar arasında yer alan Taksim, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul’un turistik alanları içerisinde bulunan, Cumhuriyet döneminde meydan haline getirilen bir alandır. İstiklal caddesi ise, yine Beyoğlu’nda bulunan ve bir tünel ile Taksim’e bağlanan Türkiye’nin en ünlü caddelerinden bir tanesidir.Detaylar Taksim İstiklal Caddesi yazımızda.

Balat

Balat İstanbulda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin en sinematografik, en köklü semtlerinden biri olan Balat, tam anlamıyla doğal bir film platosudur. Ayvansaray ve Fener semtleri arasında bulunan tarihi Balat, kozmopolit yapısıyla dikkat çeker. Tarihsel süreç içinde bölgede Ermenilerin, Yahudilerin ya da Musevilerin bir arada yaşadığı görülür. Bu kültürel çeşitlilik mekanlara da bire bir yansımıştır.Detaylar Balatta Gezilecek Yerler yazımızda.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı İstanbulda gezilecek yerler

Şehrin simgesi olan İstanbul Boğazı, iki kıtayı ayıran ve eşsiz güzelliklere ve harika bir manzaraya sahip. Şehre gelenlerin bu eşsiz güzelliği görmesi hatta bir boğaz turuna çıkması gerek. Bir boğaz turuna çıkarak, iki kıtayı ayıran bu su yolunda boğaza kıyısı olan çok sayıda tarihi ve doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.Şehir günün her vakti güzel ancak boğaz gezilerinde ister sabah gezin ister akşam gezilecek yerler olarak listenize ekleyin.Detaylar İstanbul Boğazı yazımızda.

Kız Kulesi

Kız Kulesi İstanbulda gezilecek yerler

Pek çok sanatçıya ilham olmuş Kız Kulesi’nin güzelliği adeta dillere destandır. Boğazın incisi olarak tanımlanan bu özel ve büyüleyici mekan, 2500 senelik tarihiyle dikkat çeker.  Belli dönemlerde gözetleme kulesi olarak da değerlendirilmiştir. Kule ile alakalı son restorasyon 2000 senesinde gerçekleştirilir.Detaylar Kız Kulesi yazımızda.

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı İstanbulda gezilecek yerler

Osmanlı sultanlarına tarihsel süreç içinde çok defa ev sahipliği yapan bu çok özel saray, Beşiktaş yakınlarında bulunur. Saray geçmişte Kazancıoğlu Bahçeleri adıyla da anılır. Çatı bölümünde çıkan yangından dolayı ciddi bir hasar görür. Onarım sürecinde Mimar Sarkis Balyan’ın önemli katkıları olur. Bugün burası çok önemli organizasyonlar, nişan ya da resmi davetler için tercih edilir. İstanbul’un bu ihtişamlı sarayını mutlaka ziyaret listenize ekleyin.Detaylar Çırağan Sarayı yazımızda.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı İstanbulda gezilecek yerler

Bugün İstanbul’un en eşsiz yerlerinden biri olarak gösterilen Dolmabahçe Sarayı’nın yer aldığı bölge geçmişte Boğaziçi’ne ait bir koydu. O dönem Osmanlı Amiralleri gemilerini bu alana demirlerdi. Daha sonraki dönemlerde burası Hasbahçe olarak kullanılmaya başlandı. Uzunca bir dönem bölge Beşiktaş Sahil Sarayı ismiyle bilindi. Abdülmecit burayı yıkma kararı alınca 1843’te bugünkü saray yapısı inşa edildi. Dolmabahçe Sarayı toplamda 15 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.Detaylar Dolmabahçe Sarayı yazımızda.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı İstanbulda gezilecek yerler

Topkapı Sarayı’nda ülkenin 400 sene boyunca yönetildi bilinir. Bu özel mekan Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılır. Diğer yandan Abdülmecit döneminde müze mantığıyla ziyarete açılır. Fatih’te bulunan saray 80 bin metrekarelik bir alanı kaplar. Günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi adıyla yoluna devam eder. İstanbul’da turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir.Detaylar Topkapı Sarayı yazımızda.

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı İstanbulda gezilecek yerler

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına denk gelen çok önemli bir döneme şahitlik etmiş Yıldız Sarayı, diğer saraylardan farklı olarak sahip olduğu doğal çevresi ile oldukça etkileyici.Detaylar Yıldız Sarayı yazımızda.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı İstanbulda gezilecek yerler

1865 senesinde inşa edilen Beylerbeyi Sarayı, Boğaz Köprüsü’nün hemen altında konumlanır. Bu anlamda sarayı ziyaret edenler müthiş bir manzara ile karşılaşır. Mekan bir dönem Has Bahçe olarak kullanılır. Mimarı Serkis Baylan olan saray, pazartesi ve Perşembe hariç her gün ziyaret edilebilir.Detaylar Beylerbeyi Sarayı yazımızda.

Galata Kulesi

Galata Kulesi İstanbulda gezilecek yerler

Tarihin bilinen en eski kulelerinden biri olarak öne çıkan Galata Kulesi, Anastasius tarafından 507 senesinde inşa edilir. O dönem burası esasen bir fener kulesi olarak kullanılır. Kule 14. Yüzyılda Cenevizlilerin kontrolüne geçer. Daha sonraki dönemlerde ise yangın kulesi olarak değerlendirilir. Günümüzde turistik bir tesis olarak kullanılır. İstanbul’un manzarasını izleyebileceğiniz en güzel tarihi yerlerden birisidir. İstanbul gezi listenizde mutlaka olmalı. Detaylar Galata Kulesi yazımızda.

Malta Köşkü

Malta Köşkü İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’da nereye gidilir diye soranlar için İstanbul’da yer alan köşkleri gördünüz mü? Malta’dan getirilmiş olan taşlar ile Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Malta köşkü tarihte önemli olaylar ile birlikte anılmaktadır.Detaylar Malta Köşkü yazımızda.

Miniatürk

Miniatürk İstanbulda gezilecek yerler

Türkiye’nin en gözde mimari eserlerinin ve değerlerinin minyatür ölçeklerde tasarlanıp, ziyaretçilerin ilgisine sunulduğu Miniatürk ile ülkemizde bulunan harika yapıları bir arada gezip görebilirsiniz.Detaylar Miniatürk yazımızda.

Çemberlitaş Sütunu

Çemberlitaş Sütunu

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız ise tarihi bir yer.İstanbul’un yedi tepesinden biri olarak bilinen Çemberlitaş’a, İmparator I. Konstantine onuruna Milattan Sonra 330 yılında dikilen sütun, Çemberlitaş sütunudur. Sultanahmet Meydanı’na yürüme mesafesinde olan bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz. Son Osmanlı padişahlarından Abdülhamit Han’ın hemen yanında bulunan türbesine mutlaka uğrayın. II. Abdülhamid devrinde Hz. Hz. Muhammed’in kabrinin yanından geçen demiryolunun gürültüsünü önlemek için çalışmalar yaptırdı. Şimdi aynısı mezarla örtüşen tırabzanlar için de yapıldı. Detaylar Çemberlitaş Sütunu yazımızda.

Çamlıca Tepesi ve Kulesi

Çamlıca Kulesi ve Tepesi

İstanbul manzarasını izleyebileceğiniz belkide en iyi yerlerin başında olan Çamlıca Tepesi, içerisinde yer alan sosyal tesisler ile kahvaltı yapabilir veya manzaraya karşı içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Çamlıca Tepesi, şehrin manzarasını izlemek için en iyi yerlerden biridir. Kahvaltınızı veya akşam yemeğinizi buradaki mekanlarda yiyebilirsiniz. Burada bulunan Çamlıca Kulesi‘ne çıkarak şehrin manzarasını daha iyi görebilirsiniz. Bu kuleye mutlaka uğrayın. Çamlıca’ya gittiyseniz görmeniz gereken bir diğer yer de Çamlıca Camii. Bu cami, Türkiye’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan sonra inşa ettiği en büyük cami olma özelliğini taşıyor. Bu muhteşem yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Detaylar Çamlıca Tepesi yazımızda.

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

İstanbul’da gezilecek yerler listemize İstanbul’da yer alan kasrılar ile devam ediyoruz.Hem mimarisi, hem tarihten bugüne taşıdığı izleri, hem manzarası, hem de yeşillikler içinde olması nedeniyle İstanbul’da güzel bir kahvaltı yapıp, eşsiz manzaraya karşı bir kahve yudumlamak isterseniz bu yere uğramalısınız.Detaylar Hidiv Kasrı yazımızda.

Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı İstanbulda gezilecek yerler

Osmanlı döneminde padişahın has bahçesi olarak kullanılmıştır. Sultan IV. Murat devrinde gümüş selvi olarak isimlendirilen bu alan, dönem içerisinde farklı amaçlar ile kullanılmıştır. Bu tarihi köşkde kahvaltı veya yemek yiyebilirsiniz. Tarihi yapıyı gezebilir, bahçesinde yürüyüş yapabilirsiniz. Detaylar Küçüksu Kasrı yazımızda.

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı İstanbulda gezilecek yerler

Beşiktaş ve Nişantaşı arasında konumlanan Ihlamur Kasrı, Abdülmecit zamanında yapılır. Burası normalde Hacı Hüseyin Ağa isimli birine aittir. Ihlamur Vadisi’nin mesire bölümüne Abdülmecit’in tahta geçmesinden sonra bu mekan inşa edilir. Aynı dönemde Merasim Köşkü ve Maiyet Köşkü’nün de yapımına başlanır. Bugün mekan müze-saray mantığıyla ziyaretçilerini ağırlar.Detaylar Ihlamur Kasrı yazımızda.

Aynalıkavak Kasrı‏

Aynalıkavak Kasrı‏ İstanbulda gezilecek yerler

Üç yüz yıl boyunca Haliç kıyılarını süslemiş ve günümüzde Aynalıkavak kasrı adı ile bilinen yapı Osmanlı döneminde Aynalıkavak sarayı veya tersane sarayı olarak bilinen yapı grubundan günümüze ulaşan tek örnektir.Detaylar Aynalıkavak Kasrı yazımızda.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerler arasında bulunan Rumeli hisarı, boğazın kuzey kesiminden gelecek saldırıların engellenmesi amacı ile İstanbul’un fethinden önce, Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu hisarının tam karşısına yaptırılmıştır.Detaylar Rumeli Hisarı yazımızda.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı İstanbulda gezilecek yerler

İstanbulda gezilecek yerler Anadolu yakası bölümünde yer alan arasında olan Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 yılında inşa edilen bir yapıttır. Özellik ile Cenevizliler açısından boğaz geçişi yönünden büyük önem taşıyan bu hisar, aynı önemi Osmanlılar açısından da taşımaktaydı.Detaylar Anadolu Hisarı yazımızda.

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı İstanbulda gezilecek yerler

Anadolu Kavağı’nı ön plana çıkaran en belirgin özelliği, tarihi misyonunun yanında, turistik bir balıkçı kasabası olmasıdır.Asya yakasında yer Anadolu kavağında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.Detaylar Anadolu Kavağı yazımızda.

Kanlıca

Kanlıca İstanbulda gezilecek yerler

Beykoz ilçesinin önemli ve eski bir yeri olan Kanlıca, Anadolu Hisarı’yla Çubuklu arasında konumlanır. Kanlıca aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne de son derece yakındır. Bilindiği üzere bölge yoğurdu ile meşhurdur. Bu yoğurt genelde pudra şekeri ile beraber yenilir. Mihrabad Korusu ve yalıları da semtin bir diğer önemli unsurudur.

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’un adeta sembol yapılarından biri olan Haydarpaşa Garı, tüm aksiliklere rağmen yıllardan bu yana ayakta durmayı başarıyor. Geçtiğimiz yüzyılın başında inşa edilen gar, özellikle mimari detayları ve güzel konumu ile ön planda.  Bina o dönem iki Alman mimar tarafından yapılmıştır. Burası 1. Dünya Savaşı’nda cephane olarak kullanılmıştır. 2010 senesinde çatı bölümünde müthiş bir yangın meydana gelmiştir.Detaylar Haydarpaşa Garı yazımızda.

Moda İskelesi

Moda İskelesi İstanbulda gezilecek yerler

Tarihi Moda İskelesi her yerinden deniz manzarası muhteşem bir şekilde görülen güzellikte bir yerdir.Detaylar Moda İskelesi yazımızda.

Bebek Sahili

Bebek Sahili İstanbulda gezilecek yerler

Ülkemizin en meşhur sahilleri arasında gösterilen Bebek Sahili, aynı zamanda lüks bir yer olarak kabul görür. İstanbul’un bu anlamda elit yaşamına ev sahipliği yapan sahil, üst düzey kafe ve restoranlarla doludur. Ünlülere en çok denk gelebileceğiniz yerlerden biri olan Bebek Sahili, bu anlamda tam anlamıyla magazinin başkentidir.  Pazar günleri sevdiklerinizle keyifli bir yürüyüş yapmak isterseniz Bebek Sahili mutlaka listenize dahil olmalıdır. 

Ortaköy Sahili

Ortaköy Sahili İstanbulda gezilecek yerler

Şehrin en köklü semtleri arasında gösterilen Ortaköy Sahili, birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapar. Bu açıdan Ermeni, Rum ya da Yahudi toplulukların aynı bölgede yaşadığına tanıklık edebilirsiniz. Renkli ışıkları ile özel bir ambiyans yaratan sahilde meşhur kumpircilere uğramayı ihmal etmeyin. Denize sıfır konumda olan Ortaköy Sahili’ni de gezi listenize dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi İstanbulda gezilecek yerler

Bağdat Caddesi, İstanbul’un en popüler caddelerinden biri olarak öne çıkar. Şehirdeki pek çok özel etkinlik ya da kutlama, bu alanda gerçekleşir. Çok sayıda alışveriş merkezini de bünyesinde barındıran bu uzun ve yoğun cadde, bir anlamda İstanbul’un kalbi olarak görülür. 

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı İstanbulda gezilecek yerler

Çemberlitaş Hamamı, Çemberlitaş’ın yanında, Kapalıçarşı’ya oldukça yakın bir mevkide bulunan meşhur hamamlarımızdan bir tanesidir.Detaylar Çemberlitaş Hamamı yazımızda.

Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek hamamlar arasında yer alan Cağaloğlu Hamamı İstanbul’un en büyük çifte hamamları arasında ye alır. Klasik Osmanlı mimarisinden farklı bir yapıya sahiptir.Detaylar Cağaloğlu Hamamı yazımızda.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan için 1556 – 1557 yıllarında Mimar Sinan yapıyor.Detaylar Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı yazımızda.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’a gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Kapalı Çarşı, aynı zamanda dünyanın en eski çarşısı olarak da bilinir. Büyüklüğü ile içinde kaybolabileceğiniz bu eşsiz çarşı, Fatih ilçesinde bulunur. Burada çok sayıda han, bedesten ve dükkan yer alır. Çarşı toplamda 45 bin metrekarelik bir alana dağılmıştır. Bir gün içinde 250 bin kişiden fazla insan çarşıyı ziyaret etmektedir. Detaylar Kapalı Çarşı yazımızda.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı İstanbulda gezilecek yerler

Kapalı Çarşı ile beraber İstanbul’un en meşhur çarşıları arasında gösterilen Mısır Çantası, pek çok filme konu olmuş, çok sinematografik bir mekandır. Eminönü bölgesinde yer alan çarşı, aynı zamanda Yeni Camii’ye de oldukça yakındır. Bugün pek çok baharatçı, takıcı, kuyumcu, hediyelik eşyacı çarşı içinde hizmet verir. Çarşıdaki son restorasyon 1943 senesinde gerçekleşir. Detaylar Mısır Çarşısı yazımızda.

Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı

İstanbul’da güzel mekanlar arasında bulunan Çiçek Pasajı. 1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa Hristaki Pasajı’nın mülkiyetini almış olup, mütareke yıllarında çok fazla çiçek dükkânının açıldığı söylenir. Detaylar Çiçek Pasajı yazımızda.

St. Antuan Kilisesi

St. Antuan Kilisesi İstanbul

İstanbul sınırları içinde yer alan St. Antuan Kilisesi, İstiklal Caddesi üzerinden konumlanır. Bu özel mekanın en önemli özelliği şehrin en büyük Katolik kilisesi olmasıdır. Kilise 13. yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kilise tarihsel süreç içinde toplamda iki defa yanmıştır. Kilise farklı dinlere mensup insanların dahi yoğun şekilde ilgisini çeker.Detaylar St. Antuan Kilisesi yazımızda.

Fener Rum Patrikhanesi

Fener Rum Patrikhanesi İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’un ünlü Fener semtinde yer alan Fener Rum Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi’ne bağlıdır. Bu nedenle bazı kaynaklarda ismi bu şekilde de geçebilir. Kilise 307 senesinde başpiskoposluk mevkiine yükselmeyi başarır. Roma’nın yeni başkenti İstanbul olunca bu gelişme ortaya çıkar. Hz. İsa’nın Kudüs’te kırbaçlandığı bir sütun ile bazı azizelere ait tabutlar, Patrikhane içinde ziyaretçilere sunulur. 1941 senesinde kilise içinde büyük bir yangın gerçekleşse de daha sonradan gerekli onarım çalışmaları yapılmıştır.

Adile Sultan Sarayı

Adile Sultan Sarayı İstanbul

Saray Sarkis Balkan tarafından 1858 yılında yapılmıştır. Sarkis Balvan tarafından, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi olan Adile Sultan’a hediye niteliğinde yaptırmıştır. Detaylar Adile Sultan Sarayı yazımızda.

Arasta Pazarı

Arasta Pazarı İstanbul

Çarşının bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı. Zamanında sipahiler için ürünlerin satıldığı bir arasta olduğu için bu isimle de anılmış.Detaylar Arasta Pazarı yazımızda.

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi İstanbulda gezilecek yerler

İstanbul’da gezilecek semtler arasında önemli bir yere sahip olan Eyüp ilçesinde yer alan Pierre Loti Tepesi de görülmesi gereken bir başka nokta.İstanbul ve Haliç manzarasının tadına varmak isteyen birçok kişinin tercihi İstanbul’da Pierre Loti Tepesi. Detaylar Pierre Loti Tepesi yazımızda.

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü İstanbul

Atatürk dönemin de inşa edilen Florya Atatürk Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından yaptırılmış ve Osmanlı döneminde Atatürk’e armağan edilmiştir. Detaylar Florya Atatürk Deniz Köşkü yazımızda.

Beyazıt Kulesi

Beyazıt Kulesi İstanbul

85 metrelik kule bugün itibarı ile Suriçi’nin en yüksek yapısıdır. Kuleye çıkılmak istenirse, 256 merdivenden oluşan oldukça zor bir yolculuğun ardından neredeyse tüm İstanbul’u içerisine alan panoramik bir fotoğrafla karşılaşılır. Detaylar Beyazıt Kulesi yazımızda.

Yoros Kalesi

Yoros Kalesi İstanbul

Ceneviz Kalesi olarak da tanınan Yoros Kalesi, Anadolu Kavağı’nın sırtında yer alır. İmparatorluğun güç kaybettiği dönemlerde kale Cenevizlilerin eline geçer. Kale normal koşullarda bir Bizans kalesi olarak kabul görür. Grekçe kitabede yazılanlar bu bilgiyi doğrular niteliktedir. Detaylar Yoros Kalesi yazımızda.

Poyrazköy

Poyrazköy İstanbul Gezilecek Yerler

3. Köprü manzaralı, denize girebileceğiniz plajları bulunan ve şehrin stresinden uzaklaşıp bir kahvaltı yapabileceğiniz bir yer Poyrazköy. Beykoz ilçesine bağlı küçük bir kasaba. Poyrazköy Kahvaltı Yerleri yazımız ile kahvaltı seçeneklerini keşfedebilirsiniz. Detaylar Poyrazköy yazımızda.

Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları İstanbulda gezilecek yerler

Zindan olarak anılsa da aslında yapılış amacı şehre gelen yabancı kralları ve yabancı ülkelerden gelen mevki sahibi insanları görkemli olarak karşılamaktı.Detaylar Yedikule Zindanları yazımızda.

Adalar

İstanbul Adalar

İrili ufaklı 9 ada ve iki kayalıktan meydana gelen meşhur Adalar, İstanbul’da es geçilmemesi gereken yerler arasındadır. Büyükada, Heybeliada, Kınalıada gibi oldukça popüler adaları da bünyesinde barındıran bölgede, her adanın kendine has bir hikayesi bulunur. Yaz aylarında insanların adeta akın ettiği Adalar, pek çok aktivite ve etkinlik vadediyor.

İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza müzeler, camiler ve doğal yerler olarak devam ediyoruz.

İstanbul’da Gezilecek Müzeler

İstanbul’da görülmesi gereken çok sayıda müze bulunuyor.Bu müzeleri sizler için listeledik.İşte İstanbul’da gezilecek müzeler;

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı İstanbul

1500 yıl öncesinde Bizans İmparatorluğu’nun şehrin su ihtiyacını karşılamak amacı ile su deposu olarak kullandığı sarnıç, ihtişamı yüzünden bir dönem saray olarak da kullanılmıştır.Detaylar Yerebatan Sarnıcı yazımızda.

Aya İrini Müzesi

Aya İrini Müzesi İstanbul

Tarihi bir müze olan Aya İrini Müzesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın birinci avlu kısmında yer almaktadır.Detaylar Aya İrini Müzesi yazımızda.

Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk Müzesi İstanbul

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan yapının, yazlık saray ya da burada yapılan müsabakaları izlemek için Fatih Sultan Mehmet’in kullandığı bir köşk olabileceği düşünülür.Detaylar Çinili Köşk Müzesi yazımızda.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi İstanbul

Sabancı ailesi tarafından toplanan eserlerin bir araya toplanarak Türk Milleti’ne faydalı olabilmesi adına bir müze açılması yönünde harekete geçildi ve Emirgan’daki Atlı Köşk’ü 1998’de Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etti ve müze 2002 yılında açıldı.Detaylar Sakıp Sabancı Müzesi yazımızda.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Sultanhamet’te yer alan Arkeoloji Müzesi, tam olarak Osman Hamdi Bey Yokuşu’nda bulunur. Müze kapsamında Çinili Köşk Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi de gezilebilir. Müzenin bahçesi de en az müzede yer alan eserler kadar ilgi görür. Burası ülkemizde müze olarak düzenlenen ilk bina olarak kayıtlara geçer.Detaylar İstanbul Arkeoloji Müzesi yazımızda.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız İstanbul Oyuncak Müzesi.2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan müze, ülkemizde oyuncak müzesi alanında bir ilk olma özelliğini taşıyor.Detaylar İstanbul Oyuncak Müzesi yazımızda.

Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi İstanbul

Türkiye’de 7’den 77’ye herkesin sevgilisi olmayı başaran Barış Manço’nun anısına açılan bu özel müze, İstanbul Moda’da yer alır. Buranın aynı zamanda Barış Manço’nun bizzat yaşadığı ev olması, müzeyi daha da anlamlı kılar. Bu, aynı zamanda Barış Manço’nun bir vasiyetiydi.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye’nin özel girişimler sonucu hayat bulan ilk modern sanatlar müzesi olan İstanbul Modern, 2004 yılında açılmıştır.Detaylar İstanbul Modern Sanat Müzesi yazımızda.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Müze, İstanbul’un fethini konu alıyor.Tam panoramik olan müze sizi fetih yılına geri götürüyor.Türkiye’nin de ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahip.Detaylar Panorama 1453 Tarih Müzesi yazımızda.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul

Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi’nde hizmet vermeye başlayan müze, Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak anılmaya başlanıyor.Detaylar Türk ve İslam Eserleri Müzesi yazımızda.

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi Resimleri

İstanbul Deniz Müzesi1897 senesinde inşa edilir. O dönem Kütüphane İdaresi olarak kullanılır. Beşiktaş’taki Cezayir Caddesi üzerinde yer alan müzede toplamda 20 bin eser teşhir edilir. Üç katlı olan müzede 17 sergileme odası bulunur.Detaylar İstanbul Deniz Müzesi yazımızda.

İtfaiye Müzesi

İtfaiye Müzesi İstanbul

İtfaiye Müdürlüğü önderliğinde 1928 senesinde kurulan İtfaiye Müzesi, Fatih ilçesinde yer alır. Tam adı Kont Szchenyi İtfaiye Müzesi olarak bilinir. Müze içinde çok sayıda askeri tulumba, motorlu pompa, teneke ibrik ve tulumba arabası, meraklılarına sunulur.

İstanbul Fethiye Müzesi

İstanbul Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi İstanbul’un Fatih ilçesinin Çarşamba bölgesinde yer alan tarihi bir müzedir. Doğu Roma Döneminde Pammakaristos Manastır Kilisesi olarak hizmet vermiştir.Detaylar İstanbul Fethiye Müzesi yazımızda.

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi Müzesi İstanbul

Yakın zamana kadar Divan Edebiyatı Müzesi adı ile bilinen Galata Mevlevihanesi Müzesi, 2007 yılında başlayan ve 2011 yılına kadar süren çalışmaların sonucunda bugünkü halini almıştır.Detaylar Galata Mevlevihanesi Müzesi yazımızda.

Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye Askeri Müzesi İstanbul

İstanbul’un en önemli tematik müzelerinden biri olan Harbiye Askeri Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Harbiye semtinde bulunur. Müzede askeriyeye ait 5 bin civarında obje teşhir edilir. Müze 1933’te açılsa da binası, 15. yüzyıldan bugüne miras kalmıştır.Detaylar Harbiye Askeri Müzesi yazımızda.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi İstanbul

İstanbulda gezilecek yerler avrupa yakası bölümünde bulunan ve haliç kıyılarında yer alan Rahmi Koç Müzesi, 11 bin metrekarelik büyük bir alana yayılmıştır. 2001 senesinde müze ile alakalı restorasyon çalışmaları tamamlanır ve ziyarete açılır. Müze içinde temel olarak ulaşım, havacılık, iletişim ve endüstri alanlarına dair materyaller paylaşılır. Pazartesi günleri dışında müze ziyarete açık durumdadır.Detaylar Rahmi Koç Müzesi yazımızda.

Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi İstanbul

Madame Tussauds Müzesi’nin esasen dünyada 250 senelik bir geçmişi bulunur. İstanbul’da açılan müze, Madame Tussauds’un 21. halkasıdır. İstiklal Caddesi’nde yer alan bu eşsiz müze, 2016 senesinde açılmıştır. İçinde özellikle Türkiye’de ya da dünyada tanınan önemli figürlerin balmumu heykelleri müthiş bir ilgi görür. Şu anda İstanbul’da yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği müzeler arasında bulunur.Detaylar Madame Tussauds Müzesyazımızda.

Pera Müzesi

Pera Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler listemize bir sanat müzesi ile devam ediyoruz.Sanat müzesi olarak nitelendirilen Pera Müzesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Detaylar Pera Müzesi yazımızda.

Yeşilköy Havacılık Müzesi

Yeşilköy Havacılık Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler listemizin sonraki durağı havacılık ile ilgili.İstanbul Havacılık Müzesi, bir diğer bilinen adıyla Hava Kuvvetleri Müzesi, havacılığa merak salmış birçok kişi için ilgi kaynağı oluyor.Geçmişi 1. Dünya Savaşı’na dek uzanan Yeşilköy Havacılık Müzesi’nde farklı ülkelere ait çok sayıda askeri materyal teşhir edilir. Müze esasen önce İzmir’de açılmasına rağmen 1985 senesinde İstanbul’a taşınır.Detaylar Yeşilköy Havacılık Müzesi yazımızda.

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler arasında bulunan İstanbul’un eşsiz tarihi miraslarından birisi olsa da az bilinen değerlerinden birisi Kariye Müzesi.Detaylar Kariye Müzesi yazımızda.

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek müzeler arasında bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi, 83 yıllık geçmişte biriktirilen fotoğraflar, belgeseller, belgeler, hatıralar özenle toplanmış ve müzede sergilenebilecek hala getirilmiştir.Detaylar Türkiye İş Bankası Müzesi yazımızda.

Büyük Postane

Büyük Postane İstanbul

Türkiye’nin en büyük postane binası olma özelliğini elinde bulunduran Büyük Postane, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan, tarihi özelliği ve mimarisi ile dikkat çeken bir binadır.Detaylar Büyük Postane yazımızda.

Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde her yaş için oldukça tatlı bir durağımız var.Çikolota müzesi ilk başta size biraz ilginç gelebilir.Kendinizi çikolatadan bir köyün içerisinde hayal edin.Bu nefis müzeyi ziyaret etmelisiniz.Detaylar Pelit Çikolata Müzesi yazımızda.

İstanbul’da Gezilecek Camiler

İstanbul’da şehrin adeta simgesi olmuş eşsiz mimari özelliklere sahip çok sayıda tarihi yerleri ve camileri bulunuyor.Sizlere içerisinde bilinmeyen, az bilinen ve şehrin en ünlü camilerinin yer aldığı İstanbul’da gezilecek camiler listesini sunuyoruz;

Ayasofya Camii

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Camii adeta İstanbul’un simgesi olmuştur.Çok eski tarihlere dayanan hikayesi ile günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.İstanbul turistik yerler listesinin ve gezilecek camiler arasında ilk sırada yer alıyor.Camii hakkında daha detaylı bilgi Ayasofya Camii yazımızda.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

Şehrin simgesi olan Sultanahmet Camii, eşsiz mimarisi ve ünü ile görülmesi gereken ilk cami olarak gezilecek camiler listedeki ilk sırayı alıyor.Adını verdiği meydan ilede pek çok tarihi yeri aynı anda gezmenize olanak sağlayan Sultanahmet, kesinlikle görülmesi gereken bir yer.Detaylar Sultanahmet Camii yazımızda.

Fatih Camii

Fatih Camii İstanbul

Şehrin feth edilmesi sonrası Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan camii 1766 yılındaki depremde büyük zarar görmüş ve 1771 yılında yeniden inşaa edilmiştir.Yüzyıllara dayanan tarihi ve külliyesinde bulunan Fatih Sultan Mehmed Türbesi ile İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.Detaylar Fatih Camii yazımızda.

Yeni Camii

Yeni Camii

Eminönü’nde yer alan Yeni Camii, aynı zamanda Mısır Çarşısı’nın komşusudur. Bu durum caminin daha fazla tanınmasına etkili olur. 1597 senesinden günümüze kalan bu özel cami, doğrudan denizi karşısına alır. Bu anlamda müthiş bir manzaraya sahiptir. Cami, Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Davut Ağa tarafından inşa edilir.Detaylar Yeni Camii yazımızda.

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii İstanbul

İstanbul’un fethinden hemen sonra inşaa edilen cami Türk ve İslam dünyası açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.İçerisinde Eyüp Sultan hazretlerinin türbesi de bulunan cami, şehrin görülmesi gereken en önemli noktalarından birisidir.Detaylar Eyüp Sultan Camii ve Türbesi yazımızda.

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

“Mimar bulursun ama Sinan’ı bulamazsın, Sinan’ı bulsan Süleyman’ı bulamazsın…” 1557 yılında inşaası tamamlanan cami Mimar Sinan’nın dehasını anlamamızı sağlıyor.Detaylar Süleymaniye Camii yazımızda.

Nuruosmaniye Camii

Nuruosmaniye Camii İstanbul

Çemberlitaş isimli semtte yer alan Nuruosmaniye Camii, 1755 senesinde inşa edilmiştir. Yapımı tam 7 sene süren tarihi cami, Osmanlı mimarisinin tipik izlerinin yanından Barok üsluba ait doneler de sunar. Caminin yapımında I. Mahmut’un önemli bir rol olduğu kabul edilir. Kare planlı olan caminin toplamda 174 penceresi bulunur.

Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Ortaköy Camii Boğaz Manzarası

Büyük Mecidiye Camii olarak bilinen cami, halk arasında Ortaköy Camii olarak anılır.Neo Barok tarzında inşaa edilmiş olup 1856 yılında yapımı tamamlanmıştır.İstanbul’da gezilecek camiler arasında bulunuyor.Detaylar Ortaköy Camii yazımızda.

Dolmabahçe Camii (Bezmialem Valide Sultan Camii)

Dolmabahçe Camii İstanbul Boğazı

1855 yılında ibadete açılan cami, Ortaköy Camii ile büyük benzerlik gösterir.Aydınlatma pencereleri ile minare alemlerinde farklılıklar bulunur.Detaylar Dolmabahçe Camii yazımızda.

Beyazıt Camii

Beyazıt Camii İstanbul

Beyazıt’ta yer alan cami ve Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.1509 Yılında yaşanan deprem sonrası hasar gören cami ilerki zamanlarda Mimar Sinan tarafından onarımı yapılmıştır.Detaylar Beyazıt Camii yazımızda.

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii İstanbul

İstanbul’da gezilecek camiler arasında bulunan Rüstem Paşa Camii, dönemin en gözde çinicilik öreğine sahiptir.Detaylar Rüstem Paşa Camii yazımızda.

Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii

Anadolu yakasında yer alan ve İstanbul’da gezilecek camiler arasında bulunan Mihrimah Sultan Camii, Üsküdar’da yer almaktadır.Hürrem Sultan’ın kızı olan Mihrimah Sultan adına yapılan bu cami Mimarsinan tarafından yapılmıştır.Detaylar Mihrimah Sultan Camii yazımızda.

İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler

Şehrin nefes alabileceğiniz en güzel parkları ve doğal yerlerini sizler için İstanbul’da gezilecek doğal yerler bölümünde listeledik.Görülmesi gereken doğal yerler, parklar ve ormanlar;

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı Resimleri

Belgrad Ormanı, İstanbullular için şehirde nefes alınabilecek yeşil alanların başında gelir. Özellikle haftasonlarında yöre halkının büyük ilgi gösterdiği bu tabiat güzelliği, yer yer 230 metre yüksekliğe çıkabilmektedir. Sarıyer yakınlarında yer alan ormanlık alanın böyle bir isme sahip olmasının nedeni, Kanuni’nin Belgrad dönüşü esirleri buraya yerleştirmesidir. Detaylar Belgrad Ormanı yazımızda.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu İstanbul

Bitki bilimine ilgi duyanlar için müthiş bir alan sunan Atatürk Arboretumu, odunsu bitkiler ve ilginç ağaç türleri ile ilgi çeker. Bölge toplamda 1500 civarında bir bitki çeşitliliğine sahiptir. Sarıyer’deki Belgrad Ormanı aynı zamanda buraya oldukça yakındır. Atatürk Arboretumu 267 hektarlık bir alanı kaplar. Yerli botanikçiler buraya sene boyunca büyük ilgi gösterir.İçerisinde çok sayıda bitki türünün bulunduğu Atatürk Arboretumu, İstanbul’da görülmesi gereken en güzel doğal ortamlardan biri olan bu parkı mutlaka gezmenizi öneriyoruz.Detaylar Atatürk Arboretumu yazımızda.

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı Korusu İstanbul

İstanbul’da gezilecek parklar arasında bulunan Yıldız Korusu, şehrin merkezinde sizlere harika bir ortam sunuyor.Beşiktaş’ta yer alan Yıldız Parkı bölge halkı için oksijen kaynağıdır. Yıldız Korusu olarak da bilinen bu büyük alanın İstanbul gibi bir şehirde yer aldığına inanmak gerçekten de çok zor. Rivayete göre zamanında burada 2. Abdülhamit’e ait özel bir kır kahvesi olduğu söylenir. Park çevresinde çok sayıda kafe, çay bahçesi ya da tesis bulunur.Detaylar Yıldız Parkı Korusu yazımızda.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

İstanbul’da gezilecek korular arasında Emirgan Korusuda listemizde yerini alıyor.İçerisinde yer alan köşklerde kahvaltı veya yemek keyfi yapabilirsiniz.Sarıyer’de yer alan Emirgan Korusu, İstanbul’un akciğeri olarak görülür. 300 dönümlük bir alanı kaplayan bölge, tarihsel serüveni içinde çok sayıda devlet adamını ya da padişahı ağırlar. Emirgan Korusu 4. Murat tarafından İran Prensi’ne hediye olarak verilse de zaman içinde çok defa el değiştirir. 1940 senesinden sonra ise Emirgan Korusu kamulaştırılmıştır.Detaylar Emirgan Korusu yazımızda.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı İstanbul

Gülhane Parkı, Sarayburnu Parkı şeklinde de tanınır. Eminönü semtine bulunan mekan 1912 senesinde bir parka dönüştürülür.  O dönem burası Topkapı Sarayı’nın en gözde has bahçesi olarak kabul görürdü. Burasının en önemli özelliği Tazminat Fermanı’nın okunduğu yer olmasıdır. Atatürk’ün Latin harflerle ders verdiği o meşhur kare tam olarak buradadır. Detaylar Gülhane Parkı yazımızda.

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

Beykoz Korosu aynı zamanda Abraham Paşa Korosu olarak da anılır. Toplamda 28 hektarlık dev bir alana sahip olan Beykoz Korosu, şehrin en yoğun yeşil alanlarından biri olarak gösteriliyor. Koruya adı verilen Abraham Paşa, aktarılanlara göre zamanında burayı bir tavla sonucunda kazanır. Bu durum, bir efsane gibi yıllardır anlatılır. Koru içinde çınardan erguvana pek çok ağaç çeşidi bulunur.Detaylar Beykoz Korusu yazımızda.

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu İstanbul

Günümüzde genelde kır düğünleri için tercih edilen Mihrabat Korusu, İstanbul’un en önemli tabiat güzellikleri arasında gösterilir. Büyük bir yeşillik alanın içine konuşlanan koru, halk ziyaretine her daim açık durumdadır. Mihrabat Korusu’nun doğrudan boğazı görmesi, burayı çok daha cazip kılar. Özdemir Asaf ve Yahya Kemal başta olmak üzere pek çok önemli yazarın yazılarını bu manzara eşliğinde yazdığı bilinir.Detaylar Mihrabat Korusu yazımızda.

Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı

Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı İstanbul

820 Dönümlük bir alanda piknik yerleri, amfi tiyatrosu, parkları ile doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için iyi bir seçim olacaktır.Detaylar Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı yazımızda.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Japon Bahçesi İstanbul

Baltalimanı Japon Bahçesi, Türkiye ve Japonya arasındaki bağları pekiştirmek adına 2003 senesinde oluşturulan çok özel bir bölgedir. Bilindiği üzere Japonya’da 2003 Türk Yılı olarak ilan edilmişti. Oldukça özel bir manzaraya sahip olan bahçe, ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Japonya bahçeciliğinde kullanılan bitkiler ve ağaç türleri bu alanda sergilenir.Detaylar Baltalimanı Japon Bahçesi yazımızda.

Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Park İstanbul

96 bin metrekarelik bir alana kurulan botanik parkın en büyük amacı insanların bitkiler hakkında temel bilgileri edinebilmeleri oluyor.Detaylar Bakırköy Botanik Park yazımızda.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi İstanbul

Ataşehir sınırları içinde yer alan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 1995 senesinden bu yana İstanbullulara hizmet veriyor. Toplamda 32 hektarlık bir alanı kaplayan bahçe, özellikle çocuklu aileler tarafından büyük ilgi görüyor. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi saat 19:00’a kadar açık durumdadır.Detaylar Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi yazımızda.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul

İstanbul’da gezilecek sakin yerler arasında bulunan Polonezköy ve burada yer alan tabiat parkı içerisinde çok sayıda bitki türünü barındırıyor.Yürüyüş, piknik ve şehrin stresinden uzaklaşmak için harika bir yer.Detaylar Polonezköy Tabiat Parkı yazımızda.

Göktürk Göleti Mesire Yeri

Göktürk Göleti Resimleri

İstanbul’da günübirlik gidebileceğiniz doğal yerlerden biriside Göktürk göleti.Piknik yapmak içinde oldukça ideal.Detaylar Göktürk Göleti Mesire Yeri yazımızda.

Saklı Göl

Şile Saklı Göl İstanbulda doğal yerler

Şile içinde yer alan Saklı Göl, metropol kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için müthiş bir fırsat sunar. Oldukça sakin bir atmosfere sahip olan göl, Şile ve Ağva arasında yer alır. Saklı Göl aynı zamanda Karamandere köyüne de komşu durumundadır. Burada kahvaltı yapabileceğiniz pek çok mekan söz konusudur.Detaylar Şile Saklı Göl yazımızda.

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı İstanbulda doğal yerler

İstanbul metropolünün uzağında yer alan Aydos Ormanı, sessiz ve dingin bir atmosfer arayanlar için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Kartal ilçesi sınırlarında yer alan ormanda, özellikle çam ağaçları önemli bir ağırlığa sahiptir. Detaylar Aydos Ormanı yazımızda.

Nakkaştepe Millet Bahçesi

İstanbul Doğal Yerler Nakkaştepe Millet Bahçesi

Şehrin ilk millet bahçesi olan Nakkaştepe Millet Bahçesi, yaklaşık 90 bin m2 alana sahip. İstanbul Boğazı manzaralı bu güzel park, şehrin doğal yerleri arasında ön plana çıkıyor. Parkın içerisinde kahvaltı, piknik, doğa yürüyüşü, koşu, macera parkuru, tenis, ve çocuklar için mucit evi gibi pek çok aktivite mevcut. Detaylar Nakkaştepe Millet Bahçesi yazımızda.

Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu Boğaz Manzarası

Güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için harika bir yer.Ayrıca yeşillerin içerisinde bir boğaz manzarası içinde doğru yerdesiniz.Detaylar Otağtepe Fatih Korusu yazımızda.

Fethipaşa Korusu

Fethipaşa Korusu İstanbul

Fethipaşa Korusu Sarayburnu ve Ortaköy arasındadır. Bilhassa lale ve erguvan zamanında ziyaretçi sayısı artan koru, çok önemli edebiyatçılara da sene boyunca ev sahipliği yapar. Fethipaşa Korusu’na girmek ücretsizdir.Detaylar Fethipaşa Korusu yazımızda.

Ulus Parkı

Ulus Parkı İstanbulda doğal yerler

İstanbul’un görmeye değer mekânlarından biri olan Ulus Parkı, Beşiktaş’ta yer alır. Parkın özellikle Boğaz Köprüsü ve Topkapı Sarayı gibi özel yerlere bakması, burayı daha da özel kılar. Özellikle hafta sonlarında burada yürüyüş yapan çok sayıda insanlar karşılaşabilirsiniz.Detaylar Ulus Parkı yazımızda.

Göztepe 60. Yıl Parkı

Göztepe 60. Yıl Parkı İstanbul

Göztepe 60. Yıl Parkı, yapılan çalışmalar neticesinde bir tematik park haline dönüştürülür ve 2013 senesinde hizmete açılır. Çocuklara özel oyun alanları dışında akvaryumlar, lale bahçeleri, doğal gölet, oyun tekneleri, parkın en popüler noktalarını oluşturur.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi

Beylikdüzü Yaşam Vadisi İstanbul

Beylikdüzü Yaşam Vadisi toplamda altı etaptan oluşur. Büyük bir yaşam alanı olarak tasarlanan projenin, toplamda 1 milyon metrekarelik bir alanı kaplayacağı öngörülüyor. Şu anda Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nin ilk etabı tamamlanmış durumdadır. Havuzu su oyun alanları ve şelalesi ile görmeye değer bu tabiat güzelliğine tanıklık edebilirsiniz.Ulaşımı ve konumu şurada.

Bahçeşehir Gölet Parkı

Bahçeşehir Gölet Parkı İstanbul

Bahçeşehir Gölet Parkı’nın en önemli özelliği İstanbul’un ilk suni gölü olmasıdır. Toplamda 26 bin metrekarelik bir alanı kaplayan göl çevresinde ateş yakmamak şartıyla piknik yapabilirsiniz.Ulaşımı ve konumu şurada.

Maltepe Sahil Park

İstanbul Maltepe Sahil Park

Maltepe ilçesinde yer alan Maltepe Sahil Parkı, sahil boyunca yaklaşık 1,5 kilometre uzanan ve içerisinde pek çok aktivite yapmanıza olanaklar sağlayan tesisler içeriyor. Basketbol, voleybol, tenis ve futbol sahaları, koşu ve yürüyüş parkurları, bisiklet yolu ve fitness alanları mevcuttur. Ayrıca çocuk oyun alanları ve açık hava tiyatrosu da parkta yer almakta. Piknik alanıda bulunan bu park bölgede gidebileceğiniz en güzel parklardan birisidir. Detaylar Maltepe Sahil Park yazımızda.

Şamlar Tabiat Parkı

İstanbul Şamlar Tabiat Parkı

Fıstık çamlarıyla kaplı harika bir tabiat parkı ve İstanbul’da. Piknik ve mangal yapabileceğiniz bu parkta çocuk oyun alanları, sosyal donatılar, ahşap masalar ve 1,3 km uzunluğunda bir bisiklet yoluda bulunuyor. Detaylar Şamlar Tabiat Parkı yazımızda.

İstanbulda gezilecek eğlenceli yerler arayanlarda İstanbul’da Eğlence Merkezleri ve Tema Parklar yazımıza göz atabilirler. Ayrıca Avrupa yakasında gezilecek yerle için de İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler yazımız göz atabilirsiniz. Şehirde denize girilecek en iyi plajlar içinde İstanbul’da Denize Girilecek Yerler yazımıza mutlaka göz atın.

Şehrin gezilecek yerleri hakkında farklı bilgiler ve alternatif yerler için https://blog.biletbayi.com/istanbulda-gezilecek-yerler.html/ adresine de göz atabilirsiniz.

İstanbul’da gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Sizlerde İstanbul’da gezilmesi ve görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerler hakkında yazımıza yorumda bulunabilirsiniz.

13 YORUMLAR

  1. Oldukça planlı-programlı ve okuyucu için faydalı bir yazı olmuş. Bu yazı başlığı altında verdiğiniz bilgiler oldukça doyurucu olduğu gibi, yazının içindeki linkler de ayrıntı arayanlar için biçilmiş kaftan. Bu kıymetli paylaşım için teşekkürler.

  2. Çok güzel bir sayfa. Oteller konusunda bir kaç şeyde ben eklemek istiyorum. Mega kent İstanbul şehrimize gelmeden önce kendinize bir plan oluşturmalısınız. Daha sonra kaç gün kalacağınıza karar verip ona göre rezervasyon yapmalısınız. İstanbul nerede kalınacak sorusuna ilk yanıtım lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği barındıran Taksim olur. bunun dışında İstanbul ilimizin diğer bütün ilçe ve semtlerde bu otelleri bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz