İstanbul'da gezilecek yerler

Başta ülkemizin olmak üzere, dünyanın göz bebeği, tarihi ve kutsal bir şehir olan İstanbul.Bu şehir bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, başkent olmuş, çağ açıp, çağ kapatmış bir şehir.Ülkemizin en kalabalık nüfusuna sahip olması ve dünya genelinde de en kalabalık şehirlerden biri olması sebebiyle ilgi çekmektedir.Tarihi ve doğal güzellikleri ile burada yaşamanın ve burada gezmenin ayrı bir güzelliği bulunuyor.İstanbul’da gezilecek yerler listesi ile şehrin gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda önemli yeri hakkında bilgiler yer alıyor.

Yazı Başlıkları

Yazı Ana Bölümleri :

İstanbul’da Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul gezisi planlayan İstanbullular veya İstanbul’a dışarıdan gelecek olanlar için İstanbul’da nereye gidilir sorusuna yanıt olabilecek bu liste ile İstanbul’da görülmesi gereken yerler ile alakalı tarihi yerler, saraylarcamiler, müzeler, parklar ve turistlik yerler olmak üzere İstanbul’da gidilecek en güzel noktalar bulunuyor.Listede yer alan mekanlar ve semtler ile ilgili olarak detay sayfalarına tıklayabilir ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Sultanahmet Meydanı

Sultanahmet Meydanı

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde yer alan Sultanahmet meydanı içerisinde pek çok tarihi yapıyı bulunduruyor.Şehrin turizm açısından en yoğun yerlerin başında gelen bu meydanda Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yılanlı Sütun, Dikilitaş gibi pek çok gezilecek tarihi yer bulunuyor.Detaylar Sultanahmet Meydanı yazımızda.

Eminönü

Eminönü

Eminönü, İstanbul’un en tarihi semtlerinden biridir.İçerisinde İstanbul’un bir çok tarihi eserini barındırmaktadır.Eminönü meydanı ve Eminönü hakkında daha detaylı bilgiler ile gezilecek yerleri, neler yapılır gibi konular hakkında detaylı bilgi Eminönü yazımızda.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

İstanbul’da gezilecek noktalar arasında yer alan Taksim, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde yer alan ve İstanbul’un turistik alanları içerisinde bulunan, Cumhuriyet döneminde meydan haline getirilen bir alandır. İstiklal caddesi ise, yine Beyoğlu’nda bulunan ve bir tünel ile Taksim’e bağlanan Türkiye’nin en ünlü caddelerinden bir tanesidir. Detaylar Taksim İstiklal Caddesi yazımızda.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı

Şehrin simgesi olan İstanbul Boğazı, iki kıtayı ayıran ve eşsiz güzelliklere ve harika bir manzaraya sahip. Şehre gelenlerin bu eşsiz güzelliği görmesi hatta bir boğaz turuna çıkması gerek. Bir boğaz turuna çıkarak, iki kıtayı ayıran bu su yolunda boğaza kıyısı olan çok sayıda tarihi ve doğal güzelliği keşfedebilirsiniz.Şehir günün her vakti güzel ancak boğaz gezilerinde ister sabah gezin ister akşam gezilecek yerler olarak listenize ekleyin. Detaylar İstanbul Boğazı yazımızda.

Kız Kulesi

Kız Kulesi

Kız kulesi, II. Mehmet döneminde yapılan bir mimari eserdir. Osmanlı ile Bizans tarzında mimariye sahip olan kız kulesine şimdiki şekli Sultan II. Mahmut tarafından verilmiştir.Detaylar Kız Kulesi yazımızda.

Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı

17. yüzyılda Kazancıoğlu bahçeleri olarak bilinen Çırağan Sarayı, ismini Çırağan şenlikleri olarak adlandırılan meşale şenliklerinden almıştır.Detaylar Çırağan Sarayı yazımızda.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

1855 yılında yapımı tamamen bitirilen yapı, padişahların ikamet ettiği önemli merkezlerden birisi olur.Detaylar Dolmabahçe Sarayı yazımızda.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

İstanbul’un fethedilmesinden sonra 1460 yılında yapımına başlanmış ve 1478 yıllında inşaası tamamlanmıştır.Yediyüz bin metrekarelik bir alana sahiptir.Detaylar Topkapı Sarayı yazımızda.

Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarına denk gelen çok önemli bir döneme şahitlik etmiş Yıldız Sarayı, diğer saraylardan farklı olarak sahip olduğu doğal çevresi ile oldukça etkileyici.Detaylar Yıldız Sarayı yazımızda.

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

1861 yılında, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmaya başlanan saray, son dönem Osmanlı padişahları ve hanedan üyeleri için yazlık saray görevini üstlenmiştir.Detaylar Beylerbeyi Sarayı yazımızda.

Galata Kulesi

Galata Kulesi

Sonraki gezilecek noktamız ise İstanbul’da tarihi yerler arasında olan Galata Kulesi.Bulunduğu semte de adını veren tarihi Galata Kulesi, İstanbul’da en çok fotoğrafı çekimi yapılan yerlerden birisi.Detaylar Galata Kulesi yazımızda.

Malta Köşkü

Malta Köşkü

İstanbul’da nereye gidilir diye soranlar için İstanbul’da yer alan köşkleri gördünüz mü? Malta’dan getirilmiş olan taşlar ile Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Malta köşkü tarihte önemli olaylar ile birlikte anılmaktadır.Detaylar Malta Köşkü yazımızda.

Miniatürk

Miniatürk

Türkiye’nin en gözde mimari eserlerinin ve değerlerinin minyatür ölçeklerde tasarlanıp, ziyaretçilerin ilgisine sunulduğu Miniatürk ile ülkemizde bulunan harika yapıları bir arada gezip görebilirsiniz.Detaylar Miniatürk yazımızda.

Çemberlitaş Sütunu

Çemberlitaş Sütunu

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız ise tarihi bir yer.İstanbul’un yedi tepesinden biri olarak bilinen Çemberlitaş’a, İmparator I. Konstantine onuruna Milattan Sonra 330 yılında dikilen sütun, Çemberlitaş sütunudur.Detaylar Çemberlitaş Sütunu yazımızda.

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi Boğaz Manzarası

İstanbul manzarasını izleyebileceğiniz belkide en iyi yerlerin başında olan Çamlıca Tepesi, içerisinde yer alan sosyal tesisler ile kahvaltı yapabilir veya manzaraya karşı içecğinizi yudumlayabilirsiniz.Detaylar Çamlıca Tepesi yazımızda.

Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı

İstanbul’da gezilecek yerler listemize İstanbul’da yer alan kasrılar ile devam ediyoruz.Hem mimarisi, hem tarihten bugüne taşıdığı izleri, hem manzarası, hem de yeşillikler içinde olması nedeniyle İstanbul’da güzel bir kahvaltı yapıp, eşsiz manzaraya karşı bir kahve yudumlamak isterseniz bu yere uğramalısınız.Detaylar Hidiv Kasrı yazımızda.

Küçüksu Kasrı

Küçüksu Kasrı

Osmanlı döneminde ise padişahın has bahçesi olarak kullanılmıştır. Sultan IV. Murat devrinde gümüş selvi olarak isimlendirilen bu alan, dönem içerisinde farklı amaçlar ile kullanılmıştır.Detaylar Küçüksu Kasrı yazımızda.

Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı

Abdülmecit’in yaptırmış olduğu Merasim Köşkü ve Maiyet Köşk’ü olarak adlandırılmış iki kasırdan asıl Ihlamur Kasrı’nın Merasim Köşkü olduğu söylenmektedir.Detaylar Ihlamur Kasrı yazımızda.

Aynalıkavak Kasrı‏

Aynalıkavak Kasrı‏

Üç yüz yıl boyunca Haliç kıyılarını süslemiş ve günümüzde Aynalıkavak kasrı adı ile bilinen yapı Osmanlı döneminde Aynalıkavak sarayı veya tersane sarayı olarak bilinen yapı grubundan günümüze ulaşan tek örnektir.Detaylar Aynalıkavak Kasrı yazımızda.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

İstanbul Avrupa yakasında gezilecek yerler arasında bulunan Rumeli hisarı, boğazın kuzey kesiminden gelecek saldırıların engellenmesi amacı ile İstanbul’un fethinden önce, Fatih Sultan Mehmet tarafından Anadolu hisarının tam karşısına yaptırılmıştır.Detaylar Rumeli Hisarı yazımızda.

Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

İstanbulda gezilecek yerler Anadolu yakası bölümünde yer alan arasında olan Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından 1395 yılında inşa edilen bir yapıttır. Özellik ile Cenevizliler açısından boğaz geçişi yönünden büyük önem taşıyan bu hisar, aynı önemi Osmanlılar açısından da taşımaktaydı.Detaylar Anadolu Hisarı yazımızda.

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı’nı ön plana çıkaran en belirgin özelliği, tarihi misyonunun yanında, turistik bir balıkçı kasabası olmasıdır.Asya yakasında yer Anadolu kavağında güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.Detaylar Anadolu Kavağı yazımızda.

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı’nın yapımına 1906 yılında II. Abdülhamit döneminde başlanılmış ve 1908 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir.Detaylar Haydarpaşa Garı yazımızda.

Moda İskelesi

Moda İskelesi

Tarihi Moda İskelesi her yerinden deniz manzarası muhteşem bir şekilde görülen güzellikte bir yerdir.Detaylar Moda İskelesi yazımızda.

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı, Çemberlitaş’ın yanında, Kapalıçarşı’ya oldukça yakın bir mevkide bulunan meşhur hamamlarımızdan bir tanesidir.Detaylar Çemberlitaş Hamamı yazımızda.

Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı

İstanbul’da gezilecek hamamlar arasında yer alan Cağaloğlu Hamamı İstanbul’un en büyük çifte hamamları arasında ye alır. Klasik Osmanlı mimarisinden farklı bir yapıya sahiptir.Detaylar Cağaloğlu Hamamı yazımızda.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan için 1556 – 1557 yıllarında Mimar Sinan yapıyor.Detaylar Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı yazımızda.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

İstanbul’da tarihi yerler arasında dünya çapında bilinen bir mekan olan Kapalı Çarşı.İstanbul’un ve hatta Dünya’nın dahi en nadide çarşı örneklerinden birisi olan Kapalı Çarşı.Detaylar Kapalı Çarşı yazımızda.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Yine İstanbul’da tarihi yerler arasında bulunan ve İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından birisi olan Mısır Çarşısı’nın yerinde Bizans zamanında bile bir çarşı olduğu rivayet edilir.Detaylar Mısır Çarşısı yazımızda.

Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı

İstanbul’da güzel mekanlar arasında bulunan Çiçek Pasajı. 1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa Hristaki Pasajı’nın mülkiyetini almış olup, mütareke yıllarında çok fazla çiçek dükkânının açıldığı söylenir.Detaylar Çiçek Pasajı yazımızda.

Adile Sultan Sarayı

Adile Sultan Sarayı İstanbul

Saray Sarkis Balkan tarafından 1858 yılında yapılmıştır. Sarkis Balvan tarafından, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi olan Adile Sultan’a hediye niteliğinde yaptırmıştır.Detaylar Adile Sultan Sarayı yazımızda.

Arasta Pazarı

Arasta Pazarı İstanbul

Çarşının bir diğer adı da Sipahiler Çarşısı. Zamanında sipahiler için ürünlerin satıldığı bir arasta olduğu için bu isimle de anılmış.Detaylar Arasta Pazarı yazımızda.

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

İstanbul’da gezilecek semtler arasında önemli bir yere sahip olan Eyüp ilçesinde yer alan Pierre Loti Tepesi de görülmesi gereken bir başka nokta.İstanbul ve Haliç manzarasının tadına varmak isteyen birçok kişinin tercihi İstanbul’da Pierre Loti Tepesi.Detaylar Pierre Loti Tepesi yazımızda.

Florya Atatürk Deniz Köşkü

Florya Atatürk Deniz Köşkü İstanbul

Atatürk dönemin de inşa edilen Florya Atatürk Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından yaptırılmış ve Osmanlı döneminde Atatürk’e armağan edilmiştir.Detaylar Florya Atatürk Deniz Köşkü yazımızda.

Beyazıt Kulesi

İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kulesi Anıt Müzesi

85 metrelik kule bugün itibarı ile Suriçi’nin en yüksek yapısıdır. Kuleye çıkılmak istenirse, 256 merdivenden oluşan oldukça zor bir yolculuğun ardından neredeyse tüm İstanbul’u içerisine alan panoramik bir fotoğrafla karşılaşılır.Detaylar Beyazıt Kulesi yazımızda.

Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları İstanbul

Zindan olarak anılsa da aslında yapılış amacı şehre gelen yabancı kralları ve yabancı ülkelerden gelen mevki sahibi insanları görkemli olarak karşılamaktı.Detaylar Yedikule Zindanları yazımızda.

İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza müzeler, camiler ve doğal yerler olarak devam ediyoruz.

İstanbul’da Gezilecek Müzeler

İstanbul’da görülmesi gereken çok sayıda müze bulunuyor.Bu müzeleri sizler için listeledik.İşte İstanbul’da gezilecek müzeler;

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler listemize Ayasofya ile başlıyoruz.Ayasofya Müzesi adeta İstanbul’un simgesi olmuştur.Çok eski tarihlere dayanan hikayesi ile günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.İstanbul turistik yerler listesinin yine ilk sırasını Ayasofya alacaktır.Ayasofya Müzesi hakkında daha detaylı bilgi Ayasofya yazımızda.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

1500 yıl öncesinde Bizans İmparatorluğu’nun şehrin su ihtiyacını karşılamak amacı ile su deposu olarak kullandığı sarnıç, ihtişamı yüzünden bir dönem saray olarak da kullanılmıştır.Detaylar Yerebatan Sarnıcı yazımızda.

Aya İrini Müzesi

Aya İrini Müzesi İstanbul

Tarihi bir müze olan Aya İrini Müzesi, İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın birinci avlu kısmında yer almaktadır.Detaylar Aya İrini Müzesi yazımızda.

Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk Müzesi İstanbul

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan yapının, yazlık saray ya da burada yapılan müsabakaları izlemek için Fatih Sultan Mehmet’in kullandığı bir köşk olabileceği düşünülür.Detaylar Çinili Köşk Müzesi yazımızda.

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi İstanbul

Sabancı ailesi tarafından toplanan eserlerin bir araya toplanarak Türk Milleti’ne faydalı olabilmesi adına bir müze açılması yönünde harekete geçildi ve Emirgan’daki Atlı Köşk’ü 1998’de Sabancı Üniversitesi’ne tahsis etti ve müze 2002 yılında açıldı.Detaylar Sakıp Sabancı Müzesi yazımızda.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’de müzecilik adına atılan en değerli adımlardan birisi ve geçmişi neredeyse 600 yıl öncesine kadar dayanan bir miras.Detaylar İstanbul Arkeoloji Müzesi yazımızda.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde sonraki durağımız İstanbul Oyuncak Müzesi.2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan müze, ülkemizde oyuncak müzesi alanında bir ilk olma özelliğini taşıyor.Detaylar İstanbul Oyuncak Müzesi yazımızda.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi İçi

Türkiye’nin özel girişimler sonucu hayat bulan ilk modern sanatlar müzesi olan İstanbul Modern, 2004 yılında açılmıştır.Detaylar İstanbul Modern Sanat Müzesi yazımızda.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi Resimleri

Müze, İstanbul’un fethini konu alıyor.Tam panoramik olan müze sizi fetih yılına geri götürüyor.Türkiye’nin de ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahip.Detaylar Panorama 1453 Tarih Müzesi yazımızda.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi İstanbul

Evkaf-ı İslamiye Müzesi adıyla Süleymaniye Külliyesi’nde hizmet vermeye başlayan müze, Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak anılmaya başlanıyor.Detaylar Türk ve İslam Eserleri Müzesi yazımızda.

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi Resimleri

Türkiye’nin hem en büyük, hem de ilk deniz müzesi olma unvanına sahip müzede 20 binden fazla eser bulunmakta.Detaylar İstanbul Deniz Müzesi yazımızda.

İstanbul Fethiye Müzesi

İstanbul Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi İstanbul’un Fatih ilçesinin Çarşamba bölgesinde yer alan tarihi bir müzedir. Doğu Roma Döneminde Pammakaristos Manastır Kilisesi olarak hizmet vermiştir.Detaylar İstanbul Fethiye Müzesi yazımızda.

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Galata Mevlevihanesi İstanbul

Yakın zamana kadar Divan Edebiyatı Müzesi adı ile bilinen Galata Mevlevihanesi Müzesi, 2007 yılında başlayan ve 2011 yılına kadar süren çalışmaların sonucunda bugünkü halini almıştır.Detaylar Galata Mevlevihanesi Müzesi yazımızda.

Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye Askeri Müzesi İstanbul

Tarihi bir müze olan Harbiye Askeri Müzesi, İstanbul’un Harbiye semtinde bulunmaktadır.Detaylar Harbiye Askeri Müzesi yazımızda.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi İstanbul

İstanbulda gezilecek yerler avrupa yakası bölümünde yer alan Rahmi Koç Müzesi, İstanbul ilinin Hasköy semtinde ve Haliç kıyısında yer almakta olan bir sanayi Müzesi’dir.Detaylar Rahmi Koç Müzesi yazımızda.

Pera Müzesi

Pera Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler listemize bir sanat müzesi ile devam ediyoruz.Sanat müzesi olarak nitelendirilen Pera Müzesi İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Detaylar Pera Müzesi yazımızda.

Yeşilköy Havacılık Müzesi

Yeşilköy Havacılık Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler listemizin sonraki durağı havacılık ile ilgili.İstanbul Havacılık Müzesi, bir diğer bilinen adıyla Hava Kuvvetleri Müzesi, havacılığa merak salmış birçok kişi için ilgi kaynağı oluyor.Detaylar Yeşilköy Havacılık Müzesi yazımızda.

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler arasında bulunan İstanbul’un eşsiz tarihi miraslarından birisi olsa da az bilinen değerlerinden birisi Kariye Müzesi.Detaylar Kariye Müzesi yazımızda.

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek müzeler arasında bulunan Türkiye İş Bankası Müzesi, 83 yıllık geçmişte biriktirilen fotoğraflar, belgeseller, belgeler, hatıralar özenle toplanmış ve müzede sergilenebilecek hala getirilmiştir.Detaylar Türkiye İş Bankası Müzesi yazımızda.

Büyük Postane

Büyük Postane İstanbul

Türkiye’nin en büyük postane binası olma özelliğini elinde bulunduran Büyük Postane, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde yer alan, tarihi özelliği ve mimarisi ile dikkat çeken bir binadır.Detaylar Büyük Postane yazımızda.

Pelit Çikolata Müzesi

Pelit Çikolata Müzesi İstanbul

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde her yaş için oldukça tatlı bir durağımız var.Çikolota müzesi ilk başta size biraz ilginç gelebilir.Kendinizi çikolatadan bir köyün içerisinde hayal edin.Bu nefis müzeyi ziyaret etmelisiniz.Detaylar Pelit Çikolata Müzesi yazımızda.

İstanbul’da Gezilecek Camiler

İstanbul’da şehrin adeta simgesi olmuş eşsiz mimari özelliklere sahip çok sayıda tarihi yerleri ve camileri bulunuyor.Sizlere içerisinde bilinmeyen, az bilinen ve şehrin en ünlü camilerinin yer aldığı İstanbul’da gezilecek camiler listesini sunuyoruz;

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii

Şehrin simgesi olan Sultanahmet Camii, eşsiz mimarisi ve ünü ile görülmesi gereken ilk cami olarak gezilecek camiler listedeki ilk sırayı alıyor.Adını verdiği meydan ilede pek çok tarihi yeri aynı anda gezmenize olanak sağlayan Sultanahmet, kesinlikle görülmesi gereken bir yer.Detaylar Sultanahmet Camii yazımızda.

Fatih Camii

Fatih Camii İstanbul

Şehrin feth edilmesi sonrası Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan camii 1766 yılındaki depremde büyük zarar görmüş ve 1771 yılında yeniden inşaa edilmiştir.Yüzyıllara dayanan tarihi ve külliyesinde bulunan Fatih Sultan Mehmed Türbesi ile İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.Detaylar Fatih Camii yazımızda.

Yeni Camii

Yeni Camii

Valide Sultan Camii olarak da bilinen Yeni Camii, Osmanlı’nın inşaa ettiği son büyük camidir.Valide Sultan Türbesi de burada yer almaktadır.Detaylar Yeni Camii yazımızda.

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii İstanbul

İstanbul’un fethinden hemen sonra inşaa edilen cami Türk ve İslam dünyası açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.İçerisinde Eyüp Sultan hazretlerinin türbesi de bulunan cami, şehrin görülmesi gereken en önemli noktalarından birisidir.Detaylar Eyüp Sultan Camii ve Türbesi yazımızda.

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

“Mimar bulursun ama Sinan’ı bulamazsın, Sinan’ı bulsan Süleyman’ı bulamazsın…” 1557 yılında inşaası tamamlanan cami Mimar Sinan’nın dehasını anlamamızı sağlıyor.Detaylar Süleymaniye Camii yazımızda.

Ortaköy Camii (Büyük Mecidiye Camii)

Ortaköy Camii Boğaz Manzarası

Büyük Mecidiye Camii olarak bilinen cami, halk arasında Ortaköy Camii olarak anılır.Neo Barok tarzında inşaa edilmiş olup 1856 yılında yapımı tamamlanmıştır.İstanbul’da gezilecek camiler arasında bulunuyor.Detaylar Ortaköy Camii yazımızda.

Dolmabahçe Camii (Bezmialem Valide Sultan Camii)

Dolmabahçe Camii İstanbul Boğazı

1855 yılında ibadete açılan cami, Ortaköy Camii ile büyük benzerlik gösterir.Aydınlatma pencereleri ile minare alemlerinde farklılıklar bulunur.Detaylar Dolmabahçe Camii yazımızda.

Ayasofya Camii

Ayasofya Müzesi

Ayasofya’yı hem İstanbul’da yer alan müzeler bölümüne hemde İstanbul’da yer alan camiler kategorisine koyduk.Günümüzde müze olarak hizmet veren Ayasofya, geçmişinde cami olarak kullanılması sebebiyle bu listeyede dahil ettik.Detaylar Ayasofya Camii yazımızda.

Beyazıt Camii

Beyazıt Camii İstanbul

Beyazıt’ta yer alan cami ve Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.1509 Yılında yaşanan deprem sonrası hasar gören cami ilerki zamanlarda Mimar Sinan tarafından onarımı yapılmıştır.Detaylar Beyazıt Camii yazımızda.

Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii İstanbul

İstanbul’da gezilecek camiler arasında bulunan Rüstem Paşa Camii, dönemin en gözde çinicilik öreğine sahiptir.Detaylar Rüstem Paşa Camii yazımızda.

Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii

Anadolu yakasında yer alan ve İstanbul’da gezilecek camiler arasında bulunan Mihrimah Sultan Camii, Üsküdar’da yer almaktadır.Hürrem Sultan’ın kızı olan Mihrimah Sultan adına yapılan bu cami Mimarsinan tarafından yapılmıştır.Detaylar Mihrimah Sultan Camii yazımızda.

İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler

Şehrin nefes alabileceğiniz en güzel parkları ve doğal yerlerini sizler için İstanbul’da gezilecek doğal yerler bölümünde listeledik.Görülmesi gereken doğal yerler, parklar ve ormanlar;

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı Resimleri

Şehrin stresinden uzaklaşabileceğiniz, İstanbul’da gezilecek doğal yerlerin başında Belgrad Ormanı geliyor.Detaylar Belgrad Ormanı yazımızda.

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu İstanbul

İçerisinde çok sayıda bitki türünün bulunduğu Atatürk Arboretumu, İstanbul’da görülmesi gereken en güzel doğal ortamlardan biri olan bu parkı mutlaka gezmenizi öneriyoruz.Detaylar Atatürk Arboretumu yazımızda.

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı Korusu İstanbul

İstanbul’da gezilecek parklar arasında bulunan Yıldız Korusu, şehrin merkezinde sizlere harika bir ortam sunuyor.Detaylar Yıldız Parkı Korusu yazımızda.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

İstanbul’da gezilecek korular arasında Emirgan Korusuda listemizde yerini alıyor.İçerisinde yer alan köşklerde kahvaltı veya yemek keyfi yapabilirsiniz.Detaylar Emirgan Korusu yazımızda.

Gülhane Parkı

Gülhane Parkı İstanbul

Topkapı Sarayı’nın hemen arkasında yer alan Gülhane Parkı oldukça eski ve tarihi bir park diyebiliriz.Detaylar Gülhane Parkı yazımızda.

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

Fransız bahçe mimarları tarafından zenginleştirilen koru içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz tesiste yer alıyor.Detaylar Beykoz Korusu yazımızda.

Mihrabat Korusu

Mihrabat Korusu Manzarası

Çam kokuları ve harika boğaz manzarası eşliğinde vakit geçirmek için harika bir koru.Detaylar Mihrabat Korusu yazımızda.

Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı

Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı İstanbul

820 Dönümlük bir alanda piknik yerleri, amfi tiyatrosu, parkları ile doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için iyi bir seçim olacaktır.Detaylar Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı yazımızda.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Japon Bahçesi İstanbul

Japonlara özgü bahçe tasarımları ve binlerce ağaç ile bitki türü yer alıyor.Detaylar Baltalimanı Japon Bahçesi yazımızda.

Bakırköy Botanik Park

Bakırköy Botanik Park İstanbul

96 bin metrekarelik bir alana kurulan botanik parkın en büyük amacı insanların bitkiler hakkında temel bilgileri edinebilmeleri oluyor.Detaylar Bakırköy Botanik Park yazımızda.

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul

İstanbul’da gezilecek sakin yerler arasında bulunan tabiat parkı içerisinde çok sayıda bitki türünü barındırıyor.Yürüyüş, piknik ve şehrin stresinden uzaklaşmak için harika bir yer.Detaylar Polonezköy Tabiat Parkı yazımızda.

Göktürk Göleti Mesire Yeri

Göktürk Göleti Resimleri

İstanbul’da günübirlik gidebileceğiniz doğal yerlerden biriside Göktürk göleti.Piknik yapmak içinde oldukça ideal.Detaylar Göktürk Göleti Mesire Yeri yazımızda.

Otağtepe Fatih Korusu

Otağtepe Fatih Korusu Boğaz Manzarası

Güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için harika bir yer.Ayrıca yeşillerin içerisinde bir boğaz manzarası içinde doğru yerdesiniz.Detaylar Otağtepe Fatih Korusu yazımızda.

İstanbulda gezilecek eğlenceli yerler arayanlarda İstanbul’da Eğlence Merkezleri ve Tema Parklar yazımıza göz atabilirler.

İstanbul’da gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Sizlerde İstanbul’da gezilmesi ve görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerler hakkında yazımıza yorumda bulunabilirsiniz.

12 YORUMLAR

  1. Oldukça doyurucu bir yazı olmuş. Sayenizde İstanbul’da gezilecek yerler listeme yenilerini kattım.

  2. Oldukça planlı-programlı ve okuyucu için faydalı bir yazı olmuş. Bu yazı başlığı altında verdiğiniz bilgiler oldukça doyurucu olduğu gibi, yazının içindeki linkler de ayrıntı arayanlar için biçilmiş kaftan. Bu kıymetli paylaşım için teşekkürler.

  3. istanbula gelmeden önce sitenize uğrayarak istanbulda gezilecek yerler konusunda bilgi edindim ellerinize saglık

  4. İstanbul’da yaşadığım halde bilmediğim yerlerde varmış. Güzel gezi yazısı olmuş çok güzel anlatmışsınız.

  5. Çok güzel bir sayfa. Oteller konusunda bir kaç şeyde ben eklemek istiyorum. Mega kent İstanbul şehrimize gelmeden önce kendinize bir plan oluşturmalısınız. Daha sonra kaç gün kalacağınıza karar verip ona göre rezervasyon yapmalısınız. İstanbul nerede kalınacak sorusuna ilk yanıtım lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği barındıran Taksim olur. bunun dışında İstanbul ilimizin diğer bütün ilçe ve semtlerde bu otelleri bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.