İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi, İzmir’in Konak ilçesinde bulunur ve boyu 25 metre uzunluğundadır. Binanın mimarisinde kullanılan yeşil renkli ve kırmızı renkli taşların Efes’ten getirildiği söylenir. Saat kulesi 4 kattan oluşur. Ayrıca bu yapı sekizgen kaidelidir. Sekizgen kaidenin dar bir alanının olduğu ve bu alanda da sebillerin bulunduğu söylenir.

Sebillerin ortalarında fıskiye bulunur ve sebillerin kemerleri at nallıdır. Sebillerden ikisi günümüze kadar gelememiştir. Kulenin son katı olan dördüncü katı, oldukça dar bir yapıdadır. Ancak bu kat 1974 yılındaki depremle yıkılmıştır. Saatin çanının bu bölümde olduğu söylenir. Depremin ardından bu kat onarılmıştır. İzmir’e gelenlerin Saat Kulesine mutlaka uğraması gerekir.

İzmir Saat Kulesi Tarihi

Eski yıllarda saatlerin pahalı olması nedeniyle saat kulesi inşa edilmiştir. Saat Kulesi, İzmir’in Konak ilçesinde yer alır. Kule etrafında dairesel şekilde dört adet çeşme bulunmaktadır. Saatin kurulduğu yıldan bu yana sadece bir kez durduğu söylenir. 1974 senesinde İzmir’de meydana gelen deprem sonucunda saatin durduğu söylenmektedir. Bu yüzden tarihi saatin depremin oluş saatinde durduğu bilinir. Depremin ardından iki yıl geçtikten sonra kule onarılmıştır. Onarımın ardından saat tekrar çalıştırılmıştır.

İzmir Saat Kulesi Ne zaman yapıldı

İzmir’in Konak ilçesinde bulunur. Eserin adıyla aynı ismi taşıdığı söylenilir. II. Abdülhamit tahta çıktıktan sonra yapılmıştır. Tahta çıkışının 25. Yılında Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılmıştır. Binayı yapan mimar, Alman Konsolosluk binasını yapan mimardır.

İzmir Saat Kulesi Ne amaçla yapıldı

Kulenin kurulma amacı olarak eski saatlerin fiyatlarının yüksek oluşu gösterilir. Kule yapıldığında üzerinde Osmanlı tuğrası bulunuyordu. Ayrıca kulede Osmanlı dönemine ait işaretlerin de bulunduğu söylenmektedir. Ancak bu işaretlerin daha sonra kaldırılmıştır. İşaretlerin kaldırılmasındaki amacının genç Cumhuriyetin başladığını göstermek olduğu söylenir.

İzmir Saat Kulesi Resimleri

İzmir Saat Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir 

İzmir ilinin Konak ilçesinde bulunan İzmir Saat Kulesi’ne ulaşmak için izlenecek yol şu şekildedir;

İzmir Saat Kulesi’ne gidebilmek için ESHOT otobüslerini kullanabilirsiniz. İzmir Saat Kulesi’ne gidebilmek için en yakın otobüs durağı İskele durağıdır. Geçen hatlar ise ESHOT 35 – Ballı kuyu – Konak, ESHOT 8 – Güzelbahçe – Halkapınar yeraltı treni, ESHOT 121 – Mavişehir aktarma – Konak, ESHOT 42 – Çınartepe – Konak, ESHOT 64 – Ayakkabıcılar Sitesi – Konak ve ESHOT 202 – Cumhuriyet Meydanı – Havaalanı hattıdır. Belediye Sarayından geçen hatlar ise; ESHOT 361 – Bahriye Üçok – Konak, ESHOT 300 – F.Altay – Karşıyaka, ESHOT 120 – Ata Sanayi – Konak, ESHOT 554 – Halkapınar Metro – Narlıdere hattıdır. Ayrıca ESHOT 269 – Balçove – Halkpınar Metro, ESHOT 61 – Konak – Adliye Sarayı, ESHOT 216 – Halkapınar Metro – Oyak Sitesi, ESHOT 202 – Cumhuriyet Meydanı – Havaalanı, ESHOT 169 – Balçove – Halkpınar Metro ve ESHOT 121 – Mavişehir Aktarma – Konak hatları da kullanılabilir.

Haritası ve Konumu

Saat için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İzmir gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi bulunan İzmir’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde İzmir Saat Kulesi gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz