Saros Körfezi

Saros Körfezi kendi kendini temizleyen, dünya üzerinde üç körfezden birisidir. Saros, Edirne’den yaklaşık 150 kilometre, İstanbul’dan da yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bulunuyor. En bilindik özelliklerinden birisi de, sanayiden uzak kalabilen sahilleridir.

Saros Körfezi, Trakya’nın Ege Denizindeki tertemiz kumsallara sahip,mükemmel bir kıyısıdır.Tertemiz olmasının nedenleri,su altı akıntılarının fazla olması,büyük yerleşimlerden ve sanayileşmeden tamamen uzak olmasıdır.Ege Denizinde bulunan en temiz bölgelerden olması ve dünya üzerinde en temiz üç denizden biri olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu bir iddaa, ancak bu idda testler ve karşılaştırmalarla ortaya çıktı.Nitekim, bugüne kadar aksini iddaa eden de olmadı.Evet, baktığınızda sizde suyun temizliğini çıplak gözle görebilirsiniz.Ancak bu bahsedilen temizlik suyun kimyasal yapısıyla alakalı, fiziki değil.Bu testler sonucunda da fiziki olduğu kadar, kimyasal yapısı da dünya da ilk üçe girmiştir.

Trakya Saroz Körfezi

Saros körfezi, Ege Denizinin kuzeydoğusunda yer alıyor.Güney ve Doğusunda Çanakkale’nin, Eceabat ve Gelibolu ilçeleri bulunuyor.Kuzeyinde ise, Edirne’nin Keşan ve Enez ilçeleri bulunuyor.

Saros’un, Gelibolu yarımadasında bulunan kısmı yerleşime izin vermiyor.Yerleşimlerin çoğunluğu doğu ve kuzey bölgelerinde bulunuyor.

Körfezin, 75 kilometrelik Edirne sahil kıyılarında iç içe kurulmuş, sürekli bir yaşam alanı bulunmuyor. Yerleşimler, kıyılara yakın bulunan köylerin isimleriyle anılıyor.

Saroz Körfezi Havadan

Edirne Keşan’a bağlı Gökçetepe, Erikli, Mecidiye, Danişment ve Yayla yerleşim merkezleri ile Edirne Enez’e bağlı Gülçavuş, Karaincirli, Büyükevren, Vakıf, Sultaniçe gibi yerleşim alanları bulunuyor. Enez, Erikli ve Yayla sahilleri yerleşimlerin en büyükleridir.Bu sahiller turizm amaçlı kullanılıyor.Enez ve Erikli’de oteller mevcut.Oteller haricinde tüm yerleşim olanağı olan sahillerde pansiyon ve hafta sonu veya sezonluk kiralayabileceğiniz evler mevcut.

Saros körfezinde, kuzeydoğudan poyraz eser. Kuzey yakasındaki yerleşimlerin arkasından gelen rüzgar nedeniyle, az dalgalıdır.Sezonun sonlarına doğru esen lodos rüzgarı nedeniyle dalgalanmalar görülür.Ancak bu dalgaların eriştiği boy maksimum 2 metredir.

Saros, Ege Denizinin en yüksek tuz oranına sahip körfezlerinden birisidir.Ayrıca küçük akarsuların taşıdığı besinler sayesinde zengin balık çeşitlerine hayat verir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.