Kıbrıs’ta gezilecek yerler

Yavru vatan, eşsiz güzellik Kıbrıs; hemen hemen birçok kişinin tatil planları arasında. Biz de Kıbrıs’a gitmek isteyen ya da gidecek olanlar için Kıbrıs’ta nereleri görmeden geri dönmemeliler kısa bir Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesi hazırlayalım istedik.

Kıbrıs’ta görülmesi gereken yerler listesi

Kıbrıs’ta gezilecek yerler listesi;

Girne Kalesi

Girne Kalesi


Kıbrıs’ı, Kıbrıslıların neden bu toprak parçasına bu kadar önem verdiğini, bizim için neden bir yavru vatan olduğunu anlamak için gidilmesi gereken ilk yer Girne Kalesi.

800 yılı aşkın bir tarihe sahip olan kale aslında bir nevi yarı açık tarih müzesi. İçerisinde kilise, zindanlar, sarnıç, Batık Gemi Müzesi, Kırnı Mezarları ve Akdeniz Mezar Kazı alanı gibi tarihten bir çok iz taşıyor.

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı


Lüzinyanlılar tarafından yaptırılan bir manastırdır.Girne’de turistlerin büyük ilgi gösterdiği manastırda bazı dönemlerde klasik müzik konserleri veriliyor.Kıbrıs’ta gezilecek yerler listenizde bulunması gereken bir yer.

Girne Limanı

Girne Limanı


Girne Kalesi’ne gelmişseniz günün geri kalanını da limanda geçirebilirsiniz. Liman etrafındaki Venedik tarzı evler, Dünya’ya nam salmış balık restoranları, tavernalar ve cafelerde oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca Girne’de gün batımının en güzel izlendiği yerlerden birisi olması nedeniyle de gün sonunu burada getirmek, Kıbrıs’tan aldığınız tadı damağınızda bırakacaktır.

Mavi Köşk

Kıbrıs Mavi Köşk


Mavi köşk, yakın tarihimizde önemli yer tutmuş yapılardan birisi. 1956 yılında bir silah tüccarının mimar bir arkadaşına yaptırmış olduğu köşkün hikayesi oldukça ilginç. Yerinin gizli kalması için mimar arkadaşını da öldüren tüccar, Kıbrıs harekatı sırasında burayı ele geçirmek isteyen bir çok askerimizin de canına mal oluyor.

Köşkten tüm çevre görülebilirken, köşkün içini dışardan görmek mümkün değil. Ayrıca 60 yıl önce inşa edilmesine rağmen içerisinde klimaların ve bir de havuzun da olması gibi oldukça ilginç detaylara sahip. Hikayenin detayını dinlemek içinse bizzat ziyaret etmeniz gerek.

Selimiye Camii

Kıbrıs Selimiye Camii


1200’lü yıllarda katedral olarak gotik bir yapıda inşa edilen yapı, Osmanlılar’ın fethetmesi ile cami olarak kullanılmaya başlar. Zaman içerisinde yağma ve deprem gibi olumsuzluklar yaşansa da halen gotik mimarinin Dünya üzerindeki en eski örneklerinden birisidir.

Bufavento Kalesi

Bufavento Kalesi


Bufavento Kalesi, Kıbrıs’ta gezilecek yerler listemizde.Kıbrıs’taki 3 kaleden birisi. Olası Arap akınlarına karşı inşa edilen kaleye ulaşım için sizi belki de bir saatlik bir yolculuk bekliyor. Denizden neredeyse 1000 metre yükseklikteki kaleye ulaşım sadece kalenin tek bir yönünden mümkün; diğer tarafları sadece uçurum. Ancak zahmet edip ulaşırsanız sizi bulutlara değebilecek bir yükseklikte inanılmaz bir manzara bekliyor. Ayrıca 100 odasının olduğu ve gizli olan 101. odayı bulanın ise birçok hazineye kavuşacağına dair bir inanç var; kim bilir belki odayı bulan siz olursunuz.

Barbarlık Müzesi

Kıbrıs Barbarlık Müzesi


Kıbrıs’ta yaşanan Rum vahşetinin en güzel anlatıldığı müzelerden birisidir. Müze aslen, alay doktoru olan Binbaşı Nihat İlhan’ın yanlarında olmadığı bir sırada karısı ve 3 çocuğunun vahşice şehit edildiği evdir. Sonrasında müze haline getirilerek yaşanan vahşetin akıllardan çıkmaması için ziyarete açılmıştır.

Soli Bazilikası

Kıbrıs Soli Bazilikası


Henüz milattan sonra ilk yüzyılda yapıldığına ve Hristiyanlığın ilk kiliselerinden birisi olduğuna inanılır. Yapı günümüze dek birçok hasar almış olsa da 2000 yıl öncesine halen ışık tutabiliyor oluşu ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Kıbrıs seyahat severler için önemli olabilecek diğer yazılarımız;

Kıbrıs seyahatlerinizde konaklama ve otel tavsiyesi için En iyi Kıbrıs otelleri yazımıza göz atın.

Kıbrıs yemeklerini Kıbrıs’ta Nerede Yenir yazımız ile keşfedin.

Kıbrıs’ta yapılacaklar hakkında olan Kıbrıs’ta ne yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler listemizin sonuna geldik.Sizlerde Kıbrıs’ta görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://blog.biletbayi.com/kibrista-gezilecek-yerler.html

4 YORUMLAR

  1. Bedesten başlığı altındaki fotoğraf Bellapais Manastırına ait. Sizin anlattığınız yer ise Selimiye Camii yanındaki Büyük Han. Bellapais de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir.

  2. Ayrıca Bufavento kalesinden önce girne şehir merkezine daha yakın olan St. Hillarion Kalesi mevcut. Bufavento kalesiyle kıyaslandığında daha fazla göreceğiniz yapı mevcut.

  3. Soli Harabelerinden daha önemli Magosada bulunan Salamis Harabeleri (Antik Kent) mevcuttur. Ayrıca Salamis harabelerine giderken yolunuzun üstünde bulunan St. Barnabas kilisesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Aziz Barnabas Hristiyanlık için önemli bir kişiliğe sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz