Kos Adası

Bodrum’un tadına ve gezmeye doyulamayacak komşusu olan Kos Adası, Türkler tarafından en çok ilgi gören Yunan Adaları arasında ilk sırada yer alır. İstanköy adıyla da anılan Ada, Yunanistan’ın 12 Adalar bölgesine bağlıdır. Yaklaşık olarak 50 bin yerleşik nüfusa sahip olan Kos’ta 3 bine yakın Türk ve Türklerin işlettiği ticari adresler de yer alır. Özellikle kendilerini gıda işinde gösteren Türkler, kendi adlarıyla nam salan sokaklar oluşturmuştur.

Kos Adası Gezilecek Yerler

Kos Adası Gezilecek Yerler

Ada’nın liman bölgesi girişinde misafirleri 1315 yılında yapılmış hisarlar karşılar. Rodos’un Saint Jean Şövalyeleri tarafından yapılan hisarlar, Ada’ya gelen turistler tarafından mutlaka ziyaret edilir. Gümrük işlemlerinin yaklaşık olarak 30 dakika içinde tamamlandığı Ada girişinde, güneş ışınlarından etkilenmek istemeyenlerin geniş hasır şapkalardan takmış olması tavsiye edilir. Ada’yı Santorini’ye benzeterek yolculuk yapanlar ciddi bir hayal kırıklığı yaşayabilirler. En büyük Yunan Adaları’ndan birisi olan Kos diğerlerine nazaran daha fazla şehirleşmiş bir yapıya sahiptir. Güzel yemek yemek isteyenlerin veya delice eğlenmek isteyenlerin elleri boş dönmeyecekleri Ada, romantik bir gezi hayal edenler için olumsuz bir etki yaratabilir.

Kos Adası Sokakları

Kos Adası dendiğinde akla ışıltılı gece yaşamı gelir. Ada’da eğlence saat 02.00 gibi başlar. Çeşme’deki gibi özel mekanlar arayanlar için Ada’nın iç kesimlerinde kalan adresler önerilir. Türkiye’de bulunamayacak sayısız seçenekteki kokteyller Ada’nın eğlencesine keyif katılmasını sağlar. Ada’da gezilecek yerler, genel olarak merkezde bulunuyor. Merkezi gezen turistik trene binerek kısa süre içinde bölge hakkında fikir edinebilirsiniz.

 • Hipokrat Ağacı
 • Loziya ve Defterdar Camii
 • Neratzia Kalesi
 • Asklepion Harabeleri

mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Kos Adasına gider hediye almadan da dönmem diyenlerdenseniz; ithal peynir çeşitleri, sakız ve çağla badem reçeli, Yunanlıların Milli içkisi ouzo ve domates sizin için ideal tercihleri oluşturabilir.

Kos Adası Plajları

Kos Adası Plajları

Kos Ada halkının neredeyse tamamı geçimini turizmden karşılamaktadır. Turizm dışında yapılan tek faaliyet tarım olmakla birlikte sanayileşmeden eser görülmez. Domatesten mısıra, üzümden incire kadar değişik bitkilerin üretiminin yapıldığı bölgede doğanın cömert dokunuşu yemek tadından net bir şekilde anlaşılabilir. Ada’yı keşfetmek isteyenler işe özel plajlardan başlayabilirler.

 • Kos pradise plajı
 • Kos Tam Tam plajı
 • Kos Kefalos plajı
 • Kos Tigaki plajı
 • Kos Lambi plajı

mutlaka görülmesi ve en azından bir gün geçirilmesi gereken adresler arasında sayılabilir. Hemen hemen her plajda incecik ve parlak kumlar bulunur. Denizin berrak olduğu Ada’da keyifli bir tatil için gerekli olan her şey bulunabilir.

Kos Adası Vize

İstanköy Adası

Yunanistan’a ait olan 5 Ege Ada’sına Türk Vatandaşları Kapı Vizesi Uygulamasıyla giriş yapabilirler. Bu adalar arasında yer alan Kos’a girişte alınması gereken kapıda vize sistemi belirli tarihler aralığında gerçekleştirilebilir.

Kos Adası Kapı Vizesi İçin İstenen Evraklar

 • Pasaport fotokopisi
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Gidiş-dönüş feribot biletleri
 • Otel rezervasyonu bilgileri
 • Güncel banka hesap hareketleri dökümü

Kapı vizesi ücreti kişi başı 55 Euro’dur. 0-12 yaş çocuklar için giriş ücreti talep edilmez ancak başvuru yapılması zorunludur. Evrakların eksiksiz olarak 4 gün öncesinde Bodrum Feribot İşletmeciliğinin ilgili birimine ulaştırılması gerekmektedir. Tatilciler vize başvurularını gün içinde 10.00 ila 18.00 saatleri arasında yapabilirler. Kos Adası vizesini başarılı bir şekilde edinen yolcuların Ada’ya ayak bastıklarında işlem süresinin birkaç saati bulabileceğini bilmesi son derece önemlidir.

Kos Adası Konaklama Tavsiyeleri

Kos Adası gezileriniz için konaklama öneri ve tavsiyeleri için bölgede yer alan otel ve pansiyonları sizler için listeledik.

Kos Adası Otel ve Pansiyonları

 • Kos Aktis Art
 • Astron Hotel
 • Yiorgos Hotel
 • Olympia Hotel
 • Citi Live

Kos Adası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kos Adası Sahil

Kos Adası, Yunanistan‘da yer alan 12 Adalar vilayetine bağlıdır.

Ada’ya ulaşım oldukça basittir. Yaz sezonunda Bodrum ve Datça’dan Ada’ya her gün karşılıklı seferler düzenlenir. Bodrum rıhtımına gelip de Kos’a geçmek isteyenler acaba yüzerek karşı kıyıya geçebilir miyiz diye düşünmeden edemez. Ancak Kos Adası’na gitmek isteyenlerin mutlaka pasaport sahibi olmaları ve vize almaları gerekmektedir. İstanköy‘e Bodrum Limanı’ndan hareket eden feribotlarla 1 saatlik yolculuk sonrasında ulaşmak mümkündür. Turgutreis’ten ise yolculuk yaklaşık olarak 45 dakika sürer. Feribot şirketleri arasında uygulanan fiyat tarifelerinde 1-2 Euro’luk farklılıklar olabilir. Tatilciler biletlerini gidiş-dönüş alarak tek bilette 6 Euro’ya varan avantajlar sağlayabilirler. Hızlı katamaranlar eşliğinde Ada’ya geçiş 20 dakikayla sınırlandırılabilir. Seçim sizin… İyi Tatiller…

Haritası ve Konumu

Kos Adası veya diğer adıyla İstanköy Adası harita ve konum detaylarına konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde gezi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz