Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın en güzel gezilecek yerlerinden biri olan ve eşsiz manzarası, subtropikal doğası ile ortaya çıkan Kurşunlu Şelalesi, Antalya Merkez İlçesi’nde, Antalya-Serik-Alanya karayolunun kuzeyinden 12 km. Doğu noktasında ayrılan 7 km’lik bir yolun sonunda yer almaktadır. 

Antalya’da alan en güzel ve popüler şelaleler listesi için Antalya Şelaleleri yazımıza mutlaka göz atın.

Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Antalya’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca şehrin diğer ünlü şelaleleri olan Düden Şelalesi ve yine meşhur Manavgat Şelalesi yazılarımıza da göz atın.

Kurşunlu Şelalesi, Antalya’da yaşanan bir yaz gününün tozundan, güneşinden, sıcağından ve kalabalığından uzaklaşmak isteyen bireyler için hoş bir doğa sığınağıdır. 

1991 yılında yoğun ormanlık alan Tabiat Parkına dönüştürülmüş ve Kurşunlu Şelalesi’nde ilginç su ve kaya oluşumları ile birleşen zengin bitki yaşamı eşsiz bir doğa manzarası yaratmıştır. Bölge 1986 yılından beri ziyarete açıktır. Şelale ve piknik alanı yaklaşık 33 hektarlık bir alanı kaplıyor.

Bu şelale, yedi göleti birbirine bağlayan bir çağlayanın, yeşil bir doğa fonunda 18 metrelik bir yüksekliğe düştüğü eşsiz bir yerdir. Bitki örtüsünden dolayı bu bölge Bitki Tüneli olarak adlandırılır ve ziyaretçileri cezbeder.

Antalya Kurşunlu Şelalesi

Salkım çamı, küçük gruplar halinde doğu çınar, defne, keçiboynuzu, yabani zeytin, sakız, söğüt, incir, mersin, zakkum, böğürtlen, yabani gül, ılgın, ladin, kermes meşesi, kekik, yabani nane, kayın ağacı, salkım ve sarmaşıklar bu alanda yer alan bitkilerdir.

Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı tam bir doğa harikasıdır. 7 ayrı ufak şelalecik birleşir ve 7 ayrı gölet birbirine bağlanır. Şelale, iki kilometrelik bir kanyonun içerisinde yerini almıştır.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya’nın Aksu ilçesinde bulunan ve doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan bir yerdir. Bu alana ulaşmak için D685 Antalya- Isparta Devlet Karayolu tercih edilir. Antalya’da bulunan diğer tabiat parkları gibi Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’na da giriş ücretlidir.

Kurşunlu Şelalesi’ni tamamen kaplayan patika yol yürüyüş ile yaklaşık 45 dakikaya eşdeğerdir. Şelale gezisini yaparken Tabiat Parkı’na uğrayabilir, dönüşte biraz tırmanarak yol üzerinde dinlenebilirsiniz. Tabiat Parkı içerisinde çok sayıda balık bulunmaktadır ve gezenler tarafından rahatlıkla izlenebilmektedir. Tabiat Parkı ayrıca zengin faunası ile de ön plana çıkar.

Bu parkta yeme içme imkanları, büfe, kitaplar, harita alabileceğiniz dükkanlar ve tuvalet imkanı da parkın doğal güzelliği ile sizleri karşılıyor.

Etrafında piknik gibi aktivitelerin yapılmasına izin verilmiştir. Şelalenin etrafında restoran, kafe, çocuk parkı gibi bölgeler de mevcuttur. Aynı zamanda tuvalet, su içme alanı vesaire gibi yerler de buranın etrafında mevcuttur. Ulaşımı kendi aracınız ile sağlayabilirsiniz. Bölgede aracınız için özel bir otopark mevcuttur. Şelale, göl ve etrafında bulunan orman son derece eşsiz ve hoş bir manzara oluşturmaktadır. Yemyeşil bir görüntünün içerisinde bulacaksınız kendinizi buraya vardığınız zaman.

Kurşunlu Şelalesi

Şelale yaklaşık olarak 18 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir. Ana şelale ise 12 metreden dökülmektedir. Eskiden şelalenin bulunduğu alan çok daha temiz iken son dönemlerde çevrenin kirlenmeye başlaması gerek ziyaretçilerin gerek ise diğer turistlerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Ne yazıktır ki böyle bir güzellik kirletilmeye başlanmıştır. Yabancı turistlerin de oldukça sık geldikleri şelale özellik ile fotoğraf çekmek için inanılmaz derece uygun bir yerdir.

Şelale ziyaretleriniz sırasında sizlerde şelalenin sesine karşılık yemek yiyebilirsiniz. Şelale, bir tabiat parkı olarak düzenlenmiştir. Bu sebep ile çevresinde dilediğiniz tüm ihtiyaçlar burada mevcuttur. Aynı zamanda çeşitli hediyelik eşyalar almak için de mağazalar mevcuttur. Bu mağazalardan şelaleyi sizlere hatırlatacak birkaç küçük anı satın alabilirsiniz. Bölgenin çevresinde herhangi bir konaklama alanı mevcut değildir. Bu sebep ile günübirlik gezintiler burada daha uygun olacaktır.

Bölgeye vardığınızda acıkırsanız çeşitli yemek yerleri mevcuttur. Dilerseniz restoranda hoş bir yemek yiyebilir ve manzarayı izleyebilirsiniz. Dilerseniz de parkın içerisinde bulunan çeşitli fast-food satan büfelerden ürün satın alabilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi Kahvaltı ve Piknik Alanı

Kahvaltı ve Piknik Alanı

Şelale, Antalya’da yemyeşil bitkiler ve irili ufaklı çeşitli piknik alanları açısından en çekici manzaralardan biridir. Şelalenin sularının oluşturduğu dere kenarındaki piknik alanı ve mesire yeri bitki çeşitliliği açısından oldukça ilgi çekicidir.

Ziyaretçiler için izleme terasları, oyun alanları, otoparklar ve diğer olanaklar mevcuttur.

Ayrıca Tabiat parkında yeme içme mekanları, büfe, hediyelik eşya dükkanları, kamera bataryası, kitaplar, dükkanlar ve tuvaletler bulunmaktadır.

Yaz aylarında burada su kenarında pek çok yerli ile tanışabilir, aileyle piknik yapabilir, kristal berraklığında suya ayaklarını uzatabilir ve ağaçların gölgesinin tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bu bölge asla çok kalabalık olmaz, turistler hala nadirdir ve cennet ve doğa arayanların uğrak noktasıdır.

İster su kenarında yaşayan balık ve kaplumbağa sürülerine bakın ister şelalelerin arkasındaki küçük kaya çıkıntılarını keşfedin, herkes için bir şeyler var. Nehir boyunca, aşırı derecede büyümüş kıyıları ve güzel kokulu çam ormanlarını geçerek bir yürüyüş de şiddetle tavsiye edilir. Nehrin aşağısında sadece

birkaç dakika içinde harika bir piknik yapabileceğiniz ve yaz ortasında bile sakin bir yer bulabileceğiniz küçük bir göle gelirsiniz.

Kurşunlu Şelalesinde Neler Yapılır?

Kurşunlu Şelalesi Antalya

Yapılacak aktiviteler şu şekilde; Piknik, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık ve Deve Gezintisi

Neler Var? Akarsu Köprüsü, Kır Kahvesi, Dondurma ve Gözleme Reyonu, Kafe İşletmeciliği

Şelalenin etrafında bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Aynı zamanda şelale, bir kanyonun içerisinde yer aldığından dolayı bu kanyonu da gezebilirsiniz. Şelale kadar ormanı da gezmeniz gerekir.

Bir yürüyüş ile temiz havayı içinize çekebilir ve doğanın içerisinde olmanın keyfine varabilirsiniz.Doğanın içerisinde koşan ufak hayvanları da görebilirsiniz. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere çevrede herhangi bir konaklama alanı bulunmamaktadır. Bu sebep ile bölgeye sadece günü birlik ziyaretler yapmak mümkün olacaktır.

Kurşunlu Şelalesi Kamp

Tabiat parkında maalesef kamp kurmak yasaktır. Eğer konaklama tercihiniz kamp yapmak şeklinde olacaksa, parka gelmeden önce bulunan ormanlık alana kurabilirsiniz. Şelaleye yakın olmak ve doğal güzelliklerin içerisinde bulunmak istiyorsanız, bu tercih tam size göredir. 

Farklı bir alanda kamp kurmayı düşünürseniz ise, Kurşunlu ile Burgaz arasında bulunan kamp alanını tercih edebilirsiniz. Özel mülk olan bu alan denize sıfır bir zeytinlik içerisinde sizi kendine hayran bırakacaktır. Ancak bu alanda su ve tuvalet gibi özel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz olanakların bulunmadığını bilmelisiniz.

Kurşunlu Şelalesi Konaklama

Şelale sınırları içerisinde ne yazık ki konaklama imkanı bulunmuyor. Bunun nedeni, doğal yapının bozulmasını engellemektir. Bu nedenle konaklama için pansiyon ve otellerin bulunduğu Belek ve Antalya Merkez bölgeleri tercih edilir.

Kurşunlu Şelalesi Giriş Ücreti

Şelaleye giriş ücreti tam 16 TL ve indirimli (öğrenci) fiyatı 8 TL‘dir.Çalışma saatleri ise sabah 08:00 ile akşam 18:00 arasındadır.

Kurşunlu Şelalesi Nerede?

Şelale, Antalya ilinde yer almaktadır.Tabiat parkı, Antalya şehir merkezinden yaklaşık 22 km uzaklıkta bulunuyor. Özel aracınız ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu alana gitmek için toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Tabiat Parkı’na Antalya- Aksu karayolunda bulunan Soğucaksu Köprüsü’nden kuzey yönünde ayrılan 7 km’lik bir yol ile ulaşım sağlanıyor. Antalya kent merkezinden Aspendos Bulvarı ve Serik Caddesi’nin takip edilmesiyle Antalya-Isparta yoluna giriliyor. Bu yoldan 5 km kadar ilerledikten sonra Kurşunlu Şelalesi tabelası sizi karşılıyor. Tabeladan sağa döndüğünüzde Kurşunlu belediyesi yoluna giriyorsunuz ve bu yoldan da parkın piknik alanına ulaşıyorsunuz.

Eğer parka gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmayı düşünüyorsanız, Antalya şehir merkezinde bulunan belediye otobüslerini ve minibüslerini tercih edebilirsiniz. Her saat başı kalkan 524, 524 A, MK80, MK81, 519 nolu belediye otobüsleri ve 230 ve 231 nolu minibüs hatları parka rahatça bir ulaşım imkanı sunuyor. Ayrıca Meydan Aktarma merkezinden kalkan 524 ve 524 A nolu belediye otobüsleri de Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşım sağlıyor.

Haritası ve Konumu

Şelale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler için Antalya’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca şehrin diğer ünlü şelaleleri olan Düden Şelalesi ve yine meşhur Manavgat Şelalesi yazılarımıza da göz atın.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz