Nemrut Dağı

Toros sıradağlarının bir parçası olan Nemrut Dağı, Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunur.1988 yılından beri millî parktır.Binlerce turist her yıl, 2150 metre yükseklikteki muhteşem manzarası ile güneşin doğuşunu ve batışını izlemeye ve tarihi heykelleri görmeye gelirler.

Nemrut Dağı UNESCO’nun Dünya Mirası Listesin de yer almaktadır.1881 yılında yol yapımında mühendis olarak çalışan Charles Sester bu gölgede kalıntılara ulaşır.Sonrasında ise Almanya’dan bilim adamları gelir ve bu bölgedeki ilk çalışmayı yaparlar.Burada yapılan çalışmalar sonrasında bir çok eser ortaya çıkartılır.Kazılarda çıkarılan Grekçe kitabeyi çözen araştırmacılar, kalıntıların Kommagene Uygarlığı’na ait olduğunu keşfederler.Eserlerin Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırıldığı anlaşılır.

Kommagene Krallığı

Kommagene Krallığı

Mithradates Kallinikos tarafından kurulan Kommagene Krallığı Orta Anadolu’nun güneyinde bulunan Antik Çağ krallığıdır.Verimli topraklarda sahip olan krallık Roma ve Part imparatorlukların arasında stratejik bir konumda bulunmaktaydı.Kommagene Krallığı milattan önce 162 yılında bağımsız bir devlet oldu.Krallığın başkenti Samosata idi.Kommagene Krallığı‘nın en güçlü döneminde yer alan 1. Antiokhos adını yaşatmak için Nemrut Dağı‘nın tepesine dev heykellerin bulunduğu görkemli bir mezar yaptırdı.

Nemrut Dağındaki Heykeller 

Kral-Antiochusun-Heykeli-Nemrut-Dagi

Kommagene Kralı I. Antiokhos, Nemrut Dağının tepesine Yunan ve Pers tanrılarının heykellerini yaptırmıştır.Soldan sağa heykelleri sayarsak, Kral I. Antiochos, Kommagene tanrıçası Fortuna Thyce, Tanrı Zeus (Oromasdes), Tanrı Apollo (Mithras-Helios-Hermes) Heracles (Artagnes-Ares-Herkül).

Nemrut Dağı’nda neler yapmalı ?

Dev heykeller eşliğinde gün doğuşunu ve gün batışını izlemeniz şiddetle tavsiye edilir.Baraj Gölü kıyısında alabalık yiyebilir ve Nemrut yolu üzerinde bulunan yöresel yerlerden Nemrut Heykelleri satın alabilirsiniz.

Nemrut Dağı Resimleri 

Nemrut Dağı Nerede

Nemrut Dağı, Adıyaman ilinin Kahta ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.Adıyaman merkezine yaklaşık 85 km uzaklıktadır.Malatya şehir merkezine ise yaklaşık 95 km uzaklıktadır.

Haritası ve Konumu

Dağa ulaşım için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de görülmesi gereken yerler listemizde ülkemizden farklı yerlerinden çok sayıda güzelliğin yer aldığı Türkiye’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz