Pamukkale Travertenleri

Eşsiz güzellik, sanki masal diyarında pamuktan yapılmış bir kale ve aynı zamanda da bir şifa kaynağı.Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenleri, oluşumunun ve kaynak sularının akmaya devam edişinin tarihi araştırmacılara göre 14 bin yıl öncesine kadar dayanıyor.

Pamukkale Travertenleri Oluşumu

Travertenler bölgede bulunan kayaların çökmesiyle oluşmuştur. Sıcak suların bölgedeki kayalara akması ve kayalarında çökmesiyle oluşmuştur.Sularda kalsiyum ile karbonhidrat bulunması sebebiyle sıcak suların kayaların üzerine çıkması ve suyun içinde yer alan karbondioksit ve karbonmonoksit uçar.Uçan gazlar sonrası travertenler birikir ve beyaz bir görünüm alır.

Pamukkale Travertenleri

Travertenler üzerinde bir çok su kaynağı ve büyüklü küçüklü havuzlar da yer alıyor ve buralara girmek serbest. Ancak bir çok değerimize sahip çıkamadığımız gibi yıllar önce alınan yanlış kararlarla birlikte, travertenler etrafında imara izin verilmesiyle kararmaya başlayan travertenler için artık geç de olsa önlem alınmış durumda ve buraya ayakkabı ile girmek yasak. Oteller ve yollar da geç de olsa kaldırılmış durumda.Eğer gidecek olursanız da sizi fotoğraflardaki karelerden çok daha etkileyici ufak bir masal diyarı bekliyor.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti

Bilet Türü Ücret
Giriş Ücreti : 60 TL

Travertenlere giriş için Müze Kart geçerli. Ancak müze kartınız yoksa travertenlerin bulunduğu bölgeye giriş ücreti 60 TL.

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri

Mevsim Açılış Kapanış
Kışın (Kasım – Mart) : 08:00 17:00
Yazın (Nisan – Ekim) : 08:00 21:00

Travertenler haftanın her gününde misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Pamukkale Travertenleri Resimleri

Pamukkale Travertenleri Nerede ve Nasıl Gidilir

Pamukkale Travertenleri Denizli ilinde bulunmaktadır.Denizli Merkez’e 18 kilometre gibi kısa bir mesafede bulunan Pamukkale için ulaşım şehir merkezinden oldukça kolay.

Otobüsle Denizli’ye gelecek olanlar otogardan hiç çıkmadan Pamukkale minibüslerine binerek kısa bir yolculuğun ardında travertenlere ulaşabilirler. Bunun haricinde şehir merkezinde herhangi bir yerden taksi ile travertenlere gitmek, birkaç kişi için göze alındığında çok da külfetli olmayacaktır.

Şahsi aracı ile gidecek olanlarsa Denizli Merkez’den D585 yolunu kullanarak kuzeye doğru gittiklerinde, yolun D320 yolu ile kesiştiği noktada karşılarına Pamukkale tabelaları gelecektir.

Haritası ve Konumu

Travertenler için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede yer alan ve görülmesi gereken yerler arasında bulunan Hierapolis Antik Kenti yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.