Pamukkale Travertenleri

Eşsiz güzellik, sanki masal diyarında pamuktan yapılmış bir kale ve aynı zamanda da bir şifa kaynağı. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale travertenleri, oluşumunun ve kaynak sularının akmaya devam edişinin tarihi araştırmacılara göre 14 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Yazımızda travertenler nerede, hangi şehirde, nasıl gidilir ve haritası ile ulaşım bilgileri yer alıyor.

Denizli gezilerinizde görülecek en güzel yerlerin listelendiği Denizli gezilecek yerler yazımıza şimdi göz atın.

Pamukkale Travertenleri Oluşumu

Pamukkale Travertenleri Oluşumu
Oluşumu

Travertenler bölgede bulunan kayaların çökmesiyle oluşmuştur. Sıcak suların bölgedeki kayalara akması ve kayalarında çökmesiyle oluşmuştur.Sularda kalsiyum ile karbonhidrat bulunması sebebiyle sıcak suların kayaların üzerine çıkması ve suyun içinde yer alan karbondioksit ve karbonmonoksit uçar.Uçan gazlar sonrası travertenler birikir ve beyaz bir görünüm alır.

Travertenler üzerinde bir çok su kaynağı ve büyüklü küçüklü havuzlar da yer alıyor ve buralara girmek serbest. Ancak bir çok değerimize sahip çıkamadığımız gibi yıllar önce alınan yanlış kararlarla birlikte, travertenler etrafında imara izin verilmesiyle kararmaya başlayan travertenler için artık geç de olsa önlem alınmış durumda ve buraya ayakkabı ile girmek yasak. Oteller ve yollar da geç de olsa kaldırılmış durumda.Eğer gidecek olursanız da sizi fotoğraflardaki karelerden çok daha etkileyici ufak bir masal diyarı bekliyor.

Pamukkale Travertenleri Denizli

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti 2024

2024 yılı Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 700 TL’dir. Müze Kart geçerlidir. Ücreti ödemek yerine MüzeKart alarak daha avantajlı olabilirsiniz. Yıllık MüzeKart ücreti 60 TL‘dir.

Bilet TürüGiriş Ücreti
Yetişkin700 TL
18 Yaş AltıÜcretsiz
65 Yaş ÜstüÜcretsiz
MüzeKartÜcretsiz

Ziyaret Saatleri

TarihAçılışKapanış
Yaz Dönemi 1 Nisan – 1 Ekim08:0020:00
Kış Dönemi 1 Ekim – 1 Nisan08:0017:00
Pamukkale Travertenler
Travertenler

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenleri, Denizli şehrinde ve Pamukkale ilçesinde yer almaktadır. Denizli merkez’e 18 kilometre gibi kısa bir mesafede bulunan Pamukkale için ulaşım şehir merkezinden oldukça kolay.

Nasıl Gidilir?

Otobüsle Denizli’ye gelecek olanlar otogardan hiç çıkmadan Pamukkale minibüslerine binerek kısa bir yolculuğun ardında travertenlere ulaşabilirler. Bunun haricinde şehir merkezinde herhangi bir yerden taksi ile travertenlere gitmek, birkaç kişi için göze alındığında çok da külfetli olmayacaktır.

Şahsi aracı ile gidecek olanlarsa Denizli Merkez’den D585 yolunu kullanarak kuzeye doğru gittiklerinde, yolun D320 yolu ile kesiştiği noktada karşılarına Pamukkale tabelaları gelecektir.

Haritası ve Konumu

Travertenler için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede yer alan ve görülmesi gereken yerler arasında bulunan Hierapolis Antik Kenti yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pamukkale Travertenleri hangi ilimizdedir ?

Denizli ilimizde ve Pamukkale ilçesinde yer almaktadır.

Pamukkale Nereye Bağlı?

Denizli iline bağlı bir ilçedir.

Saat kaça kadar açık? Kaçta Kapanıyor?

Saat 20:00 de kapanıyor.

Saat Kaçta Açılıyor?

07:30 Açılış saatidir.

Öğrenci giriş ücreti

18 Yaş altı ücretsiz giriş yapabiliyor. Öğrenciler için ayrı bir fiyat bulunmuyor. Normal giriş ücretine tabiler.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerle yazımıza yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

14 YORUMLAR

  1. Ankara’dan geldik ailecek ve geri dönüyoruz. Kendi memleketimde kendi güzelliğimi görmek için dalga geçer gibi kişi başı 60 TL istiyorlar. Tabiki ücretli yap ama 10 değil 15 değil 60 TL nedir ya nedir. 360 TL ile geri dönmeyi tercih ettik. Size turistlerle mutluluklar.

  2. Saçmalığın alası 60 TL nedir ya öyle bir şey yok gelmek için program yaptık, fiyatı öğrenince iptal ettik, yerinde kalsın kahretsin böyle düzeni

  3. Istanbuldan geldik Canakkale uzerinden pamukkaleyi de gezelim dedik. Ancak 60tl ucret oldugunu ogrendik. Suan itibari ile vazgectik. Asgari ucretlinin 10 saat calisip aldigi ucret. Soygunculuk.

  4. Şiddetle kınıyorum esnaf soyguncu Gözleme 20 TL Tek kişilik kavurma 40 adana şiş 38, Tavuk şiş 30, ve Travertenler Giriş ücreti 60 TL nedir …

    • Kendi ülkemizdeki güzelliği görmek için kişi başı 80 TL vermemiz gerekiyormuş rezillik, dönüyoruz. 520 lirama benzin alırım

  5. Biz kendi ülkemizde görülmesi gereken yerleri bu kadar yüksek ücretlerle görürsek yandık biz 60 tl nedir ya binlerce yıl önce oluşan böyle yerler bence bu fiyatları bilselerdi olmazlardı eminim soygun yeri resmen

  6. Ne kadar yorumları umursarsınız bilmiyorum ama gerçekten 4 kişilik bir ailenin gelip görebileceği bir yer değil. Inanılmaz pahalı Soyguncusunuz resmen……..

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz