Salda Gölü

Manzarası ile bizlere Maldivleri hatırlatan Salda Gölü, Burdur ilimizde yer alıyor.Sit alanı ilan edilen göl ve çevresinde kamp yapabilir, berrak sularında yüzebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.Göl hakkında tüm detaylara gezi rehberi yazımızda yer verdik.

Salda Gölü Hakkında Bilgiler

Burdur Salda gölünün etrafında ormanlık tepeler, kayalık araziler, alüvyal toprak gibi pek çok çeşitlilik mevcuttur. Biraz tuzlu ve karstik bir böl olan Salda Gölü Türkiye’nin en derin 3. Gölüdür.

Salda Gölü ününü Türkiye’de en temiz ve en berrak göl sulardan birine sahip olmasına borçludur. Hatta suyun temizliğinden ayrı suda ki pek çok mineralden dolayı insan cildine de şifa katar ve pek çok cilt hastası burayı tedavi amaçlı kullanır. Adeta doğa harikası olan Salda Gölünün hemen arka kısmında bulunan ormanda da pek çok canlı hayatı sürmektedir.Gölün kumsalının bembeyaz olması, suyunun renginin masmavi olması gibi güzelliklerinin yanında kendisini görmeye gelenlere sunduğu bir harika özelliği daha var; çamur banyosu

Pek çok uzman tarafından gölde bulunan pek çok mineralden dolayı çamurunun cilde çok faydalığı olduğu söylenmektedir. Pek çok cilt hastalığına iyi gelen bu çamur sivilce, eklem ağrıları, sedef gibi problemleri olanlarda bu çamurla şifa bulmaktadır. Daha önce çamur banyosu yapmış olanların en çok şikayet ettiği şey olan çamurdaki kötü koku ise bu gölün çamurunda yoktur. Hatta çamur banyosu yapanların söylediğine göre bu çamurun çokta hoş bir kokusu olduğudur.

Salda Gölü

Göl yazın en sıcak aylarında sizi serinleten bir yer olduğu gibi kışında ziyaret edebileceğiniz pek çok güzellik sunmakta. Bu bölgede bulunan Salda kayak merkezi muhteşem manzarasında kayak yapmanızı sağlayan bir merkez konumundadır. Bu merkezin bulunduğu tepe yaklaşık 4 ay karla kaplıdır ve kış turizmi için çok elverişlidir. Kayak merkezinde konaklama hizmetinin bulunmaması nedeniyle buraya bu merkezi ziyaret etmek için gelenler göl kenarında ki tatlı butik otelleri kullanmakta.

Salda Gölünde Neler Yapılır?

Yeni evlenen çiftlerin balayında tercih ettikleri yerlerin başında gelen bu harika göl, Maldivlerin hayalini kurup gitme imkânı olmayanlar için Maldivleri ayağa getiren bir doğa harikasıdır adeta. Göl çevresi sit alanı olması nedeniyle (yapılaşma yasak), sessiz, huzurlu ve tatili dinlenerek geçirmek isteyenlerin uğrak noktası olmuştur.

Kafa dinlemek isteyenlerin yürüyüşe gittiği, tatile çıktığı yerlerden biri olan gölde bu sıralar Su sporları ve yamaç paraşütünün de olması için çalışmalar başlatılmış durumda. Bu harika yere sadece fotoğraf çekmek için gelenlerinde sayısı bir hayli yüksek. Bu anlamda Salda Gölüne tatile veya gezmeye gidenlerin fotoğraf makinelerini unutmamalarını mutlaka tavsiye ederiz. Gölde suya girebilir, bembeyaz sahilinde yürüyüş yapabilir, eşsiz manzarası izleyebilir, Gölün çevresinde yer alan kamp alanında kamp yapabilir ve kışın çevresinde ki kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Burdur Salda Gölü

Salda Gölü Kamp Yapmak

Gölünün çevresi sit alanı kabul edildiğinden buralarda yapılaşma kesinlikle yasak. Ancak hem gezmeye gelen insanların burada kalabilmesi, tatil yapabilmesi hem de bölgenin turizm açısından gelişmesini sağlamak adına 2 tane Salda Gölü kamp alanı bölgede mevcut. Salda Gölü kamp bölgesinde kaldığınızda ortaya çıkacak olan gerekli ihtiyaçlarınızı karşılayacak hemen hemen her şey düşünülmüş. Market, lavabo, tuvalet gibi imkânların bulunduğu kamp alanının en ilginç özelliği ise ücretsiz olması. Ayrıca bu kamp alanında mangal, kamp ateşi gibi şeylerin serbest olması da turizmcileri çeken ayrı bir noktadır.

Salda Gölünde Yüzülür mü ?

Eğer göle gitme şansınız olursa mutlaka ama mutlaka yüzmelisiniz. Bu gölde yüzenler iyi ki burada yüzmede ölmemişim tabirini kullanmaktan çekinmiyor. Salda Gölünde aynı kamp alanı gibi 2 adette plaj bulunmakta. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı. Bu iki plaj yüzmeye en elverişli yerler. Hak verirsiniz ki ne olursa olsun burası bir göl yani bataklık olabiliyor bu yüzden gösterilen yerlerin dışında suya girmek tehlikeli olabilmekte. Ayrıca Orman Plajını tercih edenlerin 10-15 metreden fazla kıyıdan uzaklaşmasına pek izin verilmiyor. Bu uyarıları dikkate alıp yüzmek isteyenler için Salda Gölünde yüzmek tamamen tehlikesiz ve keyifli bir hal alıyor. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı arasında 3 km mesafe bulunmakta. Bu bölgede haziran ve eylül ayları arasında yüzme sezonu açık olmakta.

Resim Galerisi

Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü, Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunmaktadır. Yeşilova ilçesinden bu göle gitmek isteyenlerin sadece 4 km yolculuk yapması yeterli olmaktadır.

Haritası ve Konumu

Sizlerde gezilerinizi ve burada yaşadığınız tecrübeleri yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz