Sarımsaklı plajı

Sarımsaklı plajı, Balıkesir’in Ayvalık Küçükköy beldesinde bulunmaktadır. Adını bölgeden çıkarılan ve kilise, ev yapımında kullanılan sarımsı renkli taşlardan alan Sarımsaklı çevresinde yerleşik hayat 15. yüzyılda başlamıştır. Osmanlı’ya vergi vermekle mükellef olan Midilli adası prensi Gateluzio’nun vergileri geciktirmesi sonucu Fatih Sultan Mehmet donanmayı Midilliye gönderir ve Midilli kısa sürede alınır. Böylece korsanların eline geçmemesi için bölgeye yeni çeriler yerleştirilir. 1893 ve 1913 yılında ise Yugoslavya’dan gelen Türkler ve Yunanistan’dan gelenler yerleştirilir Sarımsaklı bölgesine.

Sarımsaklı’da yer alan Şeytan sofrası hakkında bilgiler ile ayak izi, hikayesi ve detaylı gezi rehberi bulunan Şeytan Sofrası yazımıza göz atabilirsiniz.Ayvalık gezileriniz için görülmesi gereken yerler listesi bulunan Ayvalık gezilecek yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Akdeniz ikliminin yaşandığı Sarımsaklı’da kışları ılık ve yağışlı yazları ise sıcak ve kurak geçiyor. Genelde öğle vakitlerinde başlayan imbat yada meltem serinletir Sarımsaklıyı. Halkı ise geçimini başta turizm olmak üzere, hayvancılık ve tarımdan sağlamaktadır. Ayvalık Sarımsaklı çevresinde Dünya sağlık örgütü tarafınca belgelenen 22 adet plaj bulunuyor.

Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı

Ayvalık’ın otel ve plaj bölgesi olan Sarımsaklı Ayvalık’a 8 kilometre uzaklıkta, Küçükköy beldesi sınırları içinde yer almaktadır. 7 kilometre uzunluğunda ve 100 metre eninde olan Sarımsaklı plajı uzun bir kumsala ve oldukça temiz bir denize sahiptir. Plajlar halka açık ve ücretsizdir. Sarımsaklı batıdan esen ve öğle saatlerinde başlayan imbat ile serinler. Sahil boyunca uzanan kafelerde içeceklerinizi yudumlayabilir, arkadaş veya aileniz ile güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Yeşilin bütün renklerini mavinin en güzel tonu ve kilometrelerce uzanan altın renkleri kumsalı ile yerli ve yabancı turistlerin Kuzey Egede’ki adresidir Sarımsaklı plajı. Sarımsaklı plajlarında 6 adet resmi kamp, 9 adet turizm işletmesi belgeli, 2 adet işletme, 59 adet de belediye belgeli konaklama tesisleri ile 160’a yakın restoran, bar, kafeterya ve disko hizmet vermektedir.

Giriş Ücreti ve Fiyatlar

Sarımsaklı Halk Plajı giriş ücretsizdir. Halk plajı olan bu alanda özel plajlarda yer alıyor. Çok sayıda Beach bulunuyor. Plajlarda 80₺ ile 140₺ arası 2 kişilik fiyatlar bulunuyor. Kumsala aracınızı park etmek istiyorsanız gün boyu park ücreti 25₺

Sarımsaklı Plajı Denizi

Sarımsaklı Plajı Denizi
Kumu ve Denizi

Ege’nin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plajdır Sarımsaklı. Halk plajı olmakla beraber 7 kilometrelik sahil şeridi boyunca işletmelerde bulunuyor. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumluk. Kumsalın en büyük özelliği ise kumunun vücuda yapışmıyor olması. Turkuaz rengi denizi ise akvaryum güzelliğindedir.

Sarımsaklı Gezilecek Yerleri

Genel olarak aslında Sarımsaklı’da yapılabilecek en iyi şey pırıl pırıl denizinde yüzmektir. Sarımsaklı plajları olarak anılan bölgede 22 adet plaj bulunuyor. Plajlar isimlerini en yakın otel veya kamplardan aldığı için bu isimleri aile anılıyor. Bu plajların isimleri ise geçen kamp veya oteller ile alakası olmayıp, bölgede bulunan plajların hepsi halka açıktır. 

Gündüz plajda vakit geçirebilir yada gün içinde adalara düzenlenen yemekli ve eğlenceli tekne turlarına katılabilirsiniz. Bu teknelerde müzik ziyafeti yanında yöresel has taze balıklardan sunulan yemekleri de deneyebilirsiniz.

Sarımsaklı Gezilecek Yerleri

Denizde yüzerken yanınızda deniz gözlüğü varsa eğer, adaların eşsiz su altı güzelliklerini görebilirsiniz. Akşam saatlerinde ise Şeytan sofrasında eşsiz gün batımını izleyebilirsiniz. Emin olmalısınız ki gün batımını başka bir yerde böyle göremezsiniz. Eğer gece hayatından hoşlanıyorsanız Sarımsaklı’da 2 adet disko bulunuyor.

Gece yarısı ve sonrasında ise plajlara uzanıp mehtaba karşı müzik dinleyebilirsiniz. Şeytan sofrasının hemen yanında bulunan tepeye Tavşan kulakları tepesi deniyor. Tepede tavşan kulaklarına benzeyen yaklaşık 5 metre boyunda 2 adet kaya bulunuyor. Buranın manzarası da oldukça güzeldir.

Ayvalık Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Konaklama Tavsiyeleri

Ege’nin en güzel tatil yerlerinden birisi olan Sarımsaklı, bölgenin tatilciler açısından sevilen ilçesi Ayvalıkta yer almaktadır. Sarımsaklı’da çok sayıda otel ve pansiyon yer alıyor. Ayvalık merkeze yakın olduğundan konaklama için bu bölgeden yanada kullanabilirisiniz.Ayrıca butik otelleri ile Cunda Adası konaklama yapmak için harika bir yer.

Sarımsaklı Otelleri

Bölgede yer alan oteller arasından en iyi puan ve yorumlara sahip tesisleri sizler için listeledik.

  • Grand Temizel
  • Murat Reis Ayvalik
  • Mostar Hotel
  • Amphora Hotel
  • Olivera Resort Otel

Sarımsaklı Nerede?

Sarımsaklı, Balıkesir ili ve Ayvalık ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Balıkesir Sarımsaklı arası yaklaşık olarak 130 kilometre ve aracınız ile yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Bursa Sarımsaklı arası ise yaklaşık 280 kilometre ve aracınız ile 3 saat 30 dakika sürmektedir. İstanbul Sarımsaklı arası yaklaşık 520 kilometredir ve aracınız ile 7 saat 10 dakika kadar sürmektedir.Kocaeli Sarımsaklı arası yaklaşık 429 kilometredir ve aracınız ile 5 saat 30 dakika sürmektedir.

Haritası ve Konumu

Plaja gitmek için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Sarımsaklı plajı gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Ayvalık-Sarımsaklı Plajları,Türkiye’nin en eski turizm merkezlerindendir.Bodrum-Marmaris-Çeşme’den çok önce.Dikili sonrası Ayvalık merkeze gelmeden birkaç km önce Sarımsaklı sapağı var.Ayvalık-Sarımsaklı arası ise 10 km’lik sahil yolu çok zevklidir.Cunda adası girişi ise merkezdedir.Ayvalık,turizm sezonu ünlü 105 gün kuralına uyar.Eylül’de,Akdeniz’e kıyasla serinlik-rüzgar başlar.Sarımsaklı plajları genel olarak bu bölgedeki tüm plajları tanımlar.İnce kumsal plajlar,uzunluk ve derinlik olarak çok muazzamdır.Çok fazla plaj olsada Ülke genel sorunu burada da tavan yapıyor.Bu muhteşem Plajları halk,aşırı biçimde kirletiyor.Çok fazla uzun ve çok olduğu için belediye temizliğe yetişemiyor.Çok fazla sayıdaki muhteşem plajlar,çok sayıda otel ve restoran,yol boyu yazlıklar,Şeytan sofrası,Piknik alanı olan Çamlık,güzel bir tatil geçirmenize sebep oluyor.Şeytan sofrasının imara açılmış olması,yapılaşma kalbimizdeki yaradır.Yakın bölgedeki Çok sayıda zeytinyağı fabrikaları perakende satış yapıyor,tavsiye ediyoruz.Ayvalık çocuklu aileler için mükemmel bir bölge,şahane deniz ve plajlarıyla.Görmezden gelinemez.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz