Şeytan Sofrası

Ayvalık, hiç şüphesiz özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen tatil yerlerinden bir tanesi olmaktadır. Gerek sahip olduğu adalar gerek deniz ve kumsallarının güzelliği gerekse de doğal güzellikleri sayesinde birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline gelmektedir. Ayvalık denildiğinde akla gelen, en çok dikkat çeken ve en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi de Ayvalık Şeytan Sofrası olmaktadır. Şeytan sofrası, hem hikayesi hem de muhteşem manzarasıyla ziyarete gelenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Şeytan Sofrası Hakkında Bilgi

Şeytan Sofrası Ayvalık

Ayvalık Merkezinden yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta bulunmakta olan bir tepedir. Bu tepe, orada bulunan Şeytanın Ayak İzi isimli çukur ve Şeytan Sofrası Efsanesi sayesinde ünlenmiştir. Aynı zamanda çok güzel bir manzaraya ve gün batımı görüntüsüne de sahiptir. Yüksek tepelerin üzerinde bulunan Şeytan Sofrasının diğer bir özelliği ise tüm Ayvalık Adalarının ayrıca Midilli Adasının net olarak görülebilmektedir. Bu tepe, yuvarlak bir görüntüye sahip olan eski bir lav birikintisidir ve görünümünün bir sofrayı andırdığı söylenmektedir.

Video Görüntüleri

Şeytan Sofrası video görüntüleri

Şeytan Sofrası Şeytanın Ayak İzi

Ayvalık Şeytan Sofrasında bulunan en önemli yerlerden bir tanesi de ayak izi şeklindeki çukurdur.Buraya gelen kişiler mutlaka bu bölümü de ziyaret ederek dilek dileyip para atmaktadır. “Şeytanın ayak izi” olarak bilinen bu çukurun aynı zamanda mitolojik bir hikayesi vardır.

Şeytan Sofrası Şeytanın Ayak İzi
şeytanın ayak izi

Bu hikayeye göre, Zeus’un bir sütannesi vardır. Zeus’un, İda ismindeki sütannesi, Zeus’a zarar vermesinden korkarak bir gün şeytanı kovar. Bu şeytanın 3 ayaklı olduğuna inanılır ve kaçarken bıraktığı ayak izlerinden bir tanesi İda dağının eteklerinde, bir tanesi Midilli Adasında ve bir diğeri de Şeytan Sofrasındadır. Burayı ziyarete gelen kişilerin ilgisini çeken bu hikaye tepenin bu ismi almasını sağlamıştır.

Şeytan Sofrası Hikayesi

Şeytan Sofrası Hikayesi

Manzarası ve orada bulunan Şeytanın Ayak İzi denilen çukurla olduğu kadar kendi efsanesiyle de ünlü bir yerdir. En az şeytan sofrasının görüntüsü kadar ilgi çeken bu efsane şöyle gelişmektedir.

1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetinde bulunan Ayvalık yöresinde genellikle Rumlar yaşamaktadır. Bu Rumlardan bir tanesi, kilise tarafından kovulur. Pelenelope adındaki bu Rum, kovulduktan sonra Ayvalık’ta bulunan ve şu an Şeytan Sofrası olarak adlandırılan bu tepeye yerleşir ve burada yaşamaya başlar. Bir sene, çok şiddetli bir kuraklık yaşanır ve halk, bu durumun kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğunu düşünerek onu öldürmek için bu tepeye gelirler. Pelenelope ise bu durumu haber alınca, gelen bu halka çok zengin bir sofra hazırlayarak ziyafet çekmelerini sağlar. Zaten kuraklık yüzünden aç olan halk, bu çok zengin sofrayı görünce Pelenelope’yi öldürmeyi unutarak yiyecekleri yemeye başlarlar ve Pelenelope de bu durumu fırsat bilerek oradan kaçar ve ölümden kurtulur. Böylelikle oraya Şeytan Sofrası adı verilir.

Şeytan Sofrası Gün Batımı

Şeytan Sofrası Gün Batımı

Burayı görülmeye değer kılan özelliklerinden bir tanesi de sahip olduğu gün batımı manzarasıdır. Sahip olduğu seyir terası, 20’den fazla ada ve adacığı, koyları ve denizi panaromik olarak izleme imkanı sunmaktadır. Bu nedenle bu alanda güneşin batımı da ayrı bir keyif vermekte ve bu keyfi yaşayabilmek için ziyaretin, gün batımına yakın saatlerde yapılması da yararlı olmaktadır.Aynı zamanda burası gün batımı saatlerinde oldukça yoğun olmaktadır.

Neler var? Neler Yapılır?

Şeytan Sofrası Fotoğrafları
Şeytan Sofrası Fotoğrafları

Ayvalık Şeytan Sofrası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer alan, şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan bir tepedir. Tepe, yuvarlak bir şekile sahip olduğu için sofraya benzetilmiştir. Tepenin en ucunda bulunan şeytanın ayak izi şeklindeki çukur, buranın en popüler özelliğidir.

Şeytan Sofrası’nda neler var?

 • Manzara: Buradan, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.
 • Şeytan’ın ayak izi: Tepenin en ucunda bulunan şeytanın ayak izi şeklindeki çukur, Şeytan Sofrası’nın en popüler özelliğidir.
 • Kafeterya ve restoranlar: Tepede, kafeterya ve restoranlar bulunmaktadır. Burada, yemek yiyebilir, içecek içebilir ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Şeytan Sofrası’nda neler yapılır?

 • Manzaranın keyfini çıkarma: Buranın en popüler aktivitesi, manzaranın keyfini çıkarmaktır. Tepeye çıkıp, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.
 • Gün batımını izleme: Gün batımını izlemek için de ideal bir yerdir. Akşam saatlerinde tepeye çıkıp, gün batımını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Yemek yemek ve içecek içmek: Tepede, kafeterya ve restoranlar bulunmaktadır. Burada, yemek yiyebilir, içecek içebilir ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.
 • Fotoğraf çekmek: Fotoğraf çekmek için de ideal bir yerdir. Tepeden, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın muhteşem manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Şeytan Sofrası’na gitmek için en uygun zaman, havaların ılık ve güneşli olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu aylarda, tepeye sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde gitmenizi tavsiye ederiz. Sabah erken saatlerde giderseniz, kalabalığın önüne geçebilir ve daha sakin bir şekilde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Akşam saatlerinde giderseniz, gün batımını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Konaklama Tavsiyeleri

Bulunduğu bölge olan Sarımsaklı’da konaklama için birçok tesis bulunuyor.Ayrıca Ayvalık merkeze yakın olduğundan tercihinizi bu bölgeden yanada kullanabilirisiniz.Ayvalık düşünenler için Cunda Adası ise butik otelleri ile konaklama yapabileceğiniz harika bir yer.

Ayvalık’ta bulunan oteller: Ayvalık yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır. Ayvalık’ta her bütçeye uygun otel bulmak mümkündür. Ayvalık’ta bulunan bazı popüler oteller şunlardır:

 • The Marmara Ayvalık
 • The Ayvalık Hotel
 • Ayvalık Butik Hotel
 • Ayvalık Beach Hotel
 • Ayvalık Asmalı Konak

Sarımsaklı’nda bulunan oteller: Sarımsaklı yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır. Sarımsaklı, Ayvalık’ın en popüler tatil beldelerinden biridir. Sarımsaklı’nda her bütçeye uygun otel bulmak mümkündür. Sarımsaklı’nda bulunan bazı popüler oteller şunlardır:

 • Grand Temizel
 • Sarımsaklı Ada Otel
 • Sarımsaklı Beach Hotel
 • Sarımsaklı Club Hotel
 • Sarımsaklı Ada Konakları

Giriş Ücreti 2023

Giriş ücretsizdir. Ancak, araç park etmek için otopark ücreti olarak 50₺ alınmaktadır. 

Şeytan Sofrası Nerede?

Şeytan Sofrası, Balıkesir ilinde ve Ayvalık ilçesinde yer almaktadır. Sahip olduğu tüm bu güzellikleri görmek isteyenler, bu yerin tam olarak nerede olduğunu ve nasıl gidildiğini merak etmektedir. Şeytan sofrası yol tarifi ise şu şekilde;

Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşabilmek için Ayvalık Merkezden Sarımsaklı yönüne doğru gidilmeli ve karşınıza tabelalar ile tepeye ulaşabilirsiniz.Sahil yolundan ilerleyebilir veya İzmir yolu üzerinde yer alan Sarımsaklı girişinden girebilirsiniz.Bu girişten girdikten sonra sahile vardığınızda tabelaları takip etmeniz yeterli. Bunun ardından yaklaşık 1 kilometrelik bir yokuş çıkıldıktan sonra tepeye varacaksınız.

Harita ve Konumu

Şeytan tepesi için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Şeytan Sofrası’nda ne yapılır?

Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın muhteşem manzarasını seyredebilir, gün batımını izleyebilir, kafeterya ve restoranlarda yemek yiyebilir, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Şeytan Sofrası hangi ilçede?

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yer almaktadır.

Ayvalık Şeytan Sofrası nasıl bir yer?

Yuvarlak bir şekile sahip bir tepedir. Tepenin en ucunda bulunan şeytanın ayak izi şeklindeki çukur, buranın en popüler özelliğidir. Tepeden, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Ayrıca, gün batımını izlemek için de ideal bir yerdir.

Şeytan sofrasına saat kaçta gidilir?

Şeytan Sofrası’na gitmek için en uygun zaman, havaların ılık ve güneşli olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bu aylarda, tepeye sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde gitmenizi tavsiye ederiz. Sabah erken saatlerde giderseniz, kalabalığın önüne geçebilir ve daha sakin bir şekilde manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Akşam saatlerinde giderseniz, gün batımını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Şeytan Sofrası akşam gidilir mi?

Evet, akşam gidilir. Akşam saatlerinde giderseniz, gün batımını izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Gün batımı, buranın en popüler aktivitelerinden biridir.

Şeytan Sofrası Sarımsaklı arası kaç km?

Sarımsaklı ile arası yaklaşık 4,8 kilometredir. Sarımsaklı’ndan kalkan minibüslerle buraya ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gitmek isterseniz, Ayvalık-Sarımsaklı yolu üzerinde tabelaları takip ederek tepeye ulaşabilirsiniz.

Ayvalık gezileriniz için hazırladığımız görülmesi gereken yerlerin bulunduğu Ayvalık gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Burayı ziyaret ettiğinizde yaşadığınız unutulmaz anıları ve benzersiz deneyimleri paylaşarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. Gezilerinizin ve tecrübelerinizin diğer okuyucularımız için ilham verici olacağına inanıyoruz. Burası hakkındaki izlenimlerinizi ve önerilerinizi yorumlar bölümünde bizlerle paylaşarak, bu güzel destinasyonun keşfedilmeyi bekleyen yönlerini ortaya çıkarabilirsiniz. Sizlerin yorumları, gelecekteki ziyaretçilerin daha iyi bir deneyim yaşamasına yardımcı olacaktır. Unutmayın, gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz