Ulubey Kanyonu ile Cam Teras

Dünyanın en büyük kanyonu ABD de Arizona eyaletindedir. Dünyanın ikinci büyük kanyonu ise Türkiye de Uşak ilindedir. Etrafı Ulubey çayı ile çevrilidir. Ulubey Kanyonu Ulubey çayının ortasında etrafında da başka birçok kanyonlar bulunur.

Ulubey Kanyonu Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin her tarafı bir cennet ve eşi benzeri bulunmayan doğal bir yapıya sahiptir. Bunlardan bir tanesi de Ulubey Kanyonudur. Kanyonun uzunluğu 45 kilometredir. Derinliği ise 50-170 metredir. Böylesine muhteşem bir kanyon birçok kişi tarafından maalesef bilinmemektedir. Uşak ilinin. Kanyonların oluşması belli aralıklarla meydana gelen erozyonların toprağı aşındırması sonucunda oluşmuştur. Kanyonlardaki toprak yapısı granit ve kum taşı gibi sert kayalardan oluşmuştur. Kanyonların oluşumunda hava akımlarının etkisi çoktur.

Nemli bölgelere nazaran kuru hava akımları kanyonların oluşumunda etkilidir. Jeolojik yapısının bir özelliğini yansıtan Ulubey Kanyonu, bölgedeki hava kirliliği yüzünden turizme açılamamaktadır. Etrafında bulunan derelerin temizlenmesi düşünülüyor, ondan sonra turizme açılması bekleniyor. Bu bölgenin ve kanyonun bir turizm beldesi olduğunu, etrafında düzenlemeler yapılırsa yamaç paraşütü ve doğa turizmine açılması bekleniyor. Ancak sanayi atıklarının bölgeyi çok fazla kirlettiği söyleniyor. Bölgede bulunan organize sanayinin kimyasal atıkları bölgenin doğal zenginliğini yok ediyor maalesef.

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Cam teras yapılması fikri son derece enteresan bir fikir, 2015 yılında hizmete açılmış. Ulubey Kanyonuyla çok örtüşen bir mimariye sahiptir. İçinde büyük bir kafeterya, 135 m2 alanı da tamamen camlarla kaplı. Kurşungeçirmez özelliği olan camların kalınlığı 30 mm kalınlığındadır. Ürkütücü bir uçurumun üzerinde kurulmuş olan Ulubey Kanyonu Cam Teras yükseklik korkunuz yoksa yâda size tavsiyemiz her şeye rağmen Cam terasa çıkmanız. Belki bir vesileyle yükseklik korkunuzu da yenersiniz. Çünkü o muhteşem manzarayı kaçırmayın derim. Hatta bazı çiftler orada o eşsiz manzarada düğün ve nikâh bile yapıyorlar.

İçinde yemek yiyebilir, kahve ve çayınızı eşsiz manzarayı izlerken içebilirsiniz. Ulubey Kanyonu Cam Teras projesi, bölgenin turizme açılmaya karar verilmesiyle yapılmış. Gerçekten de yapıldıktan sonra hedeflenen turist sayısına ulaşmış durumda.

Konaklama

Kanyon gezilerinizde konaklama konusunda seçenekleriniz arasında Bungalov ve çadır ve karavan kampı bulunuyor.Bölgede 12 adet bungalov ev ile hizmet veren tesis dışında kamp severler kendi çadırları ile eşsiz doğa manzarasına karşı kamp yapabilirler.Konaklama yapacağınız evlerde klima ve banyo bulunmaktadır.

Ulubey Kanyonu Manzara

Neler Yapılır?

Kanyonun güzel manzarasını cam teras ile seyrederken aynı zamanda harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bölgede treking severler içinde dağ yürüyüşü, tırmanış gibi aktiviteler yapılabilir.Bir rehber eşliğinde çıkacağınız yürüyüş aktivitesi ile doğanın sizlere sunduğu güzellikleri, uçurumları ve manzarayı yakından deneyimleyebilirsiniz.

Sonrasında kanyonda yer alan restoranda güzel lezzetleri tadabilir ve ardından hediyelik eşya satan dükkandan yerel ürünler satın alabilirsiniz.

Son olarak bölgede yer alan bungalov evlerde konaklama yapabilirsiniz.

Ulubey Kanyonu Cam Teras Giriş Ücreti 2024

Ulubey Kanyonu Cam teras giriş ücreti 20 TL. Ayrıca Ters evi de görmek isterseniz onunda giriş ücreti ise 20 TL‘dir.

Ulubey Kanyonu Nerede?

Uşak ili ve sınırları içinde bulunan kanyon, Ulubey ilçesinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Uşak il merkezine 30 km mesafede olan Ulubey’e her gün otobüs kalkıyor. Ulaşım konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bir başka alternatif ise Manisa Alaşehir yolu kullanmaktır. Tatil turlarının da geziler düzenlediği bölgeyi tur programı içinde de gezebilirsiniz. Yürümeyi seviyorsanız yürüyerek de gezmeniz mümkün. Bu bölgede tırmanma sporları yapılmakta, balonla gezinti de düzenlenmektedir. Bizim tavsiyemiz Uşak il merkezinde konaklamanız, Ulubey Kanyonu ve Cam terası günübirlik düzenlenen turlarla da gezebilirsiniz. İsterseniz kanyonun yüksek tepelerinde çadır kurup kamp yapabilirsiniz. Ulubey Kanyonuna gezi planlamak istiyorsanız size en doğru zamanın bahar ve yaz ayları olacağını söyleyebiliriz.

Ulubey Kanyonu Cam Teras Fotoğrafları

  • Ulubey Kanyonu Cam Teras
  • Ulubey Kanyonu Cam Teras
  • Ulubey Kanyonu
  • Ulubey Kanyonu Cam Teras
  • Ulubey Kanyonu
  • Ulubey Kanyonu Cam Teras
  • Ulubey Kanyonu Cam Teras

Ulaşım Haritası

Kanyon için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ülkemizde yer alan ve dünyanın en derin 2. kanyonu olan Valla Kanyonu yazımıza da mutlaka göz atmalısınız.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Giriş.ucreti cam balkona 3 tl diyorsunuz ama 7.50 tl. Ayrıca ters eve girerken 10 tl ama makbuz verilmiyor. Çevre düzeni bakımsız ve basit daha da iyi olabilir. Dünyanın ikinci kanyonu daha ilgi çekici yapılabilir. Vizyonu geniş tutmalı. Daha.profesyonel yõnetilmeli.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz