Alsace Şarap Yolu

Yaklaşan Noel tatili ve yeni yıl öncesi pek çok kişinin işine yarayacağını düşündüğüm, benim de yakın zaman önce deneyimlediğim nefis bir rota var sırada. Hani şu alabildiğine uzanan yemyeşil üzüm bağları arasında ki köyler, o köylerde ki kurabiye gibi evler var ya, hıh işte tam orası. Yılın bu zamanlarında bir de şıkır şıkır süslenen o evleri ve sokakları ile herkesin görmeği dilediği Colmar’dan sevgiler…

Alsace Nerede?

Alsace şarap bağları ile ünlü, Fransa’nın en huzurlu bölgelerinden biri. Almanya ve Fransa arasında defalarca gidip gelmesi sonucu her ikisinin kültüründen de fazlasıyla etkilenmiş bir bölge. Bu bölgede ki 100 e yakın irili ufaklı köy ve kasaba da şarap üreticiliği yapılıyor. Yolun iki tarafında da kilometrelerce üzüm bağları devam ediyor.

Alsace Şarap Yolu Rotasını Nasıl Oluşturdum?

Alsace şarap yolu 170 km uzunluğunda pek çok köyü barındıran bir rota. 4 günlük gezimin üç tam gününü son gün Strazburg olacak şekilde bu rotaya ayırdım. Şüphesiz siz gezmeyi planladığınız köy sayısına göre bu süreyi uzatabilirsiniz. Köyler arası mesafeler kısa olduğu için bir günde 3-4 köy yapabilmek mümkün.

Üç gün boyunca konakladığım yer Colmar olacağı için burayı merkez olarak aldım. Colmar’ı gezdikten sonra sırasıyla Eguisheim, Riquewihr ve Ribeauville gibi köyler toplu taşıma ile git gel yaptım. Son günümü Strazburg’a ayırdım. Euro nun hızla yükseldiği bu günlerde bütçenizi fazla zorlamadan Alsace seyahati planlamak istiyorsanız siz de ben gibi toplu taşıma tercih edebilirsiniz. Yazı içerisinde kullandığım tüm tren ve otobüs ücretlerini de sizlere fikir olması açısından paylaşıyor olacağım.

Colmar İçin En Uygun Havaalanı Neresi?

Mulhouse Havaalanı ( Mulüz olarak okunuyor ) bu rota için en uygun durak. İsviçre’nin Basel şehrine yakın olması sebebiyle Basel Havaalanı olarak da geçse, Fransa, Almanya ve İsviçre ile ortak bir konumda yer aldığı için EuroAirport olarak adlandırılıyor. 

Bu havaalanından yukarıda bahsettiğim üç ülkeye de giriş yapabiliyorsunuz. Her ülke için ayrı bir kapı var. Almanya için Freiburg yazan çıkış, İsviçre için Basel ve Fransa için ise Mulhouse yazan tabelalara yönelmek yeterli. Tabelalarda ülkelerin bayrakları da var.

Benim planım Basel’den başladığı için ben İsviçre çıkışını kullandım. Hemen çıkışın önünde ki duraktan kalkan otobüs ile 10 dakika da Basel tren garına geldim. Pek çok noktaya otobüs, tren garının önünden kalkıyor ayrıca Basel tam bir tramvay şehri lakin benim gezeceğim yerler yürüme mesafesinde olduğu için toplu taşıma ihtiyacı hissetmedim.

1. Gün Basel

Basel
Basel

Buraya kadar gelip görmeden dönmek olmaz dediğim, orta çağ atmosferini yansıtan bu nostaljik şehir için bir tam gün yetti. İsviçre’nin Zürih ve Cenevre’den sonra ki en kalabalık şehri olan Basel’de para birimi İsviçre Frangı ve konuşulan diller yoğun olarak Almanca olmakla beraber Fransızca ve İtalyanca.

Basel’de Gezilecek Yerler

 1. Marktplatz ve Rathaus ( meydan ve belediye binası )
 2. Mittlere Brücke ve Rheinbrücke ( orta köprü ve Ren köprüsü )
 3. Basler Münster ( Basel Manastırı )
 4. Spalentor ( Spalen Kapısı )
 5. Theodorskirche ( Aziz Theodor Kilisesi )
 6. Dreilandereck ( üç ülkenin sınırında olan meşhur anıt )
 7. Kuntsmuseum ( Güzel Sanatlar Müzesi )

Ben temel hatları ile buraları gezerek turumu tamamladım. 6 numara hariç hepsi birbirine yürüme mesafesinde olan yerler. Dreilandereck için ise tramvay kullandım. Turumu tamamladığımda ise gezmeye başladığım ilk noktaya, tren garına yürüyerek geri döndüm.

4 gün sürecek olan gezimde konaklama adresim hep Colmar oldu. Alsace Şarap Yolu’nun tam ortasında olması da gezeceğim köylere ulaşımımı kolaylaştırdı. Burada dikkat etmeniz gereken ise geleceğiniz dönem. Ben bir öğretmen olarak ara tatilimi değerlendirdiğim için noel pazarlarından yaklaşık bir hafta kadar önce buradaydım.

Bir hafta, on gün için de burada nüfusta, fiyatlarda üçe katlanacak. Bu yüzden eğer kalabalık ve fiyatların arttığı dönem de gelecekseniz ekonomik konaklama adına Colmar’a alternatif Mulhouse u da düşünebilirsiniz. Bu rota da hep es geçilen Mulhouse gezmek için olmasa da, konaklamak için oldukça ekonomik bir alternatif olabilir. Bunun dışında pahalı ülkeler ve rotalar olduğundan stüdio tipi mutfaklı bir daire kiralayarak ve ufak tefek yemekler yaparak da yine maliyeti düşürebilirsiniz. Dönelim tekrar asıl konumuza. Basel tren garından 16 euro ya bilet alarak yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk ile İsviçre’den Fransa’ya geçmiş oldum. Gar da panik olmanıza gerek yok. Otomatlardan bilet alamayacak olursanız gişelerde var. 

Kurabiye Evler Ülkesi Colmar’a Hoşgeldimmm

Colmar
Colmar

Konaklamak için tuttuğum stüdio tipi daire Colmar Garın tam karşısında, kasabanın ise merkeze çok yakın bir noktasındaydı. Bu yüzden üç gün boyunca ulaşım adına bir sıkıntı yaşamadım. Tüm Colmar’ı yürüyerek, şarap yolunda ki köyleri ise garın hemen önünden kalkan otobüsleri kullanarak gezdim. Pek çok blog da araç kiralanması önerilse, tek başıma gezen ben için bu ekonomik bir seçenek olmayacaktı. 

2. Gün Colmar

Alsace gezimin ilk durağı Colmar. Kaldığım odadan çıktım ve nefis parklardan geçerek Petite Venise e geldim. Burası her turistin ilk uğrak noktası çünkü kurabiye evler burada. Eskiden balıkçıların yaşadığı bu bölge yılbaşı zamanında süslenen evler ile ışıl ışıl bir kartpostal görünümüne kavuşuyor. 

Pastel renkli kurabiye evler arasında yürüyorum. Kasım ayındayız ama sonbahara inat hepsi rengarenk çiçeklerle bezeli. Burada çiçeklere de evlere de kış hiç gelmiyor anlaşılan. 

Almanya ve Fransa arasında paylaşılamayan Colmar her iki kültürden de izler taşıyor.

Colmar Sokakları
Colmar Sokakları

Colmar Gezilecek Yerler

Gezmeye nereden başlayacağını bilemeyenler için yakınlık sırasına göre işinizi kolaylaştıracak bir sıralama bırakıyorum buraya.

 1. Unterlinden Müzesi
 2. Kafalar Evi ( La Maison des Tetes ) oldukça ilginç bir dekorasyona sahip bu ev günümüz de restoran olarak kullanılıyor.
 3. Dominicains Kilisesi
 4. Saint Martin Kilisesi
 5. Bartholdi Müzesi ( Kimdir bu Bartholdi. Kendisi Özgürlük Heykeli’nin tasarımını yapan Fransız Heykeltraş. Zaten heykelin bir kopyasını da Colmar’ın girişinde görünce şaşırmayın)
 6. Pfister Evi
 7. Koifhus ( Eski gümrük binası )
 8. Büyük Pazar ( İçerisinde her şeyin satıldığı bu pazarda dilerseniz yemek yiyebilir ya da Petite Venise manzaralı balkonunda kurabiye evleri seyrederek kahvenizi yudumlayabilirsiniz. )

Tekne Turu

Küçük Venedik’in başına doğru yürüdüğünüzde tekne turlarının başlangıç noktası olan Saint Pierre Köprüsü’nü göreceksiniz. Küçük Venedik’i baştan sona gezdiren tekne turu yaklaşık 40 dakika sürüyor ve fiyatı 7 euro. 11 yaş altı ise 4 euro. Turlar sabah 10 dan akşam 18 e kadar devam ediyor ve tekneler doldukça açılıyor. Rehberimiz turu İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca olarak anlatıyor. 500 yıllık evlerin arasında, yeri geldiğinde başımızı bile eğerek geçtiğimiz köprülerin altından şahane manzaralara tanık olduğumuz nefis bir tekne gezisi oluyor.

2. günümü sabahtan öğlene kadar Colmar’a ayırıyorum. Yavaş yavaş noel süslemelerinin başladığı kasabada her ev, her köşe, her sokak fotoğrafını çekmelik. 

Köyler

Şarap yolu üzerinde ki köyleri gezmek üzere Colmar tren garına dönüyorum. Köylere gidecek olan otobüsler garın hemen önünden kalkıyor. İlk durağım en popüler köy olan aynı zaman da bu bölge de en lezzetli şarapların üretildiği Eguisheim.

Eguisheim

Eguisheim
Eguisheim

Colmar’a sadece 7 km uzaklıkta ki bu köy, 2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilmiş. Buraya Colmar tren garının hemen önünde ki 440 numaralı duraktan geçen otobüs ile ulaşabiliyorsunuz. Durakta otobüsün saatleri yazıyor. Ben garın hemen karşısında kalıyor olduğum için Colmar gezime başlamadan önce köylere giden otobüsleri ve saatlerini check ettim. Böylelikle vakit kaybetmeden Colmar’ı gezip, otobüs saatinde de gideceğim köy için zamanında durakta oldum. 

Köylere giden otobüsler de bilet ücreti 4 euro ve biletiniz iki saat geçerli. Bileti otobüste şoför kesiyor ve üzerine de bindiğiniz saati yazıyor. İki saat içinde birden fazla köy yapabilme şansınız yok. Ancak bir köye gidip tekrar Colmar’a dönebiliyorsunuz. Köyü bir saat de gezmiş bile olsanız, sonra ki otobüs saati zaten iki saat sonra olduğu için bir bilet süreniz ancak gidip dönmenize yetiyor. Pekiiii ben ne yaptım. Bu işi nasıl çözdüm ve sadece 4 euro vererek pek çok köyü nasıl gezebildim anlatıyorum:

Sadece 4 Euro ile Alace Şarap Rotasında ki 5 Köyü Nasıl Gezdim

Ziyaret ettiğim ilk köy olan Eguisheim’e giderken 4 euro ödeyerek otobüste biletimi aldım. Gidip köyü gezdim ve bol bol fotoğraf çektim. Colmar dan ayrılmadan önce daha sonra gitmeyi planladığım köyler için otobüs saatini kontrol etmiştim. İki saat geçerli olan bu biletimle hemen Colmar’a dönebilirsem o otobüse de ücretsiz binme şansım olacaktı ancak Eguisheim’den hemen dönüş için otobüs yoktu. Ben de Colmar’a bir an önce dönebilmek adına otostop çektim. Zaten ikisi arası sadece 7 km. böylelikle ilk 4 euroluk biletim ile 2. Otobüse yetişmiş oldum.

Bu arada şunu belirtmek isterim ki Eguisheim’den başka bir köye otobüs aktarması olmadığı için diğer köylere gidebilmek adına her şekilde Colmar’a dönmek zorundasınız.

Yeniden başladığım noktaya, Colmar tren garının önüne geldim. Bu sefer tek otobüsle beş köyü görebileceğim 106 numaralı durağı buldum. Verdiğim sayılar durak numarası değil, otobüs numaraları aslında. Ama biz köylere giderken bu numaralı otobüslere değil de, bu numaraların geçtiği duraklara geliyoruz. Köylere bu numaralı otobüslerin geçtiği duraklardan, üzerinde numara yazmayan farklı otobüsler gidiyor. Duraklara asılı olan çizelgelerde gideceğiniz köy ve oraya giden otobüsün saati yazılmış. Kontrol etmeyi unutmayın. Online olarak bakmak isterseniz vialsace sitesinde de var. Ve noel zamanında otobüsler artacak, saatler değişecek bunu da göz önünde bulundurun.

Yazının bu kısmını oldukça detaylı anlatmak istiyorum çünkü gezerken ve instagram hesabım üzerinden paylaşım yaparken de en çok soru gelen kısım köyler ve bu köylere ulaşım olmuştu.

106 numaralı otobüsün geçtiği durak sırasıyla Bennwihr, Mittelwihr, Beblenheim, Riquewihr, Hunawihr ve son olarak Ribeauville köylerine uğruyor. Bu otobüs şarap yolu üzerinde en uzun rotayı yapan otobüs. Şarap yolunun hemen hemen 20 km lik kısmına ve en güzel köylerine tanık oluyorsunuz. Dilediğiniz köy de inebiliyorsunuz ancak aynen Eguisheim de olduğu gibi otobüs saat aralıkları açık olduğu için hep ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Peki ben bunu nasıl çözdüm ve ne yaptım ?

Bu köylerde ikamet eden yerellerde biz turistler ile aynı biletleri kullanıyorlar. Onlar inip evlerine geçtikleri içinde biletlerinde ki bu dakikalar kalıyor. Biletini otobüste bırakan ya da atan oluyor. Ben de bu biletleri alıp kullandım. Hatta bi sefer biletle işi biten bir yolcudan istedim verdi. Rotam üzerinde ki tüm bu güzel köyleri görmek için toplamda beş kez bilet almam gerekecekken tek biletle 7 köy görmüş oldum.

Büyük Market Colmar
Büyük Market Colmar

Bu yazıyı okuduğunuzda buna anlam veremeyecek olanlar illa çıkacak ya da fikri çok beğenip uygulayacak olanlarda… Instagram hesabımı takip edenler biliyor ki ucuza seyahat edebilmek adına buna benzer şeyler yapıyorum. Ve yaptıklarımı da paylaşıyorum ki illa birinin işine yarar. Euro ve doların bu kadar hızla yükseldiği, tl nin ise hızla değer kaybettiği böyle bir zamanda 20 euronun hesabnı daha çok gezebilmek adına yapmak zorundayım.

Dönelim köylere. ‘ Zamanımız kısıtlı her köyü inip gezemeyiz. Seçmek zorunda kalırsak hangisinde inelim ‘ derseniz Riquewihr ve Ribeauville derim.

Ve tekrar belirtmek istiyorum ki ben bu geziyi noel zamanından bir hafta önce yaptım. O dönemin kalabalığına denk gelmedim. Daha hızlı hareket edebildim. Bunlar yeni yıl zamanında gelenler için aynı şekilde olmayabilir. Her gezi tarihi itibariyle kendi dinamiğini oluşturuyor sonuçta.

Üzüm bağları arasında gezip, nefis şaraplardan tadıp, harika evlerin ve doğanın fotoğraflarını çekip köyler gezimi tamamlıyorum. Ve geldiğim otobüs ile Colmar’a geri dönüyorum.

Dönüş yolunda Colmar’a girerken Özgürlük Heykeli karşılayacak sizi ki sebebinden Colmar bölümün de bahsetmiştim.

3. Gün Strazburg

Strazburg
Strazburg

Yeniden Colmar tren garındayım. Bu sefer biletim Strazburg’a. 2. Sınıf olan biletime 14 euro ödüyorum. Siz aksini belirtmedikçe görevli zaten 2. Sınıf bilet kesiyor. Merak edip 1. Sınıf vagona da baktım ki Colmar ve Strazburg arasında ki trende bi fark göremedim. Basel ve Colmar arasında gelen trende ise 1. Sınıf olan bölüm odalar şeklindeyken kalan vagonar bildiğimiz pulman koltuktu. Mesafeler yakın zaten max 40 dk yapacağınız yolculuklardan bahsediyoruz.

Bu arada Colmar’dan Strazburg’a Flixbus da kullanabilirsiniz. Ücreti trenin neredeyse yarı fiyatı ancak ben oradayken gün de sadece bir otobüs vardı ve o da sabaha karşıydı. Bana zamanlama olarak uymadığı için ben hep tren tercih ettim. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ‘ Bla Bla Car ‘ da bir diğer seçenek. Burada bu uygulama için belirli duraklar yapmışlar. Colmar da kaldığım odanın hemen önünde ki durakta Bla Bla Car logosu vardı mesela. Birisiyle anlaşsam bana en yakın durak olarak beni buradan alacaktı.

Petite France Strazburg
Petite France Strazburg

Tren, otobüs ya da Bla Bla Car farketmeksizin tüm ulaşım alternatiflerine saat ve ücret olarak ‘ omio ‘ uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. Yurt dışında çok işime yarayan bir uygulama üstelik Türkçe dil seçeneği var.

Yaklaşık 35 dakika süren yolculuk sonrası Strazburg tren garındayım. 10 dakikalık bir yürüme mesafesi ile de buranın en turistik noktası olan Petite France e geliyorum. 

Görsel şölen başlasın. Nereye kafamı çevirsem sonbahar bir güzellik yapmış. Sarı yapraklar süzülüyor başımın üzerinde. Her şey kartpostal tadında. Asla yeterince fotoğraf çektiğime ikna olamıyorum. Sanki hiçbir kare gözümün gördüğü güzelliği yansıtmıyor. 

Pont Saint Martin Strazburg
Pont Saint Martin Strazburg

Strazburg’da Ben Nereleri Gezdim?

 1. Petite France
 2. Konumu itibariyle tam bir foto noktası olan Maison des Ponts Couverts. Bu ev aslında bir terapi merkezi ama öyle şahane bir konumda ki ister istemez fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Şansınız yaver giderse kapısı açık olabiliyor ve merdivenlerinde şahane kareler yakalayabiliyorsunuz.
 3. Sonra ki durağım Barrage Vauban. Çatısına ücretsiz çıkılıyor olması, barajı hepten turistik bir nokta haline getiriyor. Dilerseniz buradan panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz.
 4. Ponts Couverts: üç köprü ve dört kulenin oluşturduğu yapı, şehri saldırılardan korumak için yapılmış. Eskiden köprülerin üzerinde ahşap çatılar varmış. Bu çatılar nbt tutan askerleri olumsuz hava koşullarından korumak içinmiş. Ponts Couverts ‘ kapalı köprüler ‘ anlamına geldiği için adını da buradan alıyor.
 5. Nefis fotoğraflar yakalayabileceğiniz bir diğer durak Ponts Saint Martin. Nehrin en çoşkun aktığı noktada bulunan ve adeta bir kaleyi andıran o meşhur otel burada.
 6. Strazburg Katedrali: tamamlanması tam 400 yıl sürmüş. Aniden karşınıza çıktığında gotik stilde ki mimarisiyle minik bir şok geçiriyorsunuz. Gerçekten çok etkileyici bir yapı. Noel pazarlarının en büyüğü kilisenin önünde ki bu meydana kuruluyor. Kiliseye girişler ücretsiz. Kulesine çıkmak isterseniz 5 euro ödüyorsunuz. Her ayın ilk Pazarı ücretsiz.
 7. Kilisenin hemen sol tarafında eşsiz mimarisi ile La Maison Kammerzell i göreceksiniz. Burası günümüzde geleneksel yemeklerin servis edildiği çok meşhur bir restoran. Fiyatlarından bahsetmeme gerek yok herhalde. Rezervasyon ile hizmet veriyor.
 8. Şehrin kalbi Kleber Meydanı. Pek çok ünlü marka bu meydanı kesen caddeler üzerinde. Eğer gelmişken Apple alışverişi yapacaksanız, Apple Store da bu meydanda. 
 9. Gutenberg Meydanı: adını matbaanın mucidi Gutenberg’den alıyor. Çünkü Gutenberg matbaa devrimini gerçekleştirmeden önce Strazburg’da yaşıyormuş ve bu yüzden de kendisi Strazburg için ayrı bir gurur sebebi. Meydanı, kendisinin heykelinden de tanıyabilirsiniz.

*** En büyük Noel pazarları Kathedral Meydanı, Kleber Meydanı ve az önce bahsettiğim Gutenberg Meydanlarına kuruluyor. 2022 yılı Noel pazarları için takvimler 25 Kasım – 26 Aralık tarihleri arasını gösteriyor.

Strazburg için planladığım rotayı tamamlayınca tekrar tren garına dönüyorum ve yine geldiğim trenle Colmar’a dönüş sağlıyorum. Strazburg için de bir toplu taşıma kullanmam gerekmiyor çünkü yukarıda belirttiğim tüm turistik noktalar eski şehir bölgesinde ve birbirine yürüme mesafesinde.

Son Gün Colmar

Colmar Petite Venise
Colmar Petite Venise

Uçağım akşamüzeri olduğu için eksik kalan noktaları tamamlamak ve biraz daha fotoğraf çekmek adına Colmar’da tekrar Petite Venise yapıyorum. İlk gelişimde bolca kurabiye evlere odaklanmıştım bu sefer ki gezim atladığım müzeler, sokaklar ve yeni yıl süslemeleri üzerine oluyor. Tam anlamıyla Noel zamanı gelmemiş olsa da çoktan süslenmiş hazır bekleyen dükkanlar var. Pek çoğu da hazırlık aşamasında ki bunları izlemekte keyif veriyor bana.

İlk gezimde sadece dışından gördüğüm Büyük Pazar’a gidiyorum. İçeride her şey satılıyor. Tezgahları geziyorum. Sonra balkonuna çıkıyorum ki nehrin adeta içerisinde, kurabiye evleri ise müthiş bir açıyla gören şahane bir lokasyonu var. Kendime güzel bir kahve söylüyorum. 4 gün boyunca yağmur göstermesine rağmen günlük güneşlik olan havanın tadını çıkarıyorum. Başımı nehirden pazara çevirdiğimde, 26. ülkesini tamamlamış mutlu bi kız yansıması görüyorum camında…

Colmar’dan Alana Dönüş

Colmar tren garından, St Louis tren garı için 17 euro ya  bilet alıyorum. Garın hemen önünden bindiğim otobüs ile de havaalanına geliyorum. Ve bir gezinin daha sonu demeden önce eğer vergi iadesi alacağınız bir alışveriş yaptıysanız kısaca ona da değinmek istiyorum çünkü biliyorum ki çok işinize yarayacak.

Tax Free Vergi İadesi

Alışverişinizi Almanya, İsviçre ya da Fransa’dan yapmış olduğunuz fark etmeksizin aynı prosedür uygulanıyor. Alanın giriş katında ki ‘ İnformation Desk‘i bulmanız gerekiyor. Burası aynı zaman da “tax free” bankosu. Gelen gümrük görevlisi aldığınız ürünün paketini kontrol ediyor. Size verilen tax free makbuzunda ki QR kodu okutuyor. İşleminize onay verdiği takdirde tax free makbuzunuza alışveriş yaptığınız kartın numarasını, adınız ve soyadınızı, mail adresinizi ilgili yerlere yazmanızı istiyor.

Gerekli bilgileri yazdıktan sonra bu evrağın fotoğrafını hem genel olarak hem de yakından QR kod olarak çekmeyi unutmayın. Bu makbuza alışveriş fişinizin orjinalini de ekleyeceğiniz için onu da fotoğraflayın. Sonra hepsini size verilen zarfa koyuyor, ağzını yapıştırıyor ve gösterilen posta kutusuna atıyorsunuz. Hepsi bu kadar. Bu alanda nakit vergi iadesi yapılmıyor. Global Blue’nun ofisi varken oluyormuş sanırım ama pandemi de kapanan ofis bir daha açılmamış.

Ben Apple da telefon aldığımda bana vergi iadesi evraklarım, üzerinde göndereceğim adresin hazır yazılı olduğu bir zarf ile verilmişti. Farklı bir mağazadan alışveriş yaptığınızda nasıl bir prosedür uygulanır bilmiyorum. 

Evraklarınızı gönderdikten sonra yaklaşık 5-6 hafta içerisinde tax free ödemenizi alışveriş yapmış olduğunuz karta iade alıyorsunuz. İade tutarı harcadığınız rakama göre değişiyor.

Elimden geldiğince tüm deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım. Bu rota için video ve fotoğraflarıma instagram hesabım olan basak.wanderlust üzerinden ‘ Alsace ‘ öne çıkan hikaye başlığından ulaşabilirisiniz. Aklınıza takılanlar ve diğer tüm sorularınız için her zaman yardıma hazırım…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz