Ankara Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Ankara’nın batısında, Atatürk’e hediye edilmiş olan bir arazinin üzerine, kendisinin talimatı üzerine kurulmuştur. Ayrıca bu çiftlik Türk tarımına da öncülük etmektedir.

Ankara Atatürk Orman Çiftliği Hakkında Bilgiler

Çiftlik, 1937 yılında Atatürk tarafından hazineye bağışlanmıştır. Gıda, Tarım ve Hayvancılığa bağlı olarak tüzel kişiliğe bağlı bir kuruluş olarak varlığını devam ettirmektedir.İçerisinde, ülkenin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’teki evinin bir benzeri, tarihi Karadeniz Havuzu ile birlikte, Devlet Mezarlığı bulunmaktadır.

Yaklaşık 102.000 hektar yüzölçümüne sahiptir. Müdüriyet binasının girişinde bulunan ve kule şeklindeki saatin 1926 tarihinde, oradaki çalışanların çalışma saatlerine uyması için yapıldığı düşünülmektedir fakat bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu saat günümüzde de çalışmaktadır.

Atatürk Orman Çiftliği, 1922 yılında 1. Derece sit alanı olarak tescil edilmiştir. Bu çiftliğin içinde bulunan ‘Gazi Tesisleri’ olarak bilinen 46 hektarlık alan, 2011 yılına gelindiğinde 3. derecede doğal sit alanı olarak yeniden düzenlenmiştir.

Atatürk Orman Çiftliği’nde gezilecek yerler

  • Atatürk Evi
  • Müze ve Sergi Salonu
  • Gazi Orman Çiftliği parkı
  • Piknik Alanı

Atatürk Orman Çiftliği’nde ne yapılır ?

Atatürk Orman Çiftliği denince artık akla ilk önce kokoreç geliyor.Hayvanat bahçesinin tadilata alınması ve yenileme çalışmalarıyla birlikte Atatürk Orman Çiftliği’nde en meşhur görüntü kokoreç ve kokoreç bekleme sırası oldu.Gecede hizmet vermesi sebebiyle oldukça kalabalık bir yer haline geliyor.

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi bir süredir tadilattadır. Piknik alanlarında güzel vakit geçirebilirsiniz ve ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gezilecek yerleri gezebilirsiniz.

Atatürk Orman Çiftliği Resimleri

Atatürk Orman Çiftliği’ne Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri hafta içi ve hafta sonu olarak farklılık gösterdiği gibi aynız zamanda yaz ve kış sezonunda da farklı açılış, kapanış saatleri yer alıyor.Ziyaret saatleri şu şekilde;

  • Hafta içi: (Kış döneminde) 08:30- 17:00
  • Hafta içi (Yaz döneminde) 08:30- 18:00
  • Hafta sonu: (Kış döneminde) 08:30- 17:00
  • Hafta sonu (Yaz döneminde) 08:30- 19:00

Atatürk Orman Çiftliği Giriş Ücretleri

Burada yer alan hayvanat bahçesine giriş ücretsizdir.

Atatürk Orman Çiftliği Nerede ve Nasıl Gidilir

Atatürk Orman Çiftliği Ankara il sınırları içerisinde ve Yenimahalle içesinde bulunmaktadır. Atatürk Orman Çiftliği’ne özel araba ile gidilebildiği gibi otobüsler yardımı ile de ulaşım sağlanabilmektedir.

EGO B1, EGO B2, EGO 519 gibi otobüsler Atatürk Orman Çiftliği’ne giden bazı otobüslerdir. Bunun dışında 542 numaralı Belediye ve 220-221 numaralı Özel Halk Otobüsleri ile giriş kapısı önünde inerek ulaşılabilir.

Banliyö treni ile ulaşım sağlanmak istenirse; Kayaş- Sincan Banliyö Trenini kullanarak Gazi İstasyonu’nda inerek 10 dakikalık bir yürüyüş ile Atatürk Orman Çiftliği’ne ulaşılabilir.

Dolmuş ile ulaşmak isteyenler; İstanbul Yolu- Çiftlik Kavşağı üzerinden kullanılan dolmuşlarla gidilebilir fakat indikten sonra yaklaşık 500 metre yürüme mesafesi sonrasında Atatürk Orman Çiftliği’ne ulaşılabilmektedir.

Haritası ve Konumu

Çiftlik için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Ankara gezileriniz için hazırladığımız Ankara’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilir ve gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz