Ankara Harikalar Diyarı

Ankara Harikalar Diyarı parkı ülkemizin ve aynı zamanda tüm Avrupa’nın en büyük parkı olma özelliğine sahip olan bir parktır. Parkın içerisinde, Harikalar Diyarı adlı kitapta bulabileceğiniz tüm karakterler yer almakta ve muhteşem görüntüleri ile bizlere harika bir gezi sunmaktadır.

Ankara Harikalar Diyarı Hakkında Bilgiler

Adeta kendinizi kitabın içerisinde hissedeceğiniz park 2004 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Park adını Harikalar Diyarı kitabından almış olsa da birçok farklı kitapta yer alan kahramanlara da parkın içerisinde yer verilmiş ve ziyaretçilerin masal kahramanlarının dünyalarında bir gün geçirmelerine olanak tanınmıştır.

Park yaklaşık olarak 1.320.000 metre karelik bir alana kurulmuş olup bu alanın yarısı yeşillik ile kaplanmıştır. Harikalar Diyarı ve doğa iç içe geçmiş ve bizleri adeta masallara taşımıştır. Park 5 Ekim 2004 tarihinde ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış ve günümüze kadar ününü sürdürmüştür. Park, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yapılmıştır. Park aynı zamanda Sincan Harikalar Diyarı olarak da bilinmektedir.

Ankara Harikalar Diyarı Neler Var

Ankara Harikalar Diyarı

Ankara Harikalar Diyarı’nın içerisinde başta Harikalar Diyarı adlı kitabın kahramanları olmak üzere birçok masal kahramanı bulunmaktadır. Devler, cüceler, cadılar ve prenseslerden oluşan bu harika parkın içerisinde bir adet yapay gölet ve büyük, yeşillik bir alan da mevcuttur. Masal kahramanlarının haricinde parkın içerisinde bir Go-Kart pisti, Nejat Uygur Tiyatrosu adını almış bir tiyatro salonu ve kaykay pisti gibi alanlara da yer verilmiştir. Parkın içerisinde yer alan tiyatro salonunda 5.000 kişilik bir oturma kapasitesi mevcuttur. Bunların yanı sıra parkın içerisinde mini golf sahası, basketbol ve futbol sahaları gibi alanlara da yer verilmiş ve park ziyaretçilerine oldukça keyifli bir gün geçirmeleri için hoş bir alan yaratılmıştır.

Nasrettin Hoca, Alaanddin ve Sihirli Lambası, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Karagöz ve Hacivat, Taş Devri ve Red Kit gibi masal kahramanları da parkın içerisinde göreceğiniz kahramanlar arasında yer almaktadır. Parkın içerisinde göreceğiniz kahramanlar, masal kahramanı kılığında ki insanlar değil bu kahramanların bal mumundan yapılmış heykelleridir.

Ankara Harikalar Diyarı Giriş Ücreti

Parka girişlerde herhangi bir ücret ödenmiyor, parka giriş ücretsizdir.

Ziyaret Saatleleri

Parka sabah saat 09:00‘da giriş yapabilirsiniz.Akşam kapanış saatleri hakkında detaylı bir bilgi yer almıyor ancak yaz ve kış aylarına göre değişiklik gösterebilir.

Ankara Harikalar Diyarı Resimleri

Ankara Harikalar Diyarı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Harikalar Diyarı, başkentimiz Ankara ilinin Sincan ilçesine bağlı olan Fatih semtinde yer almaktadır. Ankara’da ikamet etmeyen bireyler, hava ve kara yolu ile şehre ulaşım sağlayabilirler. Kendi aracınız, şehirlerarası otobüsler veya uçak ile Ankara’ya ulaşım sağlayabilir ve daha sonra Sincan’ın merkezinden kalkan EGO otobüsleri ile parka ulaşabilirsiniz.

Sincan Bölgesinde ikamet eden bireyler ise yine çeşitli EGO otobüsleri ile parka ulaşım sağlayabilirler. Bu otobüslerden bazıları:

-EGO 544
-EGO 529
-EGO 509 numaralı otobüslerdir.

Haritası ve Konumu

Harikalar Diyarı için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ankara gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Ankara’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorumunuzu yaparak bizim ile ve ziyaretçilerim ile paylaşabilirsiniz.

1 Yorum

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz