Ankara'da Ne Yenir

Başkent Ankara, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı sonrasında başkent olmasına kadar aslında Türkiye’nin en büyük ve önemli şehirlerinden birisi değildi. Fakat 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulması ve 29 Ekim 1923 itibarıyla cumhuriyetin ilan edilmesi sonrasında başkent olarak nüfusu artan ve çok daha büyük bir öneme kavuşan Ankara, çok eski kültürüyle de en önemli mutfaklardan birini sergilemeye başlamıştır. Yazımızda Ankara’da ne yenir, nerede yenir ve meşhur yemekleri yer alıyor.

Ankara gezilerinizde kahvaltı lezzetleri ve mekanları için Ankara Kahvaltı Mekanları yazımıza mutlaka göz atın.

Ankara gezilerinizde görülmesi gereken en güzel yerler için Ankara’da Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Geçmişinden günümüze kadar Ankara mutfağında apayrı lezzetlere sahip birçok yemek çeşidi yer alır. Bu yemek çeşitlerini tatmak için de öncelikle yemeğin türünü bilmek ve bu yemeğin Ankara’da nerede tüketilebileceğini öğrenmek için listemizi inceleyebilirsiniz.

Ankara Tava

İç Anadolu şehri olmasıyla etin mutfakta çok önemli bir yeri olan Ankara’da, en özel et yemeklerinden birisi de Ankara tavadır. Ankara tava, hem görüntüsü hem de lezzetiyle yılların eskitemediği bir yemek olarak şehriye, kemikli kuzu eti, domates ve biber karışımı ile hazırlanır. Bazı noktalarda pirinç ile de hazırlanan bu yemeği yanında turşu, hoşaf veya salata ikramı ile aşağıdaki noktalarda deneyebilirsiniz.

Tavacı Recep Usta Park Vadi, Çankaya

Ankarada Ne Yenir Tavacı Recep Usta
Tavacı Recep Usta

Konumu için tıklayın. Instagram adresi için tıklayın.

Boğaziçi Lokantası, Ulus

Ankarada Ne Yenir Boğaziçi Lokantası
Boğaziçi Lokantası

Konumu için tıklayın. Instagram adresi için tıklayın. Telefon Numarası : 0312 311 88 32

Emin Usta, Altındağ

Ankara Tava Emin Usta
Emin Usta

Konumu için tıklayın. Telefon Numarası: 0312 310 27 12

Beypazarı Güveci

Adı üstünde Beypazarı ilçesine has olan bu lezzet, bugün Ankara’nın dört bir noktasında yayılmış nadide yemeklerden birisidir. Kuyruk yağında pişirilen kuzu etinin pirinç, domates suyu, biber ve tuz ile harmanlanması sayesinde güveçte pişen bu yemek, 500 yıldır bu yörede hazırlanmaktadır. Tadı damağınızda yerleşip kalacak bu lezzeti Ankara’da aşağıdaki noktalarda deneyebilirsiniz.

Tarihi Taş Mektep Restaurant, Beypazar

Beypazarı Güveci Tarihi Taş Mektep
Tarihi Taş Mektep

Konumu için tıklayın.

Bağ Evi Anadolu Mutfağı, Beypazarı

Bağ Evi Anadolu Mutfağı
Bağ Evi Anadolu Mutfağı

Konumu için tıklayın.

Tarihi Güveç Fırını, Beypazarı

Konumu için tıklayın.

Beypazarı Kurusu

Beypazarı Kurusu
Beypazarı Kurusu

Ankara’da adı her köşe başında bilinen ve neredeyse Türkiye’nin en lezzetli gevrek atıştırmalıklarından biri olan Beypazarı kurusu, Türkiye’nin dört bir yanına da yayılmıştır. Tereyağı ile hazırlanan ve çok uzun zaman bayatlamadan tarçınlı tadıyla çay/kahve yanında tüketilebilen Beypazarı kurusu, hazır paketler ile alınabileceği gibi taze taze de Ankara’da aşağıdaki noktalarda veya bu noktaların Ankara merkezindeki şubelerinde tüketilebilir.

 • Beyzen Kuru Fırını, Beypazarı – Konumu için tıklayın.
 • Tadım Kuru Fırını, Beypazarı – Konumu için tıklayın.
 • Beypazarı Ekmek Sanayi, Beypazarı – Konumu için tıklayın.

Ankara Yaprak Döneri

Ankara Yaprak Döneri
Ankara Yaprak Döneri

Et döner, Ankara’da yaprak döner şeklinde adlandırılarak incecik kağıt gibi kesilir. Koyun etinden hazırlanan bu döner ezilmiş domates ve tuz harmanı sayesinde bekleyerek terbiye edildikten sonra pişirildiği için özel bir lezzet sunar. Çok doyurucu ve unutulmaz bir lezzet için Ankara yaprak döner aşağıdaki konumlarda tadılabilir.

 • Çankaya Lokantası, Çankaya – Konumu için tıklayın.
 • Bayram Usta Yaprak Kebap, Çankaya – Konumu için tıklayın.
 • Nazım Usta Hacı Bayram Dönercisi, Altındağ – Konumu için tıklayın.

İnceğiz Çorbası

İnceğiz Çorbası
İnceğiz Çorbası

Ankara’da ne yenir listemizin sonraki durağı İnceğiz çorbası. Ankara mutfağının özgün yemeklerinden biri olarak özellikle Akyurt’ta en lezzetli şekilde yapılır. İçeriğinde çok besleyici bir birleşim açısından kuzu eti, haşlanmış nohut ve buğday bulunan bu yemek özellikle kış günlerinde soğuk Ankara iklimi için en lezzetli yemeklerden birisidir. Birçok sofrada ana yemek öncesinde başlangıç için seçilen bu çorba yoğurt ve un terbiyesi ile kıvamlı bir hale gelir. Ankara’da İnceğiz çorbası için de aşağıdaki mekan değerlendirilebilir.

  Ankara Kokoreç

  Ankara Kokoreç
  Ankara Kokoreç

  Bol baharat karışımları ile közde pişmiş kokoreç her şehirde güzel olsa da Ankara’da özellikle uzun yıllardır bir kokoreç kültürü yer alır. Bilhassa Ankara’da Atatürk orman çiftliği civarında yer alan kokoreç tezgahlarında odun ateşinde pişen kokorecin cızırtılarını duyduğunuzda da iştahınız açılırken, bu lezzete hayır demek de neredeyse mümkün olmayacaktır. Ankara’da kokoreç yemek için de aşağıdaki adresleri deneyebilirsiniz.

  • Kokoreççi Hacı, Ulus – Konumu için tıklayın.
  • Çiftlik Cafe Ve Kokoreç Atatürk Orman Çiftliği, Yenimahalle – Konumu için tıklayın.
  • Pikolet Piknik, Çankaya – Konumu için tıklayın.

  Mantı

  Mantı
  Mantı

  Mantı adı Kayseri ile eşleşmiş bir yemek olarak Türkiye tarafından tanınsa da Ankara ve Kayseri illeri komşu olduğu için Ankara’da birçok meşhur mantıcı yer almaktadır. Dana etinin baharatla karıştırılması ve hamur içerisine yerleştirilmesiyle haşlandıktan sonra sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosla servis edilen bu lezzeti, Ankara’da aşağıdaki adreslerde deneyebilirsiniz.

  • Konakbay Çiğ Börek Ve Mantı Balgat, Çankaya – Konumu için tıklayın.
  • Meşhur Kayseri Tepsi Mantısı, Çankaya – Konumu için tıklayın.

  Efelek Sarması 

  Efelek veya diğer ismiyle labada Anadolu’da birçok noktada tüketilirken, Ankara’da özellikle bahar mevsiminde efelek sarması ile sofralara gelir. Yaprak sarmasına benzer bir şekilde iç harcı hazırlanan bu dolmada pirinçle bulgur karıştırılarak yanında cacık ile tüketim gerçekleştirilebilir. Efelek sarması için Ankara’da aşağıdaki işletmeyi tercih edilebilir.

  Sizlerde Ankara’da ne yenir, nerede yenir ve Ankara’nın meşhur yemekleri ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi, yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz