Ayasofya Camii

İstanbul’un simgesi haline gelen Ayasofya Camii (Ayasofya-i Kebîr Câmi-i Şerîfi), tarihte kilise, müze ve cami olarak kullanıldı.Pek çok tarihi olaya şahit olan bu yapı hakkında tüm detaylara yazımızda yer verdik.

Ayasofya Tarihi

Ayasofya Mimberi

Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu tarafından İstanbul’da yapılmış olan en büyük kilisedir. Kilisenin aynı yerde üç kere inşa edilmesi dikkat çekici bir özelliğidir.İmparator Konstantios ilk kiliseyi 360 yılında yaptırmıştır. 404 yılında çıkan halk ayaklanması ile yakılmış ve sonucunda yıkılmıştır. Günümüz itibarı ile ilk kiliseye ait bir kalıntı görülmemektedir.İmparator II. Theodosios 415 yılında kiliseyi yeniden inşa ettirmiştir. İnşa edilen ikinci kilise, ahşap çatı ile kaplı anıtsal bir girişi bulunan eser olarak inşa edilmiştir. Tarihe Nika İsyanı olarak geçmiş olan halk ayaklanması neticesinde, kilise 532 yılında ikinci defa yıkıma uğramıştır.

Günümüzde bilinen Ayasofya ise, İmparator Justinianos tarafından 537 yılında yaptırılmış ve tören ile ibadete açılmıştır. İmparator Justinianos’un mabedin içerisinde, Hz. Süleyman’a atfen “Ey Süleyman seni geçtim” diye bağırdığı tarihçiler tarafından bildirilmektedir. Yaptırılan bu üçüncü kilisede; dış ve iç olmak üzere iki adet narteksi, bir apsisi ve üç adet nefi bulunmaktadır. İnşası esnasında, Aspendos, Baalbek, Ephesos ve Tarsus gibi antik şehir kalıntılarından sütunlar ve mermerler getirilmiştir. Ayrıca, Marmara adasından, Afyondan, Eğriboz adasından, Kuzey Afrika’dan getirilen mermerler de muhteşem mimaride kullanılmıştır. İmparatorluk kilisesi olmasından dolayı, Ayasofya Roma döneminde, imparatorların taç giyme törenlerinin yapıldığı bir yer olmuştur.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile Ayasofya camiye çevrilmiştir. Fetihten sonra yapı güçlendirilmiş, Mimar Sinan tarafından yapılan minareler yapı destekleyici özelli ile binanın koruma altına alınmasına katkı sağlamıştır. Osmanlı döneminde, Ayasofya’nın içerisine, minber, mihraplar, vaaz kürsüsü, müezzin mahfilleri ile maksureler yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, Budin seferi dönüşünde yanında getirdiği bronz kandilleri Ayasofya Camine hediye etmiştir.

Müzeye Çevrilmesi

Ayasofya Müzesi

Ayasofya daha sonra dönemin bakanlar kurulu kararı gereğince müze haline getirilmiştir. Müze haline çevrilen Ayasofya, 1 Şubat 1935 tarihinde ziyaretlere açılmıştır.

Yeniden Camiye Çevrilmesi

Ayasofya Camii

2005 Yılında tekrar cami olması yargıya taşındı ancak Danıştay tarafından reddedildi.Daha sonrasında 2016 yılında yeniden açılan dava 2018 yılında sonuçlandı ve tekrardan reddedildi.Bu süreçte 2016 yılında müzeye çevrilmesinden bu yana ilk kez sabah ezanı okundu.Ardında mayıs 2020 yılında İstanbul’un fethinin olduğu gün Ayasofya’da fetih suresi okundu.Bu gelişmelerin ardından tekrar cami olması gündeme gelen Ayasofya için yeniden bir dava açıldı.10 Temmuz 2020 tarihinde camiden müzeye dönüşmesi için verilen 1934 tarihli bakanlar kurulu kararını iptal etti.Ve artık Ayasofya yeniden cami olarak açılmış oldu.

Resimleri

Tarihi Kapıları
Terleyen Sütun
Terleyen Sütun
 Vaftizhane Havuzu
Vaftizhane Havuzu
Vaftizhane Havuzu
Vaftizhane Havuzu
Ayasofya Omphalion
Omphalion

Mermer Küp
Mermer Küp
Ayasofya Levhaları
Levhalar
Ayasofya Camii İçi
Ayasofya Camii İçi
Ayasofya Bahçesi Mermer Kalıntılar
Ayasofya Camii Kubbesi
Ayasofya Camii Kubbesi
Ayasofya Girişinde Tavan Süslemeleri
Ayasofya Girişinde Tavan Süslemeleri
Ayasofya Cami Halıları
Ayasofya Cami Halıları
Ayasofya Cami

Video Görüntüleri

Ayasofya Camii Nerede?

Ayasofya Camii, İstanbul ilinin Fatih ilçesinde ve Sultanahmet’te yer almaktadır. Müzeye; Tramvay, tren, vapur, otobüs, taksi ve özel araçlar ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Müzeye, Ayasofya müzesine bağlı olan, Bağcılar Kabataş tramvay hattı aracılığı ile Sultanahmet ve Gülhane durakları kullanılarak ulaşılabilir.

Halkalı Sirkeci banliyö tren hattı aracılığı ile Sirkeci’ye, Sirkeci’den de tramvay hattı ile müzeye ulaşmak mümkündür.

Anadolu yakasından gelinecek ise, Kadıköy Eminönü ile Üsküdar Eminönü vapur seferleri kullanılarak tramvay hattına ulaşmak mümkündür.

Ayrıca İstanbul’un her yönünden Halk otobüsleri ya da Belediye otobüsleri aracılığı ile Eminönü’ne ve buradan da tramvay vasıtası ile müzeye ulaşmak mümkündür. Ziyarete gelecekler için dikkat edilmesi gereken bir husus da, Ayasofya müzesinde park yeri bulunmamasıdır.

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adresi : Ayasofya Meydanı Sultanahmet Fatih / İstanbul – Türkiye

Tel: +90 (212) 522 17 50
Tel: +90 (212) 522 09 89
Faks +90 (212) 512 54 74

Bölgede Gezilecek Yerler

Sultanahmet gezileriniz için pek çok tarihi yapının yer aldığı Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya’nın hemen karşısında yer alan ve görülmesi gereken yerler arasında olan Sultan Ahmet Camii yazımıza göz atabilirsiniz.İstanbul gezileriniz için hazırladığımız görülmesi gereken yerler listesi olan İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza da ayrıca göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayasofya’da MüzeKart Geçerli mi?

Artık müze olmadığı için kullanımına gerek yok.

Ayasofya Ziyaret Saatleri

Cami, 24 saat ibadete ve ziyarete açık.

Ayasofya Ücretli mi? Giriş Ücreti Var mı?

Artık cami olduğu için ziyaretler herkes için ücretsiz.

Ayasofya Kaça Kadar Açık

Günün her saatinde ve günün tamamında ibadete ve ziyarete açıktır.

Ayasofya Açılış Saatleri

Camii 24 saat açık olduğu için açılış saati bulunmuyor.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz