Aydos Ormanı

İstanbul ili sınırlarında yer alan Aydos ormanı doğal güzellikleri ile kısa sürede dikkat çekmeyi başarmış olan en güzel yerlerin arasında bulunuyor. Yazımızda sizlere Aydos göleti, piknik alanları ve giriş ücreti ile detaylı ulaşım bilgileri sunuyoruz.

İstanbul’da görülmesi gereken bir diğer ormanımız olan Belgrad Ormanı yazımıza da mutlaka göz atın.

İstanbul şehrinin tüm kargaşalığından kurtularak huzura erişebileceğiniz nadide yerler arasında bulunuyor. Aydos ormanında süslenmiş çam ağaçları bulunmaktadır. Aynı zamanda tertemiz havası bulunduğundan dolayı sizlerde temiz oksijeni içinize çekecek ve zamanlarınızı da güzel bir şekilde geçirebilme şansına sahip olacaksınız.

Her mevsimde farklı renk ve özellikleri ile göz doldurmayı da en iyi şekilde başaran güzellikler harikası yerde sevdikleriniz ile beraber güzel zamanlar geçirmeye başlayacaksınız.Batı kısmında yer alan Kayış dağı ormanı ile birlikte en büyük hat kanalını oluşturan Aydos ormanının çevre kısımlarında ise Pendik, kartal, Sultanbeyli gibi bir takım ilçeler yer alıyor.Aydos ormanına gittiğiniz takdirde temiz hava eşliğinde doğa yürüyüşlerinizi de artık sorunsuz bir şekilde yapacak ve çevrenin huzur veren sakinliği altında güzel zamanlar geçirmeye başlayacaksınız.

Aydos Göleti

Aydos Göleti
Aydos Göleti

Ormanın içerisinde ise Aydos Göleti bulunmaktadır. Ormanın içerisine girdiğiniz de hemen Aydos Göletini kolay bir şekilde fark etmiş olacaksınız. Ayrıca göletin tam zıt kısımlarında ise Aydos tepesi yer almaktadır. Gölete gelen kişiler farklı bitki örtülerine sahip olan bu alanda resim çektirerek güzel zamanlar geçirebilirler.

Aydos Tepesi

537 metreye sahip olan en yüksek tepelerden birisidir. İstanbul’un kartal ilçesinde yer alan Aydos tepesi ile sizlerde tüm bölgeyi ayaklar altına alabilirsiniz. Kronik bir görünüme sahip olan tepe Kuzey ve güney yükseltilerinin de son noktasıdır diyebiliriz.

Aydos Ormanı Piknik Alanı ve Kahvaltı

Aydos Ormanı Piknik

Hiç şüphe yok ki buraya gelen kişilerin ortak alanlarından birisi de bu tür piknik alanları içerisinde sevdikleri ile güzel zamanlar geçirebilmektedir.Parkurları, büfe ve piknik alanları ile adını kısa zaman içerisinde duyurmayı da başarmış olan Aydos ormanına her gün pek çok kişi ziyaret etmeye başlayarak ormanın tüm konumunu ve piknik alanlarını da yakından görmeye başlamaktadır.

Aydos Ormanı mangal keyfi içinde doğru bir adres. Mesire yerinde dilerseniz mangal keyfide yapılabilir. Orman içerisinde yer alan yürüyüş parkuru ile şehrin stresinden uzaklaşıp yürüyüş parkı ile zaman geçirebilirsiniz.

Aydos İstanbul

Aydos Ormanı Giriş Ücreti

Aydos ormanına araç ile giriş için 30 TL ücret alınmaktadır. Sadece yaya olarak tek kişi giriş ücreti 10 TL. Piknik yapmak isteyenler için masa ücreti 30 TL + kişi başı 20 TL ve magal içinde 50 TL ücret alınıyor. Semaver ücreti ise 100 TL.

Aydos Ormanı Nerede?

Aydos Ormanı mesire alanı İstanbul ilinin Kartal ilçesinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Sultanbeyli, Kartal- Yakacık ulaşım kanalları üzerinden rahatlıkla gidilebilmektedir. Eğer ben otobüsle gitmek istiyorum diyorsanız o zaman yapmanız gereken ise ilk olarak Kadıköy’e gitmek ve Kadıköy’den geçen 21U otobüslerine binerek Çamlık da inmek olacaktır.

Otobüsle yolculuk yaptığınız toplam da yaklaşık olarak yarım saat kadar bir vakit kaybı gitmiş olacaktır. Yarım saat sonrasında ise Aydos Ormanında yer alacak ve Aydos ormanını da daha yakından görebilme şansına sahip olacaksınız. Üstelik çok sık bir şekilde 21U otobüsleri kalktığı için otobüs bulamama ya da otobüs çilesi çekme gibi bir durumlarla karşı karşıya kalmamış olacaksınız.

Haritası ve Konumu

Orman için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yakınlarında yer alan Polonezköy Tabiat Parkı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz