Bayburt Nerede Konumu Haritası

Bayburt, hem nüfus hem de yüz ölçüm açısından en küçük şehirlerinden biri durumundadır.Bayburt’un tarihi 5 bin yıl öncesine kadar uzanır. Bu anlamda Türklerin Anadolu içinde yerleştiği ilk bölgelerden biri olduğunu ifade edebiliriz. Doğal güzellikleri ve tarihiyle ön plana çıkan Bayburt, turistik açıdan zayıf kalmıştır. Halkın tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığı şehir, Kafkas dillerinin konuşulduğu özel bir bölge olarak öne çıkıyor. Aynı zamanda yakın tarihte Bayburt içinde çok fazla Ermeni’nin yaşadığı biliniyor. 

Yapılan son nüfus sayımına göre Bayburt’un 84.843 bir nüfusu bulunmaktadır. Çepni boyundan gelen insanların ağırlıkta olduğu Bayburt, geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bayburt’u kısa süre içinde gezmek mümkündür. Şehir merkezi dahi tek bir ana caddeden oluşur. Bu anlamda sosyal açıdan fazla bir alternatif sunmaz. Nüfusun az olduğu şehir, çoğunlukla dinlenmek amacıyla tercih edilir. Aydıntepe, Demirözü, öne çıkan ilçeler arasındadır. 

Bayburt İlçeleri
Bayburt İlçeleri

Bayburt Nerede?

Bayburt; Trabzon, Rize, Gümüşhane, Erzincan ve Erzurum gibi şehirlerle sınır komşusudur. Bu nedenle de Bayburt’a geldiğinizde güzel bir Karadeniz turu yapabilirsiniz.Karadeniz’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz. Şehir, Çoruh Nehri’nin hemen kenarında yer alır.

Bayburt Hangi Bölgede?

Bayburt, Karadeniz Bölgesi’nin doğu bölümünde yer alır. Konumu itibariyle hem İç Anadolu Bölgesi, hem Doğu Anadolu Bölgesi, hem de Karadeniz Bölgesi’ne yakındır. Bu nedenle karasal iklimin izlerine rastlamak da mümkündür. 

Bayburt’a Nasıl Gidilir?

Bayburt’a gitmeye karar verdiğinizde kara yolunu tercih edebilirsiniz. Pek çok şehirden Bayburt Otogarı’na düzenli seferler söz konusudur. Online şekilde otobüs biletinizi alarak şehre gelmek artık eskisinden çok daha kolay. Gümüşhane ve Bayburt arasında yaklaşık olarak 1.5 saatlik bir mesafe söz konusudur. Trabzon’dan gelenlerin 3.5 saatlik bir yolculuğu göze almaları gerekiyor. Ankara’dan aracınızla geliyorsanız yolculuğunuz ortalama 9 saat 20 dakika civarında sürecektir. İstanbul ile Bayburt arasında ise toplamda 1.123 km’lik bir srüş mesafesi söz konusudur. 

Bayburt Otogarı hemen şehir merkezinde, Turgut Özal Bulvarı üzerinde yer alıyor. Bayburt’a ulaşmak için dilerseniz dolaylı yoldan da olsa hava yolunu kullanabilirsiniz. Erzurum Uluslararası Havalimanı, Bayburt’a gelmek isteyenler için son derece cazip bir seçenek. Bu havalimanı ile Bayburt şehri arasında sadece 116 km’lik bir mesafe bulunuyor. Havalimanında pek çok otobüs ve araç kiralama seçeneği sizi bekliyor olacaktır. Bir diğer seçenek olan Erzincan Havalimanı ile arasında ise 144 km‘lik bir mesafe bulunuyor.Son seçenek olarak Trabzon Havalimanı ile arasında ise 132 km mesafe bulunuyor.Bayburt-Gümüşhane havalimanı açıldığında ise ulaşım çok daha kolay olacak.

Bayburt Haritası

Bayburt Haritası

Konumu ve Ulaşım

Ulaşım ve navigasyon için harita seçenekleri;

Sizlerde ulaşım ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz