Belgrad Ormanı

Kent yaşamında, yoğun çalışma koşulları ne yazık ki çoğumuzu büyük ölçüde yıpratıyor. Öte yandan gün geçtikçe hızla betonlaşan şehirlerde hem dinlenebilmek anlamında “nefes almak” hem de gerçek anlamda, sağlıklı bir biçimde “nefes almak” oldukça zorlaştı. İstanbul gibi bir metropolde ise yeşil alan bulabilmek kulağa, neredeyse imkânsız gibi geliyor. Oysa gitmesek de görmesek de orada bir orman var uzakta… İstanbul’da sayılı kalan yeşil alanlardan biri olan Belgrad Ormanı’nı bu yazımızda inceleyelim.

Bölgede bulunan ve ormanın hemen yakınında yer alan Atatürk Arboretumu için hazırladığımız gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul’da görülmesi gereken doğal yerler için İstanbul’da gezilecek yerler yazımızı mutlaka inceleyin.

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgiler

Belgrad Ormanı, İstanbul’un Avrupa Yakasındadır. Çatalca Yarım Adası’nın en doğu ucunda kalan bu bölge doğal oluşumlu, ağaçlık bir alandır. Belgrad Ormanı, Bizans ve Osmanlı döneminde İstanbul’un içme suyu kaynağı olarak kullanılmıştır. İstanbul’da bugün, dünyadaki birçok ülkenin nüfusundan daha fazla sayıda insanın yaşıyor. Hal böyle olunca günümüzde içme suyu kaynağı olarak bu alanın yetersiz kalmasına şaşırmamak gerekiyor.

Adını, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşünde getirdiği Belgradlıların yerleştirişmiş olduğu Belgrad köyünden alan Belgrad Ormanı, 1956’da düzenlendiğinden beri rekreasyon alanı olarak kullanılmaktadır. Orman, Orta Avrupa ve Akdeniz iklimlerinin etkisi altında kaldığından, farklı bitki çeşitlerinin aynı ortamda 13yetişmesini sağlamaktadır. Burada farklı türden bitkileri gözlemleyebileceğiniz gibi kuş, sürüngen ve memeli hayvanları da görebilirsiniz. Ormana yönelik av yasağı ve koruma kararı olduğundan tehlikede olan canlı türleri buradan rahatça üreyebilmektedir.

Belgrad Ormanı Kahvaltı

Belgrad Ormanı Kahvaltı Mekanlar

Bu doğal ortama gidip, bol oksijenle karşılaşınca muhtemelen karnınız da epey bir acıkacaktır. Eğer sabah saatlerinde gitmeye karar verirseniz kahvaltı yapabileceğiniz çok sayıda mekânla karşılaşmanız mümkün. Mekânların yanı sıra yanınızda götürdüğünüz yiyeceklerle de kahvaltınızı yapabilmeniz mümkündür. Bunun için ormanda bulunan tahta piknik masalarını kullanabilir, dilerseniz de ormanın içinde bulunan gölün kenarına konuşlanabilirsiniz. Kahvaltı için bir başka öneri ise o bölgedeki meşhur börekçiler olabilir.

Belgrad Ormanı Kamp

Şehirden birkaç saatliğine uzaklaşmak ve böyle bir ormanda yemek içmek elbette çok güzel; ancak aranızda muhakkak “Ben burayı çok sevdim, eve gitmek istemiyorum” diyenleriniz olabilir. “Yanıma çadırımı, gerekli kamp malzemeleri mi de getirdim” diyorsanız kanunlar gereği ormanda kamp yapmanın yasak olduğu gerçeğiyle karşılaşabilirsiniz; ancak bu alanda belediyelere ait olan bölümlerden veya özel mesire yerlerinden gerekli izinleri alarak kamp yapmanız gerekiyor.  İzin almadan kamp yapmanın yasal cezası olduğunu bu noktada hemen hatırlatalım. Hayvan çeşitliliğinden dolayı, bu 5.500 hektar alanı kaplayan büyük ormanda tedirginlik yaşamayacağınızdan eminseniz, yahut doğrudan profesyonel bir kampçıysanız lokasyonunuzu daha da geniş tutabilirsiniz. Gideceğiniz tarihlerde gerekli izinleri alarak kamp için boş yere hazırlık yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Belgrad Ormanı Koşu ve Yürüyüş Parkuru

Belgrad Ormanı Koşu Parkuru

Ormana gitmişken, sadece yemeyi içmeyi değil sağlıklı yaşam için yürüyüş ya da koşu yapmayı da hedefleyebilirsiniz.  Ormanın içinde kısa ve uzun mesafeli birçok yürüyüş parkuru bulunuyor. Gölün etrafında olan 6 kilometrelik parkurda koşarken ya da yürürken doğayla iç içe olmak da cabası. Bu anlamda spor yapmak için de Belgrad Ormanı iyi bir alternatif olabilir.

Belgrad Ormanı Bisiklet Kiralama

Yürümek istemiyorsanız, koşmak zaten size göre değilse, o halde bisiklet sürmek iyi bir alternatif olabilir. Eğer yaşadığınız yer bu mesafeyi alacak biçimdeyse kendi bisikletinizle gelebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa kiralama imkanı da bulabilirsiniz. Bisiklet parkuru da bulunan bu ormanda koşu yarışları düzenlendiği gibi bisiklet yarışları da düzenlenmektir.

Belgrad Ormanı Mangal

O kadar spordan bahsetmişken milli sporlarımızdan biri olan mangalı da es geçmeyelim. Belgrad Ormanı genellikle sevdikleriyle mangal keyfi yapma motivasyonuyla buraya gelmiş insanları ağırlıyor. Bu değerli ormanlık alanın elbette sadece belli bölgeleri mesire için uygun durumda. Buna rağmen ne yazık ki uygun olmayan alanlarda mangal yakanlar, ciddi cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Zaten ormanın içine girer girmez söz konusu işaret tabelaları sizi mesire alanlarına doğru yönlendirecektir. Ormanda mangal yapılacak alanlar bulunmaktadır.

Belgrad Ormanı Bentleri
Bentler

Belgrad Ormanına Ne Zaman Gidilir?

Buraya insanlar genelde yaz ve bahar aylarında gelmeyi tercih ediyor. Hafta sonu bölgede yer alan mekanlar ve aktiviteler çok daha canlı olduğu için, daha fazla keyif alma olasılığınız oldukça güçlü. Sonbaharda dökülen ağaçların yarattığı görüntü ise deyim yerindeyse tabloları andırıyor. Fakat sonbahar aylarında bölgeye gelirseniz, çok dikkatli giyinmenizde fayda vardır.

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti

Belgrad Ormanı giriş ücreti yaya ve bisikletler için ücretsizdir. Otomobil giriş ücreti ise 30 TL‘dir.

Belgrad Ormanı Gezilecek Yerler

Belgrad Ormanı başlı başına görülmesi gereken doğal bir yer; ancak içerisinde görülmesi gereken bazı yapılar (bentler, yani su kemerleri, otomobil müzesi, tabiat parkı vs.) da son derece dikkat çekicidir. İçerisinde 16001800 yılları arasında yapılmış altı adet bent yer alan su kemerleri ziyaretçilerin özellikle ilgisini çekiyor diyebiliriz. Tarihi dokuyu da içerisinde barındıran çok sayıda mesire alanı ise Belgrad Ormanı’nın deyim yerindeyse kalbini oluşturuyor. Bu mesire alanlarından bazılarına birlikte göz atalım.

Belgrad Ormanı Mesire Yerleri

Belgrad Ormanı Mesire Yerleri

Orman yaklaşık olarak 5400 hektarlık bir alana sahip ve büyüklüğü nedeniyle de ulaşım göz önünde bulundurularak, farklı mesire yerleri oluşturulmuş.

Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri

Oturma alanları, çocuk parkları ve yürüyüş parkurları ile aileleriyle birlikte gelecek olanlar için idealdir.Bahçeköy-Kemerburgaz yolu üzerindedir.

Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri

Sarıyer’e yakın olması, kalabalık gruplara oturma imkanı sağlaması ve toprak futbol sahası ile en çok ilgi gören yerlerden birisidir.Bahçeköy’den Sarıyer’e inen Çayır Başı Caddesi üzerindedir.

Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri

Yaklaşık 200 dönümlük bir alana yayılmış olan mesire yerinde piknikçiler için masalar, su kaynakları ve bir de futbol sahası yer almakta.Bahçeköy Girişi’nden hemen sonra gelen Neşet Suyu’na komşudur.

Bentler Mesire Yeri

Osmanlı zamanında su ihtiyacını karşılamak için yapılmış 3 tane bent bu alanda yer alır. Ayrıca bisiklet ve koşu parkurları, çocuk parkları ve alışveriş yapılabilecek 1 adet büfe bulunmaktadır.Bahçeköy Girişi’nden itibaren sağa ayrılan asfalt yolla ulaşım mümkündür.

Ayvad Bendi Mesire Yeri

Ayvad Deresi üzerine kurulmuş bir su toplama havzası bulunur ve ormanın en güzel manzaralarına sahip yerlerden birisidir. Piknik yapmak, dinlenmek ve fotoğraf çekmek isteyenler için idealdir.Kemerburgaz Girişi’nden girilerek, Kurtkemeri Mesire Alanı geçilerek ulaşılabilir.

Fatih Çeşmesi Mesire Yeri

Fatih Sultan Mehmet Çeşmesi’nin bulunduğu alandır. Bir kafe-restoran da burada hizmet vermektedir. Ayrıca kuş ve sincap nüfusunun en yoğun olduğu alanlardan birisidir.Bahçeköy-Kemerburgaz yolu üzerindedir.

Kömürcübent Mesire Yeri

Topuz Dereciği üzerine inşa edilmiş olan bendin bulunduğu bölgededir. Hemen yakınlarında bulunan geyik üretim merkezindeki geyikleri görmek de mümkündür.

Irmak Mesire Yeri

Ortasından geçen berrak bir dereye sahiptir ve içerisindeki koşu parkuru ile ormanın derinliklerinde gezintiye çıkılabilir.Maslak-Bahçeköy girişinde sola doğru giden yol takip edilir ve 4 km sonra ulaşılabilir.

Irmak Mesire Alanı, çocuklu aileler için daha uygun şekilde belediye tarafından işletilen bir bölümdür. Çocuklar için oyun alanlarının yer aldığı alanda yetişkinler için basketbol, futbol, voleybol sahaları bulunmaktadır. Mimar Sinan tarafından yapılan su kemerinden Büyük Bent’i de görebileceğiniz gibi restoran ve büfe hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Bu bölgede çeşitli hayvan türlerini görmek de mümkündür.

Neşet Suyu Mesire Alanı

Neşet Suyu Mesire Alanı ismini Müderris Neşet Bey’den almaktadır. Bu bölümde önemli su kaynakları bulunmaktadır.  Sporcuların, koşu parkurlarından dolayı tercih ettiği bir alandır.

Kurtkemeri Mesire Alanı

Bol su kaynakları, piknik alanları ve canlı florasıyla ziyaret edebileceğiniz Kurtkemeri Mesire Alanı ise, Kemerburgaz istikametinden gelen yolun Belgrad Ormanı’na dahil olduğu noktada bulunuyor.

Fotoğrafları

  • Belgrad Ormanı Yürüyüş
  • Belgrad Ormanı Resimleri
  • Belgrad Ormanı Resimleri
  • Belgrad Ormanı Resimleri
  • Belgrad Ormanı Resimleri
  • Belgrad Ormanı Resimleri
  • Belgrad Ormanı Resimleri
  • Belgrad Ormanı Resimleri

Belgrad Ormanı Video Tanıtımı

Belgrad Ormanı Nerede? Nasıl Gidilir?

Orman, İstanbul ilinde Sarıyer ve Eyüp ilçeleri arasında yer almaktadır.

Belgrad Ormanına Otobüsle Nasıl Gidilir ?
Otobüsle gelecek olanlar 42T, 42R, 42M, 42HM ya da 153 nolu hatları kullanarak ormana ulaşabilirler.

Ulaşım Haritası ve Konumu

Orman için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Belgrad Ormanı İletişim Bilgileri

Telefon : +90 (212) 226 13 14
Adres : Bahçeköy / Sarıyer – İstanbul

Detaylı bilgi için İstanbul Orman Bölge müdürlüğünün sitesini şu adresten ziyaret edebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz