Çırağan Sarayı

17. yüzyılda Kazancıoğlu bahçeleri olarak bilinen Çırağan Sarayı, ismini Çırağan şenlikleri olarak adlandırılan meşale şenliklerinden almıştır. Sarayda, taş işçiliğine ait en zengin örnekler yer almaktadır. Önemli toplantılara ev sahipliği yapan Çırağan Sarayında, altın yaldızlı mobilyalar sedef kalem işleri bulunmaktaydı. Günümüzde birçok sosyal aktiviteye ev sahipliği yapan saray, ilave edilen eklentiler nedeni ile bir sahil oteli haline dönüşmüş bulunmaktadır.

Çırağan Sarayı Tarihi

Çırağan Sarayında bulunan ilk yapıt, Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından eşi olan Fatma Sultan’ın adına inşa edilmiştir. Sultan II. Mahmut 1834 yılında, sarayın bulunduğu alanı yeniden yapılandırmış ve öncelik ile mevcut olan yalıyı yıktırmıştır. 1857 yılında Sultan II. Mahmut’un yaptırdığı sarayı, Abdülmecit yıktırmış ancak, 1863 yılında vefat etmesi dolayısı ile yeni sarayın yapımı yarım bırakılmıştır. 1871 yılında ise, yeni sarayın yapımı Abdülaziz tarafından tamamlanmıştır. Bu dönemde eski sarayın tahta binası yıkılmış ve yeni taştan temeller oluşturulmuştur. Paha biçilmez işlemeli kapısı Vortik Kemhacıyan tarafından yapılmıştır.

Sarayın yapımında dünyanın her yerinden en nadide mermerler ve sedef gibi malzemeler getirilmiştir. 1863‘te başlayıp, 1871’de bitirilen Çırağan Sarayının yapım işlemi için 2,5 milyon altın harcandığı bilinmektedir. 1909 yılında Çırağan Sarayı Meclis-i Mebusan hizmet binası olarak kullanılmaya başlanılmıştır. 1910 yılında çıkan yangın neticesinde saray, toplam 5 saat içerisinde tamamen yanmıştır. Son yapılan onarımlardan sonra, 2006 yılında tüm inşaat işleri tamamlanmıştır.

Çırağan Sarayı Kahvaltı Fiyatları

Sarayda kahvaltı her pazar 12:00 ile 16:00 arasındadır.Ücret olarak kişi başı kahvaltı fiyatı 195 TL’dir. 6-11 yaş arasına %50 indirim ve 0-5 yaş arasına ise ücretsiz servis veriliyor ve çocuklar için maskot eşliğinde oyun odaları bulunuyor.Güncel fiyat bilgisi için aşağıda bulunan iletişim bilgilerinden otele ulaşabilirsiniz.

Çırağan Sarayı Düğün Fiyatları

Sarayda düğün fiyatları oldukça yüksek.Davetlerde kişi başı yemek için 600 TL gibi bir rakam alınıyor.Düğün için seçilen malzemeler 20 bin ile 300 bin TL arasında bir bedel tutuyor.Orkestra için 50 bin ve kamera içinse 7 bin TL gibi bir rakam alınmakta.

Çırağan Sarayı Resimleri

Çırağan Sarayı Kimin ve Kim İşletiyor ?

Çırağan Sarayı şu an bir otel olarak işletiliyor ve adı Çırağan Palace Kempinski olarak geçmektedir.Çırağan sarayını otel zinciri olan Kempinski otelcilik işletmektedir.Saray hazineye aitti ancak daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesine devredildi.

Çırağan Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Çırağan Sarayı İstanbul iline bağlı Beşiktaş ilçesinin, Çırağan isimli caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Çırağan Sarayına gitmek için, Sarıyer, Kabataş, Beşiktaş ve Taksim’den hareket eden İETT otobüslerinden faydalanmak mümkündür. Dileyenler, Kuruçeşme ile Ortaköy ya da Beşiktaş’tan yürüyerek Çırağan Sarayına ulaşabilirler.

Haritası ve Konumu

Sarayın haritası ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Çırağan Palace Kempinski İletişim Bilgileri

Adres : Cirağan Palace Kempinski, Ciragan Caddesi 32 /İstanbul
Telefon : (0212) 326 46 46

İstanbul’da görülmesi gereken saraylarımızdan olan Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı yazılarımıza göz atabilirsiniz.Ayrıca şehirde bir gezi planlamadan önce mutlaka İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza göz atmalısın.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz