Çocuklar için Okul Çantası

Seyahat veya tatil dönüşünüzde artık okulların açılmasına kısa bir süre kala, okul alışverişi yapacak olan öğrencilerin istediklerini en iyi şekilde bulabilmeleri adına onlarca farklı ürün raflardaki yerini almaya başlıyor. Bunların içerisinde çocuk okul çantası modelleri ise her zaman ön plana çıkıyor. Çünkü çanta seçiminin doğru şekilde yapılması ile beraber kırtasiye ürünlerinin ve kitaplarının çocuk için taşınması çok daha kolay hale gelmiş oluyor. Günümüzde konu çocuk okul çantası modelleri söz konusu olduğu zaman ebeveynlerin ve çocukların karşılarına çok fazla model çıkıyor. Böyle olunca da doğru okul çantasının seçimi konusunda ortaya ciddi anlamda sorunlar çıkıyor. Yalnızca çantanın görünümü ile alakalı seçimin yapılması sonucunda kullanım anlamında istenilenlerin yerine getirilmesi pek mümkün olmuyor. 

Gençlerin ve çocukların en fazla kullandığı eşyaların başında çocuk okul çantası gelmesi kesinlikle tesadüf değil. Öğrenciler, eğitim dönemleri boyunca okul çantalarını sıklıkla kullanıyor. Okulda kullanılacak eşyaların taşınması ve muhafaza edilmesi konusunda önemli bir ürün olan çocuk okul çantası, seçimi konusunda da her zaman gerekli olan tüm konuların üzerinde önemle durulması gerekiyor. Her geçen gün okul çantası konusunda birbirinden farklı markalar tarafından çeşitli modellerde ve özelliklerde çantalar üretilmeye başlamış durumda. Bu sayede kullanacak öğrenciye göre en iyi performansı beraberinde getirecek modeller çok daha kolay şekilde seçilebilir. 

Çocuklar İçin Okul Çantası Seçerken Hangi Soruların Cevapları Alınmalı?

Her geçen gün çocuk okul çantası konusunda farklı adımların atılmasından dolayı pek çok ebeveyn doğru çantayı nasıl seçebileceği ile alakalı tam olarak bilgi sahibi olamıyor. En iyi şekilde okul çantasını seçmek adına belirli soruların cevaplarını almanın önemi ise son derece büyük. Aksi halde seçilecek olan okul çantası bir süre geçtikten sonra kullanım aşamasında bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olur. 

Okul Çantası Seçimi

 Çocuk için okul alışverişi sırasında yapılacak çanta seçimi ile alakalı ilk olarak üzerinde durulması gereken detay çocuğun yaşı olmalı. Çünkü çocuğun yaşına ve kas durumuna bağlı olarak maksimum taşıma kapasitesi bulunuyor. Dolayısıyla seçilecek olan okul çantasının çocuğun kullanımı için rahat ve boyut konusunda da doğru oranlarda olmasının önemi son derece büyük. Birbirinden farklı sayıda çanta stili bulunuyor olsa da bunların arasından en fazla popüler olanların başında sırt çantası modelleri geliyor. Sırt bölgesine eşit ağırlık sunan bu çanta stili, pek çok çocuk için ideal olmasını sağlıyor. Okul için taşınacak olan eşya miktarı fazla ise çocuk okul çantası seçimi için yalnızca sırt çantaları arasından seçim yapılmayabilir. Aynı zamanda son dönemlerin gözde modelleri arasında yer alan tekerlekli okul çantaları da yine seçilebilecek modeller arasında yer alıyor. 

Doğru Okul Çantası Nasıl Olmalı?

Ebeveynlerin çocuk okul çantası seçerken mutlaka çocuklarının görünüm anlamında hoşlarına giden ve kullanımı sırasında herhangi bir sorunun ortaya çıkmamasını sağlamak adına doğru detayların üzerinde durması gerekiyor. Aksi halde modeli ne kadar güzel olursa olsun fark etmez, kullanım bakımından farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Olumsuz sonuçların ortaya çıkmasını engellemek adına üzerinde durulması gereken başlıca detaylar ise şunlar; 

  • Seçilecek çocuk okul çantası, çocuğun vücuduna tam olarak oturacak yapıda olmalıdır. Daha sonrasında kullanmaya devam etmesi adına çok büyük çanta seçmek, kullanım konusunda zorlukların ortaya çıkmasına neden olur. 
  • Tercih sırt çantasından yana yapılacaksa, çantanın orta kısmı çocuğun bel hizasına gelmelidir. Bununla beraber çanta mümkün olduğu kadar çerçeveli ve ayarlanabilir yapıdaki bel kemerine sahip olmalıdır. Çantada yer alacak olan bel kayış bağlantısı, çantadaki yükün eşit olarak dağıtılmasını sağlar. 
  • Tek taraflı sırt çantaları okul alışverişi sırasında birçok öğrencinin ilk olarak dikkatini çeken modellerden biri oluyor. Lakin bu modeldeki çantalar ağırlığı eşit şekilde dağıtmaz. Böyle olunca da omuz ve bel kısmında ağırlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda sırt çantasının sırttaki pedlerinin de kalın ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Kırtasiye ürünleri ve kitap taşıyacak olan çocuklar böylece sert uçların ortaya çıkarabileceği rahatsız durumlar ile karşı karşıya kalmaz. 
  • Daha konforlu ve rahat şekilde kitapların taşınabilmesi adına omuz kısmı dolgulu ve geniş kayışlara sahip olan modeller, çocuk okul çantası için ideal seçim oluyor. Çantanın taşınma sırasında çocuğun vücuduna temas eden bölgelerinin yastıklı olması, mevcuttaki ağırlığın çok daha geniş alana eşit şekilde dağıtılmasını sağlar. 
  • İnce kemerli yapıya sahip olan çocuk okul çantası modelleri, omuzlarda ister istemez yumuşak doku hasarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Omuz pedleri ise bu aşamada devreye giriyor. 
  • Seçilecek çantanın omuz askılarında destekleyici tokalar olmalı ve bunlar çocuğun boy duruma göre ayarlanabilmelidir. 
  • Çantanın içerisine konulacak olan kırtasiye ürünlerinin ağırlığının eşit şekilde dağıtılabilmesi adına farklı sayıda bölmesi, yuvası ve cebi olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede öğrenci, çantasını tam olarak kendi istediği gibi düzenleyebilir. 
  • Çantanın renk ve desen seçimi öğrenciler açısından son derece büyük bir öneme sahip. Öğrencinin motivasyonunu artırabilmek adına tamamen onun isteklerine göre seçilecek çanta, hem ders hem de okul yaşamını olumlu şekilde etkilemeyi başarır. 
  • Farklı isimler tarafından üretilmekte olan çocuk okul çantası modelleri içerisinden seçim yaparken mutlaka çantada kullanılan materyale dikkat etmek gerekiyor. Alerjen ya da kanserojen madde içerip içermediği ile alakalı mutlaka gerekli bilgiler alınmalıdır. Bu konuda aklında soru işareti olanlar, okul alışverişi sırasında çanta alacağı zaman mümkün olduğu kadar kalitesi bilinen markalar arasından seçim yapılmalıdır.
  • Okul çağında olan çocukların sahip oldukları vücut ağırlıklarından %10 ila %15’inden fazlasını taşımaları demek, sırt ve bel ağrısının ortaya çıkması anlamına gelir. Dolayısıyla gelişim çağındaki çocukların hafif materyalden hazırlanılan ve yeterli kapasitedeki çantaları kullanmaları gerekiyor. 

Çocuk Okul Çantası Fiyatları 

Ebeveynlerin çocuk okul çantası konusunda yaptıkları incelemeler ile de görülebileceği üzere bu aşamada yalnızca farklı modeller ile karşı karşıya kalmıyorlar. Aynı zamanda fiyat konusunda da ciddi anlamda farklılıklar ortaya çıkıyor. Bu durumun sonucunda da okul alışverişi yapılırken en iyi sonuçların yalnızca fiyat ile elde edebileceklerini düşünüyorlar. Fiyatların artık çok geniş bir kapsamda olmasından dolayı da doğru seçimin yapılması sırasında akıllarında ciddi soru işaretleri oluşuyor. Aynı kırtasiye alışverişinde olduğu gibi okul çantası alışverişinde de birbirinden farklı etkenlerden kaynaklı fiyat değişimleri söz konusudur. Çantanın boyutu ve üretimi sırasında kullanılan materyaller, fiyatın değişmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda çantanın özellikleri de yine fiyatın değişmesindeki önemli etkenler arasında yer alıyor. 

Çocuk Okul Çantası Fiyatları 

Uygun fiyatlı ve istekleri yerine getirecek çocuk okul çantası satın alımı için ilk aşamada mutlaka çantayı kullanacak olan çocuğun isteklerine dikkat etmek gerekiyor. Çocuğun yaşına ve isteklerine göre ilk aşamada hangi tarzdaki okul çantaları arasından seçim yapılması gerektiği belirlenir. Sonrasında ise var olan çanta alternatifleri incelenmeye başlanır. Doğru adımların üzerinde önemle durulması halinde hem çocuğun kullanmaktan hoşlanacağı hem de kullanımı sırasında sırt ve bel ağrısı yapmayacak çanta kolaylıkla seçilmiş olur.

Tatil dönüşü rehberi yazılarımızdan olan okul çantası seçimi yazımızın sonuna geldik. Bu yıl belki yurt içi bir seyahat turu veya yurt dışı tatili yapmış olabilirsiniz. Tatil bitiminde seyahat severlerinde artık eğitim hayatlarına devam etmeleri gerekiyor. Siz değerli seyahat severler, okul çantası seçimlerimde, tercihlerini yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşabilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz