Dubai Vize İstiyor mu

Dubai, yeşil ve diplomatik pasaportlar haricinde Türk vatandaşlarından vize talep etmekte. Ancak vize başvuruları ve başvuru sonucunda onay almak bir çok ülkeye nazaran daha kolay.

Ülkenin yedi büyük emirliğinden biri olan Dubai, aynı zamanda ülke turizminin de kalesi konumunda. Bir dönem İngilizlerin kontrolünde olan Dubai, küçük bir kasabayken devasa bir turizm cennetine dönüşmeyi başardı. Peki Dubai, Türkiye vatandaşlarından vize talep ediyor mu? Duba vizesi için gerekli evraklar neler? Dubai Transit Vizesi tam olarak ne anlama geliyor? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dubai Vize İstiyor mu?

Ne yazık ki Dubai, Türkiye’den vize talep eden ülkelerden biri durumunda. Fakat gerekli evrakları temin edip genel koşulları karşılıyorsanız Dubai’ye gitmek çok zor olmayacaktır. Dubai vizesi için bugün pek çok özel, aracı şirket faaliyet yürütmektedir. Dubai vizesinin en temel özelliği, tümüyle online biçimde alınan bir vize olmasıdır. İnternet üzerinden yapacağınız basit birkaç işlemle başvurunuzu online biçimde tamamlayabilirsiniz. Bu sayede çeşitli Büyükelçilik binalarında zaman kaybetmezsiniz.

Dubai Vizesi

Dubai vizesi konusunda danışmanlık hizmeti veren şirketler, online başvuru süreçlerini sizin yerinize organize edebiliyorlar. Umuma Mahsus pasaport sahipleri ülkeye girebilmek adına bu vizeyi temin etmek zorundadır. Öte yandan Hususi ive Hizmet Pasaportu sahipleri ise bu konuda biraz daha ayrıcalıklı. Bu kişilerin, 180 günlük zaman diliminde, 90 günü aşmayacak şekilde ülke içinde seyahat etmeleri gerekiyor. Dubai vizesini turistik ve çalışma/oturma vizesi olarak iki ana grupta inceleyebiliriz. Turistik vizeler ise kendi içlerinde 4’e ayrılır:

  • 30 Günlük Tek Giriş
  • 30 Günlük Çok Giriş
  • 90 Günlük Tek Giriş
  • 90 Günlük Çok Giriş

Oturma ya da çalışma vizesi olarak adlandırılan vize ise:

  • 6 Aylık Sınırsız
  • 1 Senelik Sınırsız

gibi opsiyonlara sahiptir.

Dubai Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Dubai vizesi almak istediğinizde gerekli olan güncel evraklara Dubai Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz.Özel bir durum oluşmadığı sürece başvuru aşamasında şunlar talep edilir:

  • 1 tane fotoğraf
  • 1 adet kimlik fotokopisi
  • Yeni pasaportlara ait fotoğraflı bölümün renkli fotokopisi
  • İmzalı başvuru formu

Söz konusu başvuru formunu dikkatlice doldurmanız gerekir Genelde burada yapılan en ufak hata bile sürecin uzamasına ya da vizenizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Dilerseniz başvuru formunu doldurmadan önce örnekleri inceleyebilir ya da bu konuda deneyimli kişilerden destek talep edebilirsiniz. Hakkınızda şüpheli bir durum oluşursa, o halde konsolosluk sizden ek belgeler talep edebilmektedir.

Dubai Vize Başvurusu

Dubai Vize Başvurusu

Duba vize başvurusunu şahsen ve online olarak (şu adresten) yapmanız gerekiyor. Genellikle vize başvuruları 2 haftalık zaman  dilimi içinde olumlu ya da olumsuz şekilde neticeleniyor. Özel durumlar sürecin uzamasına neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda konsolosluk sizi isterse bizzat kurum binasına çağırabilir, burada sizi mülakata tabi tutabilir.

Dubai Vizesini Kaç Günde Alabilirim ?

Dubai’de resmi tatil olan Cuma ve Cumartesi günleri hariç, başvurular genellikle 72 saat içerisinde sonuçlanmaktadır.

Dubai Vize Ücreti

30 günlük vize için şu anda 808 TL, 90 günlük çok girişli vize için ise 2161 TL talep edilmektedir. Fiyatlar belli dönemlerde artış gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesi güncel fiyatları konsolosluğun sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Dubai Transit Vize

Transit vize, adından da anlaşılacağı üzere Dubai aktarmalı uçuşlarda, ülkeye kısa süreli gezme olanağı saplayan, özel bir vize türüdür. Vize başvurusu yapıldıktan sonra 72 saat boyunca ülkede serbest şekilde dolaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.