Eymir Gölü

Eymir Gölü, boyut olarak çok da büyük olmayan ve ufak bir göldür ve etrafındaki arazi ODTÜ’ye aittir. Göl genellik ile üniversitenin kürek takımının antrenman alanı olarak kullanılmaktadır. Yazımızda göl hakkında detaylı bilgiler ile nerede, kahvaltı imkanları,

Ankara gezilerinizde görülecek yerler listesi için Ankara’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Eymir Gölü Hakkında Bilgiler

Eymir Gölü Manzarası

Boyut olarak çok büyük olmayan bu göl kış aylarında soğukların etkisinde kalarak donar. Donmuş gölün üzerinde herhangi bir aktivite yapılması çok tavsiye edilmemektedir. Fakat gölün donuk hali son derece hoş ve etkileyici bir manzara yaratır.

Gölün kendisine ait özel bir flora ve faunası vardır. İçerisinde doğal güzellikleri barındıran göl adeta üniversitenin koruması altına alınmıştır. 1930 yıllarına ait bazı gezi yazılarında gölün etrafının kurak arazilerden oluştuğu ve yeşillik bulunmadığı belirtilmiştir. Daha sonrasında 1956 senesinde ODTÜ’nün kurulmasının ardından arazi üniversitenin kapsamına girmiştir. 1960’lı senelerde ise ODTÜ’nün rektörü olan Kemal Kırdaş’ın yoğun çabaları sonucunda gölün etrafında ağaçlandırma çalışmaları başlatılmıştır.

Bugün gölü ziyaret ettiğiniz zaman yemyeşil bir alan ile karşılaşırsınız. Biraz insanların yardımı ile biraz da doğanın gücü ile ortaya gerçekten son derece hoş bir manzara çıkmıştır. Aynı zamanda gölün etrafında 100’ü aşkın farklı kuş türü barınmaktadır. Buraya vardığınızda kuşları izleyebilir, kuş seslerini dinleyerek harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Eymir Gölü Kahvaltı

Ankara Eymir Gölü

Bağ Evi adlı restoranda sabah kahvaltısı yapabilir ve eşsiz göl manzarasının tadını çıkartabilirsiniz. Bağ Evi yılın her sozunu müşterilerine açıktır kış aylarında özel kestane servisleri ve yaz aylarında ise organize ettikleri çeşitli barbekü partileri ile son derece ilgi görmektedir. Gerçekten son derece zengin bir açık büfe menüsüne sahip olan bu restoranda çay kesinlik ile denenmesi tavsiye edilen bir lezzettir.

Değişik ve aromatik bir çay servis etmektedirler. Pazar günleri açık büfe sizlere saat 10:00-13:00 arası hizmet vermektedir. Rezervasyon seçeneği de mevcuttur. Kahvaltıya veya akşam yemeklerine zaman zaman gösterilen yoğun talepten dolayı öncelik ile rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz.

Rezervasyon Numarası: 0312 490 98 99

Eymir Gölü Nerede?

Eymir gölü, Ankara, Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırlarının içerisinde yer almaktadır. Araba ile göle ulaşmak isteyenler orada bir park ücreti ödemek durumunda kalacaklardır. Ankara Gölbaşı’ndan ise göle çeşitli toplu taşıma araçları ile ulaşmanız mümkündür.

Bölge eskiden özel bir arazi olduğundan dolayı özel bir kart ile ziyaretler sağlanıyordu. Şuanda arazi halka açık olasa da özel araçlar için halen özel bir kart talep edilmektedir. Aksi takdirde de belirli bir ücret karşılığı içeriye girişleri sağlayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Göl için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlere Eymir Gölü gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz