Floransa'da Gezilecek Yerler

Görkemli şapelleri, dünyaca ünlü sarayları ve müzeleriyle bir sanat şehri olan Floransa, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Birbirinden güzel gezilecek yerleri ve yapılacak şeyleriyle sıkılmadan 2-3 gününüzü geçirebileceğiniz bu şehri yürüyerek de çok kolay bir şekilde keşfedebiliyorsunuz.

Floransa’nın kamusal alanlarında ve meydanlarında, baktığınız hemen her yerde, büyük bir İtalyan sanatçı tarafından yapılmış muhteşem bir mermer Rönesans heykeli var. Meydanlarıyla da ziyaretçilerini büyüleyen Floransa’da gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok sayıda turistik yerden bahsedebiliriz.

Floransa Gezilecek Yerler Listesi

Floransa, dünyanın en kültürel ve tarihi şehirlerinden biri olarak bilinir ve muhteşem mimari ve önemli yerlerle doludur. İtalya’nın Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, 383.000 kişilik bir nüfusa ve 1,5 milyonluk daha geniş bir metropol nüfusa sahiptir. Bu harika şehir, İtalya’nın orta bölgesinde yer alır ve Pisa ve Bologna’ya bağlantıları olan iyi gelişmiş bir demiryolu ağına sahiptir.

Günümüzde turizm, şüphesiz Floransa ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturuyor ve şehri her yıl ortalama 13 milyon kişi ziyaret ediyor. Turizmin yanı sıra, Floransa büyük bir sanayi sektörüne sahiptir ve mobilya, kauçuk, kimyasallar ve gıda gibi ürünlerin üreticisidir. Ancak Floransa’yı Floransa yapan birbirinden ilgi çekici sarayları, müzeleri ve tarihi meydanlarda yer alan heykelleridir. İşte Floransa gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli cazibe merkezleri ;

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Cattedrale di Santa Maria del Fiore (kısaca Duomo olarak bilinir) sadece Floransa’nın dini merkezi değil, aynı zamanda şehrin en tanınmış cazibe merkezidir. Şehrin kalbindeki Piazza del Duomo‘da yer alan bu devasa Gotik katedral, 14. yüzyılda Roma kilisesi Santa Reparata’nın eski yerinde inşa edilmiştir. Kendinizi kilisenin devasa, ikonik kubbesini görmek için boynunuzu zorlarken bulduğunuzda doğru yerde olduğunuzu anlayacaksınız. Kırmızı kiremitli kubbe, Brunelleschi tarafından tasarlandı ve hem uzmanlar hem de gezginler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak tanımlanıyor.

Katedrale erişim mevsimsel olarak değişir, ancak genellikle kilise her gün 10:00 – 4:30 saatleri arasında açıktır (Pazar günleri daha kısadır); kubbe farklı saatlerde çalışır. Çoğunlukla 400’den fazla basamağı tırmanmak için oradaysanız, kalabalığı yenmek için kapılar açılır açılmaz (genellikle sabah 8:30 civarında) oraya gitmeye çalışmak en iyisidir. 18 Euro’ya (yaklaşık 20 $) mal olan biletler, kubbe tırmanışı da dahil olmak üzere Piazza Duomo’daki beş anıtın tümüne giriş hakkı veriyor. Önceden çevrimiçi olarak rezerve edilmelidirler. Yalnızca katedrali ziyaret etmeyi seçerseniz, giriş ücreti yoktur (yine de hızlı hareket eden bir sırada beklemeyi bekleyebilirsiniz). Ayin ve diğer dini törenlere de katılabilirsiniz.

Signoria Meydanı

Signoria Meydanı Floransa’da gezilecek yerler
Signoria Meydanı

Piazza della Signoria’daki Loggia dei Lanzi, 14. yüzyılda etkili bir mimar ve sanatçı olan Orcagna tarafından tasarlanan bir açık hava (ve ücretsiz) müzesidir. Binanın kavisli kemerlerinin altında, hem turist hem de yerli halktan oluşan kalabalıkları çeken düzinelerce heykel (Giambologna’nın Sabinlere Tecavüz ve Cellini’nin Perseus’u dahil) bulunmaktadır. Arkasında Galleria degli Uffizi oturuyor. Piazza della Signoria, Michaelangelo’nun Davut heykelinin çok yüksek bir kopyası da dahil olmak üzere çok sayıda heykele ev sahipliği yapıyor.

Çok sayıda cafe ve restoranlar çevrili olan meydan, Floransa’nın kalbinin attığı yerlerden biri. Şehirdeki hemen hemen tüm turistik yere yürüme mesafesinde olan meydanın ana cazibe merkezi ise, şüphesiz Palazzo Vecchio’dur. Bunun yanı sıra meydanda ve meydan çevresinde görülmeye değer daha çok sayıda tarihi ve turistik yer bulunuyor. Ayrıca şehrin ana alışveriş caddeleri de bu meydana oldukça yakın bir konumdadır.

Michelangelo Meydanı

Michelangelo Meydanı
Michelangelo Meydanı

Şehrin yukarısındaki bu teras, tur otobüslerinin zorunlu durağı ve katedralin tüm o kartpostal fotoğraflarının çekildiği noktadır. Yoğun turist sezonlarında, nispeten huzur içinde eğlenmenin en iyi zamanı öğleden sonra veya akşamın erken saatleridir; özellikle günbatımında çok güzel.

Katedralin kubbesinden Floransa’nın 360 derecelik bir panoramasını çekebilseniz de, Brunelleschi’nin kubbesinin şehir merkezine nasıl hakim olduğunu ancak bu terastan tam olarak anlayabilirsiniz. Ponte Vecchio, Palazzo Vecchio, Santa Croce ve diğer simge yapıları kapsayan bu geniş şehir manzarasını başka bir yükseklik de size veremez.

Oltrarno semtindeki tüneğinden şehre bakan Piazzale Michelangelo, şehrin en popüler seyir noktalarından biridir ve ilk kez ziyaret ediyorsanız kesinlikle buna değer. Bu gösterişli meydan, muhteşem manzarası ve Michelangelo’nun Davut heykelinin yüksek kopyası ile tanınır. Piazza’ya yürüyerek gitmek oldukça zor olabilir (Piazza Poggi’den inen ürkütücü bir merdiven vardır), ancak son ziyaretçiler panoramik şehir manzaralarının egzersiz yapmaya değer olduğunu ve kaçırılmaması gerektiğini söylediler.

Ayrıca meydanda sıralanan açık hava kafelerinden birinden gün batımını izleyebilirsiniz. Ayrıca bahar aylarında binlerce çeşit gül ve süsenle hayat bulan iki çiçek bahçesi var. Kalabalıktan kaçınmak istiyorsanız, sabah erken saatlerde veya gece gelmeyi planlayın. Piazzale Michelangelo’ya 7/24 giriş ücretsizdir.

Uffizi Galerisi

Floransa’da gezilecek yerler Uffizi Galerisi
Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, Floransa’nın kalbinde yer alan 16. yüzyıldan kalma bir ofis binasıdır ve burada geniş bir Rönesans sanat eseri koleksiyonuna ev sahipliği yapan uzun sıra sıra odalarda dolaşabilirsiniz. Kronolojik bir sıraya göre dizilmiş eserler, o eski zamanların dindarlık duygusunu yansıtan dini eserler içermektedir. Botticelli’nin Venüs’ün Doğuşu, Caravaggio’nun Medusa’sı ve da Vinci’nin Müjdesi gibi bazı ünlü klasik eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Mutlaka Floransa gezilecek yerler listesinde olması gereken ana cazibe merkezlerinden biri olduğu için şehri ziyaret eden hemen her turistin ziyaret ettiği bir müzedir.

Arno Nehri kıyısındaki U şeklindeki Palazzo degli Uffizi’nin birinci ve ikinci katlarını işgal eden Uffizi Galerisi, 16. yüzyılın sonunda Medici ailesi tarafından yaratılan Avrupa’nın ilk modern müzesiydi. Bugün müze, herhangi bir sanatseverin hayalidir: Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu”, Raphael’in “Saka Kuşu Meryem Anası” ve Titian’ın “Urbino’lu Venüs“ü gibi başyapıtları içeren, ailenin önde gelen sanat koleksiyonunu sergilemeye devam etmektedir.

Burada barındırılan birçok sanat eseri nedeniyle, zaman ayırmanız gerekecek. Öne çıkanları görmenin ve daha az bilinen parçalar hakkında bilgi edinmenin en iyi yollarından biri, pek çok yeni ziyaretçinin şiddetle tavsiye ettiği üçüncü taraf bir operatörden rehberli bir tura katılmak veya bir sesli rehber kiralamaktır. Bazı tur operatörleri ayrıca, yorumcuların da övgüyle bahsettiği “sıra beklemeden” turlar sunar.

Floransa’nın merkezindeki Ponte Vecchio’dan sadece birkaç blok ötede bulunan Uffizi Galerisi, salıdan pazara 08:15 – 18:50 saatleri arasında açıktır. Giriş, Mart’tan Ekim’e kadar 20 Euro ve Kasım’dan Şubat’a kadar 12 Euro’dur (13,50 $).

Galleria dell’Accademia

Galleria dell'Accademia
Galleria dell’Accademia

Piazza del Duomo’ya ve Basilica di San Lorenzo’ya yakın bir konumda bulunan Floransa Akademisi Galerisi, son derece önemli bir müzedir. Nerede olduğunu bilmiyorsanız satın alabileceğiniz basit bir bina olan Galeri, orijinal Michelangelo’nun David heykeli de dahil olmak üzere Rönesans sanatının bazı başyapıtlarını içerir. Müze, bu orijinal deha parçasının yanı sıra Michelangelo’nun diğer heykellerini ve eserlerini de barındırıyor ve birkaç farklı ilginç salona bölünmüş durumda.

Burada zengin bir tarihi sanat eserinin yanı sıra 14. ve 15. yüzyıl Floransa’sına ait çok sayıda tarih bulabilirsiniz. Son olarak, sayısız eski ve benzersiz müzik icatlarını içeren bir müzik enstrümanları müzesi de var.

Galleria dell’Accademia, Duomo’nun birkaç blok kuzeyinde yer alır ve salıdan pazara 08:15 – 18:50 saatleri arasında açıktır. Giriş ücretleri değişebilir, ancak 12 Euro’dan (yaklaşık 14 $) başlar ve süreli biletler önceden rezerve edilebilir (ekstra 4 Euro veya yaklaşık 4,50 $ karşılığında).

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio

Duomo en önemli dini yapı iken, Palazzo Vecchio Floransa’daki en önemli idari yapıdır. Bu yapı, Floransa Cumhuriyeti Signoria’sının sarayı ve sonraki yıllarda belediye binası olarak da kullanılmıştır.

Aslen 1299 yılında inşa edilen Palazzo, Duomo ve Santa Croce kilisesinde çalışan aynı mimarlar tarafından tasarlandı. Kare planlı ve çok sayıda mazgallı bina adeta bir kale görünümündedir; ayrıca büyük bir çan kulesi vardır. Ön cephede, şehrin tarihi ile ilgili çeşitli aileleri ve önemli kişileri temsil eden bir dizi silah görülebilir. Sarayın içi de Herakles Odası ve Kibele Odası gibi özgün bir şekilde dekore edilmiş bir dizi oda ile görkemlidir.

Pitti Sarayı

Pitti Sarayı
Pitti Sarayı

Arno Nehri’nin Güney Kıyısında yer alan Palazzo Pitti, 1400’lerden beri Rönesans mimarisinin güzel bir örneği olarak ayakta durmaktadır. Sarayın önünde büyük bir meydan oturur ve simetrik ön cepheyi mükemmel bir şekilde çerçeveler.

Bir zamanlar İtalyan kraliyet ailesine ve Medici’ler gibi güçlü ailelere ev sahipliği yapmasına rağmen, saray şimdi Floransa’daki en büyük müze kompleksi olarak duruyor. Sarayın içinde, hepsi zengin bir şekilde dekore edilmiş, ancak aynı zamanda bir dizi Rönesans sanat eseri içeren sayısız farklı galeri var. Örneğin Jüpiter odası, bazı harika fresklerin yanı sıra Raphael’in ünlü Veiled Lady’sini de içeriyor. Öne çıkan diğer tanınmış sanatçılar arasında Titian, Rubens, Caravaggio ve Vernonese yer alıyor.

Seçkin bir sanat galerisi, Medici sarayı, Floransalı zanaatkarlığı, müzeler, tarih, kraliyet daireleri ve İtalya’nın önde gelen bahçelerinden birini sunan Pitti Sarayı, Floransa’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Bu eski Rönesans konutu, şimdi Floransa’nın en kapsamlı müze grubuna ev sahipliği yapmaktadır. Pitti’nin galerilerinin en dikkate değer olanı, Raphael, Titian ve Rubens’in etkileyici eser koleksiyonuyla Uffizi Galerisi’nden sonra ikinci sırada yer alan Galleria Palatina’dır. Saraydaki diğer müzeler, tarihi modadan bir zamanlar Medici ailesine ait olan ev hazinelerine kadar her şeyi gözler önüne seriyor.

Ponte Vecchio’nun Floransa’nın merkezinden karşı ucunda yer alan Palazzo Pitti, toplam altı müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Saray salıdan pazara 08:15 – 18:50 saatleri arasında açıktır. Bilet fiyatları sezona göre değişir, ancak genellikle 10 ila 16 avro (11,25 ila 18 ABD doları) arasındadır. Ayrıca Uffizi, Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri’ne üç gün üst üste giriş için bilet satın alabilirsiniz.

Ponte Vecchio

Floransa’da gezilecek yerler Ponte Vecchio
Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, şehrin her iki yarısını birbirine bağlayan, Arno üzerinden geçen Floransa’nın en eski köprülerinden biridir. Köprü, batısındaki diğer köprüden, yani Ponte Santa Trinita’dan (Saint Trinity Köprüsü) bakıldığında pitoresktir. Ponte Vecchio’yu geçerken, çeşitli küçük mücevherat ve saat dükkanlarının sıralandığını ve günün her saati yayalarla dolu olduğunu göreceksiniz. Yine de mağazalardaki fiyatlar turistik olma eğilimindedir.

Londra’daki Tower Bridge gibi, Ponte Vecchio da eski bir köprünün yerine inşa edildi. Bir zamanlar kasapların ve fırıncıların egemenliğinde olan orijinal köprü, 14. yüzyılın başlarında bir sel sırasında sular altında kaldı. Yeni Ponte Vecchio tamamlandığında, Medici ailesinden büyük Dük I. Ferdinand bu süssüz köprüyü şehrin altın ve mücevher ticaretinin merkez üssü olarak belirlemeye karar verene kadar yerel yiyecek dükkanlarına da ev sahipliği yapıyordu. O zamandan beri bu kimliğini korumuştur.

Ponte Vecchio, Floransa’nın merkezine yakın Arno Nehri’nden geçer. Tarihi boyunca, 2. Dünya Savaşı sırasında sellerden ve hatta saldırılardan sağ kurtulmuş, bu da onu İtalya’nın Arno’yu geçen en eski köprülerinden biri haline getirmiştir. Bugün şehrin en popüler sitelerinden biri, bu da yoğun kalabalığa ve yüksek fiyatlara hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına geliyor. Floransa gezilecek yerler listesindeki en önemli turistik yerlerden biri olan bu köprü, ayrıca şehirdeki en iyi fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerdendir.

Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası
Santa Croce Bazilikası

Santa Croce’de muazzam bir sanatsal zenginlik var; Gaddi’nin Cappella Maggiore’deki freskleri (1380) kutsal haç, “santa croce” hikayesini anlatır ve Giotto’nun Bardi ve Peruzzi Şapellerindeki güzel freskleri Aziz Francis ve Evangelist Aziz John’un hayatından sahneler gösterir. Donatello’nun yaldızlı kireçtaşından alışılmadık bir kabartma olan Müjde, güney nef duvarını süslüyor. Girişin solundaki 19. yüzyıl oyun yazarı Giovanni Battista Niccolini’nin Özgürlük Anıtı’na ilham kaynağı olduğu söylenen anıtını kaçırmayın.

Güzel dış cephenin yanı sıra iç kısım, Galileo, Michelangelo ve Machiavelli de dahil olmak üzere dünyanın en etkili Rönesans sanatçılarından ve bilginlerinden bazılarının mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Santa Croce, bazılarının İtalya’daki herhangi bir kilisenin en önemli sanat koleksiyonu olduğunu söylediği şeye de ev sahipliği yapıyor, en dikkate değer eserler Giotto tarafından yapılan muhteşem fresklerdir.

Central Market (Mercato Centrale Firenze)

Central Market (Mercato Centrale Firenze)
Central Market

1874 yılında mimar Giuseppe Mengoni tarafından tasarlanan demir-cam bir binada yer alan Mercato Centrale Firenze, lezzetli İtalyan yemeklerine göz atmak ve stok yapmak için harika bir yerdir. Pazarın zemin katında taze ürünler, etler, peynirler, balıklar, zeytinyağı, sirkeler ve diğer yerel ürünler satan satıcılar bulunmaktadır. Satıcıların üst katında pizzadan gelatoya kadar her şeyi satan dükkanların bulunduğu modern bir yemek salonu bulacaksınız. Burada oturup yemek yiyebilir veya piknik için gerekli malzemeleri alabilirsiniz. Binayı çevreleyen düzinelerce satıcı sanat eseri, çömlek, mücevher, deri, giysi, hediyelik eşya ve aklınıza gelebilecek her şeyi satıyor. Bu pazar, Floransa gezilecek yerler listesindeki kaçırılmaması gereken cazibe merkezlerinden biri.

Pazar, San Lorenzo semtinde, katedrale ve Piazza San Marco’ya birkaç dakika uzaklıkta yer almaktadır. Yürüyerek ulaşmak kolaydır, ancak Santa Maria Novella tren istasyonuna da yakındır. Pazar, satıcıların yanı sıra bir aşçılık okuluna ve pazar bulduklarınızın tadını çıkarmak için bol miktarda oturma alanına da ev sahipliği yapmaktadır. Tuvaletler var, ancak bunları kullanmak için birkaç avro ödemeniz gerekecek. Pazara erişim ücretsizdir ve her gün sabah 8’den gece yarısına kadar açıktır.

Sizlerde Floransa gezilerinizde gördüğünüz yerleri ve yaşadığınız deneyimleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca İtalya gezilerinizde vize süreci bilgileri için İtalya Vizesi yazımıza göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz