Galata Kulesi

Galata Kulesi ilk olarak 528 yılında Bizanslılar tarafından fener kulesi olarak inşa ediliyor ve günümüze gelene dek yangınlardan, fırtınalardan ve daha başka bir çok sebepten ötürü sürekli olarak yenilemeye ve onarılmaya ihtiyaç duyuyor. En son 1967’de yapılan restorasyonla bugünkü halini alan kule, her gün İstanbul’a panoramik bir bakış atmak isteyen binlerce misafirini ağırlamaya devam ediyor.

Bulunduğu semte de adını veren Galata Kulesi İstanbul’da en çok fotoğrafı çekilen yapılardan birisi. Ancak kulenin asıl güzelliği kendisinde değil, terasından görebileceğiniz eşsiz İstanbul manzarası. Kulenin toplam yüksekliği 66,9 metre ve üst katlara çıkmak için kullanılan bir asansör mevcut. Ancak son iki katı çıkmak içinse oldukça dar merdivenlerden geçmeniz gerekiyor.

Son katta, terasının yanı sıra bir de kafe ve restoran var. Restoran ve kafe belediyeye ait olduğu için alkollü içecek satışı yasak. Ancak özellikle akşamları İstanbul’a özel Türk ezgileri eşliğinde kahvenizi yudumlayıp, manzarayı seyre dalmak İstanbul’a dair unutamayacağınız bir anı olarak kalabilir.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Bilet TürüÜcret
Yerli Ziyaretçi :10 TL
Yabancı Ziyaretçi :20 TL

5 yaşın üzerindeki herkes, öğrenciler de dahil ücrete tabi. Yerli ziyaretçilerden 10 TL giriş ücreti talep edilirken, yabancılar için bu ücret 20 TL.

Kafe-restoranda ücretler biraz pahalı gelebilir ancak bu kadar eşsiz bir yer için aslında emsallerine göre oldukça ucuz. Örnek vermek gerekirse; çay 6 TL, kahve 7 TL, kola ise 7.5 TL.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

AçılışKapanış
09:0019:00

Kule her gün 09:00 ile 19:00 arasında ziyaretçilere açıktır.Kafeterya bölümü ise 20:30 da kapanıyor.

Kulenin yakınlarında gezilecek yerler arasında yer alan İstiklal Caddesi yazımıza göz atın.

Galata Kulesi Resimleri

Galata Kulesi Video Tanıtımı

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Merkezi bir yerde olması ile ulaşım oldukça kolay ancak özel aracınızla gelmeniz trafik nedeniyle biraz sorun yaşatabilir. Aracınızla gelirken Tarlabaşı’ndan Taksim’e çıkan yolda Galata Kulesi levhalarını kullanıp kuleye ulaşabilirsiniz.

Otobüs ya da tramvay ile Karaköy’e kadar gelip oradan yürüyerek ya da Tünel’den füniküler ile yukarıya çıkabilirsiniz.Taksim’e kadar gelip, metro ile Şişhane’ye geçebilir ve birkaç dakika yürüyerek yine kuleye ulaşabilirsiniz.

Yakın civarda görülmesi gereken yerler için Eminönü gezilecek yerler yazımıza göz atın.

Anadolu yakasından gelecek olursanız da vapurla Eminönü ya da Karaköy’e gelerek yine buradan yürüyerek kuleye ulaşabilirsiniz.

Galata Kulesi Haritası ve Konumu

İstanbul gezileriniz için hazırladığımız İstanbul’da gezilecek yerler listemize göz atın.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Ne güzel site. Çook teşekkürler. Sayenizde gitmek istediğim yerler için kimseye sormadan bilgi edinebiliyorum

  2. galata kulesine çıkıp balkondan manzaraya bakmak yürek ister
    çok korkutucu ve balkon çokkkk dar iki kişi yan yana zor geçiyor
    öğrenci 5 tl

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.