Galata Kulesi

Galata Kulesi ilk olarak 528 yılında Bizanslılar tarafından fener kulesi olarak inşa ediliyor ve günümüze gelene dek yangınlardan, fırtınalardan ve daha başka bir çok sebepten ötürü sürekli olarak yenilemeye ve onarılmaya ihtiyaç duyuyor. En son 1967’de yapılan restorasyonla bugünkü halini alan kule, her gün İstanbul’a panoramik bir bakış atmak isteyen binlerce misafirini ağırlamaya devam ediyor.

Bulunduğu semte de adını veren Galata Kulesi, İstanbul’da en çok fotoğrafı çekilen yapılardan birisi. Ancak kulenin asıl güzelliği kendisinde değil, terasından görebileceğiniz eşsiz İstanbul manzarası. Kulenin toplam yüksekliği 66,9 metre ve üst katlara çıkmak için kullanılan bir asansör mevcut. Ancak son iki katı çıkmak içinse oldukça dar merdivenlerden geçmeniz gerekiyor.

Galata Kulesi
Galata Kulesi İstanbul

Son katta, terasının yanı sıra bir de kafe ve restoran var. Restoran ve kafe belediyeye ait olduğu için alkollü içecek satışı yasak. Ancak özellikle akşamları İstanbul’a özel Türk ezgileri eşliğinde kahvenizi yudumlayıp, manzarayı seyre dalmak İstanbul’a dair unutamayacağınız bir anı olarak kalabilir.

Galata Kulesi Manzarası

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata kulesi giriş ücreti son güncelleme ile 175₺ olmuştur. Artık Galata Kulesinde Müze Kart geçerli. Yıllık 60₺ olan müze kart alırsanız, yılda birden fazla kez tarihi kuleyi gezebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Kulenin açılış ve kapanış saatleri şu şekilde; Açılış saati 08:30 ve kapanış saati 23:00. Gişe 22:00’da kapanmaktadır. Haftanın her günü açık.

Video Görüntüleri

Galata Kulesi Nerede?

Tarihi kule, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Tarihi bir semtte yer alan kuleye ulaşım ile ilgili tüm detaylara Galata Kulesi nerede yazımızda yer verdik. Nasıl gidilir ve diğer detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Semt içerisinde gezebielceğiniz bir başka yer önerisi olarak Galata Mevlevihanesi yazımıza da mutlaka göz atın.

İstanbul’un görülmesi gereken en popüler yerleri arasında öne çıkan bu tarihi kule dışında keşfedilmeyi bekleyen farklı yerler için İstanbul’da Gezilecek Yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi bizlerler yazımıza yorum yaparak paylaşımda bulunabilirsiniz.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.