Kuzey Kıbrıs Girne

Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’in en güzel adalarından biridir. Kültürel zenginlikleri ve doğası ile dikkat çekmeyi başaran Kuzey Kıbrıs; Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa gibi muhteşem şehirlere ev sahipliği yapar.

Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’in en güzel adalarından biridir. Kültürel zenginlikleri ve doğası ile dikkat çekmeyi başaran Kuzey Kıbrıs; Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa gibi muhteşem şehirlere ev sahipliği yapar. Her biri turistik cazibe merkezi olan şehirleri, upuzun kumsalları, plajları, berrak denizi ve antik kentleriyle hem yerli hem yabancı turistler tarafından ziyaret edilir.

Kuzey Kıbrıs’ta gezilmesi gereken pek çok yer olduğunu söylemek gerekir. 4 mevsim ziyaret edilen bölgede hem yaz tatili hem de turistik bir seyahat gerçekleştirmek için en ideal zaman bahar ve yaz aylarıdır. Konaklama esnasında Kıbrıs otelleri arasından yapacağınız seçeneklerle konforlu bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Konaklama öncesi otellerin erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak düşük bütçe ile keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Farklı istek ve ihtiyaçları başarılı şekilde karşılayan otellerin büyük bir çoğunluğu her şey dahil konsept ile hizmet verse de yarım pansiyon konsept ile hizmet veren oteller de bölgede bulunur. Bu sayede her bütçe için uygun bir tatil yapmak mümkündür.

Kuzey Kıbrıs Girne Hakkında

Kuzey Kıbrıs Girne

Kuzey Kıbrıs ya da resmi ismiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz’deki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alır. Varlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmadığı için Türkiye ile komşu vatan olarak değerlendirilir. 1974’te Türkiye’nin gerçekleştirdiği Kıbrıs harekatından beri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Akdeniz’de bulunan toprağı olarak nitelendirilir.

Uluslararası toplum tarafından ekonomi, ulaşım, spor gibi alanlarda ambargo uygulanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu gibi sebepler dolayısıyla Türkiye’ye bağımlı hâle gelmiştir. Türkiye Kuzey Kıbrıs’ı ekonomik, siyasi ve askeri olarak destekler.

Tüm bunlara rağmen gezilmesi ve görülmesi gereken çok sayıda yeri ve turistik açıdan önemli bir destinasyon olduğunu söylemek gerekir. Sanılanın aksine küçük bir ada değildir, Akdeniz’in üçüncü en büyük adası olarak değerlendirilir. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve mutlaka görülmesi gereken turistik destinasyonları ile sık sık ziyaretçi alan bölgelerden biridir.

Kıbrıs Girne’ye Gitmek için Pasaport Gerekli mi? 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye’den en çok ziyaretçi alan ülkelerin başında gelir. Bu durumun en önemli sebebi ise Türkiye’den pasaportsuz geçişleri kabul ediyor olmasıdır. Yurt dışını ziyaret etmek ve farklı kültürleri yakından tanımak istiyorsanız pek çok ülkeye giriş için giriş izni olarak da değerlendirilen vizeyi almanız gerekir. Vize almadığınız takdirde giriş yapmanız söz konusu olamaz. Vize almak için vakit ayırmak ve belirli ödemeler yapmak gerekir.

Yurtdışına çıkmak istemenize rağmen vize ile uğraşmak istemiyor ve daha hızlı bir şekilde tatile çıkmayı talep ediyorsanız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sizler için en ideal seçeneklerden biri olabilir. Kıbrıs, Girne’ye girerken nüfus cüzdanı ya da pasaport ile kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz, vize talep edilmez.

Eğer nüfus cüzdanınız ile Kıbrıs, Girne’ye giriş yapmak istiyorsanız kimliğinizin güncel olması gerekir. Eski kimlikler ile bölgeye giriş yapmaya izin verilmez. Bu gibi küçük etkenlere dikkat ederek öncesinde herhangi bir izin için vakit ayırmadan istediğiniz zaman tarihinde Kıbrıs/Girne’ye girebilir, bölgede tatil yapabilirsiniz.

Girne’ye Ne Zaman Gidilir?

Girne'ye Ne Zaman Gidilir

Kıbrıs Akdeniz iklimi etkisi altında bir ada olduğu için Türkiye’den yaz tatili amacıyla en çok ziyaret edilen ülkelerin başında gelir. Yaz aylarının sıcak ve nemli geçtiği Girne’de sıcaklıklar 40 dereceyi geçebilir. Bu nedenle sıcaktan çok fazla hoşlanmıyorsunuz sıcakların ilerlemediği nisan, mayıs ayları için tatil planı yapabilirsiniz.

Kış aylarında ise hava genelde ılık olurken zaman zaman yağmur yağdığı görülür. Kar yağışı neredeyse hiç görülmez. Bu durum Girne’de turizm mevsiminin neredeyse yıl boyu sürmesini sağlar. Mayıs ayından aralık ayına kadar denize girmek mümkündür.

Keyifli bir yaz tatili yapmak ve sıcak havaların tadını çıkarmak istiyorsanız Girne seyahati için en ideal aralık Eylül ortasından Kasım ayına kadar olan süredir. Bu süre zarfında hava çok sıcak olmayacağı için hem sıcaktan çok fazla etkilenmez hem de denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bahar aylarında Girne 25 derece sıcaklık ile tatil için oldukça ideal bir havaya sahip olur.

Yaz tatilinden farklı olarak turistik açıdan dikkat çekici yerleri incelemek ve gezmek istiyorsanız sizler için en ideal zaman aralığı mayıs ve haziran ayları olur. Ada halkı ve esnaf yazın öğle saatlerinde siesta yaptığı için dükkanlar kapalı olur. Gezmek ya da alışveriş yapmak için bu saatleri göz önünde bulundurmanız önerilir.

Girne’de Gezilecek Yerler

Girne, Kuzey Kıbrıs’ın en popüler şehirlerinin başında gelir. Ülkenin en çok ziyaret edilen şehri olan Girne doğal güzellikleri, benzersiz kültürel dokusu ve tarihi yerleri ile dikkat çeker. Bölgede mutlaka ziyaret edilmesi gereken birçok yer bulunur.

Girne’ye ulaşım tarifeli deniz yolu seferleriyle gerçekleşebilir. Alanya ile Girne liman arasında özellikle yaz aylarında gerçekleşen feribot seferleri ulaşım için tercih edilebilir. Eğer ulaşım için şahsi aracınızı tercih ediyorsanız Mersin ve Taşucu’ndan Girne ve Magosa’ya giden arabalı feribotları da tercih edebilirsiniz.

Eğer bunları tercih etmiyorsanız Kıbrıs’ta yer alan Ercan Havalimanı’nı kullanmalısınız. Havaalanına indikten sonra toplu taşıma araçları ya da araç kiralayarak Girne’ye ulaşabilirsiniz.

Girne Kalesi

Girne Kalesi
Girne Kalesi

Tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Girne’nin en önemli simgelerinin arasında Girne Kalesi gelir. Yedinci yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılan ve asıl amacı Arap-İslam akınlarına karşı kenti korumak olan Girne Kalesi 20 TL ücret ödeyerek girebileceğiniz bir kaledir. Ziyaret etmek için limanın doğu ucunda bulunan kaleye gitmeniz gerekir.

Tarihi bir atmosfere ve etkileyici manzaralara ev sahipliği yapan Girne Kalesi’nin içerisinde bir adet müze bulunur. Müze sayesinde ziyaretçiler bölgenin tarihini ve kültürünü daha yakından tanır. Bunun yanı sıra kalenin surlarında yürüyüş yapabilir, etrafındaki dar sokaklarda dolaşabilir ve iç avlusunda yer alan restoran ve kafelerde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Keyifli bir mola için tercih edilen Girne Kalesi kültür severler ve tarih meraklıları tarafından şehrin en dikkat çekici yapılarının arasında yer alır. Bazı dönemlerde kalede konser ve etkinlikler de düzenlenir. Eşsiz bir deneyim sunan Girne Kalesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en önemli yapılarından biridir.

Bellapais Manastırı

Girne Bellapais Manastırı
Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı Girne’nin doğu yakasında konumlanır. Özellikle mimari yapıları izlemekten ve incelemekten hoşlananlar tarafından şehrin en turistik lokasyonu olarak değerlendirilir. Gotik tarzda bir mimari ile inşa edilmiş olan Bellapais Manastırı kayalıkların arasında uçuruma meydan okuyan bir konumda yer alır.

I. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve bugüne dek hiçbir özelliğini kaybetmeden ayakta kalabilmeyi başaran ibadethane şehrin en çok ziyaret edilen yapılarının başında gelir. Bahçesinde benzersiz kareler yakalamanıza imkân tanıyan Bellapais Manastırı her gün 08.00 ila 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Fransızca “Güzel Manastır” ya da “Barış Manastırı” anlamına sahip olan Bellapais Manastırı, mimari dokusu ile dikkatleri üzerine çeker. Sınırlarında yemekhane, avlu ve rahiplerin yaşam alanları bulunur. Bu yapıları inceleyebilir, geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz. Giriş için yetişkinlerin 15 TL, öğrencilerin ise 7,5 TL ödeme yapması gerekir.

Bellapais Manastırı’na ulaşım için en çok tercih edilen yöntem özel araçlardır. Uçurumlara dik bir alanda konumlandığı için toplu taşıma araçları ile ulaşmak neredeyse imkânsızdır. Eğer şehre şahsi aracınız ile seyahat etmediyseniz araç kiralama hizmetlerini değerlendirebilirsiniz.

Girne Limanı

Girne Limanı

Dünya lezzetlerini tadabileceğiniz restoranları ve doğal güzellikleri ile Girne Limanı, şehrin en önemli yerlerinden biridir. At nalı şeklinde dizayn edilmiş limanı çevreleyen restoran ve barlar benzersiz bir atmosferde hizmet almayı sağlar. Tatil sırasında pek çok benzersiz deneyim yaşayabileceğiniz Girne Limanı aynı zamanda köklü bir geçmişe sahiptir. M.Ö. 1000 yıllarında inşa edilmiştir.

Günümüzde yatlar ve balıkçı kayıkları ile dolu olan Girne Limanı, Girne Kalesi’nin devasa gölgesinin üzerine düşen görüntüsüyle benzersiz manzaralar sunar. Arkasında bulunan sivri dağların önünde sakin bir deniz üzerinde yer alan liman huzurlu bir ambiyans ile keyifli bir tatil sağlar. Girne otelleri arasındaki birçok seçenek içinden yapacağınız tercih ile farklı imkânlara sahip tatil deneyimi elde edebilirsiniz.

Estetik açıdan güzel bir kıyıya sahip olan Girne Limanı çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapar. Bununla birlikte konaklayabileceğiniz Kıbrıs otelleri seçeneklerinden büyük bir çoğunluğu da liman etrafında yer alır. Kalabalık ve kaotik bir gürültü olmadan yemek yiyebilir, otelinizde dinlenebilir ve canlı atmosferinde kafanızı dinleme şansı yakalayabilirsiniz.

Mavi Köşk

Göz alıcı mimarisi ve kendine atfedilen gizemli hikayeleri ile Mavi Köşk Girne’de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasında yer alır. Yerel halk tarafından köşk hakkında anlatılan pek çok hikaye ve efsane bulunur. Pazartesi günleri hariç her gün ziyarete açık olan Mavi Köşk Girne’ye seyahat eden turistlerin ilgisini en çok çeken ve ilk geldikleri yerlerden biridir.

Mavi Köşk olarak adlandırılan bu yapının etrafında restoran veya market bulunmamaktadır. Dolayısıyla gün içerisinde meydana gelebilecek yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak için hazırlıklı gelmeniz önerilir. Etrafında yalnızca küçük bir büfe bulunur.

Mavi Köşk askeri bölge olarak koruma altında tutulmaktadır. Bu sebeple seyahatiniz esnasında kimliğinizin yanınızda olması gerekir. Eğer kimliğiniz yanınızda değilse bu yapıyı incelemeniz ve içerisine girmeniz söz konusu değildir.

15 TL giriş ücreti ödeyerek ziyaret edebileceğiniz Mavi Köşk Güzelyurt dağ yolu üzerinde bulunur. Dağ yolu üzerinde bulunduğu için toplu taşıma araçları ile ulaşmak zorludur. Bunun yerine araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak özel aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aziz Hilarion Kalesi

Girne Aziz Hilarion Kalesi
Aziz Hilarion Kalesi

Girne şehrinin en önemli turistik destinasyonlarından bir diğeri olan Aziz Hilarion Kalesi sıra dağların yükseklerinde konumlanır. Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs manzarasını çevreleyen alanı tepeden seyredecek bir konumda yer alan kale şehre dair muhteşem bir manzara sunar. Lefkoşa’ya giden yol üstünde konumlanan Aziz Hilarion Kalesi, Girne sıra dağlarında yer alan üç kaleden en iyi korunmuş olanıdır. 

İsmini kutsal topraklarda işkenceden kaçarak inzivaya çekilen ve dağlarda bir mağarada yaşayarak orada hayatını kaybeden bir papazdan alan Aziz Hilarion Kalesi, bugüne dek pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Üç farklı düzeyde inşa edilen ve her biri kendine yeterli ve bağımsız olarak tasarlanmış olan Aziz Hilarion Kalesi’nin büyük bir kısmı 15. yüzyılda Venedikliler tarafından garnizonun artan maliyetlerinden tasarruf etmek amacı ile boşaltılmıştır.

Kayalık bir alanda dağın zirvesinde yer alan Aziz Hilarion Kalesi’nin Uyuyan Güzel animasyonunda yer alan Aurora’nın hapsolduğu kaleye de ilham olduğu düşünülür. Haftanın her günü 08.00 ile 18.00 arası açık olan kaleye giriş yapmak için 20 TL ücret ödemek gerekir.

Batık Gemi Müzesi

Girne Batık Gemi Müzesi
Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi’nin içerisinde yer alan ve seyahat severlerin Girne hakkında daha detaylı bilgi edinmelerini sağlayan müze Batık Gemi Müzesi’dir. İlk olarak Bizanslılar tarafından Roma hisarının kalıntıları üzerine inşa edilen kale günümüzde Girne’nin en önemli yapılarından biri hâline gelmiştir. Batık Gemi Müzesi kale ile ilgili bilinen tarihi olaylar, şehrin bugüne kadar yaşadıklarını ve halkın kahramanlıklarını konu alan geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapar.

Kale, Girne tarihine büyüleyici bir bakış sağlar fakat yalnızca bundan ibaret değildir. Bunun yanı sıra denizcilik tarihinin en önemli ve en iyi korunan parçalarının sergilendiği Batık Gemi Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor olması Girne için çok önemli bir turistik destinasyon olmasını sağlar. Müze içerisinde Kıbrıs sularından kurtarılmış en eski batık gemi enkazının kalıntıları bulunur. Enkazın büyük bir kısmı çok iyi korunarak bugüne kadar gelmiş ve Batık Gemi Müzesi’nin koleksiyonunda yer edinmiştir. Merkezde yer alan Batık Gemi Müzesi ve Girne Kalesi kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumda yer alırlar. Pazar günleri hariç her gün 08.00 ile 17.00 arasında açık olan Batık Gemi Müzesi’ne 20 TL ücret ödeyerek giriş yapabilirsiniz.

Alagadi Kaplumbağa Plajı

Girne Alagadi Kaplumbağa Plajı
Alagadi Kaplumbağa Plajı

Kıbrıs otelleri ile konaklama olanağı sunarak keyifli bir tatil yapmanızı sağlayan Kıbrıs pek çok açıdan sizlere farklı olanaklar sunar. Ülkeyi seyahat eden pek çok kişi yalnızca yaz tatili yapılabileceğini düşünse de bu durum doğru değildir. Hem kültürel hem de turistik açıdan çok sayıda lokasyona sahip olan Kıbrıs özellikle Girne gibi popüler şehirleri ile sizlere benzersiz bir tatil deneyimi vaat eder.

Girne seyahatiniz esnasında mutlaka uğramanız gereken yerlerin arasında Alagadi Kaplumbağa Plajı bulunur. Girne’nin doğusunda Gözübüyük mevkiinde yer alan Alagadi Kaplumbağa Plajı caretta carettalara ev sahipliği yapan plajlardan biri olduğu için oldukça dikkat çekicidir. Eğer Eylül ayında plaja seyahat ederseniz caretta caretta yumurtalarına rastlayabilirsiniz.

Yaz aylarında denizin tadını çıkarırken kaplumbağaların sizlere eşlik ettiği Alagadi Kaplumbağa Plajı, tamamen zararsız hayvanlara ev sahipliği yaptığı için doğayla iç içe olmanıza imkân tanır. Altın sarısı kumu ve berrak deniziyle Girne’de en çok ziyaret edilen plajların arasında yer alır. Halka açık bir plaj olan Alagadi Kaplumbağa Plajı ücretsizdir. Etrafında bulunan Girne otelleri keyifli bir konaklama deneyimi yaşatır.

Girne Gece Hayatı 

Girne seyahatinin sizlere katacağı pek çok deneyim olduğunu söylemek mümkündür. Kuzey Kıbrıs’ın en popüler destinasyonlarından biri olan Girne hem gündüz hem de gece saatlerinde yapılacak çok sayıda aktivite sunar. Özellikle gece hayatı konusunda bölgenin en eğlenceli ve hareketli yeri Girne’dir. Sabahın ilk saatlerine kadar devam eden eğlenceler ve bitmek bilmez hareket, Girne seyahatinizi hayat boyu unutulmaz bir deneyime dönüştürür. 

Bölgede hizmet veren çok sayıda bar, club, casino ve beach bulunur. Dünyanın her yerinden gelen turistleri ağırlayan ve özellikle yaz aylarında nüfusu neredeyse ikiye katlanan Girne, gece hayatında yüksek sesli müzik eğlenceleri ve alkollü içecek çeşitliliği bol olan mekanlar ile hizmet verir. Bölgede tatil yaparken mutlaka gitmeniz gereken pek çok farklı mekan olduğunu dile getirmek mümkündür. Mekanların geniş bir çeşitlilikle sunuluyor olması ise her bütçe ve her eğlence ihtiyacı için bir yer bulmaya yardımcıdır.

Girne’de Nerede Kalınır?

Kuzey Kıbrıs’ın tatil merkezi olarak değerlendirilen Girne doğal güzellikleri ve iklimi ile yaz aylarında oldukça hareketlidir. Bölgede konaklayabileceğiniz, farklı konseptlerle hizmet veren çok sayıda tesis bulunur. Uygun fiyat ve kampanyalarla dönem içerisinde tatil yapabilmenizi sağlayan Girne otelleri arasından bütçe ve ihtiyaçlarınıza uygun olanları tercih edebilirsiniz. 

Eğer seyahatinizin daha lüks ve konforlu şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız her şey dahil konsept ile hizmet veren otellerden yana tercih yapabilirsiniz. Her şey dahil konsept ile hizmet veren oteller konaklama ücreti kapsamında dünya lezzetlerinden yemekler, alkollü ve alkolsüz sınırsız içecek, havuzlar ve havuz partileri gibi olanaklar sunar. Tercihinizi daha ekonomik bir seçenekten yana yapmayı düşünüyor ve bu esnada bölgeyi gezerek tarihi mekanları daha yakından incelemeyi düşünüyorsanız merkezde yer alan ve yarım pansiyon ile hizmet veren otelleri seçebilirsiniz. Otel konusunda önemli bir çeşitliliğe sahip olan bölgede her tatil ihtiyacını başarılı şekilde karşılayacak bir tesis bulunur. Böylelikle ekonomik açıdan sizlere en uygun gelen seçeneği tercih edebilir, keyifli bir tatil için ilk adımınızı atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz