Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi, Eskişehir ilinde yer alıyor ve koruma altına alınmış bu yer, doğa ve kamp severler için harika bir alternatif. Şelale hakkında detaylı bilgiler ile neler yapılır, yeme içme, konaklama ve kamp alanları ile ilgili detayları verirken aynı zamanda bölgeye ulaşım ile ilgili bilgilerede yazımızda yer verdik.

Gürleyik Şelalesi Hakkında Bilgiler

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde yer alan ve günümüzde koruma alanı içerisinde olan şelale, doğa severlerin ilgi odağı olmuş durumda. Yaklaşık 4-5 metre yükseklikten akan serin suları ziyaretçilerini yaz aylarının bunaltan sıcaklarında kurtarıyor. Akarsuyun oluşturduğu doğal havuzlarda serinleyebilir ve ardından tabiatın sizlere sunduğu bu harika alanda piknik yapabilirsiniz.

Şelale hafta sonları kalabalık olabiliyor bu yüzden daha sakin bir ortam arayanlar hafta içini tercih etmeliler. Bölgede WC ve yüzmek isteyenler içinde soyunma kabini bulunuyor.

Gürleyik Şelalesin’de Neler Yapılır?

Gürleyik Şelalesi Yürüyüş

Bölgede yapabileceğiniz aktivitelerden birisi yürüyüş olabilir. Patika yollarda harika bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Doğanın içerisinde getirdiğiniz yiyecekler ile piknik yapabilirsiniz. Piknik için bölgeye gelenler oldukça fazla. Burada yapılabilecek en güzel aktivite ise tepede yer alan veya farklı noktalarda yer yer karşınıza çıkan etrafında taşlarla çevrilmiş doğal havuzlarda yüzmek. Temiz ve berrak sularında yüzmek ayrı bir keyif veriyor. Yüzerken dikkat etmeniz gereken bir nokta var, yer yer derinlik artıyor ve yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabilir.

Yeme İçme

Ateş yakmak yasak olduğunda yanınızda getireceğiniz yiyecekleri ona göre seçmenizi öneririz. Şelalede yer alan piknik masalarının sayıları oldukça az. Bu sebeple yanınızda seyyar oturak veya yerde piknik için malzemeler getirmenizde fayda var. Dilerseniz yanınızda getireceğiniz bir piknik tüpü ile yiyeceklerinizi hazırlayabilirsiniz. Şelaleye gelmeden hemen öncesinde köyde yer alan bakkaldan piknik için gerekli malzemelerinizi alabilirsiniz.

Gürleyik Şelalesi Kamp Alanı

Gürleyik, doğa severlerin kamp alanı için tercih edebilecekleri harika bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Korunmaya alınan bir bölge olmasında dolayı doğa severler için harika bir ortam sunuyor. Bölge kamp severler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer. Kamp alınını kullanmak isteyenlerden 20 TL gibi bir ücret alınıyor.

Gürleyik Şelalesi Kamp

Konaklama için herhangi bir tesis ve alternatif bulunmuyor. Konaklama yapmak isteyenler için en iyi ve tek seçenek kamp. Yiyeceklerinizide yanınızda getirmenizde fayda var. Şelale yakınında lokanta veya market erişiminiz pek bulunmuyor.

Gürleyik Şelalesi Giriş Ücreti

Şelaleye giriş ücretsiz. Otopark için 25₺ ücret alınıyor. Kamp alanı için 200₺ gibi bir ücret talep ediliyor. Eğer konaklama yapmayacaksanız ve piknik alanlarını kullanacaksanız mangal yakma için 75₺ ücret alınıyor.

Gürleyik Şelalesi Nerede?

Şelale, Eskişehir ilinin Mihalıççık ilçesinde ve adını aldığı Gürleyik köyünde bulunuyor. İlçe merkezine 27 km uzaklıkta olup şehir merkezine ise 118 km uzaklıktadır. Ankara’dan gelmek isteyenler içinde yaklaşık 177 km bir mesafe bulunuyor. Aynı şekilde bölgeye Sakarya’dan gelmek isteyenlerde yaklaşık 188 km‘lik bir yol katediyorlar.

Haritası ve Konumu

Şelale için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Eskişehir gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Eskişehir’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde yaptığınız gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz