Halikarnas Mozolesi

Mısır ve Yunan mimarisi ortak eseri olarak kabul edilen ve gerçek bir anıt mezar niteliği taşıyan Halikarnas Mozolesi (Mausoleion), Piramit Çatısı konusunda Mısır mimarisine ışık tutarken kolon yapılanmaları ile de Yunan mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bodrum sınırları içerisinde yer alan Mozole, Karya Kralı’nın ölümü ile birlikte eşi ve kız kardeşi tarafından yaptırılmıştır. Mozole’nin bir bölümü yıpranmış olsa da günümüze kadar ulaşmayı başarmış durumda ve hali hazırda inşa edildiği dönemin izlerini de büyük ölçüde taşıyor.

Halikarnas Mozolesi Kalıntıları

Halikarnas Mozolesi Kalıntıları

Açık Hava Müzesini” andıran görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran anıt mezar, çok sayıda kabartma ve maket çizimleri de bünyesinde barındırıyor. Mozolenin dört ayrı bölümden meydana geldiği ifade ediliyor ve alt kısımdaki kaide üzerinde toplam 36 adet sütunun varlığından bahsediliyor. Burası tapınak bölgesi olarak kullanılmıştır ve hali hazırda bu görüntüsünden uzaklaşmadığını da söyleyebiliyoruz.

Bu bölümün üst kısmı incelendiğinde ise 24 basamağa sahip piramit çatısı ile karşı karşıya geliyoruz. Çatı üzerinde ise Mausolos ile birlikte eşine ait heykellerin yer aldığını görebiliyoruz. Kesin bilgi olmamakla birlikte 55 metrelik bir yükseklikten bahsediliyor.

Halikarnas Mozolesi Maketi
Halikarnas Mozolesi Maketi

Halikarnas Mozolesi (Mausoleion) Giriş Ücreti

Müze Kart sahibi iseniz anıt mezarı ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Müze Kart sahibi değilseniz anıt mezar keşfi için ödeyeceğiniz giriş ücreti ise 70 TL olarak belirlenmiştir.

Ziyaret Saatleri

Bodrum Mausoleion Anıt Müzesi ziyaret saatleri yaz ve kış aylarına göre şu şekildedir;

  • 15 Nisan – 2 Ekim Yaz Açılış Saati: 08:00
  • 15 Nisan – 2 Ekim Yaz Kapanış Saati: 19:00
  • 3 Ekim – 14 Nisan Kış Açılış Saati: 08:00
  • 3 Ekim – 14 Nisan Kış Kapanış Saati: 17:00

Müze, Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır.

Halikarnas Mozolesi Nerede?

Muğla ilinin Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Anıt Mezar, Liman’a çok yakın bir mesafede konumlanmış durumda ve her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Liman’a ulaşmayı başardığınız takdirde Saray Sokak üzerinden hareket ederek 200-300 metre kadar yürümeniz gerekiyor. Turgut Reis Caddesi’ni takip ederek de anıt mezara ulaşabilirsiniz ve Bodrum Kalesi’nin takip ettiğiniz takdirde müzeye ulaşmak gayet kolay olacaktır. Müzenin konumu için tıklayın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz