Ihlamur Kasrı

Ihlamur Kasrı, Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer almaktadır. Abdülmecit’in yaptırmış olduğu Merasim Köşkü ve Maiyet Köşk’ü olarak adlandırılmış iki kasırdan asıl Ihlamur Kasrı’nın Merasim Köşkü olduğu söylenmektedir.

Ihlamur Kasrı Hakkında Bilgiler

Kesme taştan inşa edilmiş yapı dikdörtgen planlıdır. Birbirine yakın olan iki kasırdan biri olan Maiyet Köşkü yapısal anlamda daha sade olup kullanış amacının sultan ve haram kadınları için olduğu söylenir.

Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı adlı üç kısımdan oluşan dinlenme alanlarının içerisinde yer alan Kasır,  Sultan III. Ahmet döneminde has bahçeye dönüştürülmüştür. İki Kasır da Cumhuriyet döneminde kullanılmadığından köşklerin isimlerinde değişiklikler olmuştur. Maiyet Köşkü, Tarihi Köşkler Müzesi’ne dönüştürülürken; Merasim Köşkü ise Tanzimat Müzesi adını almıştır.

Ihlamur Kasrı Giriş Ücreti

Bilet TürüÜcret
Tam Giriş Ücreti30 TL
İndirimli Giriş Ücreti15 TL
Yabancı Vatandaşlar90 TL
Bahçe Giriş Ücreti15 TL

Kasrıyı gezmek istemeyen ve sadece bahçeyi görmek veya kafeterya hizmetinden faydalanmak isteyenler de Bahçe Bileti 15 TL ödeyerek giriş yapabiliyorlar.

Ziyaret Saatleri

AçılışKapanış
09:0018:00

Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Ihlamur Kasrı 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.Detaylı bilgi ve iletişim için 0212 259 50 86 / 118 – 119 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Ihlamur Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Kahvaltı menüsü ile hazır tabaklar bulunuyor ve bu tabaklara isterseniz eklemeler (ek ücret ile) yapabiliyorsunuz.Kahvaltı fiyatları ve seçenekleri şu şekilde;

İstanbul Kahvaltısı 120 TL İçeriği : Sokak simiti, Tahıllı simit beyaz peynir, domates, salatalık, zeytin, maydanoz, 2 çay.

Kahvaltı Tabağı 240 TL. İçeriği : Beyaz peynir, kaşar peyniri, İzmir tulum peyniri, bal, zeytin, reçel, tereyağı, haşlanmış yumurta, domates, salatalık, ekmek, 3 çay.

Eklemeler ile ilgili kısaca fiyatlar ise şu şekilde ; Sahanda sucuk 80 TL, Kaymak 40 TL, Domates & Salatalık 30 TL, Fındık Ezmesi 25 TL

Eğer kasrıyı gezmek istemiyor ve sadece bahçe bölümüne girmek istiyorsanız Bahçe Bileti için 15 TL ödemeniz gerekiyor.Kafeterya çalışma saatleri 09:00 ile 19:00 olarak belirlenmiş.Pazartesi günleri hariç diğer tüm günler hizmet veriyor.

Resimleri

Ihlamur Kasrı Nerede?

Kasrı, İstanbul ilinin Beşiktaş semtinde yer almaktadır. İstanbul’da bulunan kasrı, Abbasağa Mahallesinde, Ihlamurdere Caddesinde bulunmaktadır. Pasaja gidecek olanlar için tercih seçenekleri fazladır. Bunlardan bazıları;

Nasıl Gidilir?

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için tramvayı kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın tramvay durağı Fındıklı tramvay durağıdır. Geçen hatlar ise Zeytinburnu- Kabataş hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için funiküler kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın funiküler durağı Taksim funiküler durağıdır. Geçen hatlar ise Taksim- Kabataş, Beyoğlu-Taksim, Çağlayan- Eminönü, Çağlayan- Yenikapı, Yeşilpınar- Taksim, Hasköy- Şişli- Taksim ve Ortaköy- Dereboyu- Taksim hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için metro kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın metro durağı Osmanbey metro durağıdır. Geçen hatlar ise Çağlayan- Eminönü, Çağlayan- Yenikapı, Kuştepe- Taksim, Çıksalın- Taksim, Hasköy- Şişli- Taksim ve Ortaköy- Dereboyu- Taksim hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için IDO kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın IDO durağı Kabataş IDO vapur durağıdır. Geçen hatlar ise Kabotaş- Bostancı, Kabotaş- Adalar- Bostancı, Kadıköy- Sarıyer hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için IETT kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın IETT durağı Sair Nedim IETT otobüs durağıdır. Geçen hatlar ise Gayrettepe- Eminönü, Fulya Mahallesi- Eminönü, Dikilitaş- Eminönü, Taksim- Dikilitaş hattıdır.

Haritası ve Konumu

Kasrı için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Ihlamurdere Cad. Beşiktaş Nikah Dairesi karşısı, Beşiktaş/İstanbul
Telefon : 0212 259 50 86

Bölgede Gezilecek Yerler

Kasrının yakında yer alan ve görülmesi gereken yerler arasında Yıldız Sarayı, Yıldız Parkı, Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı ve Ortaköy Camii yer alıyor.Şehirde yer alan diğer gezilecek yerler içinse İstanbul’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Dünya’nın en kaba gişe görevlisinin çalıştığı, park hıncahınç doluyken 16:20 de beni tersleyerek kapıdan çeviren Ihlamur Kasrı’ndan bahsediyoruz. Telefonda sitede 17’ye kadar açık olduğu yazıyor dediğimde internet sitesini boşver deyip bağırarak telefonu suratıma kapatan görevli de ancak bu ülkede olur zaten.

  2. 1 ay sonra gerceklesecek dugunumun fotograflarini ihlamur kasrinda cektirmek istiyorum fakat ucretle ilgili bilgilendirilmiyorum. Bu konuya bir cozum lutfen

  3. Park için içeri alınmıyor. Döne dolaşa zor bela çevrede kendine park yeri bulmak zorundasınız. Girişte kahvaltı için geldiğin halde giriş ücreti alınıyor. Kahvaltı yerine vardığında ortam ve masa düzeni insanı geri dönmeye zorluyor. Sanki askerdesin gibi umduğunu değil, bulduğunla kalıyorsun. Seçenek yok. Basit ve doyumsuz bir kahvaltı tabağı.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz