PAYLAŞ

Ihlamur Kasrı Hakkında Bilgi 

Ihlamur Kasrı, Beşiktaş ile Nişantaşı arasında yer almaktadır. Abdülmecit’in yaptırmış olduğu Merasim Köşkü ve Maiyet Köşk’ü olarak adlandırılmış iki kasırdan asıl Ihlamur Kasrı’nın Merasim Köşkü olduğu söylenmektedir. Kesme taştan inşa edilmiş yapı dikdörtgen planlıdır. Birbirine yakın olan iki kasırdan biri olan Maiyet Köşkü yapısal anlamda daha sade olup kullanış amacının sultan ve haram kadınları için olduğu söylenir.

Havuzlu Ihlamur Mahalli, Muhabbet Bahçesi ve Hacı Hüseyin Bağı adlı üç kısımdan oluşan dinlenme alanlarının içerisinde yer alan Kasır,  Sultan III. Ahmet döneminde has bahçeye dönüştürülmüştür. İki Kasır da Cumhuriyet döneminde kullanılmadığından köşklerin isimlerinde değişiklikler olmuştur. Maiyet Köşkü, Tarihi Köşkler Müzesi’ne dönüştürülürken; Merasim Köşkü ise Tanzimat Müzesi adını almıştır.

Ihlamur Kasrı Resimleri

Ihlamur Kasrı Nerede ve Nasıl Gidilir

Ihlamur Kasrı, İstanbul’un Beşiktaş semtinde yer almaktadır. İstanbul’da bulunan Ihlamur Kasrı Abbasağa Mahallesinde, Ihlamurdere Caddesinde bulunmaktadır. Pasaja gidecek olanlar için tercih seçenekleri fazladır. Bunlardan bazıları;

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için tramvayı kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın tramvay durağı Fındıklı tramvay durağıdır. Geçen hatlar ise Zeytinburnu- Kabataş hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için funiküler kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın funiküler durağı Taksim funiküler durağıdır. Geçen hatlar ise Taksim- Kabataş, Beyoğlu-Taksim, Çağlayan- Eminönü, Çağlayan- Yenikapı, Yeşilpınar- Taksim, Hasköy- Şişli- Taksim ve Ortaköy- Dereboyu- Taksim hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için metro kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın metro durağı Osmanbey metro durağıdır. Geçen hatlar ise Çağlayan- Eminönü, Çağlayan- Yenikapı, Kuştepe- Taksim, Çıksalın- Taksim, Hasköy- Şişli- Taksim ve Ortaköy- Dereboyu- Taksim hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için IDO kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın IDO durağı Kabataş IDO vapur durağıdır. Geçen hatlar ise Kabotaş- Bostancı, Kabotaş- Adalar- Bostancı, Kadıköy- Sarıyer hattıdır.

Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için IETT kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın IETT durağı Sair Nedim IETT otobüs durağıdır. Geçen hatlar ise Gayrettepe- Eminönü, Fulya Mahallesi- Eminönü, Dikilitaş- Eminönü, Taksim- Dikilitaş hattıdır.

Ihlamur Kasrı Giriş ücreti

Çoğu tarihi yapıda olduğu gibi Ihlamur Kasrı’na da giriş ücreti vardır.
Giriş ücreti tam 5 TL ve indirimli 2,5 TL.Bahçe giriş bileti ise 1 TL.

Ihlamur Kasrı Ziyaret Saatleri

Pazartesi ve Perşembe günleri ziyarete kapalıdır.Ihlamur Kasrı 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.Kafeterya bölümü de saat 17:00’a kadar açık.

Ihlamur Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Sakinliği ve sessizliği ile insanı içine çeken Ihlamur Kasrı sanıldığı gibi çok pahalı bir yer değil. Kahvaltı tabağı 15 TL olarak fiyatlandırılmış. Serpme Kahvaltı kişi başı 30 TL olarak ücretlendiriliyor. Bir serpme kahvaltı ile iki kişi rahatlıkla kahvaltı yapabiliyor. Yani porsiyonları gayet geniş.

Ihlamur Kasrı Ulaşım Haritası

Ihlamur Kasrı İletişim Bilgileri

Ihlamur Kasrı Adres : Ihlamurdere Cad. Beşiktaş Nikah Dairesi karşısı, Beşiktaş/İstanbul
ıhlamur Kasrı Telefon : 0212 259 50 86

Sizlerde Ihlamur Kasrı gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Dünya’nın en kaba gişe görevlisinin çalıştığı, park hıncahınç doluyken 16:20 de beni tersleyerek kapıdan çeviren Ihlamur Kasrı’ndan bahsediyoruz. Telefonda sitede 17’ye kadar açık olduğu yazıyor dediğimde internet sitesini boşver deyip bağırarak telefonu suratıma kapatan görevli de ancak bu ülkede olur zaten.

  2. 1 ay sonra gerceklesecek dugunumun fotograflarini ihlamur kasrinda cektirmek istiyorum fakat ucretle ilgili bilgilendirilmiyorum. Bu konuya bir cozum lutfen

  3. Park için içeri alınmıyor. Döne dolaşa zor bela çevrede kendine park yeri bulmak zorundasınız. Girişte kahvaltı için geldiğin halde giriş ücreti alınıyor. Kahvaltı yerine vardığında ortam ve masa düzeni insanı geri dönmeye zorluyor. Sanki askerdesin gibi umduğunu değil, bulduğunla kalıyorsun. Seçenek yok. Basit ve doyumsuz bir kahvaltı tabağı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here