Ilıca Plajı

İzmir Çeşme yolu üzerinde ve Çeşme’ye 5 km uzaklıkta denizin kıyısında bulunan Ilıca plajı ve ılıcası dünyada en ilginç ve en zor bulunan ılıcalar dan bir tanesidir. Suların sıcaklığı 58 derece civarındadır. Romatizmaların kronik olarak her şekli, kadın ve deri hastalığı gibi bir çok derde deva oluyor.

Ilıca Plajı Hakkında Bilgiler

Ilıca’ya gittiğinizde meşhur ılıca tavasını yemeden geri dönmekte olmaz. Her gün kurulu olan pazar yerinde hormonsuz olan sebzelerden alabilirsiniz. Eğer dilerseniz kendin pişir kendin ye tarzında mesire yerlerinde, arkadaşlarınız ile keyifli bir yemek yiyebilirsiniz. Ilıcaya gelmişken Zeytinli’de bulunan kanlı köprü ve kalesini, üç oluklu tarihi soğuk pınarını Kavaklı bahçelerini gezebilirsiniz. Kışla obasında bulunan şehitliği de ziyaret edebilirsiniz.

Ilıcanın termal suları sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür içermektedir. Bu bileşenler ise romatizma, metabolizma hastalığı, raşitizm, gut, kadın hastalıkları, idrar yolları, karaciğer, ve cilt hastalıları tedavilerinde yararlıdır. Bunun için bir çok kişi ılıca sularına şifa aramak amacı ile gelmektedir. Bu güzeller güzeli plaja gitmek için yaz aylarını beklemenize gerek yok. Çünkü ısısı nedeniyle sezonu erken açan bir yerdir. Kumsalın güzelliği, denizin dalgaları ile birleştiği zaman seyrine doyum olmayan bir manzara çıkıyor insanın karşısına.

Ilıca Plajı Resimleri

Ilıca Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

Çeşme’de iki türlü deniz sıcaklığı bulunmaktadır. Kuzey kıyıları sıcakken güney kıyıları daha soğuktur. Bunu nedeni ise deniz tabanında ortaya çıkan sıcak su kaynakları olan Ilıcalardır. Yani bildiğiniz kaplıcalar. Denizin ortasında yüzlerce sıcak su kaynakları tespit edilmiştir.

Çeşmenin km’lerce uzayan en güzel kum plajları bu bölgededir. Kıyıya en yakın olan bir ılıcaya ise dalga kıran yapılarak deniz ortasında kaplıca keyfinin yaşanması sağlanmıştır. Bölgenin en yaşlıları denizin sakin olduğu zamanlarda buraya gelerek suya girerler. Kaya balıkları ise aldırış etmeden ayaklarınızın altında yüzmeye devam ediyorlar.

Ilıca Plajı Giriş Ücreti

Ilıca halk plajı girişi ücretsizdir. Şezlong isterseniz eğer 10 TL ücret ödeyerek alabilirsiniz. Diğer ücretli plajlar ise 15 TL giriş ücretleri var ve şezlong dahildir.

İlginizi Çekebilir

Ilıca Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Plaj, İzmir ilinde yer almaktadır.Ilıca’ya İzmir’den Çeşme otobanına girdikten sonra Alaçatı sapağından otobandan çıkarak, Çeşme istikametinde devam ederek ilk sapak olan Ilıca sapağından sağ güzergaha doğru devam ettiğinizde Ilıca’ya ulaşmış olacaksınız.

İzmir Ilıca arası yaklaşık olarak 85 km mesafededir. Aracınız ile yaklaşık 1 saat sürer. Çeşme Ilıca arası ise yaklaşık olarak 4 km mesafededir. Aracınız ile yaklaşık olarak 5 dakika kadar sürmektedir.

Haritası ve Konumu

Plaj için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İzmir gezilerini için İzmir’de gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz ve gezi listenize yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.