PAYLAŞ
İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’de müzecilik adına atılan en değerli adımlardan birisi ve geçmişi neredeyse 600 yıl öncesine kadar dayanan bir miras. Sahip olduğumuz coğrafyada yurt dışına kaçırılan eserlerin sayısı hiç azımsanacak gibi olmasa da iyi korunabilmiş en değerli eserlerin sergilendiği yer İstanbul Arkeoloji Müzeleri. Eğer daha önce gitmemişseniz, ziyaret ettiğiniz takdirde yanı başınızda ne kadar büyük bir hazinenin olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilgi

Dünya’da müze binası olarak tasarlanan ve bu amaçla kullanılan ilk 10 arasında yer alır İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin Binaları. Tarihi Fatih Sultan Mehmet’e kadar dayanmakta olan koleksiyonların Osmanlı’dan miras kalması ve yapılan bir çok kazı çalışması ile bugünkü zenginliğine kavuşur.

Müzenin Dünya’nın sayılı müzelerinden birisi haline gelmesi ise 1881 yılında Sadrazam Edhem Paşa’nın oğlu Osman Hamdi Bey’in müzenin müdürlüğüne atanması ile olur. Osman Hamdi Bey sadece müzeyi topluma kazandırmakla kalmaz, bizzat kendisi kazı çalışmaları da yaparak müzeyi çok daha zengin bir hale getirir. Müze, sahip olduğumuz on binlerce yıllık tarihe sahip coğrafyanın zenginliği ile Dünya’nın kıskanılacak kadar nadir eserlerini barındırır. Buna rağmen değeri kendi toplumumuz tarafından maalesef çok fazla bilinmez.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Eserleri

Müze aslında Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere 3 farklı ana birimden meydana geliyor ve hepsi de aynı bahçe içerisinde. İskender Lahdi, Tabnit Lahdi, Çiviyazılı Belgeler Arşivi, Gezer Takvimi, Siloa Yazıtı ve Vize Tümülüsü gibi öneli eserlerin yer aldığı müze, Dünya’nın en eski tarihi miraslarından birisine sahip. Neredeyse 1 milyona yakın eserin yer aldığı müze dikkatli ziyaretçiler için bir güne sığdırılabilecek gibi değil.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Resimleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Müze, Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nun üzerinde. Müzeye ulaşım için de bir çok farklı alternatif var.

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanarak Gülhane Durağı’nda indiğinizde müzeye buradan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan gelecekseniz Eminönü ya da Kabataş’a kadar deniz yolu ile gelip buralardan tramvay hattına geçiş yapabilirsiniz.

Müze Tarihi Yarımada içerisinde olduğu için şahsi aracınızla buraya kadar gelmek ve park yeri bulabilmek sıkıntı olabilir. Yine de arzu ederseniz aracınızı Eminönü’nde bırakıp buradan kısa bir yürüyüşle ya da tramvay hattı ile Gülhane’ye kadar gelebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde Müze Kart kullanılabiliyor. Müze Kart’ınız yoksa ve ücretsiz girecekler kapsamında değilseniz de bilet ücreti olarak 15 TL ödemeniz gerekiyor; ya da girişte bir Müze Kart da alabilirsiniz.

Kimler ücretsiz girebiliyor ?
18 Yaş altı ve 65 yaş üzeri TC Vatandaşları
0-12 Yaş yabancı uyruklu çocuklar
Er, erbaş, şehit yakınları, gazi ve gazinin refakatindekiler
Engelliler ve refakatçileri
Rehberler, rehberlik eden öğretmenler vs.
Basın kimlik kartı olanlar

İstanbul Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Günleri

Müze yılın her günü ziyarete açık. 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret için bilet alabileceğiniz müzeyi en son saat 19:00’a kadar ziyaret edebilmeniz mümkün.

Kasım-Mart ayları arasında kış saati uygulamasına geçilmesinden sonra ise kapanış saati 17:00. Ziyaret saatiniz biraz gecikmişse ve saat uygulamasından emin değilseniz iletişime geçerek bilgi almanızda yarar var.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Haritası

İstanbul Arkeoloji Müzesi İletişim Bilgileri

Adres : Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sok. 34122, Sultanahmet, İstanbul
E-posta : iktm34@kulturturizm.gov.tr
Tel : +90 (212) 518 10 21

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here