İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul’un en değerli tarih miraslarından birisi de İstanbul Deniz Müzesi. Beşiktaş gibi her gün belki de yüz binlerce insanın gelip geçtiği bir noktada olmasına rağmen yeteri kadar ilgi görebildiğini söylemek zor. Bunun bir nedeni de hakkında çok fazla bilgi sahibi olunmaması ve yeteri kadar reklamının yapılmaması. Ancak girip gören herkes de bir heyecan yaratacağı muhakkak.Bu yüzden biz de bir hafta sonu gezinize ekleyebileceğiniz bu nadide müze hakkında kısa birkaç bilgi verelim istedik.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan müze, ilk olarak 1897 yılında Kasımpaşa’da küçük bir binada açılıyor. İkinci Dünya Savaşı süresince eserlerin iyi korunabilmesi adına bir süre eserler Anadolu’ya gönderilse de savaş sonrası yeniden İstanbul’a getiriliyor. Bugünkü bulunduğu yere ise ancak 1961 yılında taşınıyor. O gün, bugündür de denize ve tarihe meraklı binlerce insanın uğrak yeri haline geliyor.

İstanbul Deniz Müzesi Kayık

İstanbul Deniz Müzesi Eserleri

Türkiye’nin hem en büyük, hem de ilk deniz müzesi olma unvanına sahip müzede 20 binden fazla eser bulunmakta. 4 ana galeri, çocuk odaları, sinevizyon odası, çok amaçlı salon, 2 fuaye ve 2 farklı sanat galerisinin olduğu müzede Dünya’nın en eski kadırgalarından saltanat kayıklarına kadar oldukça ilgi çekici parçalar var.

İstanbul Deniz Müzesi Eserleri

Deniz Müzesi Giriş Ücreti 2023

İstanbul Deniz Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 60 TL‘dir. Öğrenciler 0-18 yaş ücretsiz giriş yapabilirler. Müze Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın diğer günleri ziyarete açık.

BİLET TÜRÜGİRİŞ ÜCRETİ
Yetişkin giriş ücreti60 TL
0-18 Yaş Öğrenci giriş ücretiÜcretsiz
19- 25 Yaş Öğrenci30 TL
Fotoğraf Çekim Ücreti120 TL
Video Çekim Ücreti600 TL
Yabancı bilet fiyatı200 TL

Müze, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olduğu için fiyat politikası biraz farklı ve bir çok kişinin ziyaret edebilmesi için oldukça makul fiyatlara sahip.

Ücretsiz Giriş Yapabilenler

  • 0 – 18 Yaş Arası
  • Şehit Yakınları
  • Gazi Kartı sahipleri
  • 65 Yaş üzeri olanlar ve engelliler
  • TSK Personeli ve aileleri
İstanbul Deniz Müzesi Ziyaretçi Bilgileri

Ziyaret Saatleri

HaftaAçılışKapanış
Hafta İçi09:0017:00
Hafta Sonu10:0018:00

Müze pazartesi günleri, yılbaşında ve dini bayramların ilk gününde kapalı. Hafta içi 16:00 ve hafta sonu 17:00’den sonra müzeye ziyaretçi girişi yapılmıyor.

Video Görüntüleri

İstanbul Deniz Müzesi Nerede?

Deniz Müzesi, İstanbul iline bağlı ve Beşiktaş ilçesinde yer almaktadır. Beşiktaş sahilde Başbakanlık Ofisi ve Shangri-La Oteli ile yan yanadır.

Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından gelecek olanlar, Kadıköy ve Üsküdar’dan deniz yolu ile Beşiktaş’a kadar gelip 100 metrelik bir yürüyüşle müzeye ulaşabilir.

Metrobüsle gelecek olanlar da Zincirlikuyu Durağı’nda inip, Beşiktaş’a inen otobüsleri ya da minibüsleri kullanarak Beşiktaş’a birkaç dakika içerisinde inebilirler.

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı ile de Kabataş’a kadar gelip, yaklaşık 1,5-2 kilometrelik mesafeyi yürüyüp de müzeye ulaşılabilir. Ya da buradan da Beşiktaş’a giden herhangi bir otobüse binilebilir.

Boğaziçi ya da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinden şahsi aracı ile gelecek olanlar da Beşiktaş çıkışlarından çıkıp, Beşiktaş Sahil’e kadar indiklerinden müzeye kadar gelmiş olacaklardır.

İstanbul Deniz Müzesi Maketler

Haritası ve Konumu

Müze için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Sinanpaşa Mahallesi, 34353 Beşiktaş/İstanbul
Telefon : (0212) 327 43 45

Bölgede Gezilecek Yerler

Yakınında yer alan ve gezilecek yerler arasında bulunan Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Yıldız Sarayı ve Yıldız Parkı yazılarımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca şehirde görülecek diğer yerler için de İstanbul’da gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

8 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz