İzmir Karagöl

Yamanlar dağını tırmanırken İzmir körfezini hiç bu derece yüksekten seyretmediğinizi fark edebilirsiniz. Dağın tepesine geldiğinizde yeşil ağaçlar arasında adeta bir sürpriz gibi İzmir Karagöl belirecektir. Yazımızda sizlere göl hakkında detaylı bilgiler ile konaklama, yeme içme, giriş ücreti ve nerede ile detaylı ulaşım bilgileri sunuyoruz.

İzmir ve çevresinde görülmesi gereken yerler listemiz olan İzmir’de gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

İzmir Karagöl Hakkında Bilgiler

İzmir Karagöl Tabiat Parkı
Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl, 35 dekarlık minik bir gölüdür. Gölün oluşumunun incelenmesi ve araştırılması sonucunda, fay aynasında oluşan bir heyelan gölü olduğu anlaşılmıştır. İçerisinde yüzen ördekleri, yapraklarını suya eğmiş söğüt ağaçları ile bir fotoğraf karesini andırıyor bizlere.

Karagöl’ün mitolojide de yeri bulunuyor. İzmirliler bayraklıya yerleşmeden önceleri Karagöl’ün bulunduğu yerde yaşıyorlarmış. İzmir çevreleri hafta sonu gezmeleri için güzel fırsatlar sunar. Dilerseniz deniz kenarına gidebilir, dağlara çıkabilir, ya da dilerseniz daha izmirlilerin bile keşfetmedikleri köyleri ziyaret edebilirsiniz.

Karagöl’ün yeşil ormanlar arasında küçük ve şirin bir göl olmasının yanında efsanelerede ev sahipliği yapıyor. Efsaneye göre İzmirli olan Frigya kralı Tantalos Magnesia‘ya doğru uzanan Spilios dağında Frigya halkı ile beraber yaşar ve batı Anadolu’ya yayılmış olan devletini yönetirmiş.

Spilios dağı oldukça verimli topraklara ve zengin maden yataklarına sahipmiş. Tanrıların sofrasına oturan tek insan olmuş Tantalos gün gelmiş Olimpos dağı tanrılarının hışmına uğramış. Anadolu tanrıçası Kibele’ye inandığı için Hellen tanrılarına küçük gören ve onların güçlerini sınayan Tantalos çok büyük bir cezaya çarptırılmış.

Kışın İzmir Karagöl

Spilios dağından atılarak ölüm tanrısı Hades’e gönderilerek Tantalos burada Zeus tarafınca ebedi açlık ve susuzluğa mahkum edilmiş. Ayrıca İzmirli tarihçi Homelos’ta Odysseia’da hemşehrisi Tantalos’un çektiği acıları oldukça etkileyici bir şekilde anlatmış. Tantalos’un atılmış olduğu yarık daha sonradan göl haline gelmiş ve bu göle Tantalos gölü adı verilmiştir. Yamanlar dağında bulunan bu gölün şimdiki adı ise Karagöl’dür.

Karagöl’ün güzelliklerinden bahsetmeden önce yolda göreceklerinizi anlatmak gerekiyor. 815 Metrelik Yamanlar dağı üzerinde bulunan Karagöle çıkarken her virajdan sonra İzmir’i daha yüksekten izleme şansına sahip olursunuz.

Körfez teleferik’e çıkarken de oldukça muhteşem görünüyor, ancak yamanlar dağında daha yüksek ve bir bütün olarak görme şansınız oluyor.Zirveye daha çok yaklaştıkça çam ağaçları daha da sıklaşıyor ve sabuncu beli tarafına doğru derin vadi ve manzara ile karşılaşıyorsunuz. Biraz sonra adeta bir sürpriz şekilde Karagöl belirecektir.

Neler Yapılır?

İzmir Karagöl Piknik Alanı

Doğa içerisinde hoş bir vakit geçirmek isteyen için harika bir yer. Yapılabilecek aktivitelere baktığımızda çadır veya karavan kampı yapabilir, doğanın sunduğu bu güzel manzaraya karşı yürüyüş yapabilirsiniz. Piknik alanı bulunan tabiat parkında piknik yapabilirsiniz. Çocuklu aileler içinde burada bi çocuk oyun parkı bulunuyor. Özelikle ailece piknik yapmaya gelenler için güzel bir imkan olmuş oluyor.

İzmir Karagöl Kamp Alanı

İzmir Karagöl Kamp Alanı

Karagöl çevresinde konaklamak için her hangi bir tesis maalesef bulunmuyor, ancak isteyenler çadır kurabilir. Çadır için günlük 240 TL gibi bir ücret alınıyor. Karavan veya çadırlı konaklamalarda elektrik ve su içinde ayrıca ücret alınıyor. Burada telefon pek çekmiyor. Bu nedenden ötürü elektrik kullanmayacaksanız bu seçeneği almayabilirsiniz. Tuvalet imkanıda var.

 • Kamp için kendi çadırınız veya karavanınızla gelmeniz gerekmektedir.
 • Bir Gece Konaklama Ücreti: 240₺ (Araç giriş ücreti, 1 çadır gece konaklama, dört kişiye kadar, elektrik, su, wc ortak kullanım bedeli dahil)
 • Kamp için giriş saati en geç akşam saat 21:00’dir.

Park İçerisindeki Olanaklar:

 • Piknik Alanı
 • Piknik Masaları
 • Kamp Alanı
 • Tuvaletler
 • Çeşmeler
 • Restoran
 • Büfe
 • Çocuk Oyun Parkı
 • Mescid

İzmir Karagöl Giriş Ücreti 2024

İzmir Karagöl Tabiat Parkı, günübirlik otomobil giriş ücreti 65₺ iken, kişi başına giriş ücreti 25₺ olarak belirlenmiştir. Sabah 08:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır. Parkta piknik ve mangal yapılabilir ancak yerde ateş yakmak yasaktır.

İzmir Karagöl’de Ne Yenir?

Burada cafe/restoran mevcuttur. Köfte ve tost gibi yiyecekler alabilirsiniz. Ancak buraya gelirken yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmeniz daha iyi olacaktır. Özellikle piknik için geliyorsanız, tedarikli gelmenizi tavsiye ediyoruz.

İzmir Karagöl Nerede?

Göl, İzmir ilinin Menemen ilçesinde ve Kır Mahallesinde yer almaktadır. Virajlı bir yolu bulunuyor. Ayrıca yolun birazda bozuk olduğunu söyleyebiliriz. İzmir merkeze 35 km uzaklıkta. Yolların çok iyi olmaması sebebiyle yolculuk biraz uzun sürebiliyor. Menemen merkeze ise 40 km uzaklıkta.

Nasıl Gidilir?

İlk olarak yamanlar kolejine gelmeniz gerekir, yeni girne bulvarı bitişinde buraya geliyorsunuz. Kolej ise yolun en sonunda yer alıyor. Hiç bir yöne sapmayarak düz gidin, çiftlik hayvanlarının olduğu bir yerden geçiyorsunuz. Daha sonra dağdan yukarı doğru devam etmelisiniz. 15 dakika kadar sonra karşınıza büyük bir piknik alanı çıkacaktır. Buradan 45 dakika kadar bir yol aldıktan sonra Karagöl karşınıza çıkacaktır. Yeşilliklerin arasından geçerek buraya ulaşabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

İzmir Karagöl için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Karagöl İzmir gezilerinizi yazımızın altına yorum yaparak bizlerle ve ziyaretçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz