İzmir Kuş Cenneti

İzmir’de gün içerisinde gezilebilecek yerlerin yanı sıra uzun süre konaklayıp görülmesi önerilen birçok yer vardır. İzmir’de tarihi yerleri gezebilirsiniz. Ancak İzmir’in tarihi yerleri kadar doğal güzellikleriyle de ünlü alanları vardır. İzmir’de bulunan doğal güzellikleri gezmek için günlük turlar tercih edilebilir. Bu güzel ilde gezilecek yerler arasında İzmir Kuş Cenneti de yer almaktadır. Kuş cenneti, İzmir ilinin Çiğli ilçesinde bulunur.

Çiğli’de görülmesi gereken bir başka yer önerisi olarak Sasalı Hayvanat Bahçesi yazımıza göz atabilirsiniz.

İzmir gezileriniz için hazırladığımız İzmir’de gezilecek yerler listesi ile İzmir ve çevresinde görülmesi gereken yerler bulunuyor.

İzmir Kuş Cenneti Hakkında Bilgiler

İzmir Kuş Cenneti

Doğal güzelliklerin bulunduğu yer Çamaltı Tuzlasında yer almaktadır. Bu doğal alan koruma altına alınmıştır. Orman Genel Müdürlüğü tarafınca koruma altına alınan alanın, ülkemiz için oldukça büyük önem taşıyan sulak alanlardan olduğu bilinmektedir. İzmir Kuş Cennetinde pembe kanatlı flamingo, gri leylekler, siyah leylekler, kırlangıçlar, kum kuşları ve tepeli pelikan gibi çok sayıda kuş yaşamaktadır.

İzmir Kuş Cenneti, büyük bir sulak alan olma özelliğiyle 205 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu kuş türleri 8000 hektarlık bir alanda barındırılır. İzmir Kuş Cennetinin göç yolları üzerinde bulunduğu söylenmektedir. Göç yolları üzerinde bulunmasından dolayı bu doğal alanı her yıl yaklaşık 50000 kuşun ziyaret edildiği söylenir. İzmir Kuş Cennetinde; kuş seyir kuleleri ve gezi bisikletleri ziyaret alanı içerisinde bulunur.

İzmir kuş Cenneti cennetinde çok sayıda kuşa ev sahipliği yapar. Bu doğal cennette yıllarca çok sayıda hayvan avlanmıştır. Bunu önlemek adına Orman Müdürlüğü bu doğal alanı koruma altına almıştır. Avcılara engel olmak için av koruma çalışmaları da yürütülmüştür. İzmir Kuş Cennetinde 4 tip ekosisteme rastlanmaktadır. Bu ekosistemlerden ilki tuzlu su ekosistemi (dalyanlar ve Çamaltı Tuzlası havuzları) olarak bilinir. Diğerleri ise tatlı su ekosistemi (sazlıklar), otlak sahaları ve tepelik kısımlar olarak bilinir.

İzmir Kuş Cenneti Gözlem Kulesi
İzmir Kuş Cenneti Türleri
İzmir Kuş Cenneti Manzarası

İzmir Kuş Cenneti Nerede? 

İzmir Kuş Cenneti, İzmir ilinin Çiğli ilçesinin Çamalan Tuzlasında yer alır. Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından biri olan ve sene içerisinde çok fazla kuşun akınına uğrayan İzmir Kuş Cennetine gidebilmek için özel aracınızı ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

İzmir Kuş Cennetine özel aracınızla gidecekseniz; Karşıyaka’dan sahil yolun boyunca ilerlemeniz gerekecektir. Sahil yolundan Mavişehir’i geçtikten sonra Çiğili’ye yaklaştığınızda Çiğili Organize Sanayi Bölgesinin kavşağından Kipa’nın olduğu yöne döneceksiniz. Yol üzerinde karşınıza tabelalar çıkacaktır. Kısa mesafelerde bulunan tabelaların üzerinde İzmir Kuş Cennetine nasıl gidileceğine dair bilgiler verilmektedir. Bu tabelaları takip ederek kolaylıkla İzmir Kuş Cennetine ulaşabilirsiniz.

İzmir Kuş Cennetine toplu taşıma araçları ile gidecekseniz; Konak- Mavişehir hattında faaliyet gösteren otobüsleri kullanabilirsiniz. Koza Sitesinden ESHOT 751 – SasaIı – Çiğli aktarma otobüsleri ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haritası ve Konumu

Kuş Cenneti için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres : Milli Kütüphane Cad. SSK Rant Tesisleri C Blok No:316, Konak / İzmir
Telefon : (0232) 441 3177

Sizlerde İzmir Kuş Cenneti gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yaparak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz