Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Türkiye ve Japonya arasında yapılmış kültürel bir iş birliği göstergesidir. Yazımızda sizlere Kırşehir, Kaman’da yer alan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi hakkında bilgiler, içerisinde yer alan eserler ve müzenin tarihi ile nerede ve ulaşım bilgilerine yer verdik. Ayrıca müzenin etrafında yer alan Kaman Japon Bahçesi hakkında da detaylı bilgiler yer alıyor.

Kaman Japon Bahçesi

Kaman Japon Bahçesi Anıt

Japon Bahçesi, müze ile aynı yerde bulunuyor. Bahçenin gerçek adı ise Mikasanomiya Anı Bahçesi olarak geçiyor.

Bahçe, Japon prensi Takahito Mikasa’nın ülkemize geldikten sonra Kaman’da yer alan Kalehöyük kazılarının başlatılması adına her iki ülke için kültürel ilişkilerin geliştirilmesi adına oluşturulmuştur. Bahçe aynı zamanda burada yaşayanlar için bir dinlenme alanı olarak düşünülmüş.

Japonya dışında bulunan en büyük Japon Bahçelerinden birisi olan Mikasanomiya Anı Bahçesi, Shak-kei tekniği ve Kaiyu sitilinde olacak şekilde oluşturulmuştur.

Burada pek çok bitki türünü görebilirsiniz. Ayrıca oluşturulan küçük göletler ve içerisinde yüzen farklı renklerede ki balıkları görebilirsiniz. Yeşin farklı tonlarını ve Japon ağaç ve bitki türlerine tanık olacaksınız.

Kaman Japon Bahçesi Düğün Fotoğraf

Bahçe aynı zamanda fotoğraf çekimi içinde oldukça güzel bir yer. Düğün ve nişan fotoğrafları için pek çok çift burayı tercih ediyorlar.

Bahçenin içerisinde yer alan gölet farklı ağaç ve bitki türleri ile oldukça güzel bir manzara sunuyor. Göletin etrafında japon figürleri bulunuyor.

Kırşehir Japon Bahçesi Gölet
Kaman Japon Bahçesi Yürüme Yolları
Kaman Japon Bahçesi Balıklar
Kaman Japon Bahçesi Gölet
Japon Bahçesi Kaman

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Müzenin mirasine baktığımızda höyük şeklinde inşaa edildiğini görüyoruz. Müze aynı zamanda bir Japon Bahçesi içerisinde yer alıyor. Müze gezilerinizde bu bahçeyide gezebilir, Kırşehirde farklı ağaç ve bitki türleri ile Japon ağaç ve bitki türlerini görebilirsiniz.

Müzede yer alan eserler Büklükale, Kalehöyük ile Yassıhöyük kazı alanlarından çıkarılan eserler sergileniyor. Kahehöyük Arkeoloji Müzesi, Kalehöyük kazı alanına yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alıyor.

Müzede sergilenen eserlere baktığımızda, yakın dönemde Selçuklu ve Osmanlı döneminden olan eserler ile Kalkolitik Çağ’a kadar uzanan bir dönemden eserler yer almakta.

Müzeye girdiğinizde ilk olarak Osmanlı’dan kalan bulunmuş eserleri ve sonrasında Selçuklu ve daha sonrasında ise daha eski dönemlerden elde edilen eserleri göreceksiniz. Diğer müzelerin aksine tersine yani en yakın zamana ait eserlerden en eski çağlardan kalan eserlere doğru bir sıralama yapılmış.

Müzenin içerisinde kütüphane, yapılan kazıların farklı tarihlerdeki resimleri, kafe, sinevizyon bölümü ve araştırma alanları bulunuyor.

Kırşehir ve Kaman ilçesine yapacağınız gezilerde mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi olarak müze ve Japon bahçesi yer alıyor.

Kırşehir Kalehöyük Arkeoloji Müzesi
Müzenin İçi
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi

Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücreti 70 TL’dir. Müzeye girişlerde MüzeKart geçerlidir. Japon Bahçesi için giriş ücreti bulunmuyor.

Kırşehir Japon Bahçesi Nerede?

Müze ve Japon Bahçesi, Kırşehir ilinin Kaman ilçesinde yer almaktadır. Şehir merkezine 50 km uzaklıkta bulunuyor. İlçe merkezine ise 10 km uzaklıktadır.

Konumu ve Haritası

Sizlerde buraya yaptığınız gezileri ve tecrübelerinizi yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bölge hakkında seyahat öncesi sormak istediğiniz sorular varsa yine yorum bölümünden bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz