Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Süleymaniye camii içerisinde yer alan Kanuni Sultan Süleyman Türbesi tarihler 1566 yılını gösterdiği zamanlar da Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olduğunu söyleyebiliriz. Mermer süslemeli özelliği, çinililerle kaplı zarif yüzü ve görkemli güzelliği ile ziyaretçilerini de en iyi şekilde büyülemeyi başaran yerlerin arasında yer almaktadır.

Kanuni Sultan Süleymanın ölümü sonrasında yapılan son derece önemli ve güzel mekânın atmosferi insanları etkilemeyi de en iyi şekilde başarmaktadır. Mezarın üzerinde yuvarlak kasnaklı bir kubbe bulunuyor. Ayrıca kasnağın üzerinde yazılı ayetlerin bulunduğunu da ziyaretçiler görebiliyor. Mezarın girişinde ise toplamda iki adet pencere bulunuyor.

Kanuni Sultan Süleyman 7 eylül 1566 yılında Zigetvar, Macaristan’da vefat etti.İç organları Zigetvar’a gömülmüştür, bedeni ise bu türbeye defnedilmiştir.Türbe Süleymaniye Camii’inde bulunuyor ve cami hakkında detaylar için Süleymaniye Camii yazımızı da inceleyebilirsiniz.Ayrıca yine aynı külliyede bulununan Hürrem Sultan Türbesi yazımızı inceleyerek Hürrem Sultanın türbesini ziyaret öncesi bilgi alabilirsiniz.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesinde Kimler Yatıyor

Kanuni Sultan Süleyman Türbesinde, Kanuni Sultan Süleyman dışına, Sultan II. Süleyman, Sultan II. Ahmet, Mihrimah Sultan, Saliha Dilaşûp Valide Sultan, Asiye Sultan ve Rabia Sultan’a ait sandukalar bulunmaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Hacer-ül Esved

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Hacer-ül Esved

Kanuni sultan Türbesinde yer alan Hacerül Esved taşı ziyaretçilerin en çok ilgilendikleri unsurların başında yer alıyor. Kanuninin türbesinin giriş kapısında ki sancakta yer alan bu taşın diğer bir yeri ise Kâbe de yer alıyor. Fakat çoğu vatandaşımız ne yazık ki bundan pek fazla haberdar olmadıklarından dolayı bilmiyorlar.

Normal şartlarda son derece zor ve bir o kadar da bu taşa dokunmak imkansız bir durumken Kanuni Sultan Türbesine gidenler için son derece kolaydır diyebiliriz.

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Resimleri

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi Nerede ve Nasıl Gidilir

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, İstanbul ilinin Süleymaniye semtinde ve Fatih ilçesinde yer alıyor.

Türbeye ulaşım için Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı ile Laleli-Üniversite Durağı’na kadar gelip, buradan kısa bir yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa Galata Köprüsü’nden Eminönü doğru gelirken; köprüden sağa çıkış yapıp İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin önündeki ışıklardan sola doğru yokuşu çıkarlarsa, karşılarına Süleymaniye Camii’nin tabelaları gelecektir.

Otobüs ile gelmek isteyenlerse direk Süleymaniye Camii Durağı’ndan geçen 48T Hamidiye Mahallesi – Taksim Hattı’nı kullanabilirler.

Haritası ve Konumu

Türbe için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Sizlerde Kanuni Sultan Süleyman Türbesi ziyaretlerinizi ve bu ziyaret hakkında edindiğiniz tecrübeleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşımda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz