Olympos Antik Kenti

Ülkemizin en önemli liman kentlerinden bir tanesi olan Antalya, yaz turizminin de en değerli isimlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Antalya’nın Kumluca ilçesi sınırları içerisinde yer alan Olimpos da yine yaz aylarında birçok yerli ve yabancı turistin listesinde yer almayı başarmış durumda. Detaylı gezi rehberi yazımızda Olympos Antik Kenti hakkında bilgiler, giriş ücreti, ziyaret saatleri ve nerede ile ulaşım bilgilerine yer veriyoruz.

Olympos Antik Kenti Hakkında Bilgiler

Olimpos antik kentinin kuruluş tarihi hakkında kesinleşmiş bir bilgi bulunmuyor ancak İ.Ö 167-168 tarihinde Likyalılar tarafından basılan özel sikkelerde, Olimpos isminin sık sık yer aldığını belirtmek gerekiyor. Likya döneminde şehrin önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz ve 3 oy hakkına sahip olan 6 şehir arasında yer almaktadır. Mimari açıdan bir değerlendirme yapıldığında Roma döneminin Helenistik kültürünü hali hazırda en iyi şekilde yansıttığını söyleyebiliyoruz.

Olympos Antik Kenti Kalıntıları

Ağaçlar ile kaplı ilgi çekici bir şehri keşfetmek istiyorsanız eğer bu şehir kesinlikle Olimpos olmalıdır. Olympos’un terk edilişi ile ilgili süreç ise şu şekildedir: 15. yy’da Osmanlı Donanmasının düzenlediği saldırı ile birlikte Doğu Akdeniz hakimiyet altına alınmış ve bu dönemde Olympos şehri terk edilmiştir.

Antik Kent içerisinde çok sayıda tapınak, tiyatro, çokgen örgülü duvarlar ve heykel kaideleri yer almaktadır.

Olympos Antik Kenti Giriş Ücreti

Müze Kartı sahipleri antik kente ücretsiz olarak giriş yapabiliyor ancak müze kart sahibi değilseniz yeni dönem ile birlikte 20 lira ödemek durumundasınız.

Roma Tapınağı Olympos Antik Kenti
Roma Tapınağı

Olympos Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Yaz ve kış uygulaması olarak müze gezisi saatlerinde değişiklikler söz konusu olabiliyor. Resmi siteden aldığımız bilgilere göre yaz aylarında sabah 08:00 sularında açılan kapılar, 19:00’da kapanıyor.

Kış aylarında kapanış saati daha erkene alınıyor. Sabah 08:00 sularında açılan kapılar, saat 17:00’da kapanmaktadır.

Antimachos Lahdi Olympos Antik Kenti
Antimachos Lahdi

Olympos Antik Kenti Nerede?

Antalya ilinin Kumluca ilçesi sınırlarında bulunan Olimpos, her yıl sayısız turiste ev sahipliği yapıyor.Olimpos yalnızca bir antik kent değil, aynı zamanda tatilinizi yapabileceğiniz ve çok sayıda konaklama fırsatının sizlere sunulduğu bir tatil bölgesidir.

Nasıl Gidilir?

Antalya Kumluca karayolunu takip ettiğiniz takdirde iki farklı giriş noktası karşınıza çıkacaktır. Kumluca tarafından seyrettiğinizde Adrasan girişi sizleri karşılayacak ve bu yolu takip etmeniz gerekecektir. Kemer yönünde seyahat ediyorsanız eğer direkt Olimpos girişini takip etmeniz gerekiyor ve bu yol daha kısa bir mesafeye sahiptir. Antik kentin şehir merkezine mesafesi 87 km olarak biliniyor, Kumluca ilçesine olan uzaklığı ise 28 km olarak karşımıza çıkıyor ve her iki bölgeden de özel araç ile ulaşım mümkündür.

Haritası ve Konumu

Antik kent için harita ve ulaşım alternatiflerine konum bilgisi kısmından ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gezilecek Yerler

Bölgede yapacağınız gezilerde Olimpos yazımız ile detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca görsel bir şölen ve harika deneyimler yaşayabileceğiniz Olympos Teleferik ve bölgede yer alan Çıralı Plajı yazımıza da göz atın. Antalya gezilerinizde görülmesi gereken yerler listesi için Antalya’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizlerde gezilerinizi ve tecrübelerinizi yazımıza yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.